Mluviti pravdu

Mluviti pravdu https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/107/bmid_mluviti-pravdu-Y9v-107.jpg 4 706 706

Brutální román o lásce k životu Román psaný podle skutečného příběhu, který hlavní hrdina na sklonku svého života vypráví autorovi, jenž na jeho základě přehodnocuje svůj život. Skutečný, osudový, brutální román o lásce k životu a o nutnosti mluvit pravdu.

chevreau13
29.01.2017 3 z 5

Na knihu jsem se těšila, nicméně ke jsem postupně začala přeskakovat autorovy vsuvky. Nedokázala jsem se ztotožnit s jeho myšlenkami či poznatky o životě. I tak jde o silný příběh člověka, který zažil co mohl, nicméně jsem k němu necítila nic a neuměla jsem se přiklonit tam ani onam. Nezavrhuji, určitě si přečtu něco jiného

jendoslav
24.01.2017 4 z 5

Mimořádně silný příběh, strhující, jen autorovy vsuvky mě otravovaly. Každopádně četba je to tak kvalitní, že mi vlastně bylo jedno, jestli mohl Bernard opravdu všechno stihnout, anebo je to tak trochu malý baron Prášil.

Vlaďka189
22.01.2017 5 z 5

Brutální? Tak pro mne hodně. Trochu přemýšlím, že jsem ji neměla číst. Jsem dost otřesená, vůbec nechápu co může jeden člověk vydržet. Okrádám se o čtenářské zážitky z knih s tématy války, holokaustu, politických vězňů, pracovních lágrů apod. a pak se rozstřelím touto knížkou. Ale jinak skvělý a myšlenkově hluboký čtenářský zážitek.

Koňadra
22.01.2017 4 z 5

Vskutku zaujímavý príbeh. Možno sa dal vyrozprávať inak, možno bol vyrozprávaný najlepšie, ako vzhľadom na skutočnosť mohol. Neviem. Niečo mi v tom rozprávaní chýbalo a ... niečo naopak bolo najviac. Keby zopár statí autor vypustil, mohlo to byť dynamickejšie. A ... možno len príliš mudrujem. Určite však knižka za prečítanie stojí.

monulka
19.12.2016 3 z 5

Příběh byl skvělý. To, jak byl napsán, já nevím, ty autorovy proklady.. Zkrátka naprosté finále knihy pro mě bylo velmi namáhavé dočíst, pomalu jsem prosila, ať už je to za mnou. Což je škoda, ten příběh je silný, emotivní, zajímavý a velmi krutý. Byla to moje první kniha od Formánka, na nějakou dobu se do dalších jeho děl pouštět ale raději nebudu... Možná nejsme provázaní :-)

Alaglesia
07.12.2016 4 z 5

Tak já teda nevím. Formánka mám ráda, tenhle příběh mě strhl hnedka v úvodu, ale potom jsem měla s některými pasážemi opravdu problém. Sám autor je komentuje, že se mu píší těžko nebo neví, jak příběh uchopit. Každopádně příběh Bernarda Marese je opravdu silný a až neuvěřitelný. Fascinovalo mě, co člověk všechno během života vydrží a jeho láska k Sophii. Myslím, že je v knize i vykreslena skvěle doba. Především očima člověka, který si to vše prožil - ne že o tom jen slyšel.

Ester71
20.11.2016 5 z 5

Od Josefa Formánka se mi líbily všechny knihy, ale tahle je TOP. Přečtena během pár večerů, musela jsem si dát na pár dnů pauzu, abych ji mohla vstřebat. Doporučuji.

Citrínek
20.11.2016 4 z 5

Velmi silný příběh, vůbec nechápu, jak to všechno mohl prožít jeden člověk....a hlavně to přežít a nezbláznit se.

