Mráz

Mráz
https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/233093/bmid_mraz-G7y-233093.jpg 4 3041 3041

Martin Servaz série

Saint-Martin-de-Comminges je malé městečko ve francouzských Pyrenejích, kde jsou zimy kruté a kde se nikdy nic moc neděje. Až dokud pracovníci vodní elektrárny nenajdou jednoho zimního dopoledne mrtvolu koně bez hlavy, částečně staženou z kůže, zavěšenou na nosném stožáru lanovky, která je jedinou přístupovou cestou na toto místo. Není to obyčejný kůň – patří totiž místnímu magnátovi Ericu Lombardovi. Martin Servaz, čtyřicetiletý velitel regionální kriminální jednotky v Toulouse, je naštvaný, že byl odvolán z vyšetřování brutální vraždy bezdomovce, aby se ujal tohoto nejpodivnějšího případu své kariéry. Ve stejnou dobu přijíždí do nedalekého Wargnierova institutu, jež se specializuje na mimořádně nebezpečné a duševně choré vrahy, psycholožka Diane Bergová, která postupně zjišťuje, že ředitel ústavu využívá neortodoxní metody. Detektiv Servaz na mrtvole koně brzy identifikuje DNA, která patří jednomu z chovanců Wargnierova institutu. Ústav je ale tak zabezpečen, že není možné, aby se někdo z chovanců mohl dostat ven. A za několik dní je nalezeno první mrtvé lidské tělo. Martin Servaz s kolegyní Irene Zieglerovou musí využít všech svých schopností k vyřešení děsivého tajemství… Vynikající kombinace série skutečně strašidelných zločinů, mrazivé atmosféry a houževnatého policisty dělá z této knihy napínavé čtení, během kterého budete až do konce hádat, kdo je vrah.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , XYZ (ČR)

Glacé , 2011

marlowe
26.11.2015 4 z 5

Opravdu výborná detektivka (se skvěle rozehranými vztahy), která by si zasloužila plný počet hvězd – nebýt několika škobrtnutí, jdoucích proti logice – a potom toho nešťastného "předimenzovaného" závěru!
Škoda…
Minier zkrátka, ve snaze napsat "co nejmrazivější thriller", dal přednost vnější atraktivnosti před selskou logikou – a scény, při nichž "v žilách tuhne krev" dostaly přednost před méně atraktivní snahou o uvěřitelnost…
80%.

Alča I.
23.11.2015 5 z 5

Moc pěkné, přečteno během pár dnů. Doporučuji

Artep25
20.11.2015 4 z 5

Já jsem nečekala mnoho a tak mně kniha příjemně překvapila .Výborně rozehraný děj .Na to kolik možností mohl autor využít k vylepšení zápletky a kam to mohl nasměrovat ,tak mne konec také malino zklamal .Nicméně určitě super mrazivá atmosféra .V každém případě přečtu si i další knihu .

knihomol 61
19.11.2015

Než byl odhalen vrah,byla knížka super,napínavá, měla spád,i když se někomu mohly vybavit nějaké nepřesnosti,ale po přečtení jsem nepochopila,proč tam byl příběh s bezdomovcem a jakou úlohu hrála ta léčebna.No řekla bych ,zbytečně komplikované a přitom nemuselo.Zvolené téma zajímavé,průběh také, úplně bych knížku nezavrhovala.Je to i s chybami zase něco jiného ,než od seveřanů.Ovšem na Nesboa to nemá..

