Metličky

Metličky https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/344624/mid_metlicky-6UW-344624.jpg 4 72 9

Jan Skácel (1922–1989) básník, redaktor brněnského deníku Rovnost, šéfredaktor časopisu Host do domu a překladatel se znovu připomíná, a to sbírkou Metličky z roku 1968. V této sbírce, stejně jako v předešlé Smuténka, upouští od volného verše, který v jeho díle převládá, a volí tradiční strofickou a veršovou formu. Básněmi charakteristickými úsporným výrazem a působivou atmosférou proniká vědomí hluboké mravnosti a až existenciální úzkost.... celý text

Pablo70
29.10.2023 5 z 5

Nevím, jestli věděl Skácel, že opravdu existuje obec Bezpráví (když jedete vlakem kolem Tiché Orlice na Moravu). Tato malá sbírka je velmi silná a to nejen pro jistou fascinací smrtí. (Tu měli i Holan a Mikulášek.) Řekl bych, že Skácel o ní věděl hodně. Metličky byly poslední sbírkou, která mu vyšla před zákazem publikovat. Je tolik univerzální (všelidská), že zachází až k buddhistickým vizím (Ryba která chodí po mostě). Ta skvělá práce se slovy, i s těmi nejkratšími větami -

Třetí smuténka

Tak míjející Pase krávy
Zakletá v písni Nešťastná
Cesty v polích se rozcházejí
Vše utonulo Kdo ji zná

Už můžeme (skoro) vymazat jeho tři velké smutky – už víme, kde zemřel, kdy to bylo a vlastně ještě nevíme, kde se na onom světě octnul tak to chodí.

Lenka4
04.09.2020 4 z 5

Verše v poklidném smířlivém tónu podzimu života, s nádechem dušičkové atmosféry. Výjimečný je oddíl Malomocný král s tematikou Vietnamu.
Vietnamská jarní
Byli to vojáci a přišli dobývat
Tu zem Před mnoha mnoha léty
Nad jejich kostmi navršili pahorek
A ve stromech jim darovali ticho
A postavili chrám
A trochu zapomněli
Do roka jednou odbývá se slavnost
Tak jako dnes Chladno je a mží
Mrtvým je zima v mokré cizí hlíně
A déšť je štíhlý jako palma areku
Déšť dutý jako bambusová flétna
Rozprostřel se nad pahorkem Da
V svatyni Štěstí nebes bosý generál
Na trůně střeží dávné vítězství
Hanojští kohouti se mohou ukřičet
Kikirikí

hanavka
11.08.2020 4 z 5

Skácel je srdcovka, ale tato sbírka je pro mě nejtemnější. Nejvíce se mi líbí níže uvedená báseň Modlitba, snad pro ten zde tak málo viditelný optimismus a klid.

ponorka
03.04.2020

Krásné!

mahdal
21.12.2019 4 z 5

Velmi těžké čtení, žádná "oddechovka". Přesto však Skácel, jako u všech svých sbírek, dokázal své postavení v české poezii.

TheMelorry
26.11.2019 3 z 5

Je jistotou, že každá autorova sbírka obsahuje krásné básně a tady tomu nebylo jinak. Tentokrát to bylo hodně o motivech smrti a možná právě proto se mi sbírka tolik líbila.

petrarka72
17.09.2017 5 z 5

Podzim, pokora a údiv. Studánky, vrabčí kostřička vtlačená do asfaltu, hřbitovy a Vietnam. A krása krajiny i veršů...

Mánička178
27.04.2017 3 z 5

Hmm, věru těžké, těžké čtení... Ale překvapily mě básně psané ve Vietnamu :)

Modlitba
Studánku dej mi blízko lesa
A nehlubokou Jenom na dlaň vody
A do ní žabku která vodu čistí

Na podzim povybírám napadané listí
V zimě se budu starat aby nezamrzla
A v srpnu zavedu tam lidi žíznivé

A to je všechno Snad je v moci tvé
Udělat pro mne malý důlek vody
Ve kterém by se odrážela nebesa

Chlapci
Znal jsem to a dovedl jsem s nimi
Pod pumpou spláchnout pot
Umýt se pod hvězdami
Sotva tušenými

Do pasu nazí
Smývali s loktů krev
A den jim zatím ležel u nohou
Jak krásná kořist

Pak vykročili a kdosi vzadu řekl
Že srdce těžké má jak zimní spánek včel

Říkal to vždycky Nikdy nezapomněl

Kate.S
28.12.2012 3 z 5

Kniha mě moc nezaujala. Básně pro mě byly těžké na pochopení, tudíž se pro mě kniha stala nezajímavou.

česká poezie

Jan Skácel