Mnoho hlasů, jedna víra

Mnoho hlasů, jedna víra https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/143646/bmid_mnoho-hlasu-jedna-vira-FMH-143646.jpg 4 1 1

Dvacet sedm knih spojených v novozákonním kánonu tvoří základní písemný dokument a trvalé měřítko křesťanské víry. Co se dnešnímu čtenáři předkládá jako jedna kniha (Nový zákon), je však ve skutečnosti sbírka nejen literárně, nýbrž i teologicky velmi různorodých knih. V díle Mnoho hlasů – jedna víra líčí Felix Porsch hlavní rysy teologického a christologického vývoje Nového zákona a všímá si zvláštností jednotlivých stadií tradice i novozákonních knih. Významná část Porschovy práce je věnována podstatě a ústředním tématům pavlovské teologie a jejímu dalšímu vývoji v popavlovské době. Tento úvod do Nového zákona nechce nahrazovat známé vědecké teologie. Jeho cílem je umožnit také neodborníkům srozumitelný a vědecky zodpovědný přístup k bohatství novozákonních knih... celý text

Literatura faktu Duchovní literatura Náboženství
Vydáno: , Kalich

Viele Stimmen - ein Glaube: Anfänge, Entfaltung und Grundzüge neutestamentlicher Theologie , 1982

mirektrubak
10.06.2022 4 z 5

V anotaci se píše, že cílem knihy je umožnit srozumitelný a vědecky zodpovědný přístup i neodborníkům. Jako novozákonní neodborník to ale nemůžu úplně potvrdit. Kniha je (zdá se mi být) mnohem víc učebnicí než popularizační příručkou a nečetla se mi úplně snadno. K tomu zřejmě přispělo i množství odkazů na konkrétní biblické verše, které jsou sice užitečné, ale rozbíjejí plynulost čtení.
Přesto jsem si nestěžoval, publikace má v mých očích rozhodně víc kladů než záporů. Především je tematicky přehledná a ucelená, vše důležité představuje a nic podstatného nevynechává. Můj pocit jisté nemastnosti-neslanosti je tedy zřejmě dán tím, že jsem si v nedávné době četl o evangeliích v podání kardinála Ratzingera (a v trochu dávnější době o Pavlovi z Tarsu v monografii profesorky Ryškové) a můžu tak Porsche přímo porovnat s díly, které dokážou nejen užitečně informovat, ale také nadchnout a strhnout.

teologie exegeze Bible Nový zákon

Felix Porsch