Mráz přichází z Hradu

Mráz přichází z Hradu https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/214091/mid_mraz-prichazi-z-hradu-214091.jpg 3 332 75

Krásná makléřka Diana (v nové roli televizní redaktorky) a novinář Marek Konwicki objeví šokující videonahrávku z tajného setkání Václava Klause s Vladimirem Putinem, pražský primátor Bohuslav Svoboda veřejně vyzve na šermířský souboj kmotra Romana Janouška, na pochod homosexuálů a lesbiček ...

Klára90
30.10.2014 3 z 5

Já nevím, co si o téhle knížce myslím...na jednu stranu jsem si říkala, že to je šílená matlanina, na druhou stranu jsem to dočetla až do konce a k závěru knížky jsem to snad i hltala..krátké kapitoly jsou dobré, o Klausovic příběhu vůbec nevím co si myslet, o zbytku doufám, že to je fakt jen bujná fantazie autora a ne krutá realita. Přišlo mi to celé přitažené za vlasy. Knížka ve mě vyvolala rozporuplné pocity.

Froberg
14.10.2014 2 z 5

Kdyby to nebyl Michal Viewegh, tak by to asi četlo jen pár lidí. Možná když to psal, myslel jednak na peníze a jednak už měl chudák zaděláno na tu svou příhodu. Ale on každý den není svátek, že?!

THERISA
17.04.2014 2 z 5

Tak tohle, dámy a pánové, tohle už je diagnóza. Za mě rozhodně proto, že už Viewegha čtu jen z jakési nostalgie a jsem tak schopná překousnout i největší brak, co vyplodí (příkladem nechť je tato kniha). A za autora proto, že má jakýsi syndrom pejska a kočičky, když vařili dort a splácá tak dohromady páté přes deváté. Výsledkem je neuvěřitelná ptákovina, jakési volné pokračování Mafie v Praze, které jde až za hranice lidského chápání, zdravého rozumu a především vkusu. Nebylo to ani vtipné, ani poukazující na cokoli, čili úplně zbytečné.

Verrrunka
28.03.2014 3 z 5

V podstatě stejné jako Mafie v Praze. Čte se to docela dobře, děj tak nějak plyne, krátké kapitoly nejsou úplně nejlepší, protože se pořád v ději skáče sem tam. A použití reálných jmen mi přijde spíše na škodu, mnohem působivější by mi přišlo hledání náznaků a podobností ve jménech smyšlených. Co naplat... Marně čekám na nějakou další Vieweghovinu, která mě dostane a překvapí.

Ladys
13.03.2014 2 z 5

Opakovaný vtip není vtipem. Ale jinak si klidně nějakýho dalšího Viewegha přečtu.

Lilith1
12.03.2014 2 z 5

Pokus o pokračování Mafie v Praze dobrý, leč o jeho zdařilosti se opravdu dají vést polemiky. Výrazně postrádám děj, sice se knihou táhne cosi jako dějová linka, ale nazvat to příběhem by bylo značně přitažené za vlasy. Oceňuji, že i přes absenci příběhu je to celé ještě docela čtivé, spíš ale díky tomu, že si čtenář vybavuje situace z reálu. Nadsázka a satira jsou fajn věci, ale jak se říká čeho je moc, toho je příliš. To jak jsme na tom na naší politické scéně víme všichni dobře, aniž by nám to muselo být připomínáno takovouto skoro násilnou formou. Doufám, že třetího dílu se nedočkáme, protože to co máme na Hradě nyní by mohlo být popsáno takovým způsobem, že by se jednomu mohlo chtít brečet, případně si rovnou prohnat hlavou kulku.

beetlinka
29.11.2013 5 z 5

Druhá výborná kniha od Viewegha po Mafii v Praze. Až se člověk diví, že to tak opravdu je. Skvěle popsal současnou politickou situaci i intriky v zakulisí. Mohl by pokračovat i třetím dílem....

Babouš
16.11.2013 odpad!

Viewegh umí psát, ne že ne, ale poslední dobou už si nedostatek dobrých nápadů kompenzuje šílenostmi a tím, že jeho jméno se stalo značkou, která bohužel pořád prodává.

MildeZ
04.11.2013 5 z 5

Vyhovoval mi styl psaní a struktura knihy již u prvního dílu a toto volné pokračování není vyjímkou. Čte se velmi rychle, velmi přehledný děj a charakteristika postav. Kapitola střídá v dynamickém sledu kapitolu a to mi prostě ohromně sedlo! Načež představa V. Klause jakožto gaye ve mě vyvolala známé: na každém šprochu, pravdy trochu... :)

AnetaB
12.10.2013 4 z 5

Děsivé.Přečetla jsem a najednou se vynořila kauza Nagyová.

