Metro 2035

kniha od:

Metro 2035 https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/408910/bmid_metro-2035-Eor-408910.jpg 3.9 1071

Metro série

< 3. díl

2. vydání. SVĚTLÁ MINULOST, TEMNÁ BUDOUCNOST Rok 2035 Třetí světová válka v podobě jaderné katastrofy smazala lidstvo z tváře Země. Planeta osiřela. Velkoměsta byla obrácena v prach a popel. Železnice rezivějí. Družice se osaměle potácejí na oběžné dráze. Rozhlas na všech vysílacích frekvencích mlčí. Přežili jen ti, kteří poté, co se rozezněly poplašné sirény, stačili doběhnout ke vchodům do moskevského metra. Tady, v hloubce několika desítek metrů, na stanicích a v tunelech, se snažili přečkat konec světa. Vytvořili si zde svůj mikrokosmos místo původního makrokosmu. Ze všech sil se upínají k životu a odmítají se vzdát. Sní o tom, že se opět vrátí na povrch – jednou, až pomine radioaktivní záření způsobené svrženými atomovými bombami. A nevzdávají se naděje, že najdou další přeživší…... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Laser-books (Laser)
Originální název:

Метро 2035 (Metro 2035) , 2015


více info...

Komentáře (221)

Komentáře 221 Recenze 12

ctenarTimSiFr
ctenarTimSiFr
26.10.2023 4 z 5

ukázala se zde pravda o celém společenství v metru. epický konec, který jsem už tak trochu čekal. už tam akorát nejsou žádní mutanti, mor a další nástrahy číhající na každém rohu 2033.

kajka.w
kajka.w
02.10.2023 2 z 5

První díl jsem si půjčila z knihovny a byla to naprostá pecka. Byla jsem tak nadšená, že jsem si koupila celou trilogii. Druhý díl mě zklamal, musela jsem se nutit do čtení. Do třetího dílu se taky ne a ne začíst, určité úseky byly fajn, ale nedala jsem to. Nedočetla jsem ji ani do půlky, možná se k ní někdy vrátím ale spíš si přečtu znovu první díl.


jezo31
jezo31
26.06.2023 5 z 5

Tak Arťom mal nakoniec praudu, nebol to žiadny houkser ale ouce mu neverili... Prvá časť tejto knižnej série bola kultová, druhá mi prišla napísaná narýchlo a táto tretia... Tá bola asi štylisticky najlepšie napísaná, dejovo a myšlienkovo podľa mňa veľmi zaujímavá i keď... síce bez výraznejšieho výskytu oblúd charakteristických pre Metro (čo mi až tak nevadilo no miestami to budilo dojem akoby z ničoho nič vykapali) ale s o to väčším výskytom vulgarizmov ktoré do toho prostredia skrátka pasujú rovnako ako opisované postapokalyptycké prostredie. Z celej série boli podľa mňa v tejto časti dialógy postáv a ich charaktery asi najlepšie napísané a vykreslené (všetka česť aj prekladateľom) a zároveň ide o príbeh napísaný štýlom odohrávajúcim sa rýchlo - aspoň podľa mňa - vždy som sa ponáhľal čítať ďalšiu kapitolu aby som vedel čo bude ďalej a v kombinácii s dejom do ktorého som bol veľmi rýchlo vtiahnutý je výsledok jednoznačný: 5*

Masoterian
Masoterian
11.05.2023 4 z 5

Co k tomu napsat a zároveň se vyhnout spoilerům? Snad jenom že dokážu pochopit jak nadšený, tak kritický komentáře. Záleží, co od toho čekáte, respektive čekali jste od celý ságy. Z celý trilogie, tenhle díl nejvíc připomíná hru. Arťom vyfasoval plot-armor a jeho kontakty v Metru i imunitu vůči radiaci by mu záviděl i soudruh Bessolov. Ovšem pořád má daleko k primitivnímu akčňáku. Je pravda co zmiňuje ve svým komentáři R47 - autor podkopává původní vyznění, osobně mi přišlo, jako by ho to spravedlivý rozhořčení ovládlo natolik, že ztratil soudnost a snažil se sdělit moc věcí najednou. Finálová cca čtvrtina přes sebe plácá tolik motivů, že by si zasloužila rozdělit na dva díly. Ovšem velký množství z nich - davová mentalita, neochota vyměnit nejistou budoucnost za bídnou ale pohodlnou přítomnost, propaganda, pseudo-vláda privilegovaný hrstky šedých eminencí prezentovaná vlastně jako filantropie - "Lidi to takhle chtějí" "Chráníme lidi před nimi samými" atd - zachytil fakt přesně a mrzelo mě, že je nerozpracoval víc. Hodnotim vysoko, protože jsem se bavil hodně, ale na předchozí dva díly se to nechytá. Závěrem snad jenom dodám, že bych každýmu beznadějnýmu snílkovi přál ženskou jako je Aňa :))

