Kruh

Kruh
https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/264964/bmid_kruh-loI-264964.jpg 4 2189 2189

Martin Servaz série

Druhý díl detektivní trilogie s komisařem Martinem Servazem, jež se stala bestsellerovou senzací ve Francii! Uvnitř domu je nalezena mrtvá žena. Spoutaná a utopená ve vaně. U bazénu v zahradě sedí její žák a milenec, který je pod vlivem sedativ. Je to vrah? Na nic si nepamatuje… Marsac je zdánlivě klidné městečko v Pyrenejích, známé díky elitní univerzitě. Dokud ovšem není zavražděna jedna z přednášejících a dokud není o pár dní později nalezeno tělo místního chovatele psů, které roztrhali na kusy jeho vlastní zvířata… Kdo a proč rozpoutal v tomto univerzitním městečku šílenství smrti? Mohly by být vraždy dílem uprchlého sériového vraha? Stačí jeden tajemný email a telefonát a komisař Martin Servaz je vtažen do vyšetřování. Hlavním podezřelým se stane syn jeho bývalé lásky z místní univerzity. Když Servaze požádá, aby se případu ujal, nemůže odmítnout… Aby vrchní komisař Servaz případ vyřešil, musí se ponořit do své vlastní minulosti a znovu otevřít své staré rány. Bude to jeho nejnebezpečnější a nejosobnější vyšetřování dosud!... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , XYZ (ČR)

Le Cercle , 2012

Karborund
22.08.2016 5 z 5

Předešlý "Mráz" byl pěkný, ale zklamal mě svým koncem.Kruh byl naprosto famozní, napětí od začátku do konce.Hvězdičkama často šetřím, nyní nezbývá než dát plný počet.

Arsi
20.08.2016 4 z 5

Bylo to zase napínavé, ale občas jsem se trochu ztrácela. B. Minier ale stále patří mezi mé oblíbené autory.

felia
19.08.2016 3 z 5

Dal jsem tři hvězdy. Bylo to sice napínavé, ale trochu překombinované a rozsáhlé. Sympaticky velký počet mrtvých zvýšil čtivost knihy. Mně vadí policisté, kteří trpí stresy, které stále někdo mlátí a které bolívá hlava. Proto dávám v thrillerech přednost Lee Childovi a jeho Jacku Reacherovi

myshmother
17.08.2016 4 z 5

Řekla bych, že o chlup lepší, než Mráz, ale pořád jen za čtyři hvězdy. Dvojí přežití téměř jisté smrti v jednom díle je na mne prostě moc. :-/ Jinak zápletka výborná, čtivost vynikajicí, hodně dobrá detektivka, ale téma samotné by se asi dalo zpracovat lépe. Po přečtení dvou dílů začínám být alergická na to, jak se hlavnímu detektivovi ve vypjatých momentech stále zvedá žaludek. Pocit strachu či nervozity se dá vyjádřit i jinými způsoby. :-)

Mesič
16.08.2016 5 z 5

Za mě plný počet hvězdiček, opravdu jsem si knihu moc užila, bylo v ní hodně zvratů a napětí, na další díl se už těším. Chvílemi jsem se trošku ztrácela, ale jinak super

Azmodan
14.08.2016 3 z 5

Pro mě po knize Mráz, která se mi líbila velmi, sklamání. Geniální nápad z vraždou a s tím, proč to pachatel udělal, co je v pozadí vraždy je opět velmi zajímavé. Bohužel kniha je (pro mě) napsaná tak, že kdyby to vše autor shrnul na padesáti stranách ocenil bych to víc. Moc omáčky bez chuti, které se nepodařilo slepit jinak krásné střípky v jeden celek

katy238
12.08.2016 5 z 5

Opět kvalitní čtenářský zážitek, ke kterému se ráda vrátím.

