Můj život s Hitlerem, Stalinem a Havlem - Svazek II

Můj život s Hitlerem, Stalinem a Havlem - Svazek II https://www.databazeknih.cz/img/books/83_/83153/bmid_muj-zivot-s-hitlerem-stalinem-a-hav-QBw-83153.jpg 5 3 3

2. svazek Kohoutova autobiografického cyklu obsahuje následující díla, které lze považovat za memoáry v pravém slova smyslu: TO BYL MŮJ ŽIVOT?? Dvousvazková autobiografie (2005 a 2006), zde logicky propojená v zamýšlený celek, obsahuje reflexe dříve popsaných, ale hlavně dosud nevzpomenutých událostí - od autorova narození v roce 1928 přes všechy divoké peripetie jeho života až do rozdělení Československa o půlnoci na Nový rok 1993. defilují tu v nejrůznějších životních situacích Clapeček, Chcípáček, Dorostenec, Poeta, Voják, Dramatik, Disident, Exulant a různé další role autora - jeho slovy - "v klasickém dramatu o čtyřech jednáních, s názvy Zaslepení, Prohledaní, Vynesení a Navracení". Vše dokumentují ukázky z Kohoutových prací od prvních veršíků až po známé romány a divadelní hry, i líčení okolností jejich vzniku. PŘEDBĚŽNÁ BILANCE, text vzniklý v létě 2010 na žádost iniciátora souborného vydání Kohoutových pamětí, ředitele Nakladatelství Academia Jiřího Padevěta, vyplňuje skoro dvacetiletou pauzu mezi koncem předchozí knihy a dneškem dalšími událostmi a úvahami zralého muže, který dál intenzivně pokračuje v uměleckých i veřejných aktivitách. Autor nabízí barevné portréty kontrahentů i přátel, dětí, vnuků, pomocníků, jezevčíků a své ženy Jeleny Mašínové, procházející předchozími knihami jakožto Z. či Zet. Uzavírá cyklus, který v jednom středoevropském lidském osudu zrcadlí uplynulých třiaosmdesát let planety Země..... celý text

1amu
17.07.2018

Přečetl jsem 1765 stránek životní zpovědi člověka, který se charakterizuje od útlého mládí jako "Chcípáček". Já dodávám: z chcípáčka vyrostl nechutný svazák, který se plánovitě měnil ve "vyčuraného komunistu", ze kterého vyrostl komunista reformní. Jak nezapomíná mnohokráte upozorňovat ve své "zpovědi" po proměně na disidenta byl s manželkou "vynesen" do Rakous, čímž dovršil své dramatické dílo na území ČSSR. Ano- finále + fanfáry. Připadal jsem si jako masochista, když jsem obracel stránky v obou knihách.
Proto ani druhý svazek nehodnotím, je to zbytečné. Pan Kohout již jiný nebude. Ale je dobré si to přečíst, i když pozor, je potřebné mít "silný žaludek".

dusty
10.10.2012 5 z 5

Málokdy jsem četl tak osobitý a zajímavý příběh, který mi odkryl i temnější stránky mojí vlastní minulosti.