Metro 2033

Metro 2033 https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/216186/mid_metro-2033-216186.jpg 4 3355 3355

Metro série

Arťom žije se svým pěstounem ve spletitém labyrintu moskevského metra, na jediném místě na světě, kde je lidstvo po jaderné válce schopné alespoň zčásti přežívat. Jednotlivá lidská společenství živoří v šachtách metra, kde co stanice, to zvláštní komunita, jakýsi mikrostát se všemi svými ...

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: ekniha , Knižní klub

Метро 2033 (Metro 2033) , 2005

Ikkju
04.01.2014 4 z 5

Tak mám načtené oba díly, nyní dohrávám na PC počítačové pokračování Last Light, a musím říct že z tohohle soudku je to pro mě asi nejzajímavější svět.

Forma samozřejmě není dokonalá, určitě by to vypadalo jinak, kdyby se námětu chopil třeba Lukjaněnko, ale pořád je to místo ve fantazii, na kterém se kromě autora předlohy vyřádilo spousta dalších lidí, a spousta lidí si tenhle svět výborně užilo..

Bohužel mě bude také asi stát nové PC, dohrávat souboj ve výtahu na 3fps je asi poslední pobídka ke koupi silnějšího stroje :o

Marcel7
04.01.2014 4 z 5

Atmosféra parádní, cestování metrem supr, postavy, který Artiom potkal i jejich příběhy a konce paráda. Konec úžasnej a k zamyšlení. Knížka se mi dost líbila, ale místama mě strašně unavovalo jak moc snadno se dostával z různých situací a jak všemu "utekl". Nevím no, pak už mě moc nebavilo sledovat jak ho zas někdo strašnou náhodou zachrání atd., jediný toto mě tak trochu iritovalo. Musela sem se chvílema nutit k tomu vracet, kvůli těmto "náhodám", i když chápu, že to tak muselo být.

sweettest
03.01.2014 5 z 5

Přečteno jedním dechem...

lucin_a
02.01.2014 5 z 5

Při čtení prvních stran, jsem se musela přemlouvat k pokračování, ale jakmile jsem se překonala, jedním dechem jsem knihu přečetla. Moc zajímavý děj, nikdy nevíte, jak to dopadne. Perfektní čtení.

Yacubbus
18.12.2013 3 z 5

Tohle se hrozně špatně hodnotí. Kéž bych tak uměl pa Ruski a mohl si to přečíst v originálu. Věřím že je to totiž totální pecka, skvělý motiv, úžasná atmosféra - ale strašně mi to srážel ten český překlad. Absolutně sterilní, vůbec žádná barvitost popisu... a pochybuju že by banda chlapů sedící kdesi ve tmě podzemí post-apo světa kolem ohně mluvila spisovně a s takovýma větnýma konstrukcema.. ach jo. Jen se při tom překladu víc ponořit do děje - a - vážení - to by bylo čtení!
hodnotím to jako - škoda, hrozná škoda, geniální motiv úplně vyšuměl. Ach.
Prostředí/příběh : 200%
zpracování (Čj) : -150%

výsledek... posuďte..

stal-ker
17.12.2013 4 z 5

Výborné téma, které je dobře zpracováno a zasazeno do skvělého prostředí. Dal bych pět hvězdiček, ale co tu jednu ubírá je rámcovost, jdu z jedné stanice do druhé tam někoho potkám, jdu s ním do druhé tam ho zabijí nebo mě zajmou a na pokraji smrti mě zachrání. O každém společenství jen část příběhu a pak už hurá s ním do propadliště dějin.
Plusem je určitě vyvrcholení děje, které není předem odkryto a je dostatečně překvapující. Dalším plusem a to výrazným je prostředí, popsané naprosto výborně a převzaté z reality.
Občas je také dost problém s tempem příběhu, které se v určitých pasážích až neuvěřitelně vleče.
Ale v konečném součtu zasloužené a poctivé čtyři hvězdy a kniha, která se rozhodně vyplatí přečíst.

DreamR
11.12.2013 5 z 5

Ze začátku takový ponurý příběh z postapo moskevského metra. Velmi mě překvapil závěr, který jsem opravdu nečekal. Nakonec musím ohodnotit na výbornou.

vojtaruzek
22.11.2013 5 z 5

Co si vzpomínám, tohle je jediná kniha, při jejímž čtení (některých pasáží) jsem byl regulérně vyděšený, atmosféra hustá jak osmium , skvělý příběh, zvraty, no prostě dokonalý zážitek.

Hella
04.10.2013 4 z 5

Dóóóst dobrý!!! A tohle hodnocení je ode mě o to údernější, že sci-fi vůbec nemusím a tohle byl teprve druhý takový titul, co jsem kdy přečetla - po Dni trifidů. Ale paráda!!! Jdu do 2. dílu :-) .

promo16
19.09.2013 5 z 5

při čtení jsem párkrát narazil na nějaký drobný překlep (přehozená písmenka ve slovech atp.), v tomto ohledu se lidi co dělali na překladu moc nevyznamenali, nicméně knížka je natolik perfektní, že jsem ochotný ji tento malý nedostatek odpustit, líbila se mi obzvlášť kapitola "Tam nahoře", ze které mě ještě teď mrazí v zádech...chce to jen trochu tmy a představivosti a zážitek z této knížky bude neopakovatelný

yloveiou
14.09.2013 5 z 5

Nemám moc v oblibě sci-fi ani horory, krev apodobně,ale tahle kniha je napsána velice chytlavě, poutavá líčení a osudy lidí drží člověka v napětí do poslední strany. Začátek má spád, děj, zato prostřední čás je oddychová prodlužuje očekávání, soustředí se na myšlenky a teorie žití člověka. Konec má opět spád. Zajímavě jsou vyobrazeny různé postoje k víře a životu. Ojedinělý nápad spisovatele a co mě udivuje,že dokázal při své preniéře napsat takhle dobrou knihu.

kosmi
07.09.2013 odpad!

