1793

1793 https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/425489/bmid_1793-2pE-425489.jpg 4 349 108

Michael Cardell série

Píše sa rok 1793 a Štokholm sa pretĺka stredovekom plným násilia. V mestskom kanáli pláva znetvorená mŕtvola. Zmysel pre spravodlivosť ženie dvoch vyšetrovateľov, aby objasnili túto ohyzdnú vraždu. Právnik Cecil Wings, geniálnejší ako Sherlok Holmes, má v štokholmskej polícii na starosti „obzvlášť závažné zločiny“. Druhým vyšetrovateľom je Michael Cardell, veterán s drevenou rukou. Obaja rýchlo pochopia, že obeť mučili s chirurgickou presnosťou, ale to je len jedna z ohavností, ktoré odhalia... Bolestivá naliehavosť románu si zaslúži rôzne prívlastky: napínavý, plný atmosféry, temný, krutý, brutálny, spoločensko-kritický atď. Vynikajúco zobrazené charaktery nás navyše prevedú ťaživou atmosférou mesta a vtiahnu do svojich osobných problémov. Prežiť v Štokholme v roku 1793 je skutočne náročné. Na vine nie sú len otrasné stredoveké pomery, ale aj to, že mesto pod neschopným vládcom bankrotuje a upadá.... celý text

Awča
27.09.2022 3 z 5

Velmi ponuré.
Mám historickou krimi moc ráda a nejsem žádná křehká květinka, ale tohle čtení na mě bylo moc kruté a temné.
Mistr Shardlake je mému srdci bližší.

cérka
08.08.2022 5 z 5

Audiokniha

Na úvod musím poznamenat, že detektivka to není ani náhodou. Je to skvěle propracovaný psychologický thriller v historických kulisách.
Pane jo, já měla místy husí kůži jak dokonale mě dokázal autor vtáhnout do děje.
Nevím jak se to stalo, ale jako bych najednou byla ve Stockholmu 18. století a cítila všechnu tu špínu, bídu, zápach i zmar.
Všechny postavy i jejich osudy jsou skvěle propracované a samotný závěr skvěle načasovaný.
Určitě je to náročná četba, i poslech vyžadoval patřičně soustředění, mě ovšem velmi bavila. Samotný pocit z poslechu bych přirovnala ke knihám: Parfém,příběh vraha nebo Alias Grace.

Ahmose
05.08.2022 4 z 5

Myslím, že pokiaľ niekto po tejto knihe siahne s cieľom prečítať si dobrú detektívku, bude sklamaný. Detektívna zápletka je sama o sebe priemerná a navyše pomerne rozťahaná. Čo sa mi však na knihe páčilo, je výborne popísaná dobová atmosféra. S postavami prechádzame tými najchudobnejšími časťami mesta, spoznávame spodinu, zlodejov, prostitútky. Človek až cíti smrad toho mesta. Veľmi rýchlo som si obľúbil oboch hlavných vyšetrovateľov. Veľmi sympatické a skvele vykreslené postavy s dobrými aj zlými vlastnosťami. Nemal by som problém uveriť, že sa jednalo o skutočne žijúcich ľudí. Trošku ma mrzí dlžka knihy. Autor sa rozhodol do deja vložiť dejovú linku, ktorá je síce zaujímavá, ale s hlavnou zápletkou nemá vôbec nič spoločné (možno v ďalšom diely, uvidíme). Príde mi to škoda, lebo táto dejová linka zbytočne naťahuje dej a pri tom by mohla byť skvelou samostatnou kratšou novelou.
Kniha je naozaj prepracovaná, verím, že aj historicky veľmi presná a dokáže sa čitateľovi dostať pod kožu a vyvolať znechutenie mnohými spôsobmi. Pridanou hodnotou audioknihy je interpret pán Daniel Bambas, ktorý ju narozprával bravúrne. Odporúčam a ja sa už čoskoro chystám na ďalší diel.

holomex
27.07.2022 2 z 5

Takhle. Napsaný je to dobře. Ale je to natolik úchylný, že se přes to nedokážu přenést.