VA_Krtek
VA_Krtek
29.04.2023 3 z 5

Ach jo. A já mám 2033 tak rád. U 2034 jsem skřípal zubama a 2035 dojem nenapravilo. Z Arťoma je v podstatě psychopat. No...škoda

Oponn
Oponn
03.04.2023

Hvězdičky neuděluji, kdo chce hodnocení, nechť čte dál.

Ke trojce Metra se mi ani nechce moc vyjadřovat, stačilo, kolik času jsem investoval do čtení. Glukhovksy zkazil konec dvojky, oživil postavy a dosadil do hlavní role opět Arťoma. Jediný klad spatřuji ve finálním zvratu knihy, neustávající akce knihy mě nepřesvědčí o tom, že se má jednat o důstojné zakončení trilogie. Opět jsem se po letech přesvědčil, že když na sobě má něco nálepku bestseller, mám to obejít obloukem.

marco026
marco026
25.03.2023 5 z 5

Lepšie zakončenie ani nemohlo byť. Záver Arťomovho príbehu zvládol autor podľa môjho názoru na jednotku. Samozrejme nie každý s ním bude spokojný, ale mne táto kniha sadla rovnako ako prvý diel zo série. Svet má stále potenciál a očakávam, že autor príde s novými príbehmi z Metra, ale aj pokračovanie Arťomovho príbehu by mohlo byť reálne. Ja však jeho príbeh pokladám za uzavretý a skôr dúfam, že ak vyjde ďalšia kniha, tak nám predstaví nové postavy.

R47
R47
21.01.2023 2 z 5

Ve třetím pokračování série Metro se vrací známé postavy, ale děj obě předchozí knížky staví na hlavu. Demaskuje a převrací původní vyznění. Arťom se zase zachrání vždycky na poslední chvíli, ale na rozdíl od prvního dílu, kde se s tím mesiášstvím záměrně pracovalo, to tady působí už strašně uměle. Zbytečný díl, napsaný zcela jistě jen pod nátlakem nakladatele. Doufám, že po tomhle už to Glukhovsky vzdá. Škoda toho.

Dejf_ano
Dejf_ano
02.12.2022 4 z 5

Skličující atmosféra první dílu se vytratila a rychlé skoky z jedné stanice metra na druhou závěrečnému dílu také moc nepomohli.
Na druhou stranu jedná se důstojné zakončení příběhu Arťoma. Propaganda a ovládání davů vládnoucím režimem si vůbec nezadá se skutečnou mentalitou ruského režimu. Tento aspekt je velmi pozitivní a vlastně závěr knihy není p menším zamyšlení příliš překvapivý. Čtenář velmi snadno dospěje k závěru: ano, takhle by se Rusko v postapo světě skutečně zachovalo k obyčejným lidem.

Profesorskey
Profesorskey
02.12.2022 3 z 5

2033 - supr prostředí, čišící zlo, skvělá atmosféra, dobré zakončení. (3-hvězdy)
2034 - pain in ass, děj krkolomný a romantická linka k zeblití (1-hvězda)
2035 - A teď k poslednímu dílu. Má prvotní myšlenka byla "Hej kámo, sice je život příliš krátkej na to, abys četl knihy, co tě nebaví, ALE už jsi se prokousal tou dvojkou, tak tu trilogii prostě doklepeš". A jsem za to hrozně rád. Jestli máte za sebou 2033, tak 2034 klidně přeskočte a vrhněte se rovnou na 2035. Je tam sice pár návazností na předešlý díl, ale ty vážně nestojí za čtení druhého dílu. Za mě je tento díl odklon od strachu a atmosféry prvního dílu do společenství, soužití, politiky a akce, což nepokládám za nějak zásadně negativní. Je to prostě trochu jiná kniha, s trochu známými postavami, kterým se děje něco trochu jiného. Určitě stojí za přečtení.

