Mramor a plátno

Příběh je zasazen do renesanční itálie a popisuje dnes téměř zapomenutou rivalitu mezi dvěma největšími umělci své doby – Leonardem da Vinci a Michelangelem Buonarroti. Zatímco Leonardo již zažil téměř vše, od uznání davů po válečnou vřavu, a nyní zoufale hledá novou múzu. Michelangelo je naopak mladý, bez úcty ke starým mistrům, zoufale toužící proslavit se vlastními silami. Jejich setkání změní svět....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/344208/big_mramor-a-platno-Z3G-344208.jpg 4.4158
Literatura světová, Historické romány

Vydáno: , Knižní klub

Oil and Marble, 2016

Kniha Mramor a plátno

ANDY28

Leonardo byl teda pěkný průseřář, Michelangelo s talentem od Boha, a my všichni děkujeme za tu krásu, co jste nám tu zanechali pánové

Vojslava

Dobrá, spíš tři a půl, ale to spíš za docela vyvedenou pointu. Jinak je znát, že autorku téma baví, ale celý román je takový... nevášnivý a bezkrevný, na to, že vypráví o skutečně plnokrevných lidech a dílech. Neunese to srovnání se Schulzem a Stonem, určitě ne, ale pro mne to byla četba na dlouhou nesoustředěnou chvíli, která nemá ambice zapsat se dlouze do paměti.

Vestička

Není mi zcela jasné, proč měla autorku potřebu dělat hrdiny tak nesympatickými. Připravte se na to, že Michelangello je ušmudlanec, a chování jeho rodiny velmi zvláštní. Leonardo, chudák, to odnesl ještě vic. Nosí boty na podpadku, barevné oblečení, spoustu prstenů, voní po šeříku. A ke konci knihy má ruce jak slepičí pařáty. Neplní slovo, nedodělává věci. Co hůř, peleší se s týpkem, který ho okrádá. To není moc hodné Génia. Jo a zamyká lidi v márnici jak malej kluk. Kniha spíš pro obdivovatele umění italské renezance, než pro milovníky kvalitní literatury. Téma je zřejmě prokleté Kámen a bolest mi způsobil čtecí krizi na rok Krásná obálka a kvalitní tenký papír, to je potřeba ocenit. Dnes se většinou tiskne na tlustý, a knihy zabírají zbytečně moc místa v knihovně.

Danka1975

Hezky popsaný příběh těch dvou. Máte pocit, jako by autorka oba znala a byla přímo u toho :-)..nic přes sílu, na pohodu. Takové knížky si vždycky vyberu, když mám navštívit danou zem. . . .. což se teď asi nestane :-(, ale alespoň se mi vynořily vzpomínky na Pietu, Florencii a spol :-), bonusem pro vás určitě bude to, pokud máte malířství, sochařství a historii k tomu :-)

Lena79

Pěkně napsaný román o době, kdy vznikala nejznámější renesanční díla, socha Davida a Mona Lisa. Při popisu Michelangelovy práce jsem měla pocit, že mu doslova koukám pod ruku. U Leonarda mi to tolik nešlo. Nejspíš proto, že se mi chvílemi jevil jako protivný dědek zaujatý vlastní důležitostí. Knihu doporučuji, je skvěle napsaná.

Květ

Historický román o dvou renesančních velikánech Leonardovi da Vincim a Michelangelovi Buonarrotim. Knížka se odehrává v době, kdy oba současně pobývali ve Florencii, Michelangelo tvořil svého Davida a Leonardo maloval Monu Lisu. Autorka smísila skutečné historické fakty s fikcí a napsala čtivý a velice sugestivní příběh. I když čtenář ví, jak příběh dopadne, že díla jsou vytvořená, prožívá prostřednictvím knihy naději i obavy umělců o dokončení jejich děl. Knížka se mi moc líbila, bavila mě a při popisech Florencie se mi vracely vzpomínky, když jsem tam byla.

mistrikova
22.11.2020

Moc krásná kniha zachycující krátký časový úsek: Michelangela Buonarottiho a Leonardovi da Vinci, jejichž životy se časově i místně protnuly. Autorka čerpala z historicky doložených reálií. Miche mi byl neskutečně sympatický svojí houževnatostí a odhodláním překonat veškeré své vnitřní pochybnosti o sobě a překážky, a moc jsem mu držela pěsti. Leonardo neskutečně geniální snílek a bohém se vším všudy, zachycen již v létech, zkušený i naivní zároveň. Kdo Florencii alespoň trochu zná, zorientuje se v místopise. Určitě si někdy přečtu znovu.

Vilma232
20.10.2020

Florencie je okouzlující i dnes, jenom ty davy turistů..... Na začátku 16.století vypadala samozřejmě jinak a vznikaly tam ta největší umělecká díla. Autorka použila historicky doložitelné události a vytvořila zajímavý příběh.
"Když Michelangelo začal pracovat na Ducciově kameni, rozvíjel svůj dětinský sen, že souboj s Leonardem z Vinci se zapíše do dlouhé historie města jako souboj dvou velkých rivalů. Florencie byla takovými bitvami proslulá."