Strašák

Strašák https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/458299/bmid_strasak-NMm-458299.png 4 163 52

Max Heller série

V listopadu 1944 je život ve válečných Drážďanech téměř k nevydržení. A když se k nesnesitelným životním podmínkám ještě přidá strach z neznámého zabijáka, musí zasáhnout kriminální inspektor Max Heller. Ve městě je postupně nalezeno několik mrtvých mladých žen. Všechny byly před smrtí krutě mučeny a jejich těla jsou nelidsky zohavená. Mezi lidmi se šíří pověsti o hrozivém vrahovi – Strašákovi – plížícím se během nočních leteckých poplachů zatemněným městem. V chaotických posledních dnech druhé světové války pátrá Max Heller nejen po pachateli bestiálních vražd, ale bojuje i se svým nadřízeným, fanatickým nacistou, který evidentně něco tají. Naděje, že byl Strašák zabit při velkém bombardování města v únoru 1945, se ukáže jako lichá. Maxovo vyšetřování tudíž pokračuje i po obsazení Drážďan Rudou amádou….... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Historické romány
Vydáno: , Vendeta

Der Angstmann , 2016

rezzba
04.04.2022 4 z 5

Ale jo. Defakto napodobuje stylem vražd klasické severské krimi, které se už opakuje, myslím styl vražd a už pomalu nevím kdo to napsal a kdo to vyšetřuje. Tak tady to autor šupl do reálijí 2. světové,konec a po a už je to jiné. Dám šanci 2 dílu.

hlenicka
15.03.2022 4 z 5

Tohle byla dobrá knížka, dá se říct,že napínavý to bylo celou dobu, s hlavní postavou jsem opravdu sympatizovala a jemu ruskému ,pomocníkovi, Zajícovi jsem fandila. Připomínal mi trochu toho rusáka ze stranger things,kdo zná :) Zádný extra horor ani psycho nečekejte, ale taková oddychovka ok.

MarieH
09.02.2022 4 z 5

Kniha mne překvapila, nečekala jsem tak barvité vylíčení života ve válečném a poválečném Berlíně z pohledu obyčejných obyvatel. Detetivní linka je spíš hororová a dost neskutečná, knížku jsem přečetla za dva dny a těším se na pokračování. dávám 4 hvězdičky.
Ještě dodatek : kdo nečetl knihu SLIB od Audrey Magee tak doporučuji !!!!

hana17.1.
01.02.2022 4 z 5

Kniha se čte velmi dobře. Drsnější scény zasazené do typické kriminálky v netypickém prostředí pro vyšetřování sériových vražd. Líbilo se mi zasezení děje do rozbombardovaného Německa v nelehké době a tím obtížnější řešení všech situací. Uvidíme co přinesou další díly.

Kacafir
22.12.2021 3 z 5

Za mně zklamání...

Vesmich
20.12.2021 4 z 5

Rozjezd je famózní! Detektivka z Drážďan těsně před velkým bombardováním a krátce po něm, ukazuje dobu a místo neobvyklým způsobem. Vlastně podobně, jako v Laskavých bohyních je zachycený Berlín ve stejném období. Celé ty reálie a kulisy byly pro mě poutavější, než detektivní zápletka a to i proto, že Drážďany máme z Čech blízko a autem je tam člověk za chvíli. Samotný detektivní příběh byl napínavý tak chvilku, potom mi to začalo být jedno, kdo co páchá, protože v jednu chvíli jsem se úplně ztratila a přišlo mi, že v knize snad chybí nějaké stránky...A pak ještě ten Saša Zajcev...tak v Rusku jsou snad i jiná jména...než zrovna Saša Zajcev...Max Heller je uvěřitelný typ a pořád mi připomínal ty komisaře z KRIPO v Laskavých bohyních...tou buldočí zahryznutostí. Kam se bude jeho policejní kariéra ubírat dál budu sledovat určitě.

WaN635
07.12.2021 5 z 5

Pro mě nejlepší kniha za poslední dobu. Čtivá, zajímavá a vsazena do prostředí a doby, ve které se nikdo nechce ocitnout.
Rozhodně si přečtu i díl další.

Olous1
14.11.2021 5 z 5

Dobrý čtenářský zážitek,to se mi opravdu moc líbilo. Samozřejmě v období války moc smutné. A vše ostatní napsali mí knižní přátelé, díky kterým stále objevuji skvělé počteníčko. Za mě 95%. Určitě půjdu do dalších dílů.