Miruneček
Miruneček
15.09.2022 4 z 5

Třetí díl byl velice překvapující. Ale příběhově jsem strádal o proti předešlých dílů.

Monns
Monns
21.06.2022 4 z 5

Kniha se mi začala líbit až od zkoumání povrchu.
Oproti minulému dílu, kdy naivní holčina Saša milovala Huntera, se stejně neuvěřitelně stala naivní lehkou dívkou. Její příběh by bylo lepší úplně vynechat, hrůza.. Nedalo se to číst.
Zbytek knihy vytáhnul mé hodnocení ke 4*.

Hall3006
Hall3006
24.05.2022 4 z 5

V posledním díle trilogie Metro se dozvídáme kdo a proč stále drží lidi v podzemí. Náš hrdina Artom i za cenu vlastního života se tomuto řádu hodlá vzepřít a konečně lidem ukázat cestu na povrch. Lidé jsou však stále stejně slepí a raději se drží svých jistot. Důstojné zakončení.

Timkim
Timkim
23.05.2022 3 z 5

(SPOILER) No tak nám konečně kluci vylezli na povrch :-)
Mě se tento díl líbil určitě víc než dvojka. Sice tam nelítali potvory, ale i tak těch potvor které si hrály s osudy lidí tam bylo dost. Konec otevřený, co kdyby....a určitě důstojné ukončení trilogie.

Ivushaak
Ivushaak
24.02.2022 3 z 5

Že začátku jsem měla hrozný problém se do knihy začíst, asi po 1/3 už to bylo lepší, ale pořád to nebylo ono. Tento díl se mi líbil asi že všech nejméně.

morpheus
morpheus
09.02.2022 5 z 5

Za me 5 hvezd. Hodnotim komplet trilogii, byl to velmi pekny pribeh s dustojnym zakoncenim, jen skoda, ze nevime, co bylo dal s Artomem, proste odjel do Vladivostoku.
Mmch, 3. knihu mam podepsanou Dmitrijem Glukhovskym.

jaghut
jaghut
09.02.2022 4 z 5

...pozor, jako skoro každý komentář, tak i tento může obsahovat spoilery :-)

Těžko se třetí díl trilogie dá hodnotit samostatně, nutně ho čtenář (či posluchač) posuzuje v kontextu celého příběhu a to je pro mne největší překážkou při hodnocení tohoto dílu Metra. Není zcela konzistentní s předchozími knihami, najednou to nevnímám jako fantastický a tajemný příběh jakoby z dystopického horroru, nikde žádní mutanti, žádné nové ani staré příšery a nevysvětlitelné jevy, žádná nová tajemství uvnitř metra, kromě politiky. Z dobrodružného příběhu se najednou, pro mne tak trochu nečekaně, stává kritický společenský román, plný expresivních a brutálních scén, více než s napětím a tajemstvím je čtenář (či posluchač) konfrontován s explicitním násilím. Knihu chápu jako poměrně jednoznačnou a zdrcující kritiku všech druhů totalit a diktatur nejen ve smyslu společenských řádů, ale především v tom jak jí, my lidé, podléháme, necháváme se jí na jedné straně korumpovat a na druhé straně deptat tak dlouho, až nakonec podlehneme a pokud přežijeme, staneme se dalším dobře promazaným kolečkem v systému, který vše ovládá a řídí, aniž by nám záleželo na tom, jakou cenu za to platíme.

Závěrečné, poměrně depresivní vyznění celého příběhu, ve mně nedokázal přebít ani dobře míněný happy end. Přesto jsem rád, že jsem moskevským metrem došel až na konec a celou trilogii si ještě jednou, po čase, rád znovu připomenu.

duben
duben
05.02.2022 3 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu. Kniha není špatná, tak nějak průměrná, ale vzhledem k tomu, co přinesly předchozí knihy, je tohle těžké zklamání. 2-3 hvězdy a ty 3 dávám buď z nostalgie, nebo proto, že hraju PC hry na motivy knihy a ty jsou super. Bohužel v tomhle dílu se ztratilo veškeré tajemno, veškeré mystično, neznámé nebezpečí, monstra taky zmizela a to i na povrchu. Kde jsou ty nebezpečné smečky? Kde jsou létající stvůry? Kde jsou záhady a nebezpečí při přechodech stanic. Nic, prostě je to celé převedené do "pohodového" procházení metrem skrz normální válečné konflikt spojeného s napůl politickým napůl mocenským pozadím. Sice je to celkem rozumně vysvětlené a uzavřené, ale proti předchozím dílům už to není ani hororové ani záhadné a jako se v minulých dílech sem tam střídali nudné přehnaně dlouhé filozofické pasáže, tak tady se zase děj střídavě rozjíždí a brzdí a vlastně jsem ve výsledku rád, že má tu knihu už za sebou.

