Město pro každého: Manuál urbanisty začátečníka

Město pro každého: Manuál urbanisty začátečníka https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/457305/bmid_mesto-pro-kazdeho-manual-urbanisty--07v-457305.jpeg 5 23 4

Město je fascinující lidský vynález, který se stal domovem pro většinu obyvatel naší planety. Jak ale pochopit něco tak složitého a přitom křehkého, jako je město? Manuál urbanisty začátečníka ti přiblíží, jak tato velká lidská mraveniště fungují, jaké nám poskytují příležitosti, ale hlavně s jakými problémy se dnes potýkají. Městské plánování je strategická hra, ve které se každý den učíme, jak žít a respektovat se na společném půdorysu. Přidej se, protože se hraje především o tvou budoucnost! Autoři pro tuto knihu vytvořili obrovský model papírového města. Unikátní detaily všedního života pak zachytili v ilustracích a na barevných fotografiích. Kdo plánuje město a určuje jeho podobu? Můžu si ve městě postavit, co se mi líbí? Kdo zásobuje město energiemi? Co se skrývá v podzemí města? To vše a mnoho dalšího se čtenář dozví v bohatě ilustrovaném textu a na 15 modelech a obrazových cvičeních od ilustrátorů Jiřího Franty a Davida Böhma.... celý text

Přidat komentář

Adies
15.01.2023 5 z 5

Kniha, která dovede člověka k tomu vnímat město jako systém, zastavit se na procházce a zamyslet se, které prvky tvoří inkluzivní město a naopak. Dotýká se i otázky komu má vlastně město sloužit. Jako úvod do urbanismu a podnět pro prohloubení myšlenek a konceptů je kniha naprosto skvělá.

Annie1999
17.02.2021 5 z 5

Kniha s podtitulem "Manuál urbanisty začátečníka" nás provází velmi známým místem - městem. Osamu Okamura dal dohromady seznam problémů, se kterými se město jako živý organismus potýká - brownfieldy, gentrifikací, monofunkčností, zhoršující se kvalitu životního prostředí... - a všechny tyto černé petry skvěle zachytili David Böhm a Jiří Franta za pomocí ilustrací a papírového města. A i když se jedná o město fiktivní, je člověku známé - za těmi industriálními parky vidí ty, se kterými bojuje jeho město, místo prázdných domů z papíru vidí tu opadanou omítku a špinavá vysklená okna, která míjí každý den.

Tato kniha nemá řešit problémy. Má na ně upozornit, aby si jich lidé všímali, aby je nepřehlíželi. Navíc v této době, kdy se potýkáme s covidem, většina věcí je pozastavená a nejede na svých klasických 100%, je tato otázka velmi příhodná: "Co nyní dělat?"
Vrátit se ke status quo, k rostoucímu městu, které ale není udržitelné, protože tento způsob pouze město rozbíjí a degeneruje, místo aby ho zdravě rozvíjel? Využít situace a pokusit se konečně řešit problémy?

Aby mohl být problém vyřešen, je nutné si ho nejprve definovat. Osamu Okamura, David Böhm a Jiří Franta nám problémy, se kterými se město potýká, definovali v podobě skvěle zpracované knihy. Nyní už je na nás, jak budeme postupovat.


memphisz
16.02.2021 5 z 5

Knize nejde nic vytknout. Autoři si vytyčili cíl vydat zajímavého průvodce pro laické zájemce o urbanismus - a to splnili. Rozsahem jde skutečně spíše o popularizační brožuru ve formátu knihy, ale to je jen dobře. Akademických publikací na toto téma vzniká dost. Kniha se čte lehce, je výstižná a s grafikou si autoři také vyhráli. Zejména s výborným modelem města. Za mě skvělá osvětová věc nejvyšší kvality.

AGebrian
31.01.2021 4 z 5

Každému, koho zajímají města a život v nich, bez ohledu na to, kolik máte roků. Kniha má šanci vzbudit u čtenáře hlubší zájem o jednotlivé aspekty života ve městě, který si ale musí následně prohloubit jinde, ideálně vlastním pozorováním. Ve velmi pěkné grafické úpravě Štěpána Malovce a především ilustrováno fotografiemi parádního modelu od dvojice Böhm&Franta, které zaujmou každého malého kluka (soudě dle synových reakcí).

Štítky knihy

urbanismus, urbanizace územní plánování města plánování

Autorovy další knížky

Osamu Okamura
česká, 1973
2020  93%Město pro každého: Manuál urbanisty začátečníka
2021  100%1920–2020 Praha–Tokio: Vlivy, paralely, tušení společného

Kniha Město pro každého: Manuál urbanisty začátečníka je v

Právě čtených1x
Přečtených31x
Čtenářské výzvě3x
Doporučených2x
Knihotéce12x
Chystám se číst45x
Chci si koupit23x
dalších seznamech2x