Micromégas

Micromégas https://www.databazeknih.cz/img/books/68_/68334/micromegas-68334.jpg 4 12 6

Zemi navštíví dvě bytosti z vesmíru, které jsou velikostí, znalostmi i zkušenostmi nesrovnatelně větší než pozemšťané. Ke svému nemalému překvapení zjistí, že zde žijí nicotně drobní nedokonalí živočichové, kteří však mají vědomí, lidé. Naváží s nimi komunikaci a zjistí, že jejich celkem dobré znalosti přírodních věd zastiňuje naprostá nevědomost o podstatě sebe samých, že jsou malicherní a pyšní a konají nesmyslné věci.... celý text

Přidat komentář

Andi
30.08.2022 2 z 5

Četla jsem to před měsícem a už teď si pořádně nemůžu vzpomenout o čem to vlastně bylo.

los
29.01.2021 5 z 5

Voltaire nikdy nezklame, v této kratičké satiře se vysmívá pošetilosti lidského antropocentrismu


dedliipf
11.01.2020

Soudobý sarkasmus mířený hlavně na tehdejší vzdělance - duchovní i vědecké. Voltaire si dobře uvědomoval, že co se v jeho době zdá lidem jisté, může být za pár let jinak, stačí další nový objev :-)

Moje nejoblíbenější část: "Byl-li někdo udiven, pak to byli lidé, kteří uslyšeli tato slova. Duchovní správce korábu odříkával zaklínací modlitby, námořníci kleli a filosofové si vybudovali systém."

JulianaH.
04.11.2019 5 z 5

Jelikož má mimozemšťan Micromégas odlišné smysly a měřítka, vnímá lidské války jako hemžení vraždících se miniatur, bojujících o několik (kilo)metrů půdy.
Povídku jsme četli na filosofickém semináři a pan doktor ji vykládal v kontextu filosofie 20. století. Podle jeho interpretace autor srovnáním s mimozemšťanem relativizuje člověka jako vnímající subjekt. Vedle Voltaira pak vyučující postavil Jacoba Uexkülla, který popsal svět očima klíštěte. Přišlo mi to jako velmi zajímavý přístup k textu, který bych jinak asi bývala pokládala za banální.

Syd
03.07.2017 5 z 5

Dost možná úplně první "sci-fi", ve kterém figurují mimozemšťané z jiných planet. Voltaire plně využívá poznatky své doby o vesmíru (proto se nezdráhám toto dílo považovat za vědeckou fikci). Celé dílo je prosyceno osvícenským diskurzem, kdy na jednu stranu jsou zde vyzdvihovány vědy a rozum, na stranu druhou je zde kritizována zpátečnická církev té doby a spekulativní filosofie (Leibniz, Malebranche, Akvinský).

Vskutku zajímavá třicetistránková jednohubka.

paprickaa
11.07.2012 5 z 5

Krátké Voltairovo dílo, avšak nesoucí v sobě ohromné posleství. Doporučila bych zejména lidem se zájmem o filosofii, ale i těm, kteří tíhnou k fantasy. Obsahuje úžasné myšlenky a názory Voltaira, které vystupují na svět skrz hlavního hrdinu povídky -Micromegase.