MichelleS
06.08.2016 3 z 5

Čtivý thriller, ale něco tomu chybí. Hlavní zápletka zločinu byla dobrá. Ale je tu hodně ale. Nedovedla jsem si vytvořit k nikomu vztah, Martin mi nebyl sympatický, ale ani protivný, dávné bouře citů jsem nikomu moc nevěřila (tedy spíš jejich sílu po letech), o nikoho jsem se moc nebála. Plno situací je tak přitažených za vlasy, až to působí směšně. Postavy jsou úporně natlačené do dramatické, efektní situace (banka, potápění) za cenu ignorování logiky a uvěřitelnosti. Některé postavy a zápletky jsou až zbytečné (Zuzana, politika, imigranti), ale aktuální a asi žádané. Samira a Vincet nikdy nespí, stále hlídají. A to počasí - zdá se, že počet bouřek vytvářejících působivou scenérii soupeří s počtem Servazových skorozmrtvýchvstání.
Přemýšlím, zda podobnost hackerky na motorce, která má raději holky, je náhoda nebo pocta jinému autorovi.
Dost mi vadilo neustálé odkazování na předešlý příběh. Mráz jsem nečetla a asi ani nebudu, tolik je toho tady prozrazeno. Nepřijde mi to se čtenářem fér hra; ti, co četli Mráz, budou navazovat, a co ostatní?
Na knize je hodně vidět snaha prodat. Když není příběh nejlepší, musí se dodat zdání, že to tak je - vzletnou anotací, bombastickým formátem. Ano, ten formát. V knihkupectví tento výrazně barevný tlustopis nepřehlédnete. Ale toho zbytečného papíru - velké okraje, velké mezery, velké řádkování - stačil by na 3 knihy, co udržíte v ruce a vejdou se do kabelky.

kadgam
04.08.2016 3 z 5

Prečítala som objemnú detektívku bez nadšenia. Čakala som prekvapivý záver, ale tento bol znovu dosť odfláknutý. Nepáčili sa mi vstupy s neznámou ženou ani všade číhajúci masový vraj a tu aj pomstiteľ? Trochu chaoticky vykonštruované a napísané. Policajti dobití na smrť a znovu v akcii. Viacero prvkov súčasnej spoločnosti dosť násilne použité: upratovač s imigranstským pozadím, ktorý zasahuje do policajtných počítačov (dúfam, že toto je číra fantázia) Príliš detailne popísané sexuálne vzťahy niektorých protagonistov.
Mráz ma bavil viac.

Arocrynn
30.07.2016 3 z 5

Tak já nevím, co je špatně, ale tahle série mi nějak nesedí. Není problém detektiv filozof, není zas takový problém detektiv mrskající latinské citáty, ale - jak to říct, vím, co obnáší práce, kterou Servaz dělá, ale tenhle "detektiv" na to nemá - buď na tu práci máte a děláte ji, nebo nemáte a najdete si jinou.
Teď budu patrně trochu spoilovat, ale přistihla jsem se, že při četbě nepřemýšlím o ději, jako takovém, ale spíše o Servazovi, jestli se mu "něco nestane" - a to z toho neustálého: ...rostla v něm nevolnost..., ...s bušícím srdcem okamžitě webovou stránku zavřel..., ...cítil, jak se mu zrychluje tep..., ...začal polykat..., ledové drápy se mu zatnuly do žaludku - a další a další. Člověk si není jistý, jestli mu ublíží pachatel, nebo jednoduše (konečně) umře na infarkt z vlastní práce, a to se tam opakuje tak často, že ke konci knížky si říkáte, "už aby to bylo". Do toho občas udělá takovou pitomost, že by to ani začínajícího spisovatele nenapadlo - nebo - že by ano(?)
Budiž, dočetla jsem, proto mohu prohlásit: "Bonum certamen certavi, cursum consummavi, fidem servavi ", aneb "Nullus est liber tam malus, ut non aliqua parte prosit".

adicek8
28.07.2016 5 z 5

Mráz jsem dočetl s rozpaky, ale i tak jsem dal Kruhu šanci a nelitoval jsem. Sice mi vadil roztahaný děj v celé první půli, (když se některá vedlejší postava objeví jednou za 250 stran a vy už dávno nevíte, kdo to vlastně je, je to trochu na pytel) ale vygradované tempo druhé půle a především dobré rozuzlení celkový dojem zcela napravilo. Hlavně jsem rád, že autor nezabil slušnou pointu ještě nějakým dalším zvratem na závěr. V tomhle díle se mi Martin Servaz zaryl pěkně pod kůži, akorát mě trochu mrzí, že nedostávají víc prostoru i jeho dva parťáci. Naopak, dějovou linku s Zieglerovou a jejím "IT pátráním" bych klidně vypustil, ta je tam vetknutá trochu nadbytečně. Celkově je to na pěkné 4 hvězdy, zatím se v mých očích autor dílo od díla zlepšuje :-)

Misha11
26.07.2016 5 z 5

Už první díl se mi četl překvapivě rychle a bavil mě, takže na Kruh jsem se moc těšila. A nezklamal.
Skvěle napsaný lehce děsivý thriller s milým komisařem Servazem, který je zřejmě nesmrtelný (takový druhý Robert Langdon :D). Místy to bylo hodně přitažené za vlasy, ale na příběhu to neubralo a já se moc těším na další díl.

skipiii
25.07.2016 4 z 5

Druhý díl byl za mě trošku slabší než první. Námět pro mě nebyl až tak moc zajímavý, i přesto že to bylo napínavé a už od poloviny knihy jsem tušila konec, který se mi potvrdil a já mám raději překvapení:) I tak hodnotím velice pozitivně a určitě stojí za přečtení.

