Mluviti pravdu

Mluviti pravdu https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/107/bmid_mluviti-pravdu-Y9v-107.jpg 4 706 706

Brutální román o lásce k životu Román psaný podle skutečného příběhu, který hlavní hrdina na sklonku svého života vypráví autorovi, jenž na jeho základě přehodnocuje svůj život. Skutečný, osudový, brutální román o lásce k životu a o nutnosti mluvit pravdu.

marie2934
30.12.2014 4 z 5

Jedním dechem přečteno. Kurzíva mi na rozdíl od některých kritiků připadá potřebná a vůbec nevadí.

andream
10.12.2014 5 z 5

Syrová, brutální, depresivní, beznadějná, krásná , čtivá a dostane vás....tam kam chce. A chce hodně. Doporučuji

ambasador
27.11.2014 5 z 5

brutalni je slovo, ktere tento roman vystihuje.
faze behem cteni: obcasne pousmani nad bernardovyma prupovidkama a sveraznosti, jinak nevericnost, brek a neschopnost se odtrhnout..
faze po precteni: brek, lezeni v posteli a cumeni do blba, apatie, brek, deprese, brek, listovani knizkou a dalsi brek, apatie a dloooouha depka.
strasne tezky pribeh. myslim, ze v ctenari opravdu zanecha stopu. mam strach si tu knihu precist znovu a presto me laka, jak dlouho zadna jina ne.
jedna z tech, na ktere vzpominam s tim, ze mi opravdu neco daly.
"Na vrcholku jeho hory jsem se rozhledl. Nebe ciste, videt bylo daleko. I hroty jinych kopcu. Na zadny uz nemusim. Je z nich stejny vyhled."

alef
06.11.2014 5 z 5

Příběh tak silný, že čtenář ani nemá důvod nevěřit pravdivosti tohoto příběhu jednoho života - někdy skutečný život naprosto překoná veškerou představivost (válka, vězení, strach, odvaha, utrpení, láska, ... další a další smýkání životem). To hlavní, co nám tahle kniha přináší je poznání, že i když nám život ukazuje tu horší stránku, stojí za to žít, že vše se nakonec nějak vyřeší a propadat zoufalství není řešením.

Pochvala za působivé ilustrace.

jaede
02.11.2014 5 z 5

Konečně autor podle mých představ - napětí, spád, syrovost. A snad i podle skutečnosti. Ikdyž,,,... Rozhodně doporučuju přečíst

sim
16.09.2014 4 z 5

Super knížka, přečtená jedním dechem! všem vřele doporučuji.. :-)

rejka79
14.09.2014 4 z 5

Příběh skvělý, četlo se dobře.
Autorovy melodramatické výlevy plné patosu přeskočte a kniha se vám bude velmi líbit

stoffard
07.09.2014 3 z 5

Tuto knihu jsem koupila jako dárek příteli, dnes už bývalému a po rozchodu jsem si ji nechala, protože jeho nezaujala a nepřečetl ji. Já, stejně jako Tiffany jsem si v knize podtrhávala, jsou tam moudré poznatky, teď ji čtu podruhé a znova podtrhávám, co jsem předtím nepodtrhla :)

iva23
14.03.2014 1 z 5

Souhlas s Belatris... autor nedokázal zaujmout

Tiffany
03.02.2014 5 z 5

Musím říct, že tahle knížka mě dostala... . Syrovost a opravdovost . Těžko uvěřitelný příběh jednoho muže , plný životního moudra a pravd, nad kterými se člověk prostě musí zamyslet. Občas mám potřebu si v knížkách podtrhávat a dělat poznámky. Tato knížka jich byla, po přečtení, plná.

LBZ
30.12.2013 4 z 5

Zajímavý příběh. I pokud by byl jen z poloviny skutečný, tak by to byl velmi náročný život.
Na rozdíl od některých jiných komentátorů mi autorovy vsuvky a komentáře nevadily. Některé mi naopak přišly zajímavé - např.: "Nedělalo mu problém mluvit o tom, co špatného udělal sám, ale hrozně nerad mi vyprávěl, co mu způsobili jiní… Člověk se nejvíce bojí svého ponížení. Jako kdyby ponížení způsobené nám jinými bytostmi bylo Kainovým znamením."

Firefox4
26.12.2013 5 z 5

Asi nedokážu být k Formánkovým knihám dostatečně kritická, jsou pro mne totiž dokonalé, silné, originální a pravdivé ve všech směrech. A tahle asi nejlepší ze všech. Můžete přečíst spoustu knih o o válcem poválečném období, o utrpení, o zmařených lidských životech, ale žádná na mě nezapůsobila tak intenzivně, jako právě Mluviti pravdu. Je nejenom o tom, jak těžké je prožít život takový, jako prožil pan Mares, ale i o tom, jak složité je pro okolí najít ten "správný" přístup k takovým lidem. Jak těžké je najednou srdcem pochopit, soucítit či odpouštět, když rozum říká odsoudit a zavrhnout. Na tuhle knihu budu myslet ještě hodně dlouho a určitě si ji ještě někdy přečtu... myslím, že ještě několikrát :-)

Jonny
26.10.2013 4 z 5

Ten Formánek, ten vám ale umí psát!
Celou dobu jsem trnul zda-li si to všechno vymýšlí, nebo jestli se to fakt stalo... mno... pořád nevím... (Nebudu přeci věřit tomu co je na přebalu) :-)
Bylo to silné, jen mi trochu nesedělo, jak je příběh hlavního hrdiny přerušován autorovými dojmy a výlevy.

mijagi80
26.08.2013 4 z 5

Je to první kniha od tohoto autora, kterou jsem četl. Nečetla se snadno, chvílemi jsem měl pocit zmaru nad lidským konáním, chvílemi jsem obdivoval, jak velkou chuť žít má stále hlavní postava pan Mares přesto všechno, co ho potkalo.

lukaflek
01.08.2013 2 z 5

kdysi jsem četl formánkova prsatého muže, který se mi líbil. mluviti pravdu mi ale dalo pořádně zabrat, abych to dočetl. samotné téma mi přišlo zajímavé (člověk, který si vytrpěl své za nacismu a pak i za komunismu) - hlavně proto, že si uvědumuju, že tací lidé žili a možná ještě žijí. ten patos, který kolem tématu autor nabalil mi ale vůbec neseděl. rozumím, že autor při psaní prožíval zřejmě velmi hluboké emocionální pohnití, ale způsob, jakým tato pohnutí do textu vkládal se mi vůbec nelíbil.

Belatris
21.07.2013 1 z 5

Autorův styl mě nedokázal přesvědčit o tom, že je čitelný a jeho obsah zas nedokázal zaujmout. Rozhodně mi silná slova sloganu (Brutální román o lásce k životu) přijdou jako vaření z vody.

honza66
02.04.2013 2 z 5

Dvě třetiny románu kvalitní, Maresův příběh má ambici být jedním z velkých příběhů, co kopírují události 20. století. Potud OK. Ale vložené vpisy a úvahy autora jsou strašné, to v mých očích poničilo celou knihu. Říkám to nerad i jako příznivec "prsatého muže" i časopisu Koktejl, ale nelze jinak...

Veve131
01.04.2013 5 z 5

Je to šokující životní příběh muže podle skutečných událostí. Kniha se četla dobře, měla spád. Doporučuji k přečtení.

evafort
22.03.2013 2 z 5