Mé cesty do hlubin mozku

Mé cesty do hlubin mozku https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/423739/bmid_me-cesty-do-hlubin-mozku-h2I-423739.jpg 5 737 200

Upřímná zpověď našeho nejznámějšího neurochirurga. O životě, smrti, naději i zázracích moderní medicíny. Co vše víme o mozku? A co o něm naopak nikdy vědět nebudeme? Proč mozek jako jediný orgán nebolí? Dokážeme předejít těžkým nemocem, jako jsou parkinson, alzheimer, mrtvice či mozkové nádory? Má se těžce nemocným lidem podávat tvrdá pravda, nebo milosrdná lež? A měl by člověk dostat možnost sám se rozhodnout, že už nechce žít? Knižní rozhovor s lékařem, který provedl již přes osm tisíc operací a ve svém oboru patří k nejlepším na světě. V názorech je přímý a někdy i provokativní. Zároveň se nebojí přiznat, že chirurg má kromě sebevědomí často i strach. Při operacích mozku totiž o životě a smrti rozhodují milimetry. „Strach je u chirurga přítomný celou dobu zákroku. Musí být. Kdybych ho neměl, je něco špatně, asi jako by umělec řekl, že nemá trému. Chirurg beze strachu je pro pacienta obvykle nebezpečnější než vlastní onemocnění. Strach, obava, respekt, každý tomu může říkat jinak. Když tyhle pocity nemáte, ublížíte, protože vás najednou nemá co zastavit. S nadsázkou říkám, že i opici naučíte operovat, ale už ne neoperovat. Strach je brzda, která člověka donutí udělat zákrok bezpečně. A když skončíte, přijde odměna. Úleva. Radost. Pýcha. Žádná únava. Když dooperuji, mám stejný pocit, jako když Jirkovi Lábusovi skončí premiéra, padá opona a lidé tleskají. Nebo jako když dá Messi gól. Jen s tím rozdílem, že u nás na sále je to bohužel bez potlesku.“ Beneš poutavě vypráví o pacientech, doktorech, mozku samotném, lékařské etice, víře, eutanazii, výčitkách, radosti, lékařských seriálech, úplatcích ve zdravotnictví, studiích za minulého režimu, ale i o tom, jak dnes po světě jezdí lovit brouky s kamarádem Oldřichem Kaiserem.... celý text

KatyM.
17.06.2021 5 z 5

Velmi poutavé čtení, přečteno jedním dechem. Doporučuji.

jaroslav0572
02.06.2021 5 z 5

Pana doktora mám „načteného" z jeho neuvěřitelných přednášek a velmi otevřených rozhovorů. Je to Beneš- toho jména druhý velkej profík, který kloubí a drží v úctyhodné korelaci profi stránku se stránkou lidskou. V tomto interview nám mj. sdělí, že je velkým tenistou, nebo nám osvětlí, jak operoval za jiných podmínek bez MR jeho otec a jak bylo na sále veselo. 90% dávám mj. za obrovskou otevřenost i za „polehčující okolnost" o kamarádství s Jirkou „Langošem" Langmajerem. Hold pravou a levou hemisféru nikdy nepochopíme, ale V. Beneš nám leccos přiblížil.

oskli
31.05.2021 5 z 5

Kniha mě naprosto nadchla a okouzlila. Po jejím dočtení jsem měla chuť ji hned zase otevřít na začátku a dát si ji ještě jednou. Bylo úžasné číst jak odbornou část, kde pan profesor vysvětluje, jak probíhají operace mozku, tak vyprávění o životě, rodině, studijních začátcích i cestování. Z celé knihy vyloženě tryská nadšení a radost z čehokoli, co pan profesor dělá. V dnešní době něco, co opravdu potřebujeme číst, a při čtení žasnout a užívat si ten pocit radosti a hrdosti, jaké u nás máme lékařské osobnosti.