Sigurd_Lesandi
23.07.2022 4 z 5

Recenze k audioknižní verzi:
Nebudu lhát, když jsem audioknihu začal poslouchat, byl jsem místy zmatený, ale naštěstí se postupně do celého příběhu dostanete, a pak bude těžké audioknihu odkládat.
I přes trošku příkrý začátek jsem si rychle oblíbil postavy. V obou případech se jedná o postarší muže, kteří si toho za svůj život museli prožít hodně a neberou si žádné servítky. To bylo od klasického krimi stereotypu velice osvěžující.
Co se autorovy taky povedlo byl popis nepříznivé doby ve Stockholmu. Nebyly to lehké časy a díky autorovi budete mít pocit, jako byste se každým špinavým a nepříjemným zákoutím sami prošli.
Jediné, s čím jsem měl u tohoto příběhu problém, byla délka. Samotná audiokniha má něco málo přes 15 hodin, z čehož by podle mě bylo adekvátní zkrátit ji tak na 10. Krom přítomnosti totiž také budeme sledovat 2 linky, které se odehráli ještě před případem, z čehož jedna byla za mě sice moc dobrá, ale s příběhem neměla absolutně nic společného, a pokud by tam nebyla, tak by se vůbec nic nestalo. Pokud by dal autor této lince samostatnou knihu, udělal by určitě líp, protože tady byla zbytečná a příběh jen natahovala.
Konec se ale povedl a ukázal několik zákoutí lidské mysli a lidského uvažování, do kterých každý z nás asi jen tak nenahlédne, což dokazuje, jakou si dal autor s knihou práci.
Za mě se jedná o podařený příběh. Sice byl místy zbytečně zdlouhavý, ale pokud se přes to dokážete přenést, tak nebudete litovat.

čef
24.06.2022 4 z 5

Značně depresivní čtení překvapivě ze Švédska doby převratných událostí. Temný příběh o hledání vraha a podivného revolucionáře. Spousta hnusných scén a utrpení se mně nečetlo dobře. Snad se dá ocenit hromada vysvětlivek a podrobností o Stockholmu a okolí, ale žádnou radost jsem při čtení nepocítil.

Jenny46
20.06.2022 4 z 5

Knihu jsem četla na doporučení - dobrá historická detektivka trochu depresivní, temná až drsná, náročná na čtení...

jitka7326
12.03.2022 5 z 5

Asi do poloviny jsem se u toho dost trápila.chvílemi se děj nijak neodvíjel a pak najednou... Smutné, depresivní, brutalní..

Ranuncul
25.12.2021 3 z 5

Druhý dil se mi asi líbil víc. Ale styl psaní je super i v prvním díle. Sympaticke hlavní postavy

Davidin
22.11.2021 5 z 5

Náročná četba... U tohoto kousku jsem si příběh prolistoval, vyspoileroval a teprve pak se pustil na kompletní přečtení. Popisované situace, styl vypravování i má představivost nedovolily jinak.

Román se nese v duchu nelineárnosti: je rozdělen do čtyř období onoho roku, ale mezi nimi se přeskakuje v rádoby nahodilé kontinuitě. Do hlavní linie příběhu se tak dostávají další (zdánlivě nesouvisející) postavy, no a pan spisovatel si s nimi nakládá dost po surovu. Jde o první díl (prolog) trilogie a mě opravdu zajímá, jak celé dílo vyústí? Copak autor zamýšlí?

Zvláštní gratulaci posílám vrchní šéfkuchařce/překladatelce, která naservírovala neskutečný výběr výrazových jednohubek a příběhu ponechala živost i syrovost, což samo o sobě za přečtení taktéž stojí. Smekám!

katerina5544
11.11.2021 5 z 5

Vynikající, ale musím říct, že dost syrové, brutální, smutné, depresivní....strašná temnota a beznaděj. Zločin šokující a bylo mi z toho zle. Nicméně to opravdu stojí za přečtení, těším se na další díl.

Mikino00
27.10.2021 3 z 5

Autor dokáže skvěle popsat a navodit ducha doby. Jenže dějově kniha nezaujme, poměrně jednoduchá zápletka se rozmělněna do několika samostatných linek, které ve výsledku budí dojem zbytečného natahování. Ve výsledku tak tuctová severská krimi zaujme skutečně jen dobovým zasazením a prostředím plným krutosti, mrazu a špíny.

TomHr
26.10.2021 5 z 5

Bez okolků rovnou do nejsmradlavějšího stockholmského bahna roku 1793! Ve stockholmské stoce, tedy pardon, v jezeře plave zohavená mrtvola. Při pátrání po totožnosti oběti a pachatele máme vypečené průvodce: válečného veterána bez ruky a právníka souchotináře nad hrobem. Nesourodá dvojka vyšetřovatelů je nečekaně schopná a čím dál tím sympatičtější, zejména svým lpěním na spravedlnosti ve světě, kde je systém prohnilý od nejvyšších pater moci a kde se spravedlnosti dopřává jen těm vyvoleným, rozuměj bohatým. Knížka je napínavá, nechybí akční scény a příběh má spád. Děj je celkově uvěřitelný, i když motivace pachatele trochu pokulhává. Přesto se jedná o výbornou historickou detektivku.
V druhém plánu je patrná špína, bída a otroctví chudých vrstev Stockholmu a Švédska na konci 18. století. Autor erudovaně vylíčil každodenní krutý boj o živobytí, ten tvoří plastické pozadí příběhu. Ale možná to není jen kulisa, snad bylo jedním z autorových záměrů zavést čtenáře někam jinam, než na rytířská klání, do paláců a budoárů krásných dam.