VeruMalfoy
VeruMalfoy
02.01.2022 4 z 5

Přijde mi, že tento poslední díl ztratil mystický náboj, což je škoda. A právě tím tajemnem a trošku i hororovým nádechem si mě knihy získaly. Ovšem zase zde bylo krásné uzavření série a nádherné vysvětlení zápletky. Dávalo smysl. Opět nechyběla ani romantická linka, což mě potěšilo. Série má takový hořkosladký konec, což se mi také líbilo, protože nebyl naštěstí úplně pohádkový.

Jellus
Jellus
29.12.2021 2 z 5

Tezka traga. Autor ma skvele napady, ale po spisovatelske strance mu chybi jeste um. Spatne knihy se nemaji docitat, ale ja jsem spatny ctenar a musim i ty spatne dokoncit...

jan0223
jan0223
25.12.2021 2 z 5

Pro mě nejhorší kniha z celé trilogie. Největší zklamání. Veškeré tajemno se vytratilo, nestvůry, temnota, tajemství vše se vytratilo a zůstal pouze mocenský a politický boj. Jsou pasáže kde to začne nabírat obrátky a čtenáře to vtáhne, ale najednou jako kdyby se kolo zastavilo a celé to spadne do obyčejné šedi a nudy. Knihu mám pouze pro kompletaci trilogie, ale už se jí nějak neodvažuji otevřít. Škoda dalo se z toho vyždímat hodně, místo toho to celé vzniklo z hodně rychle jedoucího vlaku, zřejmě proto aby se kulo železo dokud bylo žhavé.

berry1009
berry1009
17.12.2021 2 z 5

Poslední Metro je za mě bohužel jedno z největších knižních zklamání vůbec. Veškerá atmosféra předchozích knih se vytratila. Procházení metrem je najednou naprosto bezstarostná nuda, nikde nic tajemného nečíhá, pouze lidé. Mapka na konci knihy, která ukazuje kde je jaké nebezpečí, neplatí! Tam, kde v předchozích dílech působily tajemné síly, najednou nic není. Nikdo neví proč. A přestože z hlediska zvratů se v tomto díle neustále něco děje, vlastně se nic neděje. Kouzlo minulých dílů je zkrátka pryč a poslední kniha je spíše politickou agitkou. To může být zajímavé, ale ne v této sérii, která byla spíše o atmosféře, přežití, nestvůrách a podobném.

hnilda3
hnilda3
21.09.2021 3 z 5

Vůbec mě to nebavilo... Mám pocit, že se vlastně v celé té knize nic moc nestalo, docela mě to zklamalo.

Mooneylan
Mooneylan
01.09.2021 4 z 5

(SPOILER) Závěr postapokalyptické trilogie Metro dává rozuzlení, na které tak dlouho čekáme. I když jsem po doposlouchání audio knihy zůstala zírat do prázdna (a prázdno jsem měla i v hlavě), postupně to pusto nahradil zmar, opuštěnost ale taky naděje na lepší zítřky. Celá kniha byla skvěle namluvená, příběh byl přesně to, co jsem od Metra a jejích obyvatel čekala. Ale teď nutně potřebuju vědět, co se stalo s Arťomem a jak to dopadlo s lidmi v Metru. Chci pokračování, chci vědět víc! Chci zpátky do Metra!

Bishamonten
Bishamonten
11.08.2021 3 z 5

Posledné Metro je ako jazda na horskej dráhe. Zaujímavé pasáže strieda vata - najmä vo forme absurdných dialógov. Stále tu máme hutnú atmosféru z pôvodných dielov, no z Arťoma sa stal idiot s mesiášskym komplexom, ktorého máte chuť každú chvíľu prefackať.

