Mrtvá a živá

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Sugestivní psychologický román ze starého šlechtického sídla na anglickém pobřeží o mladé ženě, která se po krátké známosti provdá za bohatého, nedávno ovdovělého muže. Manželský pár spolu začne žít na manželově rodinném sídle, kde však mezi ně na každém kroku vstupuje stín jeho oslňující, tragicky zemřelé první ženy. Vzájemné nepochopení pomine v okamžiku, kdy se oba manželé musejí ještě jednou utkat se stínem mrtvé ženy a společně čelit dramatickým skutečnostem. Mladá žena v tomto zápase vyzrává a proti všemu očekávání nad mrtvou sokyní vítězí. Kniha je plná napětí a děje a kromě vynikající psychologické kresby a působivé atmosféry podává i mnohotvárný obraz společenských poměrů v západní Anglii v době před 2. světovou válkou....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/42_/42977/mrtva-a-ziva.jpg 4.5673
Orig. název:

Rebecca (1938)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Baronet, Vyšehrad
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (116)

Kniha Mrtvá a živá

Přidat komentář
letadlosknihou
včera

Musím přiznat, že ten konec je prostě nečekaný. Vypravěčka je sice někdy na facku, ale to je zřejmě schválně, aby výrazněji kontrastovala s Rebekou. Poutavý příběh a ač se zdá, že se nic neděje, všechno spěje k překvapivému rozuzlení. Skvělá kniha!

Micha-Él
30. ledna

Moc hezká knížka, která si mě podmanila kromě jiného svou tajemnou brontëovskou atmosférou. Ze začátku byla hodně podobná Janě Eyrové, což mě k příběhu připoutalo, protože J. E. miluju. Nicméně se rozhodně nejedná o bezmyšlenkovou kopii románů od sester Brontëových, ale o svébytný, hluboce propracovaný příběh. Podoba s J. E. je opravdu jen zdánlivá, protože hlavní hrdinka je povahově doslova opakem Jany. Její povahokresba se mi zamlouvala, i když se musím přiznat, že chvílemi jsem nemohla uvěřit, že by mohl někdo být tak naivní. Pak jsem si ale uvědomila, že lidé jsou různí a v době před 2. svět. v. skutečně byly poměry odlišné, tak proč by se hrdinka nemohla chovat tak jako v knize. Musím vytknout jen drobnost - chybělo mi jméno mladičké hrdinky. To nic ale nemění na tom, že od autorky si určitě přečtu i další knížky, její styl jsem si oblíbila.

HannyC
26. ledna

Úžasná kniha, pravdivě a věcně vystihující ženskou naivitu ... nakonec pochopíte, že to nejdůležitější je: nepochybovat o sobě a nedělat předem ukvapené závěry :)

wiana82
05.12.2018

Přišlo mi zajímavé, že za celou knihu se člověk nedoví jméno hlavní hrdinky. Vidím v tom trochu symboliku, že z nesmělé, tiché, velmi mladé dívky s malým sebevědomím se nečekaně a velmi rychle stane paní de Winter a vlivem okolností během čtyř měsíců dospěje v ženu, která je svému muži velkou oporou a ta nesmělá dívka, která poprvé přijela na Manderley už neexistuje.
Velmi dobrý psychologický román!

eraserhead
08.11.2018

du Maurier se povedlo opravdu uchvacující dílo. Zpočátku se to nezdá, byl jsem trochu v očekávání, co mě vlastně čeká a co se z toho nakonec vyvine, ale příběh si z vás ukrajuje kousek po kousku a závěr je neuvěřitelně strhující. Natolik, že se mi knihu nechtělo vůbec odložit. Opravdu brilantí způsob, jak si čtenáře hezky povodit po dvorku. A poslední věta... to je prostě nádhera.

marhoul
22.10.2018

Mi osobně více seděla Hospoda Jamajka. Asi proto, že se mi do ruky dostala dříve... nevím... iritovala mě hlavní neprůbojná postava..

Evina.Cetba
06.10.2018

Dílo "Mrtvá a živá" jsem kdysi slyšela v rádiu jako četbu na pokračování. Naprosto skvělej zážitek !!! Když přečte talentovaný herec umělecké dílo, zvedne tím celou knížku minimálně jednou tolik nahoru. Když jsem si román potom i přečetla, už mi přišel trochu méně úchvatný. Pořád však ještě Mrtvou a živou hodnotím jako nadprůměr, který umí zaujmout i když už víte, jak se věci mají. Pěkné.

Bobina74
21.09.2018

Tak tohle pro mně ne. Asi jsem zase něco nepochopila...Skončila jsem na 10. stránce a to se mi snad ještě nestalo. Zjistila jsem, že to co jsem přečetla nevím o čem bylo, tak jsem začala znova a bum opět to samé. Absolutně jsem ztratila "morál" číst dál.
P.s.: Po těch skvělých recenzích níže mně je trochu líto, že to nešlo....

anája
20.09.2018

Úžasná kniha,přečetla jsem si ji už podruhé.Libila se mi víc než další díl.I další knihy autorky jsou velice krásně psané a vykreslení postav,kde se děj odehrává záhadně, zastřený tajemstvím.

