Finální říše

Finální říše https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/19839/bmid_finalni-rise-aEi-19839.jpg 5 661 126

Mistborn série

Už přes tisíc let padá z oblohy popel a nekvetou květiny. Už přes tisíc let žijí skaatové v nelidských podmínkách a v trvalém strachu pod krutou absolutní vládou nesmrtelného Pána Vládce. Nadějí na únik z tohoto pekla se stává až Kelsier, který v sobě objeví schopnost allomancie, příslušející pouze mistbornům, schopnost „spalovat“ kovy a získávat tím krátkodobě mimořádné schopnosti – sílu, předvídavost, možnost ovlivňovat druhé. Obklopen elitou podsvětí chystá útok proti Pánu Vládci. Ten by však nebyl uskutečnitelný, kdyby se Kelsier náhodou nesetkal s dívkou jménem Vin, sirotkem z ulice, zvyklým nečekat od lidí nic než zradu. Odhalí u ní také mimořádné schopnosti mistbornů a naučí ji využívat je. Prostřednictvím Vin infiltruje okolí Pána Vládce. Kelsierův plán se ovšem začíná vyvíjet nečekaným směrem a míří k tragickému vyústění… Příběh je plný napětí, intrik, překážek, nečekaných zvratů i vtipu.... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Talpress

The Final Empire , 2006

Highlander
Highlander
25.10.2016 5 z 5

Úžasná série.
Prý by měly být tři trilogie - jedna z minulosti (tyto první tři díly), pak z přítomnosti a třetí z budoucnosti. Plus jeden díl - Poselství práva - který je tak nějak navíc...
Mno, sice bych byl raději, kdyby Sanderson věnoval všechen čas Archivu bouřné záře (ale pak se samozřejmě dál věnoval dalším sériím), ale... sakra, stejně se těším. :)
Navíc je to hodně zajímavý koncept - být s lidmi od počátků až do budoucnosti, jsem moc zvědavý, jak se vše bude vyvíjet. :)

Hodně lidí tady vyzdvihuje allomancii, ale mě osobně teda víc zaujala feruchemie. :) To jen tak na okraj.
Je to jako vždy perfektně promyšlené a krásně Sandersonovsky megalomanské... prostě touto sérií se nedá nic zkazit a až se stydím, že dávám všem knihám, které jsem četl, 5 hvězdiček (nicméně zaslouženě, nebojím se dávat míň, jen prostě se mi líbí), protože Sanderson si zaslouží o dvě hvězdičky víc.
Vždy mě pobaví, když někdo napíše u nějaké knihy, že je to 'nejlepší kniha, kterou jsem kdy četl/a' - a má v přečtených sotva 20 knih... ale budiž. Nicméně tentokrát i já musím říct, že Sandersonovy knihy jsou opravdu to nejlepší, co jsem kdy četl. Hlavně tedy svojí originalitou a mistrným vyprávěním.

redma
redma
22.09.2016 4 z 5

Skvělé počtení. První díl velmi dobré série (ale dá se dočíst samostatně). Krásně vykreslená ponurá atmosféra.

Ričí
Ričí
21.04.2016 4 z 5

Když jsem Mistborn začal číst, musím uznat, že jsem byl poměrně zklamán, především proto, že jsem očekával od začátku akci, podobně jako tomu bylo u mnou tolik oblíbené Kroniky Královraha od Patricka Rothfusse. Namísto toho jsem se však dočkal spíše stohu plánů vojenského generála. Nutno uznat, že jsem se na pár místech i nudil. Naplněn nadějí po tak úžasných recenzích jsem tyto nedostatky (tedy spíše mé výhrady ke knize ) přešel a musím uznat, že jsem udělal dobře. Zhruba od poloviny knihy totiž nastává ta zajímavější část, kterou jsem zhltl za necelé dva dny. Posledních 150 stránek naprosto vynahradilo pomalý rozjezd. Kdyby byla knížka osekána o nezajímavé úseky, bylo by to o ždibíček lepší, ale i tak se jedná o knihu, která si zaslouží vaší pozornost.

