Milostná sabotáž

Milostná sabotáž https://www.databazeknih.cz/img/books/66_/664/mid_milostna-sabotaz-UrW-664.jpg 4 42 9

Druhý román Amélie Nothombové (1993) se vyznačuje značnou autobiografičností a reálným, byť neobvyklým dějištěm. Nejde ale o postřehy z exotických cest, nýbrž o vzpomínku na část dětství strávenou v Pekingu v 70. letech minulého století. Nejde ani o Čínu, která stojí v knize v pozadí, ale o lásku, lásku ke špatné osobě, lásku krutou a neopětovanou. Do příběhu o dětské světové válce, středu světa a milostném učednictví líčeném z pohledu dítěte autorka občas vstupuje ze své dnešní pozice dospělého, s nadhledem, s humorem i s jistým cynismem, pro Nothombovou tak příznačným.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Garamond

Le Sabotage amoureux , 1993

Alethea_k
13.03.2024 2 z 5

Knihy Kyselina sírová a Ani Eva, ani Adam mě bavily moc. Ale tohle? To snad nepsala ta stejná autorka. Asi si nese s sebou z dětství nějaké obří trauma, protože nechápu, jak tohle někdo může napsat. Byl to bizár. To to celé shrnuje nejlíp. Ještě že to bylo tak krátký...

GreenMagritte
31.12.2022 3 z 5

S Amélii Nothombovou je to jako s Woody Allenem: každý rok jedna kniha. A to o sobě říká, že prý každý rok napíše tři romány, ale pouze jeden považuje vhodný k vydání. Nenechte se mýlit, její knihy v průměru vydají obvykle na sto stran. Bohužel se z nějakého důvodu přestala Amélie těšit přízně českého publika, protože se její knihy u nás už řádku let nepřekládají.
Její knihy jsou vždycky takovým příslibem lehkého a krátkého románku, takřka na dvě hodiny. A i přesto, že hodně jejích knih hodnotím průměrně, vždycky se s ní cítím dobře, jako s kamarádkou, kterou už dlouho znám. Milostná sabotáž je blíže Adamovi a Evě a Strachu a chvění, jinými slovy je autobiografická. Kniha se tentokrát neváže k Japonsku, ale Číně. Ale pojďme si hned na začátku ujasnit, že je to Čína viděná očima dítěte a to mezi pátým a sedmým rokem! Čína je tu v pozadí, vždyť rodiny cizinců byly pečlivě oddělovány od Číňanů, takže jádrem vyprávění jsou spíše ukrutné dětské hry v cizineckém „ghettu“ než Čína jako taková. Přesto i v těch střípcích je popisována autorkou jako ošklivá betonová země, v níž se ne sníh vpíjí do betonu, ale beton do sněhu.
Osobně mi přišly autorčiny vzpomínky příliš slabé na celý román, byť kraťoučký, přesto se tu párkrát vynořila ona zábavná, ironická a trochu bláznivá Amélie, kterou mám ráda.

Hanina61
19.02.2018 4 z 5

Tuto knížku jsem se rozhodla přečíst nejenom proto, že dosud přečtené knihy od A. Nothomb se mi moc líbily, ale také v rámci čtenářské výzvy jako "knihu s válečnou tématikou". Ano, ač se to nezdá, ač je kniha psaná z pohledu malého dítěte, válka, kterou mezi sebou vedou děti diplomatů v komunistické Číně, si svou rafinovaností a krutostí v ničem nezadá s válkou opravdovou. Už jen ty jejich "strašlivé" zbraně! Druhou, o nic méně zajímavou dějovou linii tvoří láska, či spíše hluboké dětské okouzlení a jeho protipól, lhostejnost a odmítnutí.

furunkl
13.05.2016 5 z 5

Krásně napsaný román o tom, jak děti diplomatů v komunistické Číně rozpoutaly třetí světovou knoflíkovou válku.

yaoiyuri
14.04.2016 4 z 5

Fascinující dětská krutost a síla fantazie zaobalená ve hře na válku, doprovázená netradičním příběhem o neopětované (dětské) lásce. Realita orwellovské Číny 70. let měla na děti diplomatů podivně neblahý vliv, i když s ní díky životu v cizineckém "ghettu" většinou do styku přímo nepřišly.

Sisi11
16.04.2013 5 z 5

Opět Amélie ve vší své kráse! Vyprávění malé uličnice se mi velmi líbí, ve znalostech, citech a emocích působí tak dospěle, že to ve mně zanechává úžas a údiv. Děkuji za další typické nothombovské čtení, které tak miluji!

Sykysan
03.05.2012 5 z 5

Světoobčanka Nothombová nastavuje zrcadlo kulturám a fádnímu přemýšlení zakrnělých.

zuzulique
06.02.2012 4 z 5

Mne sa čítanie o krajine ventilátorov, o směšňákoch a podobných bláznovstvách páčilo. Z pohľadu dieťaťa sú vtipné aj veci, ktoré nám dospelým prídu úplne bežné :-)

Brabikate
30.11.-0001 3 z 5

Netradiční četba... Pohled na Čínu v sedmdesátých letech minulého století očima pětileté holčičky. Malá Amélie svět ještě nechápe, má o něm své vlastním představy, o nichž je ale naprosto přesvědčená. Všechno je to takové křehké, naivní... Příběh je ale líčen jako vzpomínky, takže je jasné, že autorka své dřívější (a mnohdy úsměvné) domněnky bere jen s nadsázkou.