Coucouha
29.05.2021 5 z 5

Tak tohle teda za mě jedno velké ANO! Pana profesora jsem zažila na jedné přednášce o tom, co umí mozek a tam jsem si zamilovala jeho humor a celkově rozumný přístup k medicíně i životu. Jednoduše mi jeho názory sedí. Když jsem tedy četla tuto knihu, která je vedená jako rozhovor, uměla jsem si v hlavě představit, jak na tyto otázky odpovídá. Úplně jsem slyšela ten humor v hlase a představovala si jej, jak sedí za svým stolem v kanceláři a popisuje své zkušenosti. A knize nedokážu nic vytknout. Asi ji fakt hodnotím až moc růžově, ale tohle byl opět ten typ knihy, který jsem si šetřila a je mi líto, že už jsem ji dočetla. Myslím si, že se k ni budu vracet.

jaroiva
20.05.2021 4 z 5

Velice zajímavá kniha. Líbí se mi, že je podaná jako subjektivní pohled, nehraje si na nezpochybnitelnou pravdu. Ale o to je nakonec uvěřitelnější. Je radost vidět, když je někdo člověkem "na svém místě".
I když bych našla pár věcí (filozofických nebo světonázorových), se kterými bych úplně nesouhlasila, mohu doporučit.

Jitka09
18.05.2021

Za mě moc hezká a čtivá knížka. Moc se mi líbila otevřenost a smysl pro humor pana doktora, nejvíce však to s jakou zapáleností svou práci dělá a zejména jeho velká pokora , přestože patří ke světové špičce. Autor vedl rozhovor hezky strukturovaně, takže se čtenář nedozví jen samé odbornosti ,ale i milé okamžiky ze života lékaře :)

maja2712
17.05.2021 5 z 5

Velice zajímavá kniha, která mě uvedla za zdi nemocnice, do operačních místností, do tajemného světa mozku, do etiky v medicíně, mezi pacienty i do běžného života lékařské rodiny. Kniha mě bavila nejen po odborné stránce, ale i po té lidské. Je z každé stránky cítit, že pana doktora povolání moc baví, že vše, co dělá, dělá s nadšením, kreativitou a elánem nejen v oblasti medicíny, ale i koníčků. Je to kniha naplněná bohatým a plným životem. Beru si k srdci slova: Nejlepší operace je žádná operace.

kramver
03.05.2021 5 z 5

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o mozku a báli jste se zeptat. Jedním slovem výborný. Přímý, upřímný a otevřený rozhovor. Nevyhýbá se ani nepříjemným tématům, nepostrádá velkou dávku vtipu. Tenhle rozhovor se čte jedním dechem a nudit se u něho nebudete.

Marcela52
02.05.2021 5 z 5

Mám ráda chytré rozhovory s lidmi, kteří jsou i přes svou vysokou odbornost "normální". Takovou osobností je určitě doktor Vladimír Beneš, který je známým neurochirurgem, ale jak jsem z této zajímavé knížky zjistila, také člověkem, který ví, co je v životě důležité. Hodně jsem se toho dověděla, místy jsem se i dost pobavila, takže v každém případě doporučuji všem, kdo dají přednost odborné a vtipné výpovědi skutečného odborníka a mistra svého oboru, před seriály typu "Ordinace" apod. Rozhodně nebudete litovat času, a i přes závažnost tématu, se určitě budete dívat na život s větší dávkou optimismu.

Calinda
22.04.2021 4 z 5

Knihy tohoto typu jsou vždycky zajímavé a i když mi některé názory či vyjádření pana doktora byly někdy trochu "proti srsti" a místy si i dost protiřečí, i tak doporučuji.

annie16
22.04.2021 5 z 5

Kniha se mi líbila, pan profesor je velice upřímný. Je to zajímavé čtení, když je člověk, co se zdravotnictví týče, laik.

Ira13
16.04.2021 5 z 5

Dobře sepsaný rozhovor s neurochirurgem. Kniha se dobře četla. Pan doktor pro svůj obor opravdu žije a je uznávaným expertem, kterému bych se klidně svěřila do rukou. Jen mi u něj chybí trochu radosti z obyčejného života

Rihatama
10.04.2021 4 z 5

"Chirurg beze strachu je obvykle pro pacienta nebezpečnější než vlastní onemocnění... Strach je brzda, která člověka donutí udělat zákrok bezpečně."

Dr. Beneš je nepochybně mimořádná kapacita ve svém oboru. Nejednou se mi však před očima promítla postava Hercula Poirota (kterou mám mimochodem velmi ráda). Dr. Beneš rozhodně netrpí falešnou, vlastně žádnou skromností. Dle svých slov je nejlepší minimálně na domácím hřišti. Člověk jej nezajímá, jen jeho mozek. Fajn, ale k mozku patří i jeho nositel a Dr. Beneš tím říká, že pacient, jeho emoce a životní situace jej sice zajímá, ale pouze nominálně. To jeho mozek je primárně ochoten zkoumat. Taky je patrné jeho zřetelné přesvědčení, že medicína je jediná, která dokáže lidi uzdravovat. Měla bych spíš říct zřetelná domýšlivost. Protože z nemocnice mě svého času po týdnech pustili s tím, že oni udělali maximum. Já ale tehdy zdaleka nebyla ani zdravá, ani pohyblivá. Takže z nemocnice mě propustili (oni udělali max). Ale pozor na léčitele, říká Dr. Beneš. Jsou to podvodníci poskytující placebo efekt. Nebo ještě lépe šamani :-).

