Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou

Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou https://www.databazeknih.cz/img/books/90_/90956/modlitba-pro-katerinu-horovitzovou-90956.jpg 4 2328 303

Dramaticky vypjatá novela o tragickém osudu židovské dívky, která povýšila pomstu za své soukmenovce na smysl své existence. Lustig ve své sugestivní novele zpracovává motiv sadistické léčky, s jejíž pomocí se nacističtí pohlaváři pokusili získat majetek od skupiny zajatých bohatých židovských obchodníků. V druhé rovině novely pak vypráví vlastní příběh hrdinky, dívky, která se na prahu smrti vzepře ponižování své lidské důstojnosti a dokáže v sobě zmobilizovat sílu, schopnou překonat strach i přirozený pud sebezáchovy.... celý text

kata.krizova
26.08.2019 5 z 5

Trochu pomalejší začátek, ale jinak silný příběh.

asanita
26.08.2019 5 z 5

Zpočátku pro mě bylo těžké se do novely začíst a pochopit děj, po pár stránkách ale tento problém zmizel a v ději jsem se již orientovala. Oceňuji odhodlání Kateřiny Horovitzové a její odvahu, která kontrastuje s pasivitou ostatních obchodníků (snad kromě Rappaporta-Liebena, jenž se alespoň pokoušel protestovat). Kniha zobrazuje manipulaci židů, rasovou nesnášenlivost, život v koncentračním táboře, jednání nacistů se zajatci a již zmíněnou odplatu za smrt bližních. Autor zachycuje stísněnou atmosféru války a zároveň neutuchající naději zajatců, která stále přetrvává, ačkoliv čtenář téměř okamžitě ví, co má důstojník Brenske v plánu.

verulik196
01.08.2019 4 z 5

Začátek byl pomalý a nezáživný, pak ale byla knížka lepší a lepší, až se z toho nakonec vyklubal vcelku zajímavý a krutý příběh z druhé světové války.

kilometr
18.06.2019 3 z 5

Čekal jsem asi trochu více od knihy,která patří k těm nejlepším od pana autora.65%.

verka5083
12.06.2019 5 z 5

Nedávno jsem si řekla, že zkusím najít kouzlo klasické literatury. Na SŠ jsem tuto literaturu zanedbávala, protože se musela číst povinně. Což mě spíš odpuzovalo. V momentě, kdy nemusíte číst knihy z donucení jako na SŠ nebo na ZŠ , máte chut si je vážně přečíst. Bohužel jsem zatím četla knihy, které skončily smutně jako tahle.
Arnošt Lustig byl velmi výborný spisovatel. Možná, že jeho kniha neobsahuje přímou řeč, ale tím je pro mě ta kniha vyjímečná. Na začátku se mi kniha zdála jednoduchá. Pak příšlo napětí, kdy jsem si už přála vědět, jak to dopadne se vzkazem v kufříku a nakonec mě kniha rozbrečela.
Je zvláštní, jak tito autoři uměli psát knihy, které mají jen přes sto stran, a přesto není nic , co by Vám v těchto knihách chybělo.

martineden
07.06.2019 5 z 5

Skvělá!

ocean3
05.06.2019 4 z 5

Geniální.

PajusenkaB
11.05.2019 1 z 5

Kniha se neskutečně táhla. Chyběla mi zde přímá řeč - zastoupena velmi málo. Dále jsem se ztrácela v neznačené přímé řeči. Na 80 stranách popis jednoho a toho samého, posledních 30 stran se konečně něco dělo a kniha utíkala rychleji.
Neuvěřitelně špatně se mi četla, dvě hvězdy za námět.

Malíček
25.04.2019 5 z 5

Klasickou literaturu moc často nečtu, nijak jsem jí nepropadla, ale co bych to byla za čtenáře, kdybych si nepřečetla jednoho z našich nejznámějších autorů minulosti.
Tahle novela mi sedla, příběh je zajímavý a pěkně se mi to četlo, a to i vzhledem k velikosti celého dílka. Samozřejmě je také velmi smutný.
Dokonce mě Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou navnadila tak, že v budoucnu hodlám přečíst i některá další autorova díla (například na Colette jsem slyšela spoustu dobrých recenzí).
Za mě tedy zatím Lustig dobrá volba, i když má specifický styl psaní a ne všem musí nutně sednout.

markéta783
15.03.2019 5 z 5

Strašně smutná, až skoro děsivá knížka o tom, čeho jsou schopny lidské bytosti. Od začátku je vám jasné, že to špatně dopadne, ale stále doufáte, že to snad ani není možné. Hrozné je, že kniha popisuje skutečný příběh jedné mladé a krásné dívky až do hořkého konce.

