Měli jsme štěstí

Měli jsme štěstí https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/459683/bmid_meli-jsme-stesti-4xa-459683.jpg 5 258 73

Vždy existuje naděje. Historický román podle skutečného příběhu. Píše se rok 1939 a členové rodiny Kurcových se snaží vést normální život. Stíny války však zahalují i jejich město, a tak jsou nuceni rozprchnout se do různých koutů světa. Dramatický útěk ze země, pracovní lágry i každodenní skrývání židovské identity – to vše Kurcovy čeká. I v beznadějných situacích však existuje něco silnějšího než nacistický teror: nezdolná vůle přežít a znovu se setkat s milovanou rodinou, až všechny tyto hrůzy skončí.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Kniha Zlín

We Were the Lucky Ones , 2017

ErikaJ
21.04.2021 5 z 5

Příběh jedné židovské rodiny z Polska, která měla štěstí, že se po válce shledala. Příběh o nezlomné síle, odvaze, víře a naději. Kniha podle skutečných událostí, která Vás pohltí hned od začátku, s pasážemi, jež se vám vryjí hluboko do paměti. Zcela jistě si ji ráda ještě jednou přečtu.

anule8527
20.04.2021

Tahle kniha je založena na skutečných událostech jedné rodiny, která přežila holocaust. Autorka je jejich přímou příbuznou . Celý příběh je silnou ukázkou, jak válka probíhala, jaké osudy mohly potkat židovskou rodinu. A jak každý musel zůstat silný, byť jistoty žádné.
Celkový příběh se mi opravdu líbil a byla jsem z něho dojatá. Co mi možná malinko vadilo, byl styl psaní autorky. Něco mi na něm nesedělo, a vlastně poradně nedovedu říct co . Každá kapitola byla řazena z pohledu jiné osoby, časové úseky jste si museli hlídat podle toho, jaký rok byl psaný v názvu kapitoly . A musím říct, že jsem z toho byla chvílemi zmatená . K postavám jsem i tak ale přilnula, a jejich osudy mi nebyly lhostejné. Možná jsem jedna z mála, které tohle nesedlo ..

JeduvKnize
18.04.2021 5 z 5

Číst knihy o holocaustu vycházející ze vzpomínek přeživších nebo jejich příbuzných je hodně ošemetné. Příběh je vždy silný, ale někdy ho do země zadupe špatné/nevhodné/povrchní zpracování. Protože jsem několikrát naletěla a nevybrala úplně dobře, podobně zpracovaným knihám se spíše vyhýbám. Tady jsem udělala výjimku a byla to trefa. Georgia Hunterová strávila roky mapováním událostí a rozhovory s příbuznými, kterým se podařilo prežít.
"Jakkoliv šokující to líčení bylo, další následovalo vzápětí a každé bylo právě tak ohromující jako všechna ostatní. Vyslechla jsem si příbeh o ... přechodu rakouských Alp v těhotenství; zakázané svatbě v zatemněném domě; o falešných průkazech totožnosti ... o odvážném útěku z ghetta i napínavém útěku z dosahu popravčí čety."
Ve vyprávění jednotlivé příbuzné střídá. Ukazuje jejich odvahu, vzájemné silné vazby, pevně dané hodnoty. Píše o rozhodnutích, která museli udělat ve snaze ochránit své blízké, a také o štěstí. Protože toho bylo někdy potřeba víc než čehokoli jiného.

Runinka
16.04.2021 5 z 5

autentický příběh židovské rodiny. pěkně napsané

Eva-K
19.03.2021 4 z 5

Zajímavý příběh výjimečné rodiny, která si prožila spoustu hrůz, ale měla štěstí, že přežila. Pro mě další nakopnutí, abych už konečně víc vyzpovídala svého dědu r. 1932, dokud to ještě lze, protože i v naší rodině “jsme měli štěstí”.

maryzka
06.03.2021 5 z 5

Tak tohle se mi líbilo, zajímavá kniha o jedné rodině, která opravdu měla štěstí, že přežila, užitečný je tam opravdu ten rodokmen. Ale taky jsem si říkala, že tam se poprvé zaznamenalo i když nevím jestli to bylo doopravdy, jak Sověti jednali s Poláky v období války i když jsem našla někde zajímavost o Katyni- jinak to bylo rozdělení hranic u řeky Visli

jajinka111
05.03.2021 5 z 5

Opravdu nádherná kniha o vzájemném rodinném poutu ve velmi těžkých časech . Mám ráda knihy ze života , které se zakládají na faktech a příbězích lidí, kteří je prožili a toho se mi v této knížce dostalo. Oceňuji autorčin způsob podání, kdy je příběh vyprávěn jednotlivými členy rodiny v různě dlouhých kapitolách, které na sebe s lehkostí navazují.
Určitě doporučuji.

