Mé cesty do hlubin mozku

Mé cesty do hlubin mozku https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/423739/bmid_me-cesty-do-hlubin-mozku-h2I-423739.jpg 5 737 200

Upřímná zpověď našeho nejznámějšího neurochirurga. O životě, smrti, naději i zázracích moderní medicíny. Co vše víme o mozku? A co o něm naopak nikdy vědět nebudeme? Proč mozek jako jediný orgán nebolí? Dokážeme předejít těžkým nemocem, jako jsou parkinson, alzheimer, mrtvice či mozkové nádory? Má se těžce nemocným lidem podávat tvrdá pravda, nebo milosrdná lež? A měl by člověk dostat možnost sám se rozhodnout, že už nechce žít? Knižní rozhovor s lékařem, který provedl již přes osm tisíc operací a ve svém oboru patří k nejlepším na světě. V názorech je přímý a někdy i provokativní. Zároveň se nebojí přiznat, že chirurg má kromě sebevědomí často i strach. Při operacích mozku totiž o životě a smrti rozhodují milimetry. „Strach je u chirurga přítomný celou dobu zákroku. Musí být. Kdybych ho neměl, je něco špatně, asi jako by umělec řekl, že nemá trému. Chirurg beze strachu je pro pacienta obvykle nebezpečnější než vlastní onemocnění. Strach, obava, respekt, každý tomu může říkat jinak. Když tyhle pocity nemáte, ublížíte, protože vás najednou nemá co zastavit. S nadsázkou říkám, že i opici naučíte operovat, ale už ne neoperovat. Strach je brzda, která člověka donutí udělat zákrok bezpečně. A když skončíte, přijde odměna. Úleva. Radost. Pýcha. Žádná únava. Když dooperuji, mám stejný pocit, jako když Jirkovi Lábusovi skončí premiéra, padá opona a lidé tleskají. Nebo jako když dá Messi gól. Jen s tím rozdílem, že u nás na sále je to bohužel bez potlesku.“ Beneš poutavě vypráví o pacientech, doktorech, mozku samotném, lékařské etice, víře, eutanazii, výčitkách, radosti, lékařských seriálech, úplatcích ve zdravotnictví, studiích za minulého režimu, ale i o tom, jak dnes po světě jezdí lovit brouky s kamarádem Oldřichem Kaiserem.... celý text

Meginho
07.02.2024 3 z 5

Časopisový rozhovor, který je příliš dlouhý, tak vychází knižně, rozhodně toto není naučná literatura. Jak píše Eldar80 pod mým komentářem, kniha nemá ani obsah.
Prof. Beneš je nepochybně velká osobnost ČR, ale mimo lékařské prostředí působí opravdu lehce arogantně, což jeho obrazu škodí, minimálně v této knize pana Moravce.
Zajímavé čtení, ale to celkové hodnocení knihy nad 90% mi přijde hodně nadhodnocené.

Eldar80
26.01.2024 5 z 5

Beru to jako rozhovor. Uvedené žánry jsou myslím špatně. Je to spíš biografie a ne nějaká naučná literatura. Životopis v odpovědích. Jeden se ptá a druhý odpovídá. Je to zpracované dobře. Jen já bych se ptal trochu jinak.
Odpovědi jsou přímé a prosté. Působí nenuceně. Nejsou zbytečně učesány do hezké podoby, kdy vzniká pocit, že odpovídá chodící encyklopedie. Takový rozhovor pak není přirozený, protože tak nikdo nemluví.
Tady odpovídá normální živý člověk. Nic strojeného. Otázky jsou shrnuty do několika okruhů: O pacientech, O životě v nemocnici, O mozku, O etice v medicíně, O životě a O doktorech. Obsah chybí. Proč?!!!
Asi jsem se dozvěděl vše podstatné. Uvítal bych víc informací o mozku. Vzhledem k ostatním tématům toho mohlo být víc. A pak mi vadilo motání kolem alternativní medicíny, když Beneš už na začátku jasně řekl svůj názor.
Naopak mě zaujala ta část se sbíráním brouků. Lidé často cestují jen tak, takže cestování za objevováním nových druhů brouků tomu dává úplně jiný rozměr. Tahle část taky mohla být víc rozepsaná. Škoda.
Dal bych 4 hvězdy, ale zas se trapně přiznám, že souhlasím s uvedenými názory. Vtipné na tom je, že Beneš je ateista a já se celý život zabývám esoterikou, takže bychom si asi vůbec nerozuměli.
Přesto nemám významné námitky. Jen pár věcí vidím jinak. Horší by možná byly názory na politiku, ale té se rozhovor netýkal. Pouze se mírně řešil převrat a komunismus, ale tam nezbývá než souhlasit.
Koho zajímá významná osobnost české a vlastně i světové neurochirurgie, tak určitě doporučuju. Pokud vás zajímá mozek, volte něco jiného. Je to sice plné zajímavých informací, ale za naučné se to považovat nedá. 85% 4,5*

