Mé cesty do hlubin mozku

Mé cesty do hlubin mozku https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/423739/bmid_me-cesty-do-hlubin-mozku-h2I-423739.jpg 5 737 200

Upřímná zpověď našeho nejznámějšího neurochirurga. O životě, smrti, naději i zázracích moderní medicíny. Co vše víme o mozku? A co o něm naopak nikdy vědět nebudeme? Proč mozek jako jediný orgán nebolí? Dokážeme předejít těžkým nemocem, jako jsou parkinson, alzheimer, mrtvice či mozkové nádory? Má se těžce nemocným lidem podávat tvrdá pravda, nebo milosrdná lež? A měl by člověk dostat možnost sám se rozhodnout, že už nechce žít? Knižní rozhovor s lékařem, který provedl již přes osm tisíc operací a ve svém oboru patří k nejlepším na světě. V názorech je přímý a někdy i provokativní. Zároveň se nebojí přiznat, že chirurg má kromě sebevědomí často i strach. Při operacích mozku totiž o životě a smrti rozhodují milimetry. „Strach je u chirurga přítomný celou dobu zákroku. Musí být. Kdybych ho neměl, je něco špatně, asi jako by umělec řekl, že nemá trému. Chirurg beze strachu je pro pacienta obvykle nebezpečnější než vlastní onemocnění. Strach, obava, respekt, každý tomu může říkat jinak. Když tyhle pocity nemáte, ublížíte, protože vás najednou nemá co zastavit. S nadsázkou říkám, že i opici naučíte operovat, ale už ne neoperovat. Strach je brzda, která člověka donutí udělat zákrok bezpečně. A když skončíte, přijde odměna. Úleva. Radost. Pýcha. Žádná únava. Když dooperuji, mám stejný pocit, jako když Jirkovi Lábusovi skončí premiéra, padá opona a lidé tleskají. Nebo jako když dá Messi gól. Jen s tím rozdílem, že u nás na sále je to bohužel bez potlesku.“ Beneš poutavě vypráví o pacientech, doktorech, mozku samotném, lékařské etice, víře, eutanazii, výčitkách, radosti, lékařských seriálech, úplatcích ve zdravotnictví, studiích za minulého režimu, ale i o tom, jak dnes po světě jezdí lovit brouky s kamarádem Oldřichem Kaiserem.... celý text

Christie2020
19.11.2022 3 z 5

Pan profesor je jistě kapacita, rozhovor zajímavý, i když se spoustou věcí v medicíně i v jiných oblastech s ním nesouhlasím. Ale to není na škodu.
Jen asi, jak jsem z medicínského oboru, mi kniha nepřišla tak skvělá a zajímavá, jako rozhovor s kapitánem Helclem o létání.

brabofka
07.11.2022 5 z 5

Napadají mě slova klasika: "Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je asi tak všechno, co s tím můžeme udělat..."
A je to tak. Zajímavý rozhovor s ještě zajímavějším člověkem. Názory opravdu někdy až kontroverzní, vyhraněné a ego obrovské. Ale to k této profesi je asi potřeba. Protože bez něj by nebyl tak kde je. Za mě kloubouk dolů, a palec nahoru.