Jančislava
15.09.2013 4 z 5

Mráz přichází z hradu se mi líbila více než Mafie v Praze. Mělo to větší spád a více se toho dělo. Krátké kapitoly mi nevadily. Rozhodně stojí za přečtení a zamyšlení.

Darf...
12.07.2013 3 z 5

Velmi čtivá knížka, ale bohužel mě neoslovila tolik jako "první" díl. Každopádně tato kniha vyžaduje, aby se čtenář relativně dobře vyznal v naší politické situaci, jinak se myslím, že se bude v jistých pasážích ztrácet.

pidalka777
04.07.2013 4 z 5

Je to kniha, která se nedá přečíst jinak než na první nádech. Je prostě super a hlavně jsem ji četla v tomto období kdy se s politikou dělo něco dost podobného. Fakt super.

freywar
28.06.2013 5 z 5

Kniha se čte jedním dechem, jedná se o nadsázku prolínající skutečné události, nezbývá než doufat že pan Viewegh, napíše další díl neboť vrchnost je stále stejně s korumpována

calibre44
19.05.2013 4 z 5

Knížka se moc dobře čte. Michal Viewegh v ní ukazuje, že skutečně psát umí. Jedná se o nadsázku, která čtivou formou ukazuje na problémy, které jsou ovšem skutečné. Nevím jestli je Klaus homosexuál a je mi to jedno, ale je nezpochybnitelné, že se podílel na budování korupčního prostředí v naší zemi, což potvrdil ve finále svojí amnestií. Knížka s nadsázkou, ale zároveň čtivou formou ukazuje právě na tyto problémy, na problémy, které naší zemi přináší skutečná mafie v Praze, kterou zaštiťuje dnes již bývalý prezident. Do určité míry chápu její nízké hodnocení, ale zároveň si myslím, že takových knížek, které by upozorňovaly na současné problémy je potřeba co nejvíc. Za to si autora vážím.

FANDOS
14.05.2013 2 z 5

Mráz přichází z hradu je o něco málo zdařilejší dílko než Mafie v Praze.
Reklama na MF DNES ve formátu knihy (neustále je název tohoto plátku zvýrazňován ,ale alespoň ne tak často jako v Mafii v Praze).Má podstatně lepší dějovou linku, méně splácaných korupčních kauz a hlavně spousta fikce. Kniha nepřináší nic nového ,ale přemele pouze to,co do nás už hustí den co den rádoby nezávislá a nestranná média tipu MF DNES a samozřejmně všude přítomné bulvární plátky .
P.S. Zeman je na hradě a kmotrové dál u lizu, tak se možná dočkáme dalších volných pokračování?

vysypanel
29.04.2013

K této knize ve světle posledních událostí mohu říct pouze jedno: Myslíte si, že autorova náhlá indispozice s prasklou aortou koncem loňského roku je náhoda?

Eidalon
11.03.2013 3 z 5

Mráz přichází z Hradu (2012) je volné pokračování knihy Mafie v Praze (vydáno 2011) a vychází v krátkém časovém sledu za touto knihou. Trochu se vkrádá myšlenka, že načasování uvedení knihy do období plné prezidentské kampaně, bylo prvoplánované, ale jak praví autor, vše je jen přetrvávající spekulace. Každopádně z této knihy bývalý prezidentský pár vychází s image velmi nelichotivou a to jak po stránce morální, tak politické a státnické; další reálná jména politiků napříč politickým spektrem nevyjímaje.

I v tomto pokračování se potkáváte s hrdiny knihy první s Markem, Dianou, Sašou Lounským, plukovníkem, důstojníkem Hruškou, policistou Radkem Staňkem. Co se oproti první knize změnilo je skutečnost, že zcela průhledné fiktivní jména hlavních politických činovníků vystupujících v Mafii v Praze ponechal autor nyní v jejich pravém znění a to zcela záměrně. To určitě svědčí o autorově osobní odvaze, zvláště s přihlédnutím k tématům v knize popisované.

Samotný příběh je však ještě prostoduší, s minimální zápletkou, než u Mafie v Praze a osobně se nemohu zbavit dojmu, že zde sloužil jen jako vata pro fakta, která zde Viewegh zcela nepokrytě rozkrývá a která se měly stát hlavním sdělením knihy. Román je plný politiků a jejich osobních vazeb, kmotrů a jejich vzájemném propojení se skutečnou mocí, intrik a nadnárodních odhalení. Vlastně se zde neustále rozkrývá kdo s kým, pro koho a za kolik a to v případech naprosto reálných a mnohdy již realizovaných. Zde není fiktivní snad jediná naznačená kauza.

A propojení oné fikce – konfrontace témat s realitou dne, kterou čteme v denním tisku, v internetových blozích, diskuzích či článcích a slyšíme ve zprávách všech televizí nebo rozhlasů je natolik zavádějící, že i poučený čtenář jen těžko rozlišuje literární fikci od reality. Vše je umocněno skutečností, že máme ony popisované aféry ještě plně v paměti, vše se odehrálo jen v krátké minulosti, kdy kniha vyšla.