LucieT
25.01.2024 5 z 5

Z celé edice rozhovorů s panem Moravcem mě tento bavil asi o něco méně, než ostatní, ale to proto, že jsem se místy u popisů mozku nebo různých operací trochu ztrácela. I tak ale čtení odsýpalo a nemůžu dát jinak, než plný počet hvězd. A před panem doktorem smekám, i když né úplně se všemi jeho názory souhlasím.

Sarka1987
23.01.2024 5 z 5

Miluju, miluju tyhle rozhovory. Jestli jsem si myslela, že téma "doktor" mě nebude bavit, tak OMYL. Neskutečně zajímavé a poutavé vyprávění. Zatím přečteno pilot, policajt, lékař a už se těším na záchranáře :D

Biba_with_Book
18.01.2024 5 z 5

Precteno temer jednim dechem. Ac pro me byly popisy mozku a jeho operaci tezko predstavitelne, naprosto me to fascinuje.
S nekterymi nazory doktora Benese uplne nesouznim, misty mi prisel lehce arogantni, ale cloveku, ktery je ve svem oboru naprosta spicka, se to snadno odpusti.

grimik
14.01.2024 5 z 5

Další skvělý rozhovor. Jelikož taje neurochirurgie jsou mi mnohem vzdálenější, než kriminalistické případy pana Mareše, celkem přirozeně jsem tento rozhovor hltal snad s ještě větším zájmem, ačkoliv s panem profesorem Beneše nejsem v obecných názorech v úplné shodě. V rámci jeho oboru má ale můj hluboký respekt a úctu.

Hermiona419
03.01.2024 5 z 5

Zajímavé a velmi přínosné!

PlaszCZ
01.01.2024 5 z 5

Toto je již moje třetí kniha od pana Moravce. Stejně jako v předchozích knihách v sobě pan Moravec nezapře žurnalistu s citem pro detail. Dobře se ptá, a když má naproti sobě profíka z oboru, je úspěch téměř zajištěn. Pan Beneš mi byl od začátku sympatický, zároveň z něj sálá neuvěřitelná pokora a skromnost. Doporučuji všem, kteří se chtějí o mozku dozvědět více zábavnou a čtivou formou.

dooky
30.12.2023 5 z 5

Není to typ knih, po kterém obvykle sahám, ale po přečtení vím 100%, že budu věrný nákupčí všech, které budou snad ještě následovat. Zbylé tři vydané už také zdobí mou knihovnu a je mi vlastně úplně jedno, jestli je mi daný obor blízký nebo není. Celý rozhovor je moc zajímavý, otázky velmi dobře položené a několikrát jsem se přistihla, že kroutím nevěřícně hlavou, protože mě vůbec nenapadlo, že i toto je v lékařském prostředí možné a jak náročná a fascinující je tato práce.

ka.dudk
29.12.2023 5 z 5

První rozhovor pana Moravce,ale doma mám další tři :-). Velmi zajímavé čtení a vůbec obdivuji lékařskou práci. Prof. Vladimír Beneš, v oboru jeden z nejlepších na světě. Velký cestovatel a opravdová špička. Život lékaře nikdy nemůže být asi lehký.

misaC
26.12.2023 4 z 5

Tušila jsem, že to pro mě bude docela náročné čtení - a nespletla jsem se. Některé pasáže jsem četla jen po pár stránkách, v některých částech mi pan Beneš přišel docela cynický, ale je pravda, že kdo umí tak umí.

