Čarodejníkov klobúk

Čarodejníkov klobúk
https://www.databazeknih.cz/img/books/75_/75621/bmid_carodejnikov-klobuk-paJ-75621.jpg 5 278 278

Mumini / Muminovci série

Druhá kniha o malých muminoch. Na jar sa všetci obyvatelia údolia prebúdzajú zo zimného spánku. Pobehujú v roztápajúcom sa snehu, hľadajú si svoje veci, občas sa zastavia na kus reči, ale potom sa opäť ponáhľajú, aby stihli jarné upratovanie. Prvé ráno po dlhom zimnom spánku je to najkrajšie. Kým Muminova mamička pripraví raňajky, vyberú sa Mumintroll, Sniff a Mumrik na výlet na kopec nad údolím. Na samom vŕšku nájdu čierny klobúk. Netušia však, že klobúk je čarodejný a premení údolie na miesto najrôznejších kúzel a čarodejníckych kúskov.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Pohádky
Vydáno: , Slovart (SK)

Trollkarlens hatt , 1968

eleryn
14.12.2017 5 z 5

K mé radosti jsem se dostala na zahraniční stáž do Řecké Thessaloniki a mimo učení českého jazyka děti z řecko-českých rodin, jsem se zapojila do recenzí knížek české knihovničky, která se tu pomalu rozrůstá :-) A zde je moje recenze na tuto knihu:
Kniha Mumini – Čarodějův klobouk je jedním z několika příběhů Tove Jassonové o muminí rodině, která bydlí v domečku v muminím údolí. Kdo neví, jak takový muminek vypadá, tak ať si představí malého bílého hrošíka, který ale chodí po dvou nohách, na rozdíl od obyčejného hrocha a k tomu všemu ještě umí mluvit. Každý listopad se muminci a jejich kamarádi, kteří s nimi v domečku bydlí, připravují na zimní spánek. Nejdůležitější ze všeho je pořádně se najíst jehličí a pak všichni zalezou do postýlek a nechají si něco hezkého zdát. Každou zimu prospí přesně sto dní a sto nocí a na jaře se probudí připravení na dobrodružství, která na ně čekají.
V tomto příběhu najdou černý klobouk, o kterém však netuší, že patří čaroději. Pokud něco leží v klobouku delší dobu, promění se to v něco úplně jiného, ale nikdo nikdy neví v co. A to se teprve v muminím údolí začnou dít zvláštní věci. Například z vaječných skořápek se stanou malé mráčky, na kterých se pak muminci a ostatní tvorečkové celý den vozí a hrají všemožné hry.

Co dalšího si pro kamarády z muminího údolí záhadný klobouk přichystá nadchne čtenáře od 7 let. Mladším dětem se příběh bude určitě také líbit, jen se do čtení budou muset zapojit rodiče.

BarboraZ
29.11.2017 5 z 5

Bezstarostný svět Muminů a jejich přátel. ,,Rad bych věděl, co budete dělat s Ferkovým zlatem?" otázal se Šňupalek. ,, Použijeme ho jako ozdobu na záhony,"odpověděla muminkova maminka.

katka9574
14.11.2017 5 z 5

Jedna z mých nejmilovanějších dětských knih. Doufám, že si ji oblíbí i naše ratolest :-)

MOu598
28.04.2017 5 z 5

Miluji Mumínky - více v komentáři u autorky.
Veselé, hravé, snivé vyprávění.

Baiba
16.11.2016 5 z 5

Krásné počtení, melancholické, lyrické, zároveň zábavné, plné nádherných obrazů a co je nejdůležitější: dokáže zaujmout děti, což u knih, které baví i rodiče, nebývá samozřejmostí :)

Hilda_
14.04.2016 5 z 5

Pokud mají dětské knížky velký výchovný vliv, chudáci maminky, až jim děti budou domu tahat cizí lidi, aby u nich mohli bydlet :D. Ale právě proto, že jsou příběhy o muminech jiné, se mi líbí. :)

Devil-Ivet
12.03.2016 4 z 5

Kouzelné. Miluji svět muminů a myslím, že tento díl je velice dobrý. Napínavý, kouzelný, veselý.

patricka
05.05.2015 5 z 5

Já Muminky z detství neznám. Objevila jsem je az teď, když na mě krásné nové vydání Čarodějova klobouku kouklo v knihkupectví. Knížečka mě potěšila. Nejradši mám Šňupálka :)

marmota-b
20.03.2014 5 z 5

Tuhle jsem vždycky měla nejradši, i když s postupem času jsem si oblíbila i ty melancholičtější, "severštější" díly. Ovšem tahle, jak už řekli jiní, je plná nezapomenutelných postav a příhod a taky fantazie. A přes značnou epizodičnost to všechno krásně funguje dohromady.

Ditules
11.11.2013 5 z 5

Já se bavila. Hlavně u Ondatry a dua Pískla a Kníkla.

b7a7r7u7s7k7a
02.02.2013

Tato kniha je jednoznačně nejlepší ze všech muminích příběhů - je nezapomenutelná a roztomilé postavičky, jež v ní vystupují, jsou dobré hlavně pro fantazii malých dětí. Doporučila bych tuto knihu maminkám.

petka-2007
23.01.2013 4 z 5

Jedna z knih mého mládí - vzpomínám s úsměvem :-)

pet-kyval
29.08.2011 4 z 5

[091/11] Na dětských knihách je pro mne zajímavé jen jediné. To, jak se autor(ka) dokáže poprat s krutými a nebo nepříjemnými věcmi a jak moc velkou fantazií oplývá. Jak dokáže odlehčit a zjednodušit atmosféru a při tom udržet v příběhu fakta a jistou dávku realističnosti daných situací. Samo sebou je tím nejožehavějším tématem vždy smrt a sex a ani Tove se minimálně jednomu z nich nevyhýbá.

Smrt je součástí koloběhu života a světa vůbec. To víme všichni a nedokážeme na tom nic změnit. Neexistuje kámen mudrců a ani lektvar Josefa Balsama. Ani ten čas ,,nežije“ věčně, protože ho stvořili lidé a spolu se zánikem lidstva zanikne i on. Tak to prostě je… Se smrtí se zde setkáváme v podobě lovu. Chytání štik a vodních monster a pozdější konzumace je podáno spíše humoristicky a odlehčeně, takže si snad žádné dítko nemůže stěžovat a zmítat se v záchvatech paniky. Takové věci si prostě uvědomují spíše čtenáři, kteří už nejsou cílovou skupinou dětské literatury.

Svět Tove Janssonové, plný nejroztodivnějších skřítků a obludek, je takový první záchytný pilíř, který by mohl probudit v dítěti zájem o fantastiku. Pohádky s princi, princeznami a draky jsou až příliš realistické a naprosto postrádají jakoukoliv snovou atmosféru. Ono to samozřejmě není špatné, ale je to takové stále stejné, neoriginální a veškeré ponaučení se stává tuctovým. Zato v údolí muminů snad ani žádné ponaučení není. Nemůžu si pomoci, ale skvělý příběh nejspíše nepotřebuje žádné hlubší myšlenkové vyžití a mravokárnost. Člověk se může bavit i bez toho, aby ho do hlavy neustále mlátila příručka etikety a kodex morálky.

Addie
01.04.2011 4 z 5

Jde snad na muminky vzpomínat jinak než s úsměvem?
Nevěřím...

zuzis
30.11.-0001 4 z 5

Moje nejmilejší muminkovská knížka.