Boby17
09.11.2016 5 z 5

Knížka se mi moc líbila, četl jsem ji jedním dechem. Na moje chabé oči však měla moc drobná písmenka, která se mi obtížně četla, a to i u silné lampy. Brejlovcům doporučuji zvolit e-knihu.

laepus
14.10.2016 4 z 5

Pořád se mi nechce věřit, že tohle všechno zažil a vydržel jeden jediný člověk. Pokud je to skutečně tak, tak se pro mě jedná o snad nejsilnější osud celého 20. století. Ke konci kniha trošku ztrácí dech, ale naštěstí ne natolik, aby to čtenáře nějak zásadně rozhodilo nebo zklamalo.

Ynad
01.03.2016 4 z 5

Jeden vzteklý stařec avšak skrývající neobyčejný životní příběh, který obsahuje jak světlé, tak i stinné stránky. I když ty stinné masivně převládají. Mě kniha naprosto uchvátila!

JanaT.
10.02.2016 5 z 5

Silný příběh o nezlomné vůli žít. Milionář ze smetiště, zamilovaný vzteklý dědek, židovský SSman, i takhle absurdní může být pravda. Bernard Mares je pichlavý a ostrý jako kaktus, stejně tak houževnatý a vytrvalý; antihrdina, kterého si musíte oblíbit.

robousek
09.02.2016 4 z 5

Za první půlku bych dal i pět hvězdiček, za druhou, zdlouhavou a příliš sebezpytnou, jen tři. Příběh je zajímavý a napínavý, ale autor chce dát do knihy za každou cenu všechno a ke konci už je to jen sled rychlých historek prokládaných množstvím sebezpytu. I tak ale stojí za přečtení.

Melanka
22.12.2015 5 z 5

Úžasná kniha, ve keré je úplně všechno. Formánka mám moc ráda a po téhle knížce ještě víc.

jitka3162
25.07.2015

Než jsem začala tuto knížku číst, myslela jsem si, že mě ani nezaujme nebo nebude na dlouho bavit. Spletla jsem se, kniha opravdu dokáže strhnout a četla jsem ji v jakékoli volné chvilce. Děj je opravdu syrový, místy vulgární, ale v tom je ta krása. Co musím říct, nudily mě autorovy výlevy psané kurzívou...

Rade
15.07.2015 4 z 5

Silné, náročné čtení s trochu depresivním účinkem o jednom velmi složitém lidském osudu.
Naroubování vlastních příběhů a pocitů autora k příběhu hlavní postavy mi až tak nevadilo, dodalo to knize zase trochu jiný šmrnc, nicméně autorovy vsuvky mi přišly postupem času přehnaně emocionální a do sebe zahleděné, snad to měl být kontrast k někdy trochu odtažitému vyprávění o osudu Bernarda Marese…
A ještě jedna poznámka: Takové dost „mužské psaní“.

Klarinet
09.06.2015 5 z 5

"Přesto po té dokonalé větě budu toužit asi pořád...." Plný počet hvězdiček nejen za dokonalé věty, ale za úžasný obsah, který souzněl s mou duší tak jedinečně, že jsem jen odfukovala nad "krásou slov" a přemýšlela...o životě, Bernardovi, moudrosti, stáří, lásce, válce, víře, smrti...Přeji i vám skvostný zážitek a panu Formánkovi velké DÍKY za tu krásu, co nám dává!

Skawin
11.05.2015 5 z 5

Budu mluviti pravdu - kniha mě okouzlila, vtáhla a nenechala než jsem ji dočetla. Pan Formánek zraje jako víno, Létající jaguár budiž odpuštěn :-)

Bar16
13.03.2015 4 z 5

Moc dobrá kniha, místy sice zdlouhavá, ale příběh velice poutavý. :-)

pif69
24.02.2015 5 z 5

Doporučuji přečíst . Kniha pro všechny věkové i váhové kategorie , pro vyznavače kříže i půlměsíce , pro fanatické fašisty i komunisty....Po neslaném nemastném Prsatém muži... velké příjemné překvapení .