Dievča, ktoré uviazlo v pavúčej sieti

Dievča, ktoré uviazlo v pavúčej sieti https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/254615/bmid_dievca-ktore-uviazlo-v-pavucej-siet-SMs-254615.jpg 4 2165 527

Milénium / Millennium série

Časopis Millennium má nových vlastníkov. Zlé jazyky tvrdia, že éra Mikaela Blomkvista sa skončila, aj sám Blomkvist zvažuje zmenu zamestnania. Lisbeth Salanderová sa zdanlivo bezdôvodne zapojí do hackerského útoku. Berie na seba riziká, ktorým sa doteraz vyhýbala. Toto sa na ňu nepodobá. Špičkový odborník na výskum umelej inteligencie profesor Frans Balder zavolá uprostred noci Blomkvistovi, aby ho informoval, že disponuje šokujúcimi informáciami o amerických tajných službách. Prezradí mu, že bol v kontakte s mladou geniálnou hackerkou. Blomkvist tuší, o koho ide. V Blomkvistovi skrsne nádej na senzačné odhalenie, ktoré on aj časopis Millennium zúfalo potrebujú. Ako zvyčajne, Lisbeth Salanderová sleduje svoje vlastné ciele. Nadišiel čas, aby sa ich životné cesty opäť stretli. Román Dievča, ktoré uviazlo v pavúčej sieti z pera Davida Lagercrantza je štvrtým dielom fenomenálnej série Millennium Stiega Larssona, autora prvých troch častí (Muži, ktorí nenávidia ženy, Dievča, ktoré sa hralo s ohňom, Vzdušný zámok, ktorý vybuchol).... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Ikar (SK)

Det som inte dödar oss , 2015

Kocourek
15.07.2018 5 z 5

Napínavé čtení. Mike s Lizbetkou opět nezklamali.Kniha splnila svůj účel pobavit a napnout. Takže za pět. ..

p.pavlina
14.07.2018 5 z 5

Tento díl se mi moc líbil. Ať si říká, kdo chce, co chce, ale nechyběla akce a nápad. A konečně jsem si mohla užít příběh bez zdlouhavého popisu politických propletenců.

Aya81
03.07.2018 5 z 5

"Pokračování" trilogie Milénium se mi opravdu líbilo. Srovnávat Lagerkrantze s Larssonem není úplně fér. Nikdo nemůže absolutně vstřebat styl psaní někoho jiného, a tady se o to Lagerkrantz musel alespoň pokusit. S úplně jiným stylem by to prostě nešlo. A já myslím, že opravdu uspěl. Kniha sice nemá úplně ty grády jako předchozí díly, ale pokud ji posuzuju jako samostatnou knihu a pokud zapomenu, že jsem Milénium předtím četla, musím ji objektivně zhodnotit jako skvělou. Má napětí, skvělé postavy (i ty nové, neznámé), zajímavou zápletku. Není to klasická detektivka, a tak není na škodu, že nepřijde na konci překvapivé rozuzlení. Za mne dobrý :)

Dida86
22.06.2018 5 z 5

Paráda :)

lenamor
13.06.2018 4 z 5

Poutavé pokračování příběhu o Lisbeth ale první knihy daleko napínavější

Neopol
10.06.2018 3 z 5

Knížka to není to špatná ale Stieg Larsson napsal Fantastickou trilogii a pokračování je pouze průměr.

moudivlacek
02.06.2018 4 z 5

Ze začátku jsem měla dost velké obavy, jak se může podařit cizímu spisovateli navázat tam, kde jiný skončil. Ale je vidět, že tomuto autorovi se to docela podařilo. Za prvé dokážu ocenit, že v pokračování jsou zmíněny všechny důležité osoby z minulých dílů. Začátek je takový pomalý a moc mě nebavil, ale jakmile August prokáže svůj talent, děj nabere spád. Lisbet tu není dle mého tak ostrá jako v minulých dílech, přesto zase ukázala svou jinou stránku a rozhodně to nebylo zlo.
Prostě paráda a já jsem ráda, že jsem po této knize sáhla.

rene6927
30.05.2018 5 z 5

Za mě teda pět hvězd. Samozřejmě na první tři díly to nemá... Klobouk dolů nad Lagercrantzovou odvahou a odhodláním se pustit do pokračování tak úspěšné trilogie. Poskytl nám možnosť být zase s našimi oblíbenými postavami.

Fafyna
17.05.2018 3 z 5

Otevřela jsem knihu s velkým očekáváním a musím uznat, že zprvu bylo očekávání naplněno. Příběh se rozjížděl velmi slibně. Originální Milénium jsem četla již před lety, takže z něj zbylo pár střípků a emocí (velmi kladných!), ale nemůžu tedy úplně srovnávat. V postavách a institucích jsem se začala pamlu ztrácet (to se mi ostatně stávalo i u Larssona), ale zhruba od poloviny začal být příběh neskutečně předvídatelný. Každá narážka typu "tuto scénu si Mikael bude ještě dlouho pamatovat" byla tak okatá, že jsem přesně věděla, co přijde, jen jsem nevěděla, kdy přesně to přijde. Druhá věc, která mi knihu trochu zkazila, bylo to, jak postavy odhalovaly padouchy či nebezpečné situace. Vždycky si to totiž z ničeho nic začaly "uvědomovat". Při normálním rozhovoru, nad kterým by se člověk vůbec nepozastavil, si zčistajasna Mikael uvědomil, že mu něco nesedí. Vynásobeno dvacetkrát a máme vyřešenou zápletku. Dočetla jsem knihu s úsměvem na rtech, jelikož je zakončena přesně jako americké filmy plné klišé. A na nebi spadla hvězda. Prostě poměrně velké zklamání...