Bezkyne9
25.02.2021 5 z 5

Krasny a inspirativni pocin, silny pribeh, za nimz je videt odhodlani a velika prace. Jde o osobni dilo, skutecny pribeh autorciny rodiny a primo citite, jak do nej bylo vlozeno srdce. Kniha se cetla lehce, stranky ubihaji a s pokorou a prece ctive mapuji osudy mnoha postav. Nazev knihy vystihuje mnoho emoci, ktere kniha vyvolava. S mrazenim v zadech vrele doporucuji k precteni, nenechte si ji mezi historickymi romany ujit, doporucujte a posilejte dal, kniha za to opravdu stoji :)

Atuin
17.02.2021 5 z 5

Musím říct že jsem opět nesáhla vedle, jakkoliv jsem zpočátku byla trošku rozmrzelá tím rozkouskovaným vyprávěním, musím uznat že jako celek to zanechává hluboký dojem. Čte se to paradoxně až s jakousi lehkostí, možná v mém případě ji navodil název knihy, a přitom to sevře a člověk jenom kouká. Opět kniha která do vás vnikne a obroste vás jako by jste byli její součástí. Navíc grafické zpracování je krásné, celkově se hodí k tomu co kniha nabízí.

clarkens
16.02.2021 5 z 5

Moc hezky napsaná kniha, styl mi naprosto vyhovoval, bylo to přehledné a obrázek rodokmenu na začátku velmi užitečný. Oceňuji i poslední část, kde se rozebrala aktuální situace.

Xaveza
07.02.2021 5 z 5

Děj je vyprávěn jednotlivými členy rodiny. Až v posledních kapitolách dojde ke spojení. Když jsem knihu otevřela, trochu mě tento styl vyprávění zarazil, ale mé obavy byly liché. Po pár stránkách mi to přišlo vhodné...po delším čtení geniální. Vše do sebe zapadá, víte co každý z nich prožívá. Autorka knihu dotáhla k dokonalosti. Vše je promyšlené, neměla jsem ani chvilku pocit, že by mi chyběla nějaká informace. Na konci každé kapitoly jsou reálné informace v čase, důležité historické události, které Vaši přečtenou kapitolu usadí do průběhu války. Děj probíhá pomalu, ale mě to bylo velmi příjemné, krásně napsané...s takovou lehkostí a přesto sílou. Prožívala jsem každou chvíli, přála jsem si, klela, měla stísněný pocit, věřila jim lásku, byla vděčná že si některé vedlejší postavy zachovaly čistou duši a i na slzy došlo. Autorka dovede svůj příběh do srozumitelného konce a i zodpoví nabízející se otázku...jaký byl jejich život dál?
Nikdy nepochopím jak lidská bytost může být tak krutá-odporně zrůdná. Můžu soucítit, ale tu bolest fyzickou i psychickou si nikdo nedokážeme představit...a to bolest osob bez jakékoliv viny.
Pravdivý příběh s přesahem pocitů po přečtení, geniálně a precizně napsaný.

JanaDor
17.01.2021 5 z 5

Kniha je úžasný román a já jsem moc ráda, že jsem si ji přečetla.
Chválím ji pro sílu příběhu, pro pouto rodiny a pro štěstí, které opravdu měli.
V závěru každé kapitoly jsou jiným písmem krátce napsána fakta, kde, kdy a co se stalo, vázající se k osobám kapitoly. Už to, že vše je propojeno dle skutečných událostí je fascinující. Osoby rodiny zažily mnoho špatného na různých místech.
Je to čtivé. Obsahuje to city, ale i fakta. Je to svědectví o utrpení jedné velké rodiny, která měla to štěstí, že se po deseti letech od začátku války skoro všichni shledali. Měli štěstí.

Igor1311
27.09.2019 4 z 5

Moja úplne prvá kniha na tému židovstvo a druhá svetová vojna. Nemôžem si pomôcť, ale pri jej čítaní som mal zvláštny pocit vychádzajúci zo štýlu jej napísania. Jednalo sa v nej o osudoch celej rozvetvenej rodiny, ktorá sa kvôli vojne celá rozdelila. Veľmi jej ani nie je čo vytknúť, jedine ozaj len ten štýl, ktorý mi príliš nesadol. Nebolo to ani tak príbehovo napísané, ako skôr opisne. Inak príjemné čítanie, aj keď slovo príjemné nie je pri tejto téme ideálne.