Tohle je špatný vtip. JAK ŠEL HONZA DO SVĚTA. S největším sebezapřením jsem to přelouskal do poloviny, snad kousek dál, ale pořád nic. Nuda, nuda, šeď, šeď... Autorovy vypravěčské schopnosti na úrovni mateřské školy. Postavy bez ducha, příběh bez ducha, zápletka žádná.

hansvonalt
20.08.2013 4 z 5

Kniha se určitě zapíše(zapsala) do klasiky žánru a to se vším co k tomu patří.Je čtivá, napínavá,akční a plná nečekaných zvratů(výborný konec).

keduler
19.08.2013 4 z 5

Kdysi jsem, jako mladý hoch hodně četl sci-fi literaturu a jelikož na tuto knihu jsem slyšel (četl) samé ódy, tak jsem se pustil do její četby. Musím přiznat, že asi tak do poloviny mi přišla hodně zdlouhavá a rozvláčná. Pak teprve dostal děj knihy patřičný spád a akci. Podle mého mínění je to kniha, která ve svém žánru patří k tomu lepšímu. Ovšem pro mne osobně na špičku fantasy literatury nedosahuje.

DennieForbes
18.08.2013 5 z 5

Vzpomněla jsem si ještě na jeden citát, který (dle mého názoru) vystihuje Metro 2033.
"Dobré knihy neprozradí všechna svá tajemství najednou."

Fuksinka
13.08.2013 4 z 5

Po jaderné válce se přeživší lidé stáhli do podzemí a sotva se postarali o nejnutnější k přežití, udělali to, co je lidstvu vlastní už staletí: Domluvili se, že už bylo dost zabíjení a válek. Vytvořili celkem mírumilovnou společnost a šťastně čekali, až na povrchu nebude radiace.

Ehm... No vlastně ne. Vzali do rukou zbraně a začali ostatním vnucovat své představy o tom, jaký řád by měli dodržovat a jaké náboženství vyznávat. Po dalších krvavých bojích bylo jasné, že vítěz nebude. Vůdci se dohodli na podmínkách míru a šli svým "ovečkám" oznámit, že právě oni válku vyhráli. Tak je metro rozděleno na "ministáty" ovládané všemožnou sebrankou od komunistů, přes fašouny, až po jehovisty. Ale také existují stanice, kde se stále ještě drží kultura a vzdělanost: Polis. Právě do Polis se Arťom vydává, aby zachránil svou stanici a vlastně celé metro před odpornými "ďábly".

Arťom na své cestě přes polovinu metra potkává různé lidi, kteří mu pomáhají, dozvídá se podrobnosti o fungování společnosti v jednotlivých stanicích, poslouchá legendy, které si lidé vymysleli, aby měli přece jenom nějakou naději, že někdo (něco) nad nimi drží ochrannou ruku. Debatuje o osudu a životě. Čtenář i hlavní hrdina pomalu začínají přemýšlet, proč mu ti lidé pomáhají a začínají tušit, že Arťom možná není až tak úplně obyčejný, nebo je?

Kniha velice dobře graduje, rozhodně mě nenudil ani začátek, který nastiňuje situaci v metru. Druhá půlka knihy odsýpá ještě víc. Ocenila jsem i scénu v knihovně a hlavně to, jak to v ní dopadlo (čekala jsem už stokrát ohranou písničku). Atmosféra ponurých tunelů a strachu je nastíněna velice slušně, postavy jsou fajn a literárně to také není vůbec špatné. Samozřejmě na velké mistry Glukhovsky nemá, ale já nečekala druhé Svědectví. Pár logických nesrovnalostí v ději by se také našlo. Přesto: super nápad a super kniha.

Závěr mě opravdu nadchl. Opravdu jsem ho nečekala. Podle komentářů tady, ho nečekalo hodně lidí. Hm, tak je to s námi asi vážně špatné, když nás tahle varianta nenapadla. Představte si skončit v metru jako lidé v knize, dopadli bychom úplně stejně. Nakonec by nás stejně nejvíc ohrožovaly příšery, které jsme stvořili sami.

Proč má proboha obálka 4 fonty????

DennieForbes
12.08.2013 5 z 5

Musím říct, že je to nejlepší kniha, jakou jsem kdy četla. Příběh mě chytl natolik, že se mi o něm již pravidelně zdá, a otázku "Co kdyby.." si kladu několikrát za den. Když jsem Metro četla, cítila jsem se, jako bych doprovázela Arťoma na každém kroku. Vážně perfektně napsaná kniha!

benda02
05.08.2013 5 z 5

Nejlepší kniha, kterou jsem si letos přečetl. Strhující atmosféra, chytlavý děj a velká propracovanost, která z této knihy dělá opravdu čtenářský skvost.

Hezzy
05.08.2013 5 z 5

Jedna z mála knih, kterou jsem přečetl snad 5x. Metro má naprosto úžasnou atmosféru a je jen škoda, že mytologie není promyšlená až do nejmenších detailů.

Tchumatchek
28.07.2013 5 z 5

Kniha pro mě začala být napínavá až ve druhé polovině, ale zato mě překvapil nečekaný závěr, můžu s čistým svědomým říct že je to velice povedené. Už se těším na 2034 :-)