Aghatte
28.10.2021 5 z 5

Přečteno na jeden zátah,
pachatel mě napadl poměrně záhy, ale to ničemu nevadilo.
Pohled z druhé strany byl vskutku zajímavý a dojímavý, civilisté, oběti války, uprchlíci, nemoci, tábory, zásobování, bombardování.... člověk si vůbec neuvědomoval, že jde o Němce, tedy o "nepřítele".
Na spolupráci s Rusy byly zajímavé hlavně vzájemné rozhovory, ale jinak to nebylo příliš uvěřitelné. Myslím, že je stříleli na potkání, znásilňovali a zabíjeli, měli v sobě jen a jen nenávist (Zajcev to i řekl na plnou pusu), a určitě by je nezajímalo vyšetřování jedné vraždy....
Nicméně, je to román, a jsem ráda, že jim autor vložil do jejich zničených duší i trochu lidskosti a Alexej s Maxem mohli dohonit zvráceného vraha i bývalého nacistu řezníka a jeho povedenou rodinku. Harry byl politováníhodná figurka, který ale dostal svůj podíl slávy, dovedl je až k vrahovi. Ten se tedy také "povedl", byl psychologicky úplně přesně vykreslený. Pěkně to do sebe zapadlo.
Budou-li další díly, určitě si je přečtu.

"Plánuji nanejvýše několik dnů dopředu a chybí mi skoro všechno. Brzy už nebude jen nedostatek, brzy už nebude vůbec nic".

Ella_85
19.08.2021 4 z 5

Tema detektivky pomerne neotrele. Misty jsem se ztracela, kdo, co, jak a proc…ale zaver knihy me prekvapil. „Patraci“ dvojice byla trochu…no jak to napsat a nevyzradit…moc mi to k sobe nesedelo. Ale urcite kouknu po dalsim pribehu

kirkpatrick
13.08.2021 3 z 5

Nebyla to špatná detektivka, ale mrzel mě překombinovaný závěr. Četlo se to docela dobře.

katerina3368
13.08.2021 4 z 5

Nápad na takovou detektivku je parádní! Prostředí válečného Německa je vykresleno na výbornou a tohle mě na knize i dost bavilo, ten pohled z druhé strany. Bohužel však detektivní motiv zde byl odsunout dost stranou, což je škoda.

vnimat_Krasu
11.08.2021 2 z 5

Děsně mě mrzí, kam to celý Goldammer od půlky šoupne. Klasická honba za sériovým vrahem v absolutně neklasickým prostředí válečnejch Drážďan totiž v druhý části trestuhodně vyhasne. Detektivní story odhalí svou prostičkost, podezřelých je tak málo, že o napětí není řeč, a pointu autor za vlasy přitáhne tak, až je skoro celá plešatá. A je to věčná škoda. Ten německej vhled do atmosféry nepěkný doby je totiž zkraje docela bomba.

Hotovson
10.08.2021 5 z 5

Docela netypická detektivka, už jen z toho důvodu, že tady se hlavní vyšetřovatel Max Heller nemá vůbec čeho chytit a jsou mu neustále házeny klacky pod nohy. To by možná nebylo nic novýho, knižní detektivové si poradí se všim možnym, ale tady je to přecejen trošku jiný. Ať už jde o atmosféru války a bombardování, kde lidi umírají denně po tisících, takže nikomu moc nesejde na pár lidech navíc, ovšem ne Maxovi, to by nebyl polda. Dál jeho nadřízenej, řezník a křupan, nemající o práci policie ani ahnung, ale zato fanatickej nácek, kterej má očividně nějaký postranní úmysly a vůbec celá mašinérie války a zfanatizovanejch magorů, co chtěj vyhrát jasně ztracenou válku.

Celý to ještě rozštípne obrovský bombardování, kdy ve městě nezůstane kámen na kameni a pak se případ zdá úplně ztracen, ale všemu nakonec pomůže, když se vlády ve městě chopí sověti, i když spolupráce s nima taky neni zrovna ideální a německý fanatiky moc nezajímá, že už je po válce...

Vynikající, určitě sáhnu po dalších pokračováních.

