Miniaturista

Miniaturista https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/230819/bmid_miniaturista-yyQ-230819.jpg 4 312 94

Jednoho podzimního dne roku 1686 klepe na dveře velkolepého domu v nejbohatší části Amsterodamu osmnáctiletá Nella Oortmanová. Přijela z chudé venkovské rodiny, aby se ujala role manželky zámožného kupce Johannese Brandta, avšak místo milujícího manžela ji přivítá jeho odměřená sestra, černý sluha a prostořeká služebná. Když se Johannes později vrátí z cest, věnuje Nelle velice zvláštní svatební dar – skříňkovou repliku jejich domu. Nella si do ní objedná zařízení od tajuplného miniaturisty a od té chvíle se začnou dít prapodivné věci… Román zachycuje dramatické osudy rodiny Brandtových na pozadí Amsterodamu sedmnáctého století, kdy toto město patřilo k nejbohatším a nejvlivnějším centrům své doby.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

The Miniaturist , 2014

bubka
18.09.2018

skvělá kniha s atmosférou, poučením i tajemstvím, přečtěte i ji.

haaabi
12.09.2018 5 z 5

Krásný příběh, určitě by si zasloužil ještě pokračování! Jsem ohromená jeho autorkou a hned pořizuji Múzu.

broskev28
22.08.2018 5 z 5

Místo: Amsterodam. Doba: 15.10.1686 - 14.1.1687.
Hned z prologu je jasné, že se žádné překvapení konat nebude. Vystavět čtivý příběh poté, co sám prozradí konec, to si většinou dovolí jen zkušený autor (napadá mě třeba J.M. Simmel). O to více tedy smekám před mladou začínající spisovatelkou; její příběh mě fascinoval. Od okamžiku, kdy jsem začala číst a vstoupila jsem do příběhu, až po poslední písmenko, po celou dobu jsem fascinovaně zírala, přemýšlela, kombinovala. Čtenář sice tuší, jak příběh skončí, ale osudy jednotlivých postav, odkazy na jejich minulost a souvislosti s miniaturistou, tam všude lze zapojit vlastní fantazii.
Jak už někteří zmiňovali, velmi poučné jsou i historické údaje o VOC a především o ekonomické realitě tehdejšího Nizozemí. Tabulka s názvem Porovnání příjmů v Amsterodamu na konci 17.století je opravdu zajímavá. Začíná větou: V poslední čtvrtině 17.století bylo 42 % celkového bohatství města v majetku 0,1 % amsterodamských zámožných občanů. Nepřipomíná vám to něco?
P.S. U tak báječné knihy se mi ani nechce zmiňovat překlepy a gramatické chyby, ale jsou tam, bohužel. Ani ony však nemohou pokazit úžasný dojem z téhle knížky, takže moc doporučuju!

michaela2338
01.06.2018 4 z 5

Čtivé, barvité. Ocení spíš ženská duše. Škoda, že byla miniaturistka tak nepolapitelná. Chtěla bych o ní vědět víc. Jsem zvědavá, jak se Burtonová zhostila své Múzy.

lenka7348
30.05.2018 4 z 5

Zajímavý a poměrně neotřelý námět, ale něco tomu chybělo, asi dovysvětlení některých událostí. Autorka podle mě dokázala skvěle zachytit atmosféru dávného Amsterodamu, díky čemuž na mě kniha celou dobu působila temně, až ponuře - přesně tak jak si tuto dobu představuji.

esfinge
03.05.2018 3 z 5

Zajimavy pribeh s krasne popsanou atmosferou stareho Amsterodamu. Akorat pro mne malo popsany sam Miniaturista...

Nel.K.
28.03.2018 4 z 5

Velmi lehce čtivá kniha o tom, jak se mladá dívka plná snů o budoucím, krásném životě, střetne s krutou realitou. Perfektně vykreslené prostředí té doby, detailně promyšlené charaktery jednotlivých postav a spousta nečekaných zvratů, mě dovedly na konec knihy téměř v okamžiku. Stanice BBC natočila podle knihy dvojdílnou minisérii (2017), ke které jsem zatím neměla šanci se dostat, ale ráda bych pro ostatní uvedla jako typ, protože podle zahraničních ohlasů jde o velmi věrné zpracování předlohy. Kvůli nevyřčeným otazníkům kolem miniaturisty ubírám jednu hvězdu, celkově se mi ale kniha opravdu líbila.

monulam
05.03.2018 2 z 5

Kniha mě dost zklamala nápad byl dobrý, ale kniha mně nedokonalá zaujmout.

boeink
28.02.2018 5 z 5

Kniha s krásnou obálkou, zajímavým dějem a atmosférou konce 17. století mě bavila od začátku do konce. Obvykle moc knihy s historickou tématikou nečtu, tahle byla pro mě moc příjemnou změnou. Čekala jsem nějaký happyend..no, ten se nekonal a to je asi dobře, ani v životě nekončí vše happyendem a tím méně tomu bylo v 17. století.

Týnka31
16.01.2018 5 z 5

Velice zvlastni dilo se strhujicim dejem. Velmi pozitivne hodnotim prostredi a zahadnost postavy miniaturisty. Kniha vas vtahne a uz nepusti. Urcite neni pro kazdeho,ale ten kdo odhali podstatu bude velmi unesen.

