Maus – Souborné vydání

Maus – Souborné vydání https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/140454/bmid_maus-souborne-vydani-Tb0-140454.jpg 5 852 151

Maus série

K 25. výročí prvního vydání slavného komiksu Arta Spiegelmana Maus vychází první souborné vydání obou dvou dílů knihy v jednom vázaném svazku. Maus je děsivým - a současně hodnotně umělecky ztvárněným - zobrazením holocaustu, které oslovilo miliony čtenářů po celém světě. Místo lidí vystupují v příběhu myši a jiná zvířata - odtud název knihy. Maus je jedním z vrcholných děl moderní světové literatury, která se snaží přispět k tomu, aby lidé nezapomněli na to, co znamenal nacismus.... celý text

Literatura světová Komiksy
Vydáno: , Torst

The Complete Maus , 2003

Mikkinnen
14.05.2020 5 z 5

Někdy se stává, že obsah je víc, než forma. Někdy se stává, že forma je víc, než obsah. A někdy se stává zázrak, kdy forma i obsah jedno jsou. A to je přítomno právě zde! Bravo.

mirec88
08.04.2020 5 z 5

Mrazivé a neskutočné... Treba prečítať...

PetrPehe
11.03.2020 5 z 5

Silný a působivý příběh, vlastně ten nejděsivější z celé historie lidstva, a přitom tak čtivý, že se od něj neodtrhnete. Má dvě dějové linky, ale vše do sebe zapadá. Skvěle napsáno a ještě lépe nakresleno. Povinná četba pro každého.

Luna7
11.02.2020 5 z 5

Komiksy skoro vůbec nečtu, ale tomuhle jsem prostě nemohla odolat. Zajímavý nápad spojit komiks s tématem holocaustu, takhle se dostane k více lidem. Líbilo se mi, jak se děj prolíná i s dobou kdy komiks začal teprve vznikat. Zajímavý je i nápad vyobrazit různé národnosti jako zvířata, zajímalo by mě, co bychom byli my za zvíře.
Jedna z dobrých scén pro mě byla, když Vladek nechtěl svést toho černého stopaře, protože si myslel, že je okrade. Žid, který byl odsuzován kvůli své víře a prošel holocaustem, odsuzuje černocha jenom kvůli jeho barvě.
Doporučuji přečíst.

BramBorec
27.01.2020 3 z 5

MAUS.
Originální. Osobitá. Čtivá.
Tato kniha mě lehce stáhla do děje, že jsem se nestihla ani nadát a byla jsem za polovinou a najednou už nebylo co číst.
Osobně se musím přiznat, že když jsem knihu dostala, velmi mě oslovila svým vzhledem, nicméně po otevření jsem byla lehce zklamaná, když sem se dozvěděla, že jde o komiks. Spíše než o děj sem se bála jestli komiksovému vydání budu správně rozumět, jestli je to, tak říkajíc můj šálek "kávy" (konec konců můj první komiks v životě). Byla jsem velice mile překvapená tímto dílem, ale také zklamaná protože toto téma je velmi náročné a očekávala jsem intenzivnější stopu, kterou by ve mě kniha měla zanechat, což se mi úplně nesplnilo a to mě mrzí.
Každopádně doporučuji.

Malachime
27.01.2020 5 z 5

Perfektní kniha s opravdu silným příběhem. Líbilo se mi, že kromě silného samotného příběhu holokaustu je zde načrtnutý i tragický rodinný generační problém přeživších holokaustu. Koncem války nic nekončí a tahle hrozivá zkušenost se promítá až do třetí generace přeživších. Rodiny a jejich členové trpí posttraumatickými stresovými poruchami, depresemi...

Book_Lover_
25.01.2020 5 z 5

Komixové zpracování je naprosto dokonalé. Vše je přesně popisováno a silný příběh zanechává hluboké pocity.

thorir
15.12.2019 5 z 5

„A jediná cesta odtud pro nás všechny vede … skrz tamty komíny. Abrahama už jsem vícekrát neviděl. Myslím, že odešel komínem.“

Příběhy o přeživších holokaustu jsou na jedné straně strašlivé, na druhé zvláštním způsobem fascinující a podmanivé. Co je za tím, že přežili? Enormní síla vůle, vůle přežít? Umění přežít za drsných podmínek? Nebo jen obyčejné štěstí v neobyčejné situaci? Asi kombinace všeho. Maus je emotivní příběh, trefně karikované šílenství masového vraždění, židé jsou myši, nacisté jsou kočky, Poláci jsou vepři. Hádám, že v Polsku kniha asi zase tak oblíbená nebude, s ohledem na citlivost Poláků na jakékoliv zmínky, že snad pomáhali (nebo nečině přihlíželi) nacistům posílat židy do vyhlazovacích táborů. A že pomáhali, jak dokládá množství historických pramenů. Antisemitismus byl ve střední Evropě zažrán skutečně hluboko. Ne všichni, samozřejmě, přesto jich bylo dost.