lindaaa
05.11.2022 5 z 5

Určite odporúčam, nádherné čítanie, úžasný človek a skvelo spísané otázky

Mrs.Depp
27.10.2022 5 z 5

Tohle je asi ta nejzajímavější kniha, co jsem kdy četla, měla jsem pocit, jako kdyby si pan doktor šel se mnou sednout někam na kafe a vyprávěl mi všechny ty zajímavé věci, co prožil a taky o všech zkušenostech, které za svou kariéru získal. Z knížky je znát, že je to člověk, který opravdu ví o čem mluví a svojí práci opravdu rozumí a baví ho. Pro mě jako pro zdravotní sestřičku bylo zajímavé a velmi přínosné číst o tom, jak má rozloženou svoji pracovní dobu a jaký má ve své práci systém. Díky panu doktorovi jsem si zase jednou potvrdila, jak je naše práce důležitá a naplňující a že i když je taky hodně stresující, vybrala jsem si správně a to co dělám má smysl. A jak moc je důležitá práce všech dalších zdravotníků nejen lékařů a sester, ale také například ošetřovatelů, radiologů a všech dalších. No a taky se mi líbilo, že k tak náročným diagnózám, které ve své práci denně řeší přistupuje velmi rozumově a věcně. Nejvíce mě bavila kapitola O etice v medicíně, ve které se probíraly např. eutanázie, distanázie, ale taky poplatky ve zdravotnictví, žaloby, úplatky, farmaceutický průmysl, VIP pacienti a spousta dalšího. V knížce jsou zajímavé prognózy různých neurochirgických diagnóz a to jak se s nimi pacienti smiřují nebo třeba to jaké jsou prognózy u poranění mozku. Zkrátka jsem si rozšířila zase trochu obzory o zdravotnictví a medicíně a navíc si přečetla ještě jaké to je lovit brouky po světě a i z této oblasti má pan doktor spoustu zajímavých zážitků. Všem doporučuji a já se snad brzy dostanu k další knížce, kterou napsal lékař a na kterou se už dlouho těším: Všichni žijem v blázinci.

deathmen
09.09.2022 4 z 5

na začiatku som si povedal čo je to za arogantného ...? ale postupne som si uvedomil že je to jeden z tých ultraúprimných ľudí bez zbytočných okolkov a prikrášlovačiek. Jasné ego je všade cítiť ale asi je opodstatnené. Chýbal mi trošku ucelenejší ráz ale chápem že formou rozhovoru sa to robí ťažko. Knihu som zhltol :)

cukrovka
04.09.2022 5 z 5

Zajímavý a čtivý knižní rozhovor s veličinou české neurochirurgie. Z jeho odpovědí je znát jak svou práci miluje a je mu vším. I když nesouhlasím s některými jeho názory na celostní a alternativní medicínu, musím smeknout před člověkem který ve svém oboru dosáhl na světovou špičku.

Mečko
11.07.2022 4 z 5

Kniha se četla sama, ale i přesto mi přišlo, že převážně čtu pořád to samé dookola. S názory pana Beneše co propaguje v knize nesouhlasím. I tak všechna čest za jeho práci.

ZuzanaZ83
17.06.2022 4 z 5

Zajímavé čtení. Pan doktor je v určitém smyslu svéráz, určitě velmi sebevědomý, ale vzhledem k tomu, co umí a dokázal, proč by nebyl? Místy mi přišly lékařské detaily zbytečné, s některými etickými názory nesouhlasím, ale celkově se mi kniha líbila.

brunettlibrary
31.05.2022 2 z 5

Kniha pojednává o zajímavém tématu. Pana Beneše velmi obdivuji za jeho práci a odbornost, ale někdy jeho odpovědi byly až moc odborné a já jsme jako laik nevěděla o co se jedná. Na druhou stranu autor Moravec mi vůbec nesedl, otázky byly jako by si je nepřipravil, skákal od tématu k tématu. Kniha mě moc nezaujala až na pár pasáží, které spočítáte na prstech jedné ruky. Ale knihu doporučuji lidem, které tohle téma zajímá, budete z ní nadšeni.

L.Helena
30.05.2022 4 z 5

Audiokniha
Rozhovor nejen s lékařem, ale i s osobností. S některými soukromými názory bych si asi dovolila polemizovat, ne se vším souhlasím, ale ta odborná část je nesmírně zajímavá i pro čtenáře (posluchače), kteří nejsou z oboru.
U audioverze mi trochu vadilo, že knihu načetl Jiří Langmajer, víc by mi sedl nějaký méně "profláknutý" hlas.

KaMal
22.05.2022 5 z 5

Vynikající odborník, rozumné názory a spousta podnětných myšlenek. I když nejsem fanda životopisů, tento rozhovor byl zajímavější a napínavější než některé detektivky!

blackoutzuzi
13.05.2022 5 z 5

Tahle kniha je pro mě nesmírným překvapením, vůbec by mě totiž nenapadlo, že kniha rozhovorů ve mně vzbudí tolik emocí. Je neskutečně zajímavá, točí se nejen kolem neurochirurgie, ale také osobního života pana profesora, který je opravdu velmi pestrý.