Lory
Lory
16.04.2016 5 z 5

Finální říše má sice poměrně pozvolný začátek, ale postupně vygradovala v naprosto úchvatný fantasy skvost.

jirincz
jirincz
01.04.2016 4 z 5

Tuhle knihu jsem četl hodně dlouho. Nebylo moc času a sice byla zajímavá, ale nevtáhla mě až tak moc. Pak se blížilo odevzdání do knihovny a já byl teprve v polovině, ale motiv se mi líbil, tak jsem si říkal musím to dočíst, no a ta polovina utekla už rychleji a finále už jsem hltal:-) Nevím jestli problém byl, že první polovina nebyla moc záživná nebo to prostě bylo tím, že jsem četl jen pár stránek. Zabití jedné postavy na konci mě celkem naštvala, oblíbil jsem si ji... Hlavní záporák byl super, to napětí a mysterium kolem něj a v podstatě na scénu se dostal až ke konci příběhu... Celkově se mi líbí propracovaný svět, postavy resp. rasy. Jen mi nějak příšlo, že zmizela myšlenka zeleně a zbavení se popela, ale to asi v dalších knihách. Mám chuť se vrhnout na další díly, ale ty jsou ještě tlustší tak budou muset počkat chvíli...

aspik83
aspik83
06.03.2016 4 z 5

Tak předně chci souhlasit s Galaxy, že knihkupectví se, zvláště v žánru scifi a fantasy, brodí neuvěřitelnou břečkou snažící se vyždímat ze všeho komerčně úspěšného (Star Wars,Warcraft, Halo atd.) i poslední zbytky důstojnosti a zajímavosti. Ale dost slz, smutku a stěžování si :-). Sanderson to prostě umí. A přesto, že fantasy je pro mě spíš okrajový žánr (jsem tělem i duší scifista), knížka je ale moc dobrá, sice stereotypní, jak zde někdo poznamenal, ale napínavá, svižná, originální. A stereotyp, pokud je příjemný, nemusí být na škodu. Obdivuji spisovatele, kteří dokáží vytvořit takovýto svět se všemi nástrahami, historií a budoucností. A složitostí (při studování magie jsem musel párkrát kouknout do vysvětlivek, co který kov dělá). A při tom nebýt nudný (viz Tolkien brrr.... :-) ). Povedené. Zítra jdu na dvojku;-)

Aaron Lewis
Aaron Lewis
05.03.2016 4 z 5

Kniha mě dostala až tak od půlky. Ze začátku to docela dost skřípalo. Nebyl to totiž moc můj styl. Všechno bylo černobílé a takové jasně dané a postavy nic moc. Podobné jako Elantris. Od půlky se to začalo zvedat, trochu zamotávat a já začala být zvědavá, jak to dopadne. A konec to zachránil. Myslela jsem sice třikrát, že už je konec a ona byla pokaždé nová kapitola.. haha, ale konec dobrý, všechno dobrý. Nejvíc mě nakonec dostal ten Pán Vládce, to jsem nečekala, musím se přiznat, a jsem tomu ráda:).

mitko
mitko
21.02.2016 5 z 5

Nádherný príklad toho, prečo knihy tak milujem. Človek ich začne čítať a zrazu sa ponorí do úplne nového sveta. Sveta tak zázračného, že by tak chcel byť. No nenarážam teraz na to, že Sanderson tu opísal depresívne prostredie, chudobný ľud je pod útlakom tyrana a len vysoká šľachta si užíva bohatého života, aj keď sú medzi nimi samé intrigy. Nie narážam na svet, ktorý je opradený starými mýtmi, žijú tu rôzne divoké zvery, ľudia sa tu môžu narodiť s darom allomancie a priateľstvo tu je silnejšie puto ako nenávisť. S allomanciou sa tu autor pohral veľmi dobre, vymyslel pre ňu rôzne pravidlá a hlavne nezabudol ani na fyziku, ktorá je pri bojoch veľmi často využívaná. Každá z postáv má odlišný charakter, Ham ako filozof, Sazed múdry učenec, Breez starý lišiak, Vin stále nedôverčivá ale nebojácna. No ale zo všetkých som mal aj tak najradšej Kelsiera, vždy optimistického hrdinu, ktorý sa nebál ísť ani cez mŕtvoly a z každej situácie sa vedel dostať. No kniha za jasných 5* kvôli prepracovaného svetu a príjemnému úniku od reality.

Channach
Channach
10.02.2016 4 z 5

Vynikající fantasy pro milovníky tohoto žánru i pro začátečníky. Recenze v záložkách.