Je to drsně, ale výstižně nakreslený komiks. Kresba je ryzí, jednoduchá, bez pozlátka, bez kudrlinek. Atmosféru strachu a krutého vyhlazování utužuje černobílé provedení.

A přestože ten historický příběh přežití a holokaust je sám o sobě strašlivý, daleko víc na mě emocionálně působil vztah autora a jeho otce. Živě vidím ty stařecké manýry, tu umíněnost, smutek, občas manipulaci. Proč? Když ta historická linie je o tolik důležitější, s výraznějším poselstvím? Možná proto, že otce máme téměř každý, vztah s ním je mnohem bližší a uchopitelnější než vzdálený holokaust. Tatínek Arta Spiegelmana mi v mnohém připomíná mého tátu, stará garda, se vší tou umíněností, vše je třeba udělat hned, nic nelze odkládat. Ty situace vyvolávají na rtech úsměv.

Rozhodně doporučuji.

capricornus
12.11.2019 4 z 5

4 hvězdičky za nepřesnosti - porcelánová WC mísa apod.

Měňavka
02.11.2019 5 z 5

Napsat komiks o holokaustu je opravdu originální nápad. Může se zdát, že se tím může téma zlehčit, ale je to omyl. Naopak, na mne to zapůsobilo ještě více dramaticky než obyčejný text. Je to velice smutné a citlivé.

Pistácie
14.08.2019 5 z 5

Komiksová forma mě baví. I když jsem se občas ztrácela ve velkém množství anglického textu a černobílé grafice, nakonec mě to chytlo. Je to skvostně vykresleno a sepsáno. I když je z toho personifikované vyobrazeni, kde z Židů jsou myši a z Nacistů kočky, měla jsem z toho husinu po celou dobu čtení a neubralo to ani trochu na dramatičnosti. Možná ji to ještě více umocnilo.

Romča11
09.07.2019 5 z 5

Kniha je velmi dobře zpracovaná, komiksová forma jen knihu hezky ozvláštnila a pomohla příběhu zaujmout pozornost.
Knihu bych rozhodně doporučila všem. Nesmíme zapomínat na naší minulost, aby se neopakovala.

Omnis
30.06.2019 5 z 5

Fenomenální!

karel0684
30.04.2019 5 z 5

Mé první setkání s komiksem bylo kdysi dávno. Můj první komiks byl Čtyřlístek. A to jsem vlastně ještě nevěděl, že komiks je mnohem větší rodina příběhů...
Čtyřlístku jsem odrostl a začal číst. A i komiks se mi občas dostal do ruky. Třeba Asterix a jeho příběhy, nebo komiksy z časopisu ABC... Ale to vše jen byl úvod k tomu, abych se dostal ke knize, která je sice komiks, ale... Komiks s velkým K
Nejde jen o téma, které zpracovává, ale i o způsob podání. Kresby jsou jednoduché, černobílé, ale zároveň velmi emotivní. Do příběhu vtáhnou způsobem, který jsem od komiksu nečekal. Jedná se snad o nejlépe zpracovaný příběh zpracovávající téma holokaustu. Tuhle knihu by měli zavést do povinné četby a to nejen z literatury, ale i z dějepisu.

raffi
21.03.2019 5 z 5

Jedinečný komiks, svojou jednoduchosťou kresieb iba podtrháva, ako strašná doba ovplyvnila niekoľko generácií. Vďaka prelínaniu súčasnosti a minulosti je neuveriteľne živý a autentický.
Inak myslím, že všetko už bolo povedané vo všetkých možných recenziách a komentároch. Stojí za to, si túto knihu prečítať.

ThePeace135
12.03.2019 5 z 5

Dokonalost sama. Knih jsem s touto tematikou přečetla spoustu, ale tohle má prostě navíc přidanou hodnotu tím, že je to komiksové zpracování, kde navíc nevystupují lidé, ale zvířata, kdy každý druh zvířete představuje jednu lidskou rasu. Neuvěřitelně silný příběh, kdy osudy rodiny žijící za druhé světové války hluboce ovlivní i ty, co se narodili až dlouho po jejím skončení.

Cacolinka
04.03.2019 5 z 5

Děsivé, jak strašné životní zážitky dokáží negativně ovlivnit několik generací po sobě...:-/ (I lidi, kteří v té době vůbec nebyli na světě.)

oolinkaa
10.02.2019 5 z 5

První kniha na toto téma formou komiksu .. palec nahoru za skvělé zpracování ..doporučuji přečíst

Radunnie
31.01.2019 5 z 5

Báječná kniha i pro nečtenáře, edukativní klenot i pro ty později narozené, kterak zábavnou formou předat poselství z jednoho nešťastného období (ne)lidské historie.

alcerka
11.01.2019 3 z 5

Mrzí mě to, ale asi jsem si z knihy nedokázala vzít to správné. Kniha se mi nečetla úplně lehce, což je v pořádku vzhledem k tématu, ovšem četla jsem asi i poutavější knihy z období 2.světové.