Benovo
25.10.2021

Nejdříve jsem v knihovně narazil na druhý díl (1794) a když jsem to zjistil, tak jsem si půjčil tento první. Raději čtu vícedílné knihy ve správném pořadí.

Na začátku jsem neměl žádné očekávání, pouze mě velmi zaujala obálka knihy, neznámý autor a zároveň označení jako nejlepší švédská kniha roku 2017. I když bych odhlédl od toho, že to byla autorova prvotina, tak bych nezměnil své hodnocení jako jedné z nejlépe napsaných knih jaké jsem v poslední době četl. Zajisté za to může nemalou měrou i velmi povedený překlad, ale to nedokáži posoudit, protože švédsky neumím ani slovo. Kniha je vyprávěna časově trochu napřeskáčku, ale tím, že se střídají vypravěči, tak to vůbec nevadí, naopak to pomáhá po celou dobu udržovat napětí. Mám rád knihy, které mají uvěřitelný ("reálný") děj a překvapivý, přesto logický a smysluplný konec. A v této knize mi toho bylo dopřáno nadmíru. Už se těším na další dva díly této trilogie. Věřím, že budou neméně dobré jako ten první.

Kanimůra2
20.10.2021 2 z 5

za mě ne, asi po 100 stranách jsem si řekla, že je mnoho krásných knížek a ani je nestačím všechny přečíst. Tak proč se zdržovat něčím, do čeho se tlačím. Nějak mi to nesedlo

Kamys
04.10.2021 5 z 5

Perfektní kombinace detektivky s historickými reáliemi. Nevím samozřejmě, jak to opravdu vypadalo ve Švédsku v 18. století, nicméně autor zachycuje barvy, pachy, šrumec i jednotlivé postavy tak, že jsem měla skoro pocit, že se dívám na film. Detektivka je to z toho pohledu, že se snaží vyřešit zločin, nicméně metody a možnosti jsou v téhle době docela omezené. Spíš se tedy seznámíme s prostředím a způsobem života, které odpornému zločinu slouží jako pozadí. No, a že to není čtení pro citlivější povahy, to už zaznělo mnohokrát. Já osobně se těším na pokračování.

Parwana
28.09.2021 5 z 5

Naprosto unikátní dílo. Syrové, temné, jak Švédsko v 18. století. Některé pasáže na mě byly skoro moc, netušila jsem, že lze dát tolik brutality na papír. Těším se na další díl.

Ella_85
28.07.2021 5 z 5

Dost syrove a misty az nechutne popisy, ale pribeh jako takovy me zaujal. I kdyz nektera zjisteni byla az moc „nahodna“ a pokracovani si asi nenecham ujit, nejdriv si, ale prectu nejakou sladarnu…tohle byl fakt ekl.

Vestička
24.07.2021 2 z 5

Ukecaná kniha , a autor, typicky pro germány, nemá cit a nezná míru. Je to jen čtivě popsaný sled nešťastných událostí , śpatných rozhodnutí a hnusu okolo. 4 části, každá je jiná, a to dělá knihu zajîmavou. První, začíná opravdu jak detektivka, nás dovede až k pitevnímu stolu. Zde si vnímavější ćtenář uvědomí, že toto byl zločin z vášně, a hlavně, že v působení utrpení už nelze zajít dál . V tomto ohledu autor opravdu dosáhl vrcholu žánru severská krimi, Druhá část šokuje , barokně rozjuchaná na začátku, a přitom je to horor. Je zároveň tou nejukecaněj, a nutí přeskakovat kapitoly . Takže já vlastnĕ nevím, jak chudàk k tĕm dluhům přišel. Třetí ćást připomíná ruskou klasiku, jen je moderně brutálnější a akčnější. Ale je v podstatě zbytečná. Poslední část, ve které hned na začátku pohřbíme a obrećìme jednoho z vyšetřovatelú, je nejlepší. I když byl vrah opĕt jen magor, tak za to, že nechybí tradičnì a oblíbené homotéma, palec nahoru. A prosimvás , jaký středovĕk proboha, ten skončil objevení Ameriky ne? Než umřu, tak se možná dozvím, že ve středověku se narodil i můj dĕda.

Solverino
05.07.2021 5 z 5

Tak za mě naprostá pecka! Moc pěkně popsané reálie i chování postav zcela odpovídající drsné době, která tenkrát vládla. Zločin popsán z několika pohledů, pohnutky vraha, průběh vyšetřování i "vznik" oběti. Co připadá některým jako příliš kruté je realita tehdejší doby, naopak je nutno napsat, že taková realita panuje dosud v některých nepříliš rozvinutých zemích i dnes (např. dětští vojáci v Africe). Za mě moc pěkné ztvárnění (četba i zvukový doprovod) u audioknihy, četl Daniel Bambas - doporučuji!