Kaik
01.05.2018 3 z 5

Jak ohodnotit pokračování dokonalé trilogie, kterou převzal jiný autor a pokusil se navázat tam, kde předchozí skončil?

Struktura knihy je pojata stejně, většina postav je také převzata (i když - kam se, kruci, poděla Monica Figuerolová, která měla na konci třetího dílu tak slibně nakročeno?) a pár lidí přirozeně přibylo. Příběh byl poměrně zajímavý a lehce otevřený konec se mi také docela líbil.

Celou dobu mi však vadilo něco, co bych nazval 'kultem Lisbeth Salanderové'. Geniální neomylná hackerka je vždy tam, kde je jí potřeba, aby pomohla slabším. Sama ztluče mnohem silnější, ozbrojené a trénované násilníky. Jít si zaboxovat s prostřeleným ramenem? To už je na mě moc.

A pak - stále se vnucuje srovnání s Larssonem. Velmi postrádám jeho osobité psaní, kdy mě dokázal přimět milovat postavy a vše s nimi prožívat. Lagercrantz se snažil, ale tohle nedal. Prostě to není ono.

Vím, že je to prokletí všech pokračování. Nedá se říci, že by kniha byla špatná. Přesto si před pátým dílem dám přestávku. Starý příběh pokračuje a člověk si ho nenechá ujít, ale ne hned.

Celkově lepší průměr.

strambm
19.04.2018 3 z 5

Povahy postav se v některých částech neshoduje s původní verzí, dějově se kniha odehrává během 3 dnů, což mi více připomíná seriál 24 hodin jak nový díl Milénia a navíc se z Lisbet stala hotová superhrdinka co si z fleku podá několik elitních zabijáků...
Kniha z veliké části těží z Larssonovy práce a naštěstí i tak podprůměrný autor dovedl z námětu udělat průměrné dílo. Jediné pozitivum bych našel v tom, že po technické stránce zde nenacházím pitomosti jako například v knize Nuly.

bezprezdivky
16.04.2018 1 z 5

Na původní sérií to nemá ani omylem, zřetelný posun k podbízivosti. Autor by měl zůstat u těch fotbalistů (dle obálky napsal životopisný příběh fotbalisty Ibrahimoviče).

davas
08.04.2018 5 z 5

Těžká situace pro autora ,navázat na velmi úspěšnou trilogii...a musím uznat,že se jí zhostil bravůrně ...a jak tady jiní píšou,že to není hodno Larssona...tak právě naopak a já jsem rád ,že tyhle postavy jsou zpátky na scéně díky Lagercrantzovi ....velmi povedená kniha ,jak příběhem ,tak stylem psaní...za mne 5*

nene4972
03.04.2018 1 z 5

Ani jsem to celé nedočetla. Už od začátku mi tento díl připadal jako ubohá napodobenina těch předchozích, pokud si nechcete zkazit dojem z Milénia, rozhodně nedoporučuji.

ajasin
01.04.2018 5 z 5

Myslím, že autorovi se podařilo důstojně navázat na původní trilogii. Snad by byl i pan Larsson spokojený. Je velká škoda, že tento svět opustil tak brzy.

LP113
22.03.2018

Mě se teda líbilo moc. Já bych teda nepznala, že to nebyl Larsson. Naopak, libilo se mi, že tam nebylo až zas tolik té omáčky. Opravdu to bylo čtivé. A jak tady někdo píše, že má pocit že Lisbet je tu nesmrtelná, tak to teda si asi nevzpomíná jak se v předešlém díle hrabala z hrobu s prostřelenou hlavou. To mi teda přišlo víc nepravděpodobné, než prostřelené rameno. Autor se toho zhostil opravdu výborně. Už jsem v půlce "Muže, který hledal svůj stín" a to je teda taky pecka.

nicest
20.03.2018 5 z 5

Není to Larsson, ale bylo to dobrý. Hodně dobrý. Začátek pomalejší a trochu se příběh vlekl, ale i tak příběh vtáhl a napětí pokračovalo az do konce. Ta nejlepší část mohla byt trošku víc propracovaná, s většími detaily, jak uměl skvěle Stieg Larsson. Napinavé, velmi čtivé, skvělé pokračovani oblibené série. Obdivuji v žití se do příběhu a jedinečného stylu psaní bývalého autora, muselo to být náročné. Za me 5*.

Gi-Gi
27.02.2018 5 z 5

Tak tady skladam poklonu autorovi, je dustojnym nastupcem, vcetne pomalejsiho rozjezdu a akcniho konce. Za me dobry

Rehor72
24.02.2018 4 z 5

Zpočátku se mi děj zdál rozvláčný, ale pak se to rozjelo tak, že jsem u knihy trávil každou volnou chvíli. Ovšem kvalit původní série, podle mého soudu, nedosahuje.

kavu
06.02.2018 4 z 5

Zpočátku se mi moc nelíbil trochu jiný styl psaní D. Lagercrantze oproti S. Larssonovi (zdá se mi takový "američtější"), ale pak mě knížka vtáhla do děje a bavila mě, i když některé zápletky už mi přišly až moc "vycucané z prstu". Vykreslení postav a jejich chování se autorovi podle mě nepodařilo úplně sladit s originálem S. Larssona.