Moje dětství

Moje dětství https://www.databazeknih.cz/img/books/empty_bmid.jpg 5 4 3

Josh
16.05.2022 4 z 5

Tohle jsou harmonicky sladěné memoáry a dokument, viděno dětskýma očima. Prostředí šlechtické rodiny v 19.století (autorka žila 1830-1916, což je -nejen- na tu dobu neuvěřitelné) je popsáno jako byste byli součástí příběhu. Možná někdy příliš detailně, ale není to ani nuda ani povýšenost, jež dávají stránkám život. To kouzlo je v každém řádku, je znát jednak úzký vztah k rodné Moravě (Zdislavice - narozena i pohřbena), jednak pokora a úcta, jež sebou doba i postavení nesly.

Je to divný pocit, že se musíte dívat v katalogu po autorce rakouské, abyste se dozvěděli o českém prostředí, které bohužel tehdy zaznamenal jen málokdo. Nejde o národnost, to je dáno dějinami, nic to nemění na vypovídací hodnotě. Zda-li dýchá z knih dnes tak vřelý vztah k naší zemi u českých autorů….

marketa4006
27.10.2020 5 z 5

Pro ty, kteří se chtějí povznést do kulturního prostředí 19. století jedné šlechtické rodiny a pro ty, kteří chtějí utéct myšlenkami z dnešního shonu do doby, která měla ještě smysl.

akrash
02.10.2016 5 z 5

Krásně se to čte. Eschenbachová vše moc hezky popisuje a vysvětluje, zkrátka skvělá četba pro milovníky historie!