Most

Most https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/299974/mid_most-fxJ-299974.png 3 12 12

Prvotina Vítězslava Nezvala. Napsána pod vlivem Rimbauda, Apollinaira a symbolismu. Básně tvoří obrazy (např. báseň Podzim). Odráží se zde doba jeho středoškolských studií. Vzpomíná na domov, ale zároveň se zde zabývá novými citovými zkušenostmi.

Maud22
01.05.2021

Knížku jsem kdysi měla půjčenou v rámci " povinné četby". Bon repos - dodnes si pamatuju, jak mě tato báseň uchvátila. Byla v grafické úpravě, verše vytvářely siluetu lampy. Tu snovost a melancholii cítím dodnes. "... z tvých oken, z mých očí list po listu opadává."

Bonda
31.05.2016

Kniha důležitá z hlediska Nezvalova vývoje. Její druhé vydání v roce 1937 obsahovalo předmluvu, která nadchla např. mladého surrealistu Ludvíka Kunderu a navodila v něm (a zřejmě i v jeho tehdejších druzích) „napjaté očekávání“. Nezval v ní ohlašoval, že vstupuje do druhé etapy své tvorby, do etapy, kterou popsal jako „snahu o spontánní a systematickou objektivizaci a konkretizaci iracionálně subjektivních, z asociativního automatismu prýštících obrazů, o jejich objektivizaci a konkretizaci na základě systematického využití těch mechanismů, které tvoří během spánku snovou práci“ s nadějí, že se mu „podaří dojít až ke konkretizaci nejzazšího bodu na obzoru vlastního ducha až k objektivizaci onoho magického bodu, který mě fascinuje“. Doporučuji…

Vítězslav Nezval
česká, 1900 - 1958