Vazby známé a prokázané, vazby spekulativní - hraničící s jistotou a vazby neodhalené s indiciemi, které jasně ukazují k osobám, o kterých je lépe nemluvit nahlas. Toto téma v knize jednoznačně převažuje a je cítit, že si pan Viewegh s tímto dal značnou práci.

Není to ale překvapující, svůj odpor a jistou znechucenost proti klientelismu, korupci, protekcionismu a vůbec minulému i současnému českému establishmentu vyjadřoval veřejně či ve svých knihách - především Denících – mnohokrát. Místy pasáže z knihy "připomínají investigativní novinařinu" a knihy pana Kmenty co se třaskavosti týká, zde ale podobnost končí. A aby se vyhnul problémům, vše „ukrývá pod fikci literáta“, která ale nemůže přesvědčit nikoho, je jen „ochranou kopulí“ proti přímým útokům na Vieweghovu osobu a nutností doložit naznačená fakta. Zde ale chápu, kolikrát jsme v jasných kauzách od vrcholných představitelů moci slyšeli, víte-li, znáte-li - doložte a nic se dál neděje. Nevěříte? Zahloubejte se do problému fotovoltaika, to je snad ještě horší tunel, než privatizace.

Samotný příběh je natolik „přestřelený“, že tím je prvotní cíl - vše posunout do literátní roviny - vlastně sám sobě parodií. Děj knihy stačil Viewegh vtěsnat do tří dnů, z prezidenta Klause udělal prvního homosexuálního muže státu, z manželky konkubínu, setkáte se zde se jmény Roman Janoušek a jeho mediálně propíranou kauzou – přejel jsem Vietnamku, pochodem homosexuálů v Praze, či úsměvnou prezidentovu kleptomanii s perem, která zaplnila na čas všechny zpravodajské servery. V náznacích poznáváte denní praktiky předních medií, seznamujete se s regionálními kmotry, kteří si jdou pro svoji libru masa, vše vrcholí zneuctěním státních korunovačních klenotů a pronikání ruského vlivu na českou politickou scénu včetně okázalého otrávení Víta Bárty v závěru knihy.

Dočíst knihu mne stálo hodně sil (v té konkurenci jiných skvělých autorů) a za samotný příběh a román jako takový mohu dát jen jednu hvězdu. Co ale oceňuji, jsou právě ty informace, které, jak jsem již uvedl jsou dle mne hlavním, byť upozaděným sdělením knihy. Za to plné body, takže výsledek je průměr tzn. tři hvězdy.

Jste-li denním sledovatelem dění na politickohospodářské sféře, pak Vám přečtení knihy doporučuji, spousta střípků z mozaiky - proč ten či onen - Vám možná zapadne na správná místa. Chcete-li si přečíst poutavý příběh s vypracovanými zápletkami, vychutnat krásu slova, nebrodit se tím politickým a korupčním prostředím, který na Vás mimo jiné denně chrlí média ze všech stran, pak raději sáhněte po jiné knize. Mráz přichází z Hradu Vám za to nestojí.

A závěrem - zdravotní problémy pana Viewegha koncem loňského roku, jen pár dnů po vydání této třaskavé knihy, berte jak událost čistě náhodnou. Ale kdo ví? To je ale již pouhá spekulace!

janulka1310
03.03.2013 4 z 5

V tomto volném pokračování knihy Mafie v Praze jsem se trochu ztrácela, jelikož těch kauz tam bylo už nějak moc. Ale jako každou autorovu knihu jsem ji četla se zaujetím a s očekáváním,jak to dopadne.

Jack Bauer
17.02.2013 2 z 5

O dost slabší než předchozí Mafie v Praze, nějak jsem se do toho nemohl začíst, ale nakonec mě to trochu chytlo. Už se těším na třetí pokračování téhle mafiánské série, ať pravdivé či ne,(ale na každém šprochu pravdy trochu) s Klausovou amnestií a novým prezidentem Milošem Zemanem. Knihu i předchozí by si měl přečíst každý, kdo vydělává méně než 10 tis nebo je nezaměstnaný, aby konečně pochopil, proč tomu tak je, i když je steně známo, že papaláši nahoře ke svým chudým několika tisícovým platům a různým poslaneckým výhodám háží miliardami a rozkrádají naší republiku. A my jako stádo tupých blbců si to necháme líbit. Že Klaus po celou svou dobu prezidentování bude škodit naší republice a udělá krásné jméno ve světě jsem věděl už v době jeho inaugurace. Teď abych se styděl za to, že jsem Čech. Kniha je zbytečně předražená.