Twinny
12.03.2019 3 z 5

Zajímavý příběh, vykreslující manipulaci a touhu přežít. Autor podává svědectví o praktikách a nelidskosti tehdejšího SS. Bohužel se mi to moc dobře nečetlo.

Kopta
08.03.2019 3 z 5

Dílo, které se táhne jak zima v horách. Má jednoznačně co sdělit. Vypráví neznámý skutečný příběh, však takovou těžkou a nepříliš jednoduchou formou, že se vím do toho tolik nechce. Ač jde o krátkou záležitost, je toho v ní více než dost. Ale nemusí vždycky jít o jasně podanou záležitost. A to je velká škoda.

vendysantos
24.02.2019 5 z 5

Skvěle napsaná kniha s výbornou zápletkou, četla se mi moc dobře a přitom jsem se bála konce. To je ten typ knihy, kdy člověk tuší, že špatně skončí a přece jenom doufá, že to tak nebude.

1.Agness
31.01.2019 5 z 5

Upřímně mě překvapuje, kolika lidem se tu kniha dobře četla. O knize nemůžu říct, že se mi líbila a vím, že se k ní už nikdy nevrátím. Kniha je totiž dokonalá. Lustig tak uvěřitelně a živě dokázal vystihnout hrůzy páchané na Židech, působí na smysly čtenáře, detailně popisuje pachy a zvuky... tak dokonale, že se čtenáři dělá špatně, a také proto jsem knihu nejdřív odložila. Jsem ale ráda, že jsem ji pak zvládla vzít do ruky ještě jednou a dočíst až do konce. Tahle četba by měla být povinná pro všechny, aby se nezapomínalo, čeho všeho je člověk schopen a aby se nebagatelizovaly hrůzy páchané na lidech. A čemu se zoufalý člověk snaží věřit v bezvýchodné situaci. Jsme přece lidi, že...

marvarid
14.01.2019 5 z 5

Děsivé a přitom dokonalé, bála jsem se obrátit každou stránku, i když jsem věděla, co na té další najdu. Bylo mi špatně od žaludku, a přesto jsem musela číst dál. Nikdy nevěřte nikomu, kdo se vám upřeně dívá do očí, i kdybyste sebevíc chtěli, aby říkal pravdu.

E_Lan
22.12.2018 4 z 5

Děsivě skutečné dílo z otřesné doby. Příčíst něco takového je asi povinností kam až zrůdnost lidského myšlení může zajít. Čtenář stejně jako hlavní protagonisté od začátku doufá, že tento příběh může mít snad jen trochu dobrý konec a je tak stejně naivní jako ti, o kterých čte. Jen je třeba se připravit na pořádnou depresi.

anna0480
22.11.2018 2 z 5

Lustig je podle mého názoru autor na čtení těžší, už jednou jsem se od něj pokoušela číst knihu a to konkrétně Collete z Antverp. Zkoušela jsem to dokonce několikrát, ale pokaždé jsem knihu odložila. Člověk se u jeho knih musí opravdu namáhat, aby udržel pozornost a zvládal jeho myšlenkové pochody.
Modlitbu pro Kateřinu Horovitzovou jsem ale zvládla. Možná to bylo tím, že má kniha jen necelých 130 stran, možná tím, že jde údajně o klasiku, kterou by si měl přečíst každý z nás.
Ale že by mě kniha kdoví jak bavila, to se bohužel říct nedá. Tématika holocaustu mě jinak opravdu zajímá a na toto téma jsem přečetla už hodně knih, ale tahle z nich byla podle mého názoru snad úplně nejslabší. Neseděl mi styl psaní, příliš dlouhé odstavce, celá kniha je rozdělena jen na tři kapitoly. V knize se krom peněz a otázky dalšího vypsaného šeku nic jiného neřeší. Chápu, že to má poukazovat na fakt, že v této době člověku peníze ani sociální postavení nepomohly, ale mám takový dojem, že by to v knize nemuselo být zmiňováno až tak moc, téměř na každé (druhé) straně. Navíc je člověku už tak od půlky jasné, jak to s touto židovskou skupinou dopadne.
Celkový dojem z knihy vylepšil snad už jen zvrat na konci, ale i tak mi kniha přišla nesnesitelně nudná a nezáživná. Přečteno, ale s vypětím všech sil.

Skalara
19.11.2018 3 z 5

Povinná četba. Můj šálek kávy to zrovna není, ale kniha se čte sama...

katushah
06.11.2018 5 z 5

Klasika, která nezestárne.

Petulla72
23.10.2018 4 z 5

Krásně vystihuje moc nacistů a strach židů. Z čtení díla mrazí, ale rozhodně si nesmíme myslet, že takové "hrdinství" jaké ukázala Kateřina bylo normální to ne. A to je jeden z důvodů, proč se o tomto díle a této ženě (která skutečně žila a skutečně dozorce zastřelila) stále mluví.