Opatov
10.09.2018

Krasna pohadka o Popelce a najednou je z toho detektivka. Cetla jsem nekolikrat, hezky pribeh se smesi romantiky a tajemna. Doporucuji.

viviann
12.08.2018

Spisovatelky nejlepší kniha. Plný bohatý děj, krásně charakterizované postavy. Napínavé až do konce...

Tirisa
31.07.2018

Skvělá kniha pro milovnice romantických příběhů ve stylu Jane Austenové a sester Bronteových s příměsí tajemna. I když mi některé myšlenkové pochody hlavní hrdinky přišly trošku navíc, musím přiznat, že jsem knihu hltala každou možnou volnou chvilku. Určitě si od autorky přečtu i další knihy, protože tahle mě opravdu bavila.

Eeli
20.07.2018

Kvalitní kniha, jedna z mých nejoblíbenějších. Autorka zde nadmíru zdařile kombinuje romantiku, tajemno i akci do jedinečného literárního díla, které má "osobnost" a které nutí číst dál a dál. Děj je nekonvenční a originální, je zde skvěle stupňováno napětí a postavy nejsou zcela černobílé, atmosféra knihy je spíše stísněná, až vám bude často běhat mráz po zádech. Přesto je tento příběh požitkem.

intelektuálka
26.04.2018

Staré a ponuré sídlo Mandrley....

Tam přijíždí mladá dívka, která se po krátké známosti provdala za bohatého muže...
Jenže sídlo i hrabě de Winter skrývají dávná tajemství...
Nevinná dívka je stále konfrontována s předchozí manželkou Rebekou...
Chvíli jí trvá, než objeví všechny souvislosti a vymaní se z vlivu tajemné atmosféry...

Napsané velmi působivě - zaujme až do konce...

A nezapomenu na filmové zpracování v černobílé verzi A. Hitchcocka...

Určitě doporučím - stále čtivé.

bekule
18.04.2018

Už nezjistím jak by to dopadlo s hodnocením kdybych četla knihy v opačném pořadí. Jako první jsem od Daphne četla Hospodu Jamajka a byla to láska na celý život. Mrtvá a živá se mi líbila moc, napínavá trošku tajemná, chytla mě už od začátku ale první láska je jen jedna. Nemůžu se ubránit srovnávání a Mary Yellanová a její příběh mě přirostl k srdci o kousek víc. Zde nad hlavními hrdiny stále temně visí vědomí vraždy.

...............................................Výzva 2018........kniha byla zmíněna v knize Frankenstein-město noci-od D.Koontze

Marie
26.02.2018

Velmi mě překvapila. Sama bych si tu knihu asi nevybrala, ale byla mi doporučena. Moc se mi líbila a překvapila v tom, že ačkoli vlastně začíná tak trochu "od konce", netušila jsem, jak se děj vyvine. A vždy, když už jsem si "dělala obrázek" a třeba zaujala postoj vůči některé z postav, zase se vše ukázalo být trochu jinak...

esfinge
06.02.2018

Krasny pribeh

Sylvienka
01.02.2018

Četla jsem dávno a moc se mi líbila. Ráda se k ní zase někdy vrátím...

kara
26.12.2017

Opravdu skvělá kniha! Četla jsem ji už asi potřetí a stálo to za to.

Adhara
25.12.2017

Prvou zaujímavosťou tejto knihy je samotný jej názov. Hoci je písaná v prvej osobe z pohľadu ženy, Rebeka nie je meno tejto hlavnej hrdinky. Meno hrdinky sa vlastne nikdy nedozvieme, no jej to tak majstrovky zakamuflované, že som si túto zvláštnu skutočnosť pri prvom prečítaní vôbec neuvedomila. Rebeka nie je ani žiadna iná vystupujúca postava. Je to žena, ktorá je v čase, keď sa začína odohrávať príbeh, už mŕtva. A napriek tomu sa zdá, že sa okolo nej toho točí až priveľa.

Zápletka môže niekomu evokovať podobnosť s Janou Eyrovou. V oboch knihách máme tajuplné panstvo dýchajúce históriou, lásku staršieho bohatého muža k veľmi mladej chudobnej sirote, a nevyriešené otázky ohľadom jeho prvého manželstva. Rebeka sa však veľmi rýchlo vydáva vlastnou cestou k vlastným nečakaným zvratom a odhaleniam. Svojím spôsobom sa mi páčili obe knihy. Milujem atmosféru starých anglických sídiel, nádherne zariadených, no pochmúrne prázdnych, ktoré pôsobia na nervy citlivej hrdinky. A hoci atmosféra dýcha tajomnom, ani jedna kniha napokon neskĺzne k nadprirodzenu – všetko dostane svoje vysvetlenie.

