Miláček

Miláček
https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/239060/mid_milacek-ibJ-239060.png 4 1501 1501

Guy de Maupassant: Miláček. Společensko-kritický román, v němž si mladý novinář za pomoci své přitažlivosti buduje kariéru využíváním žen. Nakonec se cílevědomý mladík dostává až do pařížských šlechtických kruhů. Rok 1933, vydání: neuvedeno, česky, rediguje (upravovat text určený ke zveřejnění): František Xaver Šalda, vytiskl a vydal: nakladatelství Melantrich, a.s. Praha, edice Melantrichova knižnice, svazek LXIII. ISBN: neuvedeno, náklad: "Mimo vydání obyčejné vyšlo 10 číslovaných výtisků na ručním papíře Vergé Blanc a 20 výtisků na imitaci japanu." Pevná vazba celoplátěná nakladatelská s popisem na hřbetu. Strana 335 až 350 = životopis a dílo Guy de Maupassanta, doslov napsala: Junia Letty, překlad: Jindřich Hořejší. Poznámka překladatelova: Správnější název knihy "Bel-Ami" zněl by "Mazlíček". Titul "Miláček" byl ponechán proto, že se v české literatuře již vžil, a že by změna vedla k záměně knihy s doměle jiným dílem Maupassantovým.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Melantrich

Bel-Ami , 1885

Lenka Žofka
14.11.2012 3 z 5

Pro mě příjemná zaležitost z šuplíku "klasika", miluju negativní hlavní postavy! :)

Greg25
31.10.2012 4 z 5

Maupassant je mistrem ve vykreslení charakterů a v Miláčkovi to jen potvrdil. Vzestup cynického a bezohledného muže na vrchol společnosti, který je zároveň ukázkou přetvářky, pozlátka a nelidskosti. Bez obalu. 80%

tygrilady
28.10.2012 5 z 5

Pro mě oblíbená klasika....

AllieM
27.10.2012 5 z 5

Teda George Du Roy byl neuvěřitelný sviňák..

mončičáček
19.10.2012 4 z 5

George Duroy mi hodně připomíná Evžena Oněgina...Ale George Duroy už v tom umí mnohem líp chodit, dokáže efektivněji využít obdiv žen a jejich lásku i své postavení ve svůj prospěch...

p.stranska
07.10.2012 3 z 5

trošku Dáma s kaméliemi v kalhotách...

annihilation
04.10.2012 5 z 5

Charles Duroy se díky své dokonalé přetvářce dostane ze dna společnosti až téměř na vrchol – stačí se stýkat s vlivnými lidmi a hodně intrikovat – především mezi několika milenkami, se kterými si výborně pohrává kvůli jejich nezměrné naivitě.

Mám ráda, když je hlavní postava antihrdina – typicky kladné charaktery jsou občas nudné, ale když vidíte, kolik vtiskl autor negativních povahových rysů postavě přezdívané Miláček, nestačíte se divit. Na jednu stranu vás naprosto znechutí, ale stejně vás zajímá, jestli se mu další jeho lest vyvede a jak to s ním nakonec dopadne. Jde o velmi pěknou kritiku (nejen) tehdejší společnosti.

Elke
24.09.2012

Velmi povedená kniha vykreslující prohnilou a zazobanou francouzskou společnost. Ženy jsou zde využívány ku prospěchu a kariérnímu růstu hlavního hrdiny Duroya. Je zde líčeno prostředí Paříže a dobový životní styl pařížanů.

Sedlmajerka
15.09.2012 4 z 5

Hlavní hrdina připomíná stendhalova Juliana Sorela. Prostě další hajzlík, který se snaží využít žen k postupu na společenském žebříčku. Kniha je velice čtivá, stačí pozměnit politickou situaci na pozadí a ani nepoznáte, že byla napsána již v roce 1885.
Filmová podoba je také zdařilá, jen mi přišlo, že tam z Duroye dělají většího troubu, než měl být (neúspěšný voják, stěží gramotný)
Musím si zde poznamenat madelainina slova, která mě velice pobavila, ale v knize by jste je marně hledali:
Nabídla jsem Ti svůj talent, svoji vizi toho, kým můžeš být.
Tupé zvířátko.
Ano to jsi, blbé zvíře.
Myslela jsem, že tě můžu učit.
Namísto toho jsem tě měla cvičit.