Chmur
Chmur
20.11.2015 4 z 5

Celkem zajímavá fantasy s originálními prvky. Postavy jsou dobře vykreslený. Jedná se sice spíše o černobílé rozložení klaďáků a záporňáků, ale není to nějak prostoduché. Postavy Kelsiera i Vin se mi líbily, přišly mi dobře napsaný. Možná to chtělo větší zapojení záporných postav. Nějakou opravdu hodně zajímavou temnou opozici. Pan Vládce je tajuplná postava, ale moc do děje nezasahuje. Konec byl lehce překombinovaný a trochu nelogický, ale zároveň byl silný a dobře vygradoval celý děj. Určitě se jedná o nadprůměrnou fantasy - 80%

Smolda
Smolda
15.11.2015 5 z 5

Velmi kvalitní fantasy sága. Netradiční alomancie a super postavy. Knihy jsem přečetl skoro hned.5z5

Galaxy
Galaxy
11.11.2015

Stalo se úplně zázrakem, že jsem na tuhle knížku narazil. Asi to většina z vás zná........procházíte knihovnou/knihkupectví, a tápáte po neznámé literatuře, na kterou byste se rádi podívali.
Narozdíl od známé literatury, například v době renesance, nebo 19.stol, kde bylo literatury méně, ale většina věcí velice dobře udělané skvosty a každé má něco nového k nabídnutí. Jen se podívejte na seznam "obrozozeneckých" spisovatelů.
V době konzumní literatury, kde dvě třetiny stojí za prd, a i slavní autoři, jako Stephen King, jsou v porovnání s těmi starými, celkem obyčejní, je těžké najít něco zajímavého, hlavně ve fantasy a sci-fi. Část jsou velice dobrá dílá, v celku i originální,většinou klasiky (po Prattchetově odchodu na onen svět, se tato část ještě zmenší), další část jsou díla připojená k populárním seriím jako Star Wars,Warcraft či Predator/Alien. Další jsou pseudo-sračičky jako Matrix, které si hrají s metafyzikou a moralitou, bez toho aniž by věděli cokoliv o těchto tématech a jsou dutá jako pařez a nějvětší část jsou přehlédnutelná díla, která jsou celkem obyčejná, s tradičními "klišé" postavami a příběhem, nepodstatná, některá nudná (Gorian). A ted babo rad....
Většina děl, která jsem prošel, mě nezaujala, ale u Mistborna mě něco zastavilo. Ani nevím co...velká bichle se komicky nepovedenou obálkou a až přihlouple jenoduchým přípěhem. Snad jediná věc, co mě zaujala byl název...Mistborn? Co to má jako být? Ale něco, bud Bůh nebo Satam, mi uvnitř říkalo at to zkusím, a tak jsem o vzal. No nazdar...
Proklínal jsem Sandersona ještě další týden, protože jsem celou knížku prostě musel přečíst, na jeden dech, za jeden den. Tak mě to chytlo. A pořád nevím proč....
Postavy a příběh, byly vcelku stereotypní, stejně jako příběh, ale celkově to nějak vtáhlo do děje, který se valil vpřed a, až na vyjímky, se nezastavoval, takže jste měli pocit, že musíte pokračovat dál. Zvraty a odhalení v příběhu , byt, předvídatelné, nikdy nebyly cítít jako nudné a neoriginální. Všechno mělo svůj účel, a některé veci co zůstaly nepoužity, byly obaleny tajemnem tak dobře, že jste chtěl prostě hladověl po odpovědích na otázky "Co? Kdo? Jak? Proč? Kdy?".
Knížka byla také plna komlikovaných propracovaných soubojů. Ty byly povedené, hlavně kvůli "zranitelnosti" hlavních hrdinů, kteří sec mocní, měli soupeře i v obyčejných druhořadých poskocích, natož "elitě" Pana Vládce, Inkvizitory. A to druhé, co je ještě vylepšilo, byl velice propracovaný a puntičkářský systém magie tohoto světa a jejich efektů, který vám procvičí pamatováka.