Dr. Beneš se v rozhovoru tak trochu obhajuje a sebevychvaluje. Jakoby stál před porotou. Jestli chirurg pochybí? To je přece lidské, říká. Nikdy jsem se s ním nesetkala a pár střípků o jeho profesních úspěších jsem zaznamenala v médiích. Odtud pouze důvody k respektu. Jenže. Po vyposlechnutí této knihy se střípky rozšířily, spojily a obraz získal plastickou podobu, která odráží plusy i minusy. Možná se měl Dr. Beneš držet jen medicínských témat. Chápu jeho negativní postoj k alternativním formám léčby, je to přece lékař, či zlehčování významu multikulti tendencí etc., jenže mi tam chybí aspoň trocha pokory, kterou nejednou verbálně deklaruje. Byla bych si jej vážila ještě o něco víc. Ale i tak je to až až :-).

O mozku toho Dr. Beneš ví opravdu mnoho a člověk se dozví spoustu zajímavostí. Jsou rozdíly mezi mozkem muže a ženy? Člověka a zvířete? Profesora a stolaře? Můžeme něco dělat proti chorobám mozku? Jedno vím jistě. Anesteziolog bude propříště můj nejlepší přítel. Mimochodem, být boxerem nebo hlavičkujícím fotbalistou, raději to ani nečtu :-). Občas překvapivé, občas deprimující. V každém případě podáno mnohem přijatelněji, než kdyby si člověk otevřel učebnici biologie. A mělo-li by mě postihnout mozkové aneurysma nebo mozkový nádor, nedej Bůh maligní, chtěla bych ležet na operačním stole na neurochirugii v ÚVN pod sebejistým skalpelem a pilkou Dr. Beneše.

"Mozek je vše, vesmír, včetně černé díry."

Gambettka
25.03.2021 5 z 5

Bajecna skvela kniha o skvelem lekari. Doporucuji precist :)

veriszv
22.03.2021 4 z 5

Seriózní, velice zajímavý rozhovor, který člověku zase o něco rozšíří obzory. Je to srozumitelné opravdu pro všechny, podané lidskou a zajímavou formou. A nemluví se jen o mozku, ale i o zdravotnictví jako takovém, pacientech, doktorech, a tak dál...
Knihu jsem poslouchala jako audioknihu, a je to přesně ten tip knihy, který si o audio přímo říká. Jiří Langmajer à la Beneš je skvělý, párkrát jsem dokonce zapomněla, že to není on.

Kolombus
21.03.2021 5 z 5

Príjemný rozhovor s najznámejším českým neurochirurgom, ktory patrí medzi svetovú špičku vo svojom odbore. Svoje názory prezentuje priamo a sebavedome , co mne osobne velmi sedi a preto sa mi kniha citala velmi dobre. Dozviete sa informácie nielen zo sveta medicíny, ale i z osobného života “klanu Benešovcov”, či o ďalšej vášni pána doktora a to love chrobákov. Je to velmi uvoľnený a úprimný rozhovor.

Kristy78
14.03.2021 5 z 5

Zajímavý rozhovor, velmi ctive. I když s některými názory vůbec nesouhlasím, je kniha velmi inspirativní.

Popko
10.03.2021 4 z 5

Souhlasím, ze nejlepší operace je žádná operace. Pěkná kniha a někdy i úsměvné příběhy (zapomenutá vata v hlavě, zapomenutá noha v telefonní budce).

Kate_rin
04.03.2021 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Kniha je velmi čtivá a zajímavá, člověk se dozví spoustu zajímavých věcí, jak z lékařské vědy, tak z osobního života lékaře.

betička
03.03.2021 5 z 5

Velmi dobře, čtivě napsaný rozhovor se zajímavou osobností. Toto člověka vždy nakopne, pobaví, posune dál. Donutí přemýšlet a tvořit argumenty pokud s nějakým názorem ne zcela souhlasí. Jsem moc ráda, že jsem se díky této knize dozvěděla zase něco nového a také se moc příjemně pobavila.