Micromégas

Popis knihy zde zatím bohužel není.

https://www.databazeknih.cz/images_books/68_/68334/micromegas-68334.jpg 49
Literatura světová, Filozofie
Vydáno, Adolf Synek

Kniha Micromégas

JulianaH.
04. listopadu

Jelikož má mimozemšťan Micromégas odlišné smysly a měřítka, vnímá lidské války jako hemžení vraždících se miniatur, bojujících o několik (kilo)metrů půdy.
Povídku jsme četli na filosofickém semináři a pan doktor ji vykládal v kontextu filosofie 20. století. Podle jeho interpretace autor srovnáním s mimozemšťanem relativizuje člověka jako vnímající subjekt. Vedle Voltaira pak vyučující postavil Uexkülla, který popsal svět očima klíštěte. Přišlo mi to jako velmi zajímavý přístup k textu, který bych jinak asi bývala pokládala za banální.

Syd
03.07.2017

Dost možná úplně první "sci-fi", ve kterém figurují mimozemšťané z jiných planet. Voltaire plně využívá poznatky své doby o vesmíru (proto se nezdráhám toto dílo považovat za vědeckou fikci). Celé dílo je prosyceno osvícenským diskurzem, kdy na jednu stranu jsou zde vyzdvihovány vědy a rozum, na stranu druhou je zde kritizována zpátečnická církev té doby a spekulativní filosofie (Leibniz, Malebranche, Akvinský).

Vskutku zajímavá třicetistránková jednohubka.

paprickaa
11.07.2012

Krátké Voltairovo dílo, avšak nesoucí v sobě ohromné posleství. Doporučila bych zejména lidem se zájmem o filosofii, ale i těm, kteří tíhnou k fantasy. Obsahuje úžasné myšlenky a názory Voltaira, které vystupují na svět skrz hlavního hrdinu povídky -Micromegase.

mimozemšťané filozofie osvícenství alegorie

François-Marie Arouet