santafe
07.09.2012 5 z 5

Kniha mě naprosto pohltila, přečteno jedním dechem...Nesnášela jsem hlavního hrdinu, milovala jsem Madelaine.

s.macuska
25.08.2012 4 z 5

Každopádně příjemné čtení! Myslím, že každý v nějaké z postav najde sám sebe a v nějakém milostvém vztahu i ten svůj. Pro mě to byla přehlídka lidských charakterů a jejich vzájemných vazeb.

fons
29.07.2012 5 z 5

Tak z téhle knihy jsem unešený. Obdivuju, jak "moderně" je napsaná. Téma knihy je hodně mrazivé a v určitém pohledu je hlavní postava větší spratek, než by se dalo čekat a jeho neukojitelná záliba v ženách mě dost překvapovala. Ale i tak se mi román četl více než skvěle a upřímně lituji, že jsme češtinářku přemluvili, aby do povinné četby zařadila místo Miláčka "pár stránkovou" Kuličku, která mě osobně vůbec nebavila a cestu si k ní jako k Miláčkovi už neutvořím...

Beatrice
13.05.2012 4 z 5

Georges Duroy je jeden márnotratný, namyslený, egoistický a sebecký mladík. Miluje sám seba a chce sa dostať čo najvyššie. Keď to dosiahne, už mu to nestačí a baží po ešte väčšej moci a vyššej sume peňazí. Taká nesympatická postava, taký zhýralec a ignorant k ženským citom , sa tak ľahko nevidí. Kniha má spád, miestami vtipná, svižná... Pri niektorých situáciách som v duchu nadávala na Duroya. Maupassant napísal naozaj čtivé dielo, ktoré zaujme aj v dnešnej dobe.:) A už len to, že dokázal vzbudiť silnú emóciu, hoci to bolo znechutenie nad charakterom hlavnej postavy, si zaslúži rešpekt :D

maryzka
23.04.2012 1 z 5

Tak jsem po mnoha komentářích přečetla tuto populární knihu a myslím, že nebudu daleko od pravdy když si vypujčím komentář od Alix: Učel světí prostředky.Jinak se asi v literatuře objevovali díla o manipulativnosti žen s muži. Guy do Maupassant měl odvahu napsat o chlapovi, který manipuloval se ženami. Stejně bude asi platit heslo: Kariera se dělá bud přes postel nebo přes známosti, nebo zdiskretivaní osob.

Renava
02.04.2012 5 z 5

Klasika, ktorá nestráca na aktuálnosti. Aj keď pomery sa zmenili, ľudí podobných "Miláčkovi" je aj dnes ako maku. Intrigy, cynizmus, kariéra cez intímne známosti - to všetko je stále "in". Veľmi čitateľné dielo, len nesúhlasím so záverom. Nie je mi jasné, prečo Maupassant "dovolil", aby sa tomu krásovcovi úplne, ale úplne všetko prepieklo.. :-( Koniec koncov, aj to sa zhoduje s dnešnou realitou..

sBety
22.03.2012 3 z 5

Krásně vystihnutá postava Miláčka - člověka, který si cestu k lepšímu postavení klestí přez postele svých milenek...a prochází mu to!

Calwen306
08.03.2012 4 z 5

Autor veľmi pútavo popisuje fungovanie francúzskej spoločnosti koncom 19.storočia. I keď sa jedná o knižnú klasiku, je veľmi prístupná a ľahko sa číta. Bolo veľmi zaujímavé čítať ako sa hlavný hrdina púšťa do nemorálnych intríg a autor ho po celý čas necháva nepotrestaného.

terinkaba
24.01.2012 5 z 5

Když jsem ji zkoušela poprvé, nemohla jsem se dostat přes prvních pár stránek dál... tak jsem ji odložila. Po několika letech jsem ji zkusila znovu a byla perfektní!

Vernika
20.01.2012 4 z 5

Dobrá knížka do povinné četby, vcelku čtivá, ale 1. polovina se mi zdála lepší. Nejprve jsem hrdinovi fandila, pak ho ale nesnášela :D

knedlik
30.12.2011 4 z 5

Per aspera ad astra. A jak to jde dobře s trochou bezpáteřnosti, mužského šarmu a čichem na vlivné ženy, které vám budou ležet u nohou. Miláček je stránku po stránce poutavější knihou, přesto mi do pěti hvězd cosi schází. Každopádně to jistě nebylo mé poslední setkání s tímto autorem.