Oksalakka
18.11.2015 2 z 5

Učebnicový případ, jak zazdít solidně se rozvíjející příběh debilní pointou. Kdybych knížku dočetl do strany 420 a zapomněl ve vlaku, měl bych z ní dobrý pocit ještě teď. Bohužel se tak nestalo ... :(

peedbook
27.10.2015 5 z 5

Výborné --- teším sa na pokračovanie ....

mila6953
18.10.2015

kniha byla skvělá,výborně napsaná a těším se na pokračování.

stgeorge
06.10.2015 2 z 5

Musím se přiznat, že detektivka není můj nejoblíbenější žánr. Kniha Mráz od francouzského spisovatele Miniera, bohužel ke zvýšení mé obliby tohoto žánru nijak nepřispěla. Chování postav i jednotlivé dějové linie jsou často velmi nepravděpodobné. Kniha se snaží gradovat, ale výsledkem je, že po dlouhém čekání na jednotlivé chody se vám na konci dostane narychlo uklohněný a přibouchnutý eintopf. Knize nepřispívají ani chyby typu: Maďar hovořící francouzsky se silným slovanským akcentem (a ještě navíc v Maďarsku vystudovaný oceánograf) nebo "... nezapomeň si odjistit pistoli, aby se dostal náboj do hlavně..". Asi se pokorně vrátím ke své sci-fi a fantasy. Za sebe knihu nedoporučuji.

matej9766
30.09.2015 3 z 5

Při hodnocení knih, se snažím vyhýbat srovnávání. Ovšem zde autor sám dává jasně najevo, že se inspiroval mnoha známějšími autory, od Jo Nesba (i když autor v knize sám píše že Martin Servaz není žádný kriminalista Herry, tak inspirace právě Holeho sérii je více než zřejmá ) až po Thomase Harrise, porovnání se tedy nevyhneme.To ovšem nemusí automaticky znamenat dobrou knihu, jak tedy Minierova prvotina Mráz dopadla?

Autor na začátku knihy rozehrává velice spletitý příběh se spousto postav a mnoha dějovými odbočkami. Kdy hlavní hrdina Martin Servaz vyšetřuje brutálně vraždu koně, místního milionáře, nezůstane jen u koně a velice brzy začnou umírat i lidé.

Kniha sama o sobě se velice příjemně čte (i když zde nenajdeme takové hrátky s jednotlivými větami, jako jsme zvyklý u Nesba.) a velice rychle utíká. Autorovi se také daří stupňovat napětí a nechává čtenáře dychtit po dalších kapitolách. Pro mě hlavním kladem knihy, je vykreslení pochmurné atmosféry zasněžených alp a jeho blízkého okolí.

Problém, který čtenář s knihou může mít je velké množství postav, kde kolem hlavních protagonistů je příliš mnoho nepodstatných lidí, jejichž potřeba v knize je více než sporná. Tím autor ubírá prostor více zajímavým postavám, jejichž pohnutky by se dali více rozvést (Hirtmann). To samo se dá říct o ději knihy. Samotný nosný příběh je dobrý, ovšem autor do něj někdy až příliš násilně přidává dějové kudrlinky, které působí jako snaha uměle zkomplikovat děj a zmást čtenáře (vražda bezdomovce,..) Zde se má Minier od svých kolegů ještě co učit.

Po dočtení knihy mám hořko-sladké pocity. Knize bych dokázal odpustit, velké množství náhod a přehršel zbytečných postav, které mají v knize jen nějaký nepodstatný štek. Bohužel nemohu se zbavit pocitu, že autor se snažil být až příliš komplikovaný a zapomněl, že čtenáři dokážou přemýšlet.

Knihu doporučují těm, co mají rádi severské krimi, u knihy si rádi odpočinou a moc nepřemýšlí, protože pokud by přemýšleli, tak by je napadli otázky jako: \"proč to pachatel/é dělali tak komplikovaně?"

Hodnotím : 3/5

Zajímavé komentáře: Pivísek, ondrula,

Manyna
21.09.2015 4 z 5

Jak krásně jsem se ze začátku začetla, o to víc mě zklamal, dle mého názoru, odfláknutý konec, kterému prostě něco chybělo. Po přečtených recenzích jsem myslela, jak některé pasáže knihy nerozdýchám kvůli údajnému přílišnému násilí - nestalo se tak, asi už jsem emocionálně otupělá nebo nevím, ale zas tak extra drastické čtení to nebylo a když, tak to bylo rychlé, stručné, úderné.
Kniha je to více než dobrá, ale na pět hvězd to tentokrát není.