Pri Rebeke ma fascinovala autorkina schopnosť popísať očami hrdinky, ako si vytvára obraz o svojej zosnulej predchodkyni. Ako len na základe niekoľkých náznakov a množstva fantázie postavy dokázala priblížiť celú tragickosť predčasnej smrti úchvatnej Rebeky, priam cítiteľný žiaľ nad skonom ženy, ktorú nikdy nepoznala. Tieto pocity sú ešte silnejšie v kontraste s rozuzlením, ktoré nasleduje. Kniha je skrátka brilantne napísaná – možno ani nie tak v mikromeradle, lebo drobné nedostatky štylistiky sa tam iste nájdu (mnohé je ale zrejme spôsobené aj archaickejším štýlom staršieho diela), ako skôr v makromeradle, v schopnosti fabulovať a naozaj na čitateľa zapôsobiť nečakanými zvratmi.

Celá recenzia: http://www.adhara.sk/?page_id=1860

Blaník8
01.12.2017

Krásný, barvitý příběh, klasika, která nestárne:-)

Petusa242
26.11.2017

Jedna z nejlepších co jsem kdy četla. Nemohla jsem se odtrhnout, výborně napsáno.

micha-ella
10.11.2017

Nádherný odpočinkový napínavý román, skvělé vykreslení postav, prostředí, přírody i atmosféry, báječné počtení!!

alnahu
31.08.2017

O dovolené jsem sáhla po této knize a opět mne nezklamala .Tuto knihu považuji za nejlepší z autorčina díla, které bylo již několikrát vydáno a také zfilmováno. Spíš než červenou knihovnu ,bych knihu řadila mezi psychologické romány. Skvělé čtení.

slimáčik
24.08.2017

V "tých" časoch som ešte vyhľadávala knihy s tématikou hororuuuu. Nesklamala som sa. No a pred niekoľkými rokmi som natrafila na film Alfreda Hitchcocka s Joan Fontaine ako pani de Winterovou a Maxima de Winter hrá Laurence Olivier. Aj ten sa mi páčil.

LadyKet
18.07.2017

Skvěle napsané a jednoduchý ale zajímavý příběh.

ujunka
17.07.2017

Proč? Proč jen ta hlavni hrdinka je takova husa?! Nesebevedoma, vztahovacna, nanynka bez humoru, touzebne vzhlizejici k Maximovi, cekajici na pohlazeni .... zaplaťbůh se ke konci trochu pochlapila... jinak pribeh by to byl pekny, ale kvuli samym vzdechum skoro do poloviny knizky, to znovu cist nebudu... Bohuzel...
Rebeka me bavila :-)

Ms.Floyd
01.06.2017

Z knížky jsem byla zklamaná. Už od prvních stránek na čtenáře čekají až monstrózní popisy veškerého okolí, což je sice na těch prvních pár stránkách hezké, ale dál už nudí a odvádí pozornost od tématu. Dalším zklamáním pro mě byla hlavní hrdinka - psychicky labilní bez špetky seběvědomí, ustrašená, tvořící si v hlavě vlastní verze situací, které se teprve stanou... Já nevím. Ano, jsou takoví lidé, ale v Mrtvé a živé mi to přišlo strašně přetažené a nepřirozené. Počítejte s tím, že první polovinu knihy tvoří právě tyto duševní monology hlavní hrdinky a květnaté popisy každého keře, který v Manderley našla. Druhou polovinu knihy tvoří zápletka, kdy se naposled vrací na scénu mrtvá Rebeka a manželům celou cituaci ještě trochu zkomplikuje. Bohužel celá kniha se mi jeví tak, jako kdyby se autorka u první půlky zasnila a plnila stránky svými vlastními duševními pochody a ve druhé půlce si vzpomněla, že vlastně taky chtěla psát nějakou zápletku, aby to nebyla úplně nuda. Tak šupšup, trošku to popohnala, takže druhá půlka byla oproti té první nepřiměřeně akční, ale aspoň se konečně začalo něco dít. Za mě byla druhá polovina ovšem rozhodně lepší, ale i tak jsem z knížky zklamaná. Hrozně jsem se na ní těšila, dle anotace a hodnocení jsem měla nějaká očekávání, která se bohužel nesplnila. Za mě tedy dvě hvězdy.

Vlasta155
20.05.2017

Krásný příběh, člověk má pocit, že je přítomen v zámku a všechno, co se děje, vidí svýma očima. Moc pěkné popisy prostředí.

Lili2
15.05.2017

Po knize jsem šáhla z toho důvodu, že po přečtení některých recenzí či obsahů knihy jsem se domnívala, že ta mrtvá manželka se v tom domě zjevuje jako duch. Takové příběhy mezi nebem a zemí miluji. Ovšem opak byl pravdou, ale i tak jsem ráda, že jsem si ji přečetla a už se těším na její filmové zpracování z roku 1997, ten z roku 1940 se mně nelíbil, nejenže rejža druhou paní de Wintrovou udělal pěknou, a nikoliv s vlasy "trčícími jako dráty", ale jsou tam některé události udělané prostě jinak a Winter se mně tam nelíbil vůbec.
Jednou se v knize dost možná Rebečin duch zjevil, a to hned na začátku, kdy v Manderley po večeři seděli novomanželé v knihovně a ona pocítila průvan, i když dveře byly zavřené. To si myslím, že si ji ta Rebeka přišla prohlédnout.