DominikMichael
20.07.2016 5 z 5

1. díl mne natolik dostal, že jsem hned po přečtení sáhla po Kruhu. Sice s malými obavami, protože "dvojky" jsou většinou již slabší, ale tady tomu bylo naopak. Kruh je ještě lepší.

EricNor
19.07.2016 4 z 5

Jak popsat knihu, ktera me vlastne nudila. Nudila me tak, ze jsem ji na par tydnu odlozil a byl presvedceny, ze uz ji nikdy nedoctu. Ale cas zapracoval, zrovna jako touha dokoncit nedokoncene a ja se vratil. A kniha se zmenila. Predlouha expozice, hluchota a zaobirani se prevazne emocemi a vnitrni mluvou hlavniho hrdiny byly nahrazeny novymi postavami, zrychlenym dejem, budovanim napeti a zabavnosti. Zapletka je takova severska, ale u knizky se vyplati vydrzet lehce za pulku a pak uz se tezce odklada. Minier je dobry vypravec a ma i par cennych rad pro lidi, co by se chteli stat spisovateli.

vyvodka
18.07.2016 5 z 5

Výborné napínavé počtení. Líbí se mi prostředí Pyrenejí, je příjemná změna po severských detektivkách. Sice se jedná o druhý díl série, ale dá se číst samostatně. Vlastně jsem byla příjemně překvapená, že zápletka je úplně jiná než v prvním díle Mráz. Sice je tady pokračující dějová linka (např. uprchlý psychopat), ale jinak si tento díl žíje svým životem. Jsem moc spokojená, knížka mi zpříjemnila dovolenou a těším se na Tmu.

Evule81
15.07.2016 5 z 5

Naprosto výborná kniha, napínavá. Všem doporučuji ☺

Haen
06.07.2016 5 z 5

Výborné, dobře napsané, zaujme příběhem, napínavou atmosférou, popisy prostředí, charakterem hlavní postavy. Knížka je obsáhlá, ale nudit se nebudete!
Bernard Minier v jednom rozhovoru říká, že je čtenářem filozofických knih a klasické literatury, proto vytvořil postavu, která mu umožňuje o těchto věcech mluvit. ...
Možná i proto se mi jeho knihy tak líbí, Martin Servez je tak trochu postava ze staré školy, jako by se minul s dobou.

Alushka07
03.07.2016

výtečná detektivka

Magnovak
22.06.2016 2 z 5

Opět nechápu vysoká hodnocení. Jsem teprve na straně 300, ale už teď mohu zodpovědně tvrdit, že je to snad horší než Mráz.

Opět celá řada nesmyslů, která by v reálu byla nemyslitelná, za vše stačí komplet celá scéna v bance. To je neskutečná hovadina.

A celá anabáze kolem Zieglerové a jejího "zjistila, že se dokáže nabourat do počítačů jiných lidí", to už mám vyloženě pocit, že Minierovi je patnáct a k psaní nepřizval jediného odborného poradce ať už kriminalistu nebo IT. To to nikomu z "pětihvězdikářů" nevadi???? To toho o skutečné kriminalistice, IT, bankovnictví, psychiatrii atd. víte tak málo, že vám tyhle knihy přijdou jako "jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla"???

Mám v úzké rodině oceňovaného autora detektivek a také kriminalistu (30 let na oddělení vražd a u cizinecké policie) a pracuji v oblasti IT security. Ne, jistě to ze mě nedělá fundovaného literárního kritika, ale i tak trvám na tom, že tyhle knihy si víc hvězd nezaslouží, protože hlavní pilíře vyšetřování a celého příběhu jsou neslučitelné s realitou. Samozřejmě, kniha nebo film nemohou odpovídat realitě na 100%, ani na 80% ne, ale kdyby nebylo celkem zajímavých zápletek a exteriérů, neváhala bych Minierovi paskvily označit za odpad.

Kdyby se to prezentovalo jako fantasy RPG, dala bych to za 60%

francouzská literatura thrillery sérioví vrazi

Bernard Minier
francouzská, 1960