Kaja01
02.01.2018 3 z 5

Od knihy jsem očekávala více, takže pro mě mírné zklamání. Nedokážu popsat, co přesně mi na knize nesedělo, ale zkrátka nenaplnila moje očekávání.

babsi66
02.01.2018 4 z 5

Příběh je pěkně rozehraný, jednotlivé etapy jsou zajímavé, zvraty se dějí na těch správných místech, dobře se čte...jen celkový výsledek =působí trochu nedotaženě a není zřejmé, proč se některé věci udály. Naštěstí to bohatě kompenzuje atmosféra Amsterodamu 17. století a skvěle napsané charaktery postav, takže celkový dojem není navzdory výše uvedenému nedostatku nijak tragický.

Beatrisie
16.12.2017 3 z 5

Pro me dost tezka knížka.. trvalo mi dlouho ji přečíst.. a až na pár úseků je tak trochu nezajímavá.

Siwan
07.11.2017 3 z 5

Kniha má zajímavou, tajuplnou atmosféru, postavy vás chytnou, zápletka taky. Jediný problém je, že se asi autorka nemohla rozhodnout, kterou knihu napíše. Námět je sice fascinující, rozumím i tomu, s jakým poselstvím to bylo celé myšleno, ale je to tak absurdně nedotažené, že by tam nakonec námět s miniaturistou vůbec nemusel být. Což je škoda.
Každopádně po delší době autorka se smyslem pro atmosféru. Do další knihy od ní se určitě pustím. Dávám 3,5*

ajka91
10.10.2017 5 z 5

Zvláštní, ale přitom tak krásná kniha. Kdo nepochopil podstatu, tomu není asi kniha hodna. Miniaturista není hlavní postavou, ale doprovází celý příběh až tajuplným kouzlem, které má čtenáře dovést k pochopení, že osud si tvoříme jen my sami. Obálka je nádherná, název nezvyklý, příběh emocionální, konec šokující. Na to že je to autorčina první kniha, tak smekám. Burton umí psát a těším se na její Múzu.

SteveP1
27.08.2017 3 z 5

No tak nevím, no. Krásná obálka, vcelku hezky napsané, velmi lehce se to četlo, možná až příliš, mám historické příběhy s dívčími hrdinkami rád. Dobová atmosféra Amsterodamu 17.století je velmi dobře a výstižně popsána, autorka psát umí, má talent, o tom žádná. Jenom mi to celé připadalo jaksi nedotažené a nedodělané, potenciál tam byl a měl jsem dojem, že autorka ho zcela nevyužila. Abych řekl pravdu - nějak mi unikl vůbec smysl začlenění tajuplného miniaturisty do příběhu. Vždyť on tam vlastně ani být nemusel, protože proč to všechno dělal, co ho k tomu vedlo a co svým konáním sledoval - to jsme se vůbec nedozvěděli, zmizel do ztracena a očekávané rozuzlení příběhu se nekoná. V tomto si to autorka dost ulehčila. Nebo jsem jen něco nepochopil ? Za mě tři a půl hvězdy.

TiniQ
25.08.2017 4 z 5

Putavy pribeh a vyborne napisany roman. Kazda postava ma svoje tajomstva, ktore sa postupne odhalia citatelovi. A ze niektore odhalenia su velmi neocakavane priam sokujuce! :) Trosku viac by som sa chcela dozvediet o miniaturistke samotnej a o jej zivote. Autorka by mohla napisat volne pokracovanie kde sa dozvieme o nej viac ...

petronella1
10.08.2017 5 z 5

Docela zajímavá kniha, jen na konci jsem čekala ještě nějaké rozuzlení, co se týče miniaturistky samotné.

soukroma
03.08.2017 5 z 5

"Utváříme tapiserii nadějí a tu nemůže utkat nikdo jiný než my sami." Velmi zvláštní kniha, mnoho příběhů se postupně smotává do jediného klubka, svazováno prostředím, dobou, okolím; občas z něho někdo nebo něco vykoukne (vystrčí růžky), ale spíše se vše utahuje do opravdu pevného tvaru (zdaleka ne jen v dobrém). Některé osudy končí očekávaně, jiné překvapivě - špatně, ale naděje tam nakonec přeci jen je.
Větší část knihy se nese na vlně tajemství, tajemnosti a zvláštností, zatímco konec je velice srdceryvný (už dlouho mi slza neukápla u čtení knihy). Líbil se mi vhled do historického pozadí Amsterodamu konce 17. století, kde všemu vládne nejen obchod, ale i městská rada, cechy a kupodivu značně i církev, resp. biblická přikázání. Styl a jazyk románu se mi velice líbil a nemohla jsem uvěřit, že je autorka docela mladá a nevypsaná. Povedlo se jí to.

Zuzi_cte
26.07.2017 3 z 5

Neurazí, nenadchne - škoda! Tuto knihu jsem si chtěla přečíst už dlouho než jsem se k ní konečně dostala. Na první pohled mě zaujala obálka, která přitáhne jako magnet a slibuje zajímavý a živý příběh. Bohužel prostředí příběhu mi svým popisem připadalo šedé a depresivní. A děj jako takový se neskutečně vlekl - celý život jedné rodiny se točí jen kolem homolí cukru (!) :-) pořád jsem čekala na vygradování a nějakou super zápletku ale přišlo to pro mě příliš pozdě, už opadal můj zájem. Knihu jsem dočetla pro vlastní pocit dokončené "práce" než, že bych byla zvědavá na závěr. Je to opravdu škoda, na to jak jsem se na tuto knížku těšila.