Jeho střízlivé názory na nespočet témat se mi líbily, některé příběhy mě málem rozplakaly a mnoho pasáží mě rozesmálo:))

Pokud máte chuť sáhnout výjimečně po něčem jiném než beletrii, tak tuto knihu mohu jedině doporučit! Rozhodně jedna z nejlepších, kterou jsem letos přečetla!

joanb
02.05.2022 5 z 5

Knížka se četla sama ;o), určitě ji přečtu ještě jednou nebo dvakrát.
Pan doktor si na nic nehraje a je vtipný. Kéž by bylo takových doktorů více!

Nikol1212
01.05.2022 5 z 5

Super. Opět zajímavé téma/povolání stejně jako pilot. Víc takových knih prosím :)

luckomar
13.04.2022 5 z 5

Věřím, že je to úžasný doktor a člověk na svém místě. Vždyť práce má člověka bavit a tehdy do té práce dá vše. V některých názorech z běžného života se s ním nesetkávám, ale to je přirozené a nic proti ničemu.

ashburton
19.03.2022 5 z 5

Hodně silná a zajímavá kniha! Vladimír Beneš je silná osobnost, jinak by nemohl dělat to, co dělá. S tím samozřejmě souvisí jeho názory, se kterými se ne každý musí vždy ztotožnit. Je tomu tak i u mě, místy mi byl až nesympatický. Sám jsem před necelým rokem byl na operaci nádoru sluchového nervu, ne u pana Beneše, ale u jiné naší kapacity v oboru. Jsem rád, že jsem se ke knize dostal až po úspěšném zákroku :-) Zároveň jsem spoustu věcí pochopil ze strany někoho, kdo si to všechno prožil. Klobouk dolů před všemi neurochirurgy! :-)

Denisa.KC
05.03.2022 5 z 5

Jsem v polovině knihy a ráda se ponořím do jakékoli faktické literatury z lékařského prostřední, včetně této (i když je psaná formou rozhovoru s doktorem Benešem). Mé otázky, jako např. zda mozek bolí, jestli dnes ještě dochází k lobotomii a zda doktor také operuje při plném vědomí pacienta, byly zodpovězeny. Jestli budu kdy potřebovat jít pod kudlu s hlavou, zamířím bez váhání k panu Benešovi. Nicméně, jak uvedli i jiní čtenáři, lidsky mi také nesedí. Jeho snaha o politickou korektnost vyloženě leze na mozek.

jes09
01.02.2022 5 z 5

Naprosto se stotožňuji s recenzí od Taťka Hraboš, která je níže.

xxtom
30.01.2022 5 z 5

Pan Beneš je opravdu moudrý a rozumný člověk. V knize odpovídá na otázky na jeho život, práci i medicínu jako takovou. Určitě stojí za přečtení.

Taťka Hraboš
04.01.2022 5 z 5

Pan doktor je bezpochyby nesmírně schopný člověk, a pokud bych měl někdy problém vyžadující neurochirurgický zákrok, rozhodně bych neměl nic proti tomu, aby jej provedl zrovna on. Nicméně lidsky mi už tolik nesedl. To množství pochvalných výroků na adresu sebe samotného, nadšení, s nímž vypráví o své nedisciplinovanosti v dětství a mládí či lajdáctví při vysokoškolském studiu, opomíjení vlastní rodiny a vlastně všeho, co není jeho prací či koníčkem, jednoznačné, takřka černobílé vidění některých zdaleka ne tak jednoduchých problémů, včetně kategorického odmítání psychosomatického přístupu v medicíně, i když vlastně sám uznává a jakoby se tím i trošku chlubil, že kromě toho svého oboru toho z medicíny moc neví. Na druhé straně - člověk asi musí být opravdu svéráz, aby se pustil do takto náročného a nebezpečného oboru – vždyť skoro každý lékař je pořád jednou nohou v kriminále, když se něco nepovede, a zrovna tady ty důsledky bývají nejhorší. Každopádně je to ovšem kniha, kterou se vyplatí si přečíst – i pro to množství zajímavých a někdy i docela překvapivých informací.