Mezopotamie

Mezopotamie https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/125538/mezopotamie-125538.jpg 3 13 6

Osobitý autor, vyzvednutý nedávno ze zapomenutí knihou próz (Prázdná židle a jiné prózy), připomíná se tu i jako svérázný básník, zamýšlející se ve svých verších především nad věčně živou a vždy nové generace lidstva vzrušující otázkou smyslu bytí a poslání člověka. Jsou vybrány ze sbírek Rozcestí (1918), Mnoho nocí (1928), Zátiší s kulichem, herbářem a kostkami (1929), Mezopotamie (1930). Výbor obsahuje i citace z poetiky obsažené v Lazebníkovi (1929).... celý text

Stanas513
02.12.2022 3 z 5

Shoduji se s komentářem @Ronnie68, i moje pocity smíšené.

los
31.01.2022 1 z 5

podobně jako v době vydání i ve mně tahle sbírka vyvolala spíše rozpaky (František mi připomněl Kouzelnou školku a bylo po poezii)

What3v3rGuy
18.08.2021 1 z 5

Tato básnická sbírka ve mně vzbudila mnohé pocity, avšak spíše negativní. Knihu jsem dočetl jen proto, že jsem ji měl jako četbu ke zkoušce. Kdybych měl na knize najít něco pozitivního, tak musím uznat, že není příliš dlouhá, takže se nebudete trápit dlouho.

jaryn
13.10.2019

Ach, toto nedocení slečny roztomilé,
jichž božstva splácaná jsou z mlh a cetek dílem,
které, když nedostává se jim rozumu,
dí: "To je průměrné!" jak tetky z konzumu.

Weiner je bytostným lyrikem, jemuž neporozumí "zaprodanci" lineárního děje, ti, kteří chtějí všechno podat polopatě (tedy po lopatě). V mnoha a mnoha verších dokáže Weiner meditovat nad jedním jediným obrazem, což je, jak vidno, běžnému mozku na překážku. A zapomíná se zde tedy na jednu (hlavní) věc: Až něčemu porozumím, mohu to teprve kritizovat. Ne, když se mi to pouze nelíbí, a kterážto nelibost vychází jenom z neporozumění.

Ronnie68
06.05.2019 3 z 5

Tyto verše jsem asi moc nepochopila .. sice jsem dočetla, ale nemám z toho žádný pocit, proto jen 3*

Nikolka001
05.04.2018 1 z 5