Ale s odstupem času, musím projevit i kritiku. Přece jenom obyčejnost některých postav, byla až přehnaná, až někdy absurdní (však uvidíte až dojdete k hlavnímu "love story" knihy) a potom, personalizace, šlechty, kteří tvořili "Pekelnou trojic padouchů" společně s inkvizitory a Panem Vládcem.
Sanderson sice velice dobře popsal, vypočítavost a mocichtivosti, šlechty, ale popsal je až tak barbarsky, až to bylo komické. Pokud znáte Oscara Wilda, víte že se často pouštěl do Viktoriánské šlechty. Nedílná součást jejich životů byla prosáklá "navoněnou,hnisajicí morálku", a neuvěitelné pokrytectví, ale pro ně to tenkrát bylo tak rozšířené, že to až bylo normální, takže nevěděli dobré od zlého. Navíc se to týkalo většinou maličkostí, nikdo se tam nekoupal v krvi mladých panen.
Sandersonova šlechta je vyobrazena jako perverzní, chladnokrevní vrahové, kteří velice dobře znají váhu svých činů, ale je to prostě nezajímá a nechtějí si tím zkazit bál. Dokonce i Pan Vládce byl mnohem více sympatický, než oni.

Ogie
Ogie
23.10.2015 5 z 5

Skvěle napsaná kniha s velice chytlavým příběhem a originálním systémem magie. Propracované postavy působí sympaticky a jejich příběhy Vás pohltí. Kniha mě zaujala prakticky od začátku až do konce. Nejsou zde žádné pasáže, které by obsahovaly nudnou vatu, jak tomu u rozsáhlejších knih občas bývá. Musel jsem si trochu zvyknout na Sandersonův styl jakým vede dialogy, ale jinak nemám knize téměř co vytknout. Rozhodně povedený začátek jedné z nejlepších fantasy sérií současnosti.

geimz
geimz
27.06.2015 5 z 5

Sanderson mi vyrazil dych. Hľadal som nejaké nové kvalitné fantasy, ktorým by som ukojil svoj hlad po veľkolepých príbehoch, no Sanderson mi jednoducho vyrazil dych. A nie je to len vďaka mystickému, prepracovanému svetu, fantastickým postavám (či už Vin, Kelsier, Sazed, Pán Vládca) alebo rozprávačskému talentu. Nie, je to aj vďaka jeho citu pre detail, originálnym nápadom (allomancia je dokonalá), dávkovaniu akcie, zvratov a celkovej vypilovanosti textu. Tá kniha sa totiž, mimo všetkých spomenutých kladov, číta jedna báseň. Takže aj päť hviezd je primálo.

Jacinda
Jacinda
22.05.2015 5 z 5

perfektní a originální děj, zajímavé postavy, které se vyvíjí, nejednoznačné zlo a hlavní postava, která není archetyp. krása! kniha dokáže stát i sama o sobě, co žje super. ovšem kdo začne číst dál zjistí, že příběh je ve skutečnosti mnohem propracovanější. za mě maximální hodnocení a top pět sága

Vlčice.N
Vlčice.N
09.04.2015 5 z 5

Nápaditý a originální příběh plný napětí a nečekaných zvratů. Autor nemá strach s příběhem si pohrát a šokovat čtenáře naprosto nepředvídatelnou událostí, kterou by nikdo nehádal. Postavy jsou propracované a celý svět taktéž. Za mě jedna z těch vydařenějších fantasy.

Ellbereth
Ellbereth
01.04.2015 5 z 5

Jedna z knih, které nezapomenete, i kdybyste chtěli. Ale to určitě chtít nebudete! :-D Výborný námět, skvělé nápady, dobře propracované postavy, překvapivý děj. Těším se na další knížky autora a doufám, že budou jen lepší a lepší.

dragonslayer
dragonslayer
02.03.2015 5 z 5

Děj: Geniální, propracovaný, nečekaný, strhující.
Postavy: Všichni byli úžasní, dokonce i záporáci.
Styl psaní: Ze začátku jsem se musela trochu začíst, a potom to šlo raz dva.
Rozhodně doporučuju!!

Excalibur73
Excalibur73
02.01.2015 5 z 5

Naprosto výborná sága, jen za vymyšlení světa, zápletky a allomancie si autor zaslouží metál. Četlo se to skvěle a bohužel jsme se pročetl ke konci i když jsem se to snažil odkládat jak jen to šlo :).

Mievr
Mievr
29.04.2014 4 z 5

Moc krasné fantasy, plné zajímavých myšlenek a neočekávaných závěrů :) ale kam to celkově směřovalo, bylo tak trochu jasné :) i tak báječné čtení a jsem zvědav na další díl :)