Metro 2035

Třetí světová válka smazala lidstvo z tváře Země. Planeta osiřela. Velkoměsta byla obrácena v prach a popel. Železnice rezivějí. Družice se osaměle potácejí na oběžné dráze. Rozhlas na všech vysílacích frekvencích mlčí. Přežili jen ti, kteří poté, co se rozezněly poplašné sirény, stačili doběhnout ke vchodům do moskevského metra. Tady, v hloubce několika desítek metrů, na stanicích a v tunelech, se lidé snaží přečkat konec světa. Vytvořili si zde svůj mikrokosmos místo původního makrokosmu. Ze všech sil se upínají k životu a odmítají se vzdát. Sní o tom, že se vrátí na povrch – jednou, až pomine radioaktivní záření způsobené svrženými jadernými bombami. A nevzdávají se naděje, že najdou další přeživší… Metro 2035 završuje příběh Arťoma z první knihy kultovní trilogie. Na tuto knihu miliony čtenářů čekaly řadu let a zahraniční nakladatelé zakoupili práva na překlad dávno předtím, než byl román dokončen....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/255853/big_metro-2035-y9o-255853.jpg 4938

Metro 3.

Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Knižní klub

Метро 2035 (Metro 2035), 2015

Kniha Metro 2035

Monns

Kniha se mi začala líbit až od zkoumání povrchu.
Oproti minulému dílu, kdy naivní holčina Saša milovala Huntera, se stejně neuvěřitelně stala naivní lehkou dívkou. Její příběh by bylo lepší úplně vynechat, hrůza.. Nedalo se to číst.
Zbytek knihy vytáhnul mé hodnocení ke 4*.

Hall3006

V posledním díle trilogie Metro se dozvídáme kdo a proč stále drží lidi v podzemí. Náš hrdina Artom i za cenu vlastního života se tomuto řádu hodlá vzepřít a konečně lidem ukázat cestu na povrch. Lidé jsou však stále stejně slepí a raději se drží svých jistot. Důstojné zakončení.

Timkim

(+ SPOILER) No tak nám konečně kluci vylezli na povrch :-)
Mě se tento díl líbil určitě víc než dvojka. Sice tam nelítali potvory, ale i tak těch potvor které si hrály s osudy lidí tam bylo dost. Konec otevřený, co kdyby....a určitě důstojné ukončení trilogie.

snehurec

Po stránce hloubky díla asi nejlepší z trilogie. Na druhou stranu tu není nic, co by jste neviděli už někde jinde, a temnota jde na vedlejší kolej.

Ivushaak

Že začátku jsem měla hrozný problém se do knihy začíst, asi po 1/3 už to bylo lepší, ale pořád to nebylo ono. Tento díl se mi líbil asi že všech nejméně.

morpheus

Za me 5 hvezd. Hodnotim komplet trilogii, byl to velmi pekny pribeh s dustojnym zakoncenim, jen skoda, ze nevime, co bylo dal s Artomem, proste odjel do Vladivostoku.
Mmch, 3. knihu mam podepsanou Dmitrijem Glukhovskym.

jaghut

...pozor, jako skoro každý komentář, tak i tento může obsahovat spoilery :-)

Těžko se třetí díl trilogie dá hodnotit samostatně, nutně ho čtenář (či posluchač) posuzuje v kontextu celého příběhu a to je pro mne největší překážkou při hodnocení tohoto dílu Metra. Není zcela konzistentní s předchozími knihami, najednou to nevnímám jako fantastický a tajemný příběh jakoby z dystopického horroru, nikde žádní mutanti, žádné nové ani staré příšery a nevysvětlitelné jevy, žádná nová tajemství uvnitř metra, kromě politiky. Z dobrodružného příběhu se najednou, pro mne tak trochu nečekaně, stává kritický společenský román, plný expresivních a brutálních scén, více než s napětím a tajemstvím je čtenář (či posluchač) konfrontován s explicitním násilím. Knihu chápu jako poměrně jednoznačnou a zdrcující kritiku všech druhů totalit a diktatur nejen ve smyslu společenských řádů, ale především v tom jak jí, my lidé, podléháme, necháváme se jí na jedné straně korumpovat a na druhé straně deptat tak dlouho, až nakonec podlehneme a pokud přežijeme, staneme se dalším dobře promazaným kolečkem v systému, který vše ovládá a řídí, aniž by nám záleželo na tom, jakou cenu za to platíme.

Závěrečné, poměrně depresivní vyznění celého příběhu, ve mně nedokázal přebít ani dobře míněný happy end. Přesto jsem rád, že jsem moskevským metrem došel až na konec a celou trilogii si ještě jednou, po čase, rád znovu připomenu.

duben

Poslouchal jsem jako audioknihu. Kniha není špatná, tak nějak průměrná, ale vzhledem k tomu, co přinesly předchozí knihy, je tohle těžké zklamání. 2-3 hvězdy a ty 3 dávám buď z nostalgie, nebo proto, že hraju PC hry na motivy knihy a ty jsou super. Bohužel v tomhle dílu se ztratilo veškeré tajemno, veškeré mystično, neznámé nebezpečí, monstra taky zmizela a to i na povrchu. Kde jsou ty nebezpečné smečky? Kde jsou létající stvůry? Kde jsou záhady a nebezpečí při přechodech stanic. Nic, prostě je to celé převedené do "pohodového" procházení metrem skrz normální válečné konflikt spojeného s napůl politickým napůl mocenským pozadím. Sice je to celkem rozumně vysvětlené a uzavřené, ale proti předchozím dílům už to není ani hororové ani záhadné a jako se v minulých dílech sem tam střídali nudné přehnaně dlouhé filozofické pasáže, tak tady se zase děj střídavě rozjíždí a brzdí a vlastně jsem ve výsledku rád, že má tu knihu už za sebou.