Můj dědeček

Můj dědeček https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/347414/bmid_muj-dedecek-8z1-347414.jpg 4 5 2

Lékařské povolání se dnes těší všeobecné společenské vážnosti a nejinak tomu bylo i na počátku minulého století, kdy Karel Uzel – dědeček nejznámějšího českého sexuologa Radima Uzla – zahájil svou lékařskou kariéru. Jeho autentické vzpomínky vedle bezstarostných chlapeckých let zachycují studium na lékařské fakultě a nabízejí unikátní srovnání medicínské praxe z dob Rakouska-Uherska s dneškem. Uzel ve svých pamětech vedle všedních starostí popisuje také službu v armádě, do níž byl povolán kvůli nelítostné první světové válce. Právě poutavé líčení válečných událostí činí z těchto pamětí zajímavé okénko, jímž je možné nahlédnout do pestrého života lékaře a porodníka v rakousko-uherské monarchii.... celý text

chodícírohožka
22.12.2023 4 z 5

Docela příjemná a zajímavá četba, která přináší pohled na život na přelomu 19. a 20. století. Karel Uzel zde pro své vnuky sepsal vyprávění o svém dětství, studiích, lékařské praxi i zkušenostech z velké války, které je rozhodně neotřelé a má svůj autentický půvab, i když mně by nevadilo, kdyby bylo přepsáno (nebo aspoň upraveno) zkušenějším spisovatelem.

Katka2382
21.05.2020 5 z 5

Krásné a poutavé doktorské vyprávění z dob císaře pána a za první světové války.