Corell
14.09.2015 3 z 5

Za mě byla kniha malinko zklamání. Čekala jsem na ni v knihovně dlouho a moc jsem se těšila. Rozhodně nemohu říct, že by mi "kniha nedala spát", jak avizovala.
Řekla bych, že jde o naprosto průměrnou severskou detektivku, které prostě něco chybělo a spoustu nadbývalo. Naprosto mě zklamal konec, který vyústil v úplnou Bondovku. Postavy mi bohužel také nijak k srdci nepřirostly. Kniha je prostě průměrná a kdyby to šlo, ohodnotím 3,5 hvězdičkami.

Selinute
07.09.2015 5 z 5

I když je tato knížka poměrně obsáhlá, nemá žádná hluchá místa a své čtenáře nenudí. Ano, byla velmi čtivá s přímo gradujícím dějem až do samotného konce. Závěr mě však malinko zklamal, ale pokud se můžeme těšit na volné pokračování tohoto příběhu, tak tomu tak asi mělo být. Nesouhlasím s tím, že je to bestseller, který vám nedá spát, jak je uvedeno na obalu knihy, rozhodně však tato autorova prvotina za vaši pozornost stojí!

čef
28.08.2015 5 z 5

Kniha má podle mne mnoho společného s francouzským filmem. Děj se odvíjí neuspěchaně s důrazem na odhalení všech pohnutek jednání postav. Tomu odpovídá i počet stránek, která mnohé odradí a je to škoda. Příběh je totiž docela poutavý a tedy vůbec nenudí, hledání pravdy je spletité a zajímavé.V závěru se dočkáme i nečekaných zvratů, škoda jen, že ne všechny nitky jsou navázány - že by příprava na volné pokračování? Určitě si ho nenechám ujít.

macer1991
19.08.2015 5 z 5

Som rada , že som sa nenechala znechutiť reklamou a hrubkou knihy .....niektore pasaže boli zbytočne rozťahané , ale nádych severu mi vyhovoval . Teším sa na ďalšiu knihu v sérii.

behunka
18.08.2015 5 z 5

Opravdu pěkná knížka. Přečetla jsem jedním dechem. Pár výhrad by bylo, ale opravdu pidi.

Hella
17.08.2015 3 z 5

Nebylo to špatné! Jen mi strašně lezla na nervy psycholožka Diane... svojí naivitou a přemýšlením, jestli to jít nebo ještě nejít nahlásit. A taky - lépe by se mi věrohodněji četlo o zimě, kdyby venku zrovna nepanovaly osmatřicítky.... ale toť pravda čistě můj problém :-).

kikies
11.08.2015 5 z 5

Ale jo, bylo to výborné, sice na můj vkus až moc zašmodrchané, ale aspoň na vás při čtení nevyskočí jasný vrah na druhé stránce... touha po pomstě, lidská pýcha a brilantní úsudek. Nevšední a dost pestrá kombinace všemožných charakterů, dostatečné množství hrdinů i padouchů.

marca_m
29.07.2015 4 z 5

I francouzský autor dokáže vytvořit parádní thriller severského stylu. Je tam napětí, mrazivá nálada, šílený sériový vrah, prostředí psychiatrie, nevyjasněné zločiny z minulosti, sympaticky svérázný detektiv, čte se to samo...

majkuska
27.07.2015

Moc se mi knížka líbí ... :)

Richardson
20.07.2015 5 z 5

Kniha se mi líbila moc. Postavy, záptetka, prostředí, všechno parádní. Hned jak jsem dočetl, tak jsem hledal, kdy má vyjít u nás další díl. 5/5