Mezopotamie

Koupit

Osobitý autor, vyzvednutý nedávno ze zapomenutí knihou próz (Prázdná židle a jiné prózy), připomíná se tu i jako svérázný básník, zamýšlející se ve svých verších především nad věčně živou a vždy nové generace lidstva vzrušující otázkou smyslu bytí a poslání člověka. Jsou vybrány ze sbírek Rozcestí (1918), Mnoho nocí (1928), Zátiší s kulichem, herbářem a kostkami (1929), Mezopotamie (1930). Výbor obsahuje i citace z poetiky obsažené v Lazebníkovi (1929)....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/125538/mezopotamie-125538.jpg 2.611
Poezie

Vydáno: , Mladá fronta

Kniha Mezopotamie

los

podobně jako v době vydání i ve mně tahle sbírka vyvolala spíše rozpaky (František mi připomněl Kouzelnou školku a bylo po poezii)

What3v3rGuy
18.08.2021

Tato básnická sbírka ve mně vzbudila mnohé pocity, avšak spíše negativní. Knihu jsem dočetl jen proto, že jsem ji měl jako četbu ke zkoušce. Kdybych měl na knize najít něco pozitivního, tak musím uznat, že není příliš dlouhá, takže se nebudete trápit dlouho.

jaryn
13.10.2019

Ach, toto nedocení slečny roztomilé,
jichž božstva splácaná jsou z mlh a cetek dílem,
které, když nedostává se jim rozumu,
dí: "To je průměrné!" jak tetky z konzumu.

Weiner je bytostným lyrikem, jemuž neporozumí "zaprodanci" lineárního děje, ti, kteří chtějí všechno podat polopatě (tedy po lopatě). V mnoha a mnoha verších dokáže Weiner meditovat nad jedním jediným obrazem, což je, jak vidno, běžnému mozku na překážku. A zapomíná se zde tedy na jednu (hlavní) věc: Až něčemu porozumím, mohu to teprve kritizovat. Ne, když se mi to pouze nelíbí, a kterážto nelibost vychází jenom z neporozumění.

Ronnie68
06.05.2019

Tyto verše jsem asi moc nepochopila .. sice jsem dočetla, ale nemám z toho žádný pocit, proto jen 3*

Nikolka001
05.04.2018