NymphMaeve
13.12.2023 5 z 5

Už mám za sebou pana Mareše - kriminalistu a moc jsem se těšila na lékařské prostředí. Velmi příjemně mne překvapilo, s jakou lehkostí je opět rozhovor veden a přitom zcela uhlazeně a smysluplně. Předního neurochirurga Beneše jsem do té chvíle neznala a celkově neurochirurgie mi byla velmi vzdálená. Panu doktorovi se povedlo čtenáře do jeho profese nejen perfektně zasvětit, ale přidal i mnoho úžasných informací z lékařského prostředí a života lékařů. Líbí se mi posloupnost kladení otázek, takže vlastně máte pocit, že čtete jednolité vyprávění. Celé je to čtivé, poutavé a nakonec opět doplněné fotografiemi. Z mnoha stran jsem slyšela, že je doktor Beneš arogantní člověk, ale já si myslím, že to tak není. On je opravdu kapacitou v tak důležitém a věhlasném oboru a tudíž má být na co hrdý. Jeho zkušenosti ho dělají mistrem a tudíž si může dovolit své názory prezentovat jako fakta. To se odráží i v knize , kde mluví o svých operačních statistikách a "šarlatánech". V celém vyprávění nikoho nepomluvil, o nikom nemluvil vyloženě špatně, ačkoliv si myslím, že mohl. Je to vážený člověk a pokud bych někdy (nedej bože) měla problémy v této oblasti, byla bych velmi šťastná, pokud by on byl mým lékařem. Knihu jsem si užila, je čtivá, poutavá a neuvěřitelně zajímavá.

evask
18.11.2023 5 z 5

Profesor Beneš je borec. Žádná falešná skromnost, ale kdo umí, umí. Dobře připravené otázky, přínosná kniha.

Katka2382
07.11.2023 4 z 5

Moc pěkný a zajímavý rozhovor.Začátek mi moc nebral,ale pak od mozku už se četlo o hodně líp.

petulkapeta
26.10.2023 4 z 5

velmi zajimave počtení, nejvic se mi libila ta čast o mozku..

Evka27
19.10.2023 5 z 5

Skvěle a lidsky vedený rozhovor s tímto věhlasným českým lékařem. A naprosto se ztotožňuji s názorem prof. Beneše, že doktoři mají léčit a ne sedět v parlamentu nebo senátu. Proto nikdy žádného MUDr. nevolím.

dufkys
17.10.2023 5 z 5

Ačkoliv mi téma mozku a neurochirurgie není blízké, knihu jsem si fakt užila! Pan Moravec se perfektně ptá, doktor Beneš lidsky odpovídá

Etule
14.10.2023 5 z 5

Poslední z trojice, která mi zbývala k poslechu. U té nejnovější si budu muset na audioknihu ještě počkat, takže jsem si tuhle chtěla nechat a poslechnout si ji až před vydáním s p. Dvořákem, ale nakonec jsem nevydržela.
Opět skvěle napsané, výborně kladené otázky, díky nimž jsem se dozvěděla spoustu nových informací. Mozek je prostě fascinující. Velice obdivuji p. Beneše za to, co dokázal.
Teď přemýšlím, jak to vyjádřit, aby to nevyznělo neuctivě, vzhledem k tomu, že operuje především nádory, ale musí být pro pacienta "příjemné", když se dostane k doktorovi, který s ním jedná lidsky a s úctou jako pan Beneš. Díky bohu nemám osobní zkušenosti s jinými lékaři, tudíž nechci říct, že by jiní jednali neuctivě, ale snad se chápeme.

iveta3689
09.10.2023 5 z 5

Výborně napsané. Perfektně kladené otázky. Autor se umí doptat, ale i nechat pana profesora mluvit. Čte se jedním dechem. Ostatně jako jiné autorovy knížky.

Akinimod25
29.09.2023 5 z 5

Pana Beneše a jeho názory mám moc ráda. Rozhodně doporučuji ke čtení.