Maryša

Maryša https://www.databazeknih.cz/img/books/71_/71893/marysa-71893.jpg 4 2527 302

Příběh Maryši, dcery sedláka, a chudého Francka se odehrává na moravské vesnici devatenáctého století. V dialozích je užito nářečí charakteristického pro danou oblast. Maryša je rodiči nucena vdát se za vdovce Vávru, jehož jediným zájmem je vyrovnat dívčiným majetkem své dluhy. Francek odchází na vojnu, aby se po letech vrátil a postavil svou milovanou Maryšu před mravní dilema. ... celý text

DominaCZ
21.11.2022 1 z 5

Nuda.
Lol text je prý příliš krátký.
Tak teda:MEGAnuda

Fidibus
15.11.2022 4 z 5

Rozhlasová hra.
Téma tragické lásky a nuceného sňatku, které končí tragédií. Chápu, že už ztratila naději...

KarelČapek
04.11.2022 5 z 5

Tato kniha mě opravdu zaujmula a byla úžasná. Měla jasný a zřetelný děj což mám rád. Místy bylo i pár vtipných míst. Co nejvíce se mě na této knize líbilo bylo nářečí. Úžasné se hodilo a krásně se četlo. Všem doporučuji.

Hakate
04.09.2022 3 z 5

Sekce povinná četba klasika. Příběh Maryši zná mnoho z nás, buď ho četl, viděl film, divadelní inscenaci nebo o něm možná jen slyšel.
Knihu hodnotím spíše průměrem.

Gabriela_K
26.08.2022 4 z 5

Velkou překážkou pro mě bylo nářečí. Nedokázala jsem se začíst, ale samotný děj se dá pochopit. Za mě nic co bych doporučila k maturitě, určitě se dá v kánonech najít něco lepšího.

WallopX
09.08.2022 3 z 5

Knihu jsem si vybrala k maturitě. Je dost krátká, po nějaké chvilce zvykání si na nářečí se člověk i začte. Líbilo se mi, že se tedy četla dost rychle a děj není na vysvětlování nijak složitý.

luca321
09.06.2022 4 z 5

Docela jsem se knížky bála, kvůli moravskému nářečí, ale nakonec to vůbec nebylo špatné. Po chvíli si člověk na nářečí zvykne a má knížku za hodinu přečtenou. Knížka se dá i dobře rozebrat, takže k maturitě určitě dobrá volba.

ZaOndra
06.06.2022 3 z 5

5 bodů z 10
Co se týče jazyka, jímž byla celá kniha napsána, jedná se o nářečí a jeho pochopení mně připadalo po celou dobu čtení dosti složité. Nemohl jsem si na způsob této knižní mluvy zvyknout, moc mi nechybělo a knihu jsem už málem na začátku vzdal. Na druhou stranu se v příběhu neobjevovalo velké množství archaismů, a tak jsem se přemohl, a i přes pro mě dosti frustrující nářečí jsem knížku přečetl až do konce. Samotný děj nebyl zase tak špatný, ale na tak poměrně krátký příběh se v něm objevilo dost postav. Také bych ocenil, kdyby mi kniha aspoň formou epilogu podala informaci o tom, co se s Maryšou stalo dál. Knihu bych doporučil těm, kteří nářečím mluví obvykle, nebo jim to alespoň nevadí.

Kateřina259
27.04.2022 5 z 5

Tato kniha se mi strašně líbila. Dokázala jsem se vžít do postav a jejich problémů. Celý příběh mě tak nějak okouzlil a určitě se k němu vrátím.

Filomena1961
22.04.2022 5 z 5

Maryšu jsem nejen četla, ale i zhlédla v těšínském divadle. Stálo to za to. Maryša je natolik známá, že si myslím , že nemá smysl popisovat dějovou linii. Vybrala jsem ji proto, že zároveň ji dávám do čtenářské výzvy - Vávro nepij to kafe. Vypil ho a stalo se mu to osudným. Příběh je postaven na konfliktech - láska x nenávist, život x smrt, dogmatický
otec , který je hlavou rodiny a rozhoduje o osudu své dcery pouze ze svého pohledu, matka, která nemá odvahu se vzepřít a dcera, která nevidí úniku a nakonec se podvoluje. Cítíme jak toto venkovské realistické drama graduje k tragickému vyvrcholení vynuceného manželství.

andrii24
21.04.2022 4 z 5

Zavrávorá. Z jejich rozhodnutí. Má silně sirné rysy. Na máry. Za šrámy, mor bytí.

TerryF
27.03.2022 4 z 5

Ze začátku se mi do této knihy vůbec nechtělo, ale nezklamala. Po pár stránkách jsem si hezky zvykla na nářečí a četla se sama. Jako maturitní četbu doporučuji!

Nikola086
15.03.2022 3 z 5

Jako maturitní četba je Maryša dokonalá. Krátký srozumitelný příběh, navíc historicky celkem věrohodný.
Pro někoho by mohla být překážkou nářečí a dialekt, ale po pár stránkách by to už neměl být problém pro nikoho.

VeDny
10.03.2022 5 z 5

„Bude to život k utopení.“
Četlo se velmi svižně. Člověk si ani neumí představit, jaká bezmoc to musela být, přesto je chování hlavních postav beze zbytku uvěřitelné a do jisté míry pochopitelné.
Občas se v současné literatuře a hlavně ve filmech setkávám se smutkem tak okatě vyjadřovaným - kvílení, pláč, trhání vlasů -, že tohle tiché soužení mělo násobně větší sílu a jako čtenáře mě úplně pohltilo.

tessa.mik
04.03.2022 4 z 5

Klasika, která krásně zabaví třeba při delší cestě vlakem :).

knížky-64
24.02.2022

Rychle se čte, doporučuji jako maturitní četbu

annes
12.02.2022

Jedamane, no ještěže dnes už je to jinak. Chudák holka, v nikom nenašla oporu a i zastání..a ten její otec, grrr jako hodně jsem se u čtení rozčilovala, ale je to klasika tak mám zase jednu odškrtnutou.

PetraBery
06.02.2022 4 z 5

Díky dceřině povinné četbě jsem opět po letech sáhla po klasice, která nestárne. Drama nešťastné lásky ukončené tragédií. Vzhledem k počtu stran a formě divadelní hry se čte dobře a rychle.

n.ezn.amy
02.02.2022 5 z 5

Slavné drama bratrů Mrštíků, kdy rodiče proti vůli své dceři jí pro peníze provdají za staršího vdovce Vávru. Ač otec Maryši posléze prozře, dcera mu svůj sňatek neodpustí a vše směřuje k závěrečné tragédii. Hra ukazuje tehdejší život na vsi a vztahy mezi lidmi, kdy majetek a "dobrá pověst" byla důležitější než skutečné city mezi dvěma partnery. Krásné hanácké nářečí dodává hře tu správnou atmosféru.

666Jitka
02.02.2022 4 z 5

(SPOILER) Realistické drama bratří Mrštíků patří ke klenotům českého divadla. Divadelní hra řeší otázku mezilidských vztahů na venkově, předsudků a nucených sňatků, které byly kdysi běžné. Peníze byly často více než vůle člověka a ten byl za určitou sumu "prodán" jako dobytek na trhu bez ohledu na to, co by si skutečně přál, což někdy mohlo vést až k tragickému konci.