Andrea7272
05.08.2021 5 z 5

Napínavé, netušila jsem do poslední chvíle , kdo by takové zvěrstva mohl dělat. Doporučuji a dávám plný počet :-)

Mikik
03.08.2021 5 z 5

Konečně kniha, která mi po dlouhé době fakt sedla. Skvěle napsané, poutavé a zároveň svižné. Stránky ubíhaly a najednou přede mnou bylo rozuzlení. Atmosféra vybombardovaných Drážďan se mě opravdu dotýkala. Autor skvěle vykreslil i ta největší lidská dramata na pozadí šíleností, co se v té době děly.
Mám další oblíbenou knižní sérii a těším se na pokračování s Maxem.

alzbeta4340
27.07.2021 3 z 5

Působivě popsaná atmosféra válečných Drážďan od podzimu 1944 k jaru 1945 mě navnadila ke čtení hned od začátku této detektivky. Inspektor Heller prožívá pocity zmaru a bezmocného čekání na konec prohrané války, zároveň si dobře uvědomuje, že fašistický aparát stále funguje a je nutné si dávat pozor na svoje slova i činy. Hlavně přežít.
Scény bombardování města jsou vrcholem této knihy. Pak už děj bohužel upadá, protože společné pátrání německého policisty s ruským důstojníkem je příliš odtržené od historické reality. Takhle to prostě nechodilo. Velká škoda, že autor nevymyslel zakončení jinak.
Hodnotím 3,5 hvězdičkami a příští díl, bude-li, si také přečtu.

85098211
18.07.2021 5 z 5

Výborná detektivka s přidanou hodnotou Drážďan za 2. světové války. Opět jsem ji poslouchala jako audio v němčině a i načtení nebylo špatné ;-). Heller je sympaťák každým coulem, který se nikdy nepřidal na stranu fašistů - což je velká vzácnost, pokud si připomeneme, jak tenkrát Němci žili a byli na této ideologii v podstatě závislí a slepě jí věřili. Případ jako takový se odehrává v poměrně krátkém časovém období, tj. od listopadu 1944 do 29. května 1945. Ale vražd je tam docela dost a svým provedením jsou opravdu nechutné a brutální. Kromě toho se dozvíme také podrobnosti z Hellerova soukromého života. To já mám v knihách tohoto typu ráda, protože jim to podle mého názoru dodává na poutavosti ;-). A úplně nejvíc se mi líbil závěr, který je doslova strhující. Když už se totiž Heller a jeho ruský přítel Zajcev domnívají, že vyšetřili, kdo je vrah, všechno se ještě několikrát změní a konec je nejen překvapivý, ale zároveň jedna velká jízda. Dávám s přehledem plný počet a byla bych moc ráda, kdyby byly vydány i další Hellerovy případy ;-).
PS: Za doporučení děkuji svému knižnímu příteli Vaškovi (klokan.1905), protože bez jeho komentáře bych si knihy pravděpodobně nepovšimla a to by byla definitivně velká škoda :-).

Gibis
30.06.2021 5 z 5

Příběh odehrávající se v Drážďanech. Píše se rok 1944 a lidé umírají po stovkách každý den. Počáteční nadšení z führera mezi obyčejnými Němci už dávno vzalo za své, i v Německu vládne bída, hlad a strach. Lidský život nemá žádnou cenu. Co tedy záleží na pár dalších obětech, i když je nezpůsobila válka, ale zvrácený vrah? Ale inspektoru Hellerovi na nich záleží. Pro něj jde o pravidla a zákony, které je potřeba dodržovat v každé době.
Velice zajímavý pohled na válku ze strany obyčejných Němců, skvěle popsané pocity přežití po vybombardování Drážďan a k tomu opravdu dobrý detektivní příběh. Mě se to moc líbilo.

Nazli
25.06.2021 4 z 5

Pana Goldammera řadím k autorům, u nichž si hlídám vydané knihy. Upřímně, očekávala jsem průměrnou detektivní zápletku proloženou událostmi končící světové války. Jenže ouha, zdání klame. Krvavé řádění pachatele mě nenechalo chladnou a dostalo se mi i sugestivní líčení toho, co se dělo v Německu před a při příchodu Rusů. Navíc, nevím jak ostatní čtenáři, ale tady mě autor s tím, kdo je pachatel, docela krutě doběhl. Doufám, že vyjdou i další díly této série.