F22Falcon
F22Falcon
11.08.2021 2 z 5

(SPOILER) Zklamání. První polovina knihy, dejme tomu, když se děj ale konečně začne vyvíjet zajímavě, tím myslím dění na povrchu, čtenář zjistí, že je to jen na chvíli. Pak se Arťom vrátí do metra a od této chvíle je děj jen „všechny chci zachránit, ale nikdo mi nevěří“… Všechny vedlejší postavy, Arťomovi přátelé, během pár stránek přestoupí na „temnou stranu“. Konec je příkladné popsání dementnosti zaslepených lidí. Radši budeme žrát hovna v špíně než tomu klukovi zkusit věřit. Jsem rád, že je Metro za mnou, i když z první knížky jsem byl víc než nadšen.

Shock
Shock
10.08.2021 4 z 5

V první řadě bych hodnotil práci korektora. Pro celou sérii Metro platí, že je zde hrozně moc překlepů, nebo jiných chyb.

Kniha se vrací k Arťomovi, který je považován za hrdinu a blázna zároveň. Je posedlý myšlenkou přežití i v jiných městech a chodí na povrch poslouchat rádio. Na další výpravu po celém metru ho pobídne Homér z minulého dílu.

Kniha je plná zvratů a nečekaných odhalení. Z počátku jsem se musel nutit do čtení, ale pak nešlo přestat. U tohoto dílu mi chybí ztráta tajemna a strach ze tmy. Hrdinové prochází mezi stanicemi naprosto bez bázně z neznáma. Vynahrazovalo mi to zobrazení zvěrstev, které na sobě páchali lidé v metru pod vládou různých uskupení. Vcelku dobrý humus.

V tomto díle Arťom přežije snad všechno, což už mi připadalo trochu moc.

Finální odhalení a závěr mě překvapil.

Dom95
Dom95
26.05.2021 4 z 5

Tak celkově mohu říci, že mě trilogie bavila. Přečetl jsem jedním dechem. Třetí díl mě bavil a i mě bavila hlavní myšlenka o hrdinství - nechci prozrazovat :-) Jen mi přijde dost zvláštní, že v prvním díle trvá projít polovinu moskevského metra celou knihu a ve třetím díle zabere některým protagonistům polovinu kapitoly na cestu přes polovinu metra a zpátky!!! Celkově bych tento díl řadil na prostřední místo, hned po díle prvním. Bohužel to ale nejsou knihy, ke kterým bych se chtěl znovu vracet. Nemohu však litovat časem, který jsem zasvětil čtení těchto 3 dílů - 80%

bydza
bydza
05.05.2021 4 z 5

METRO, METRO, METRO! Třetí díl, jakési vyvrcholení celé ságy. Přijde mi, že tady autor více navázal na první díl, což je za mě super. Co mě osobně ale hodně moc chybí, je ztráta tajemna, které jsem tak obdivoval v prvním dílu. Autor se zde omezuje už čistě na mocenský boj, i když vše není tak, jak na první pohled vypadá. A ten pocit bezmoci a neschopnosti přesvědčit ostatní, aby uvěřili, je to nejvíc, co ve mě kniha zanechala. Buď sbohem, Arťome, příteli, ať najdeš lepší místo při svém putování...

lordes7975
lordes7975
04.05.2021 odpad!

(SPOILER) Předchozí komentář + komentář LiberX- nemám co dodat.
Přes 400 stran chaotického a zhusta blábolícího plácání v hnusu, v doprovodu protivného protagonisty který neudrží myšlenku, meč ani moč. Veškeré tajemno z Metra (tak sporadicky přítomné v 2034) zmizelo, aby ho nahradilo vyžívání se v popisech de facto 2. války. Utrpení, hlad, svévolná krutost, zmar, bezdůvodné odvrhnutí milujících osob a následné plácání se v „nikdo mě nechce mít rád, nikdo mi nevěří“.
Silný závěr? Silný záběr to mohlo mít tak kolem strany 300, když teda došli do XXX a nahodili traktor- jenže jako obvykle, jak se na Arťoma bů, tak se z lesa...
Napsala bych, že kniha je koncentrovaná bolest hlavy. Ale těch 400 stran není moc koncentrát.
TL;DR: Přečtěte si radši 1984 a Jeden den Ivana Děnisoviče. Nebo Byly jsme tam taky. Nebo vlastně cokoli o 2. válce. Tady se po tajemném Metru stejně slehla zem.