Roseanna

Detektiv Martin Beck pátrá po sadistickém vrahovi americké turistky. První ze seriálu deseti detektivních románů švédské manželské a autorské dvojice, který je kromě kvalitní napínavé četby i realistickou společensko-kritickou studií. Postava detektiva Becka je protagonistou všech deseti příběhů edice „10 románů o zločinu“. Ze švédského originálu „Roseanna“, vydaného nakladatelstvím P.A. Norstedt och Söners Förlag, Stockholm 1965, přeložil a ediční poznámku napsal František Fröhlich. Vydání druhé....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/41547/roseanna-41547.jpg 3.8128

Martin Beck (Romány o zločinu) 1.

Literatura světová, Detektivky, krimi, Romány

Vydáno: , Svoboda

Roseanna, 1965

Kniha Roseanna

Nermal

Doporučuji si přečíst znalcům severské detektivky, aby poznali, jak vypadala severská detektivka sedmdesátých let dvacátého století. V době bezmobilní a bezinternetové. Všech deset příběhů je spojeno postavami Martina Becka a jeho kolegů.
Podle knih natočili Švédové skvělý cyklus detektivek, které byly k vidění na německých televizních okruzích. Škoda že je ČST nekoupila.

Mindy

Jsem ráda, že jsem se díky této knížečce ocitla v šedesátých letech - v době bez mobilů a internetu. Švédská a americká policie spolupracovala tak, že policista poslal ze Švédska poštou dopis a za deset dnů dostal z USA odpověď. A taky si posílali telegramy. A volali z telefonní budky. Dostala jsem se do takové nostalgické nálady.

darbujan8924
24.05.2021

Za mě parádička, odpočinková, nenáročná četba, detektivka... na Martinu Beckovi jsem vyrůstal. Po X letech jsem knížky oprášil a znovu se do nich pustil.
A udělal jsem dobře

baji42
02.05.2021

Ve své době velice populární detektivky od této švédské dvojice. V současné době je tempo i styl přece jen trochu pomalejší, ale přesto jde o kvalitní literaturu. Roseanna patří k těm lepším, i tak mi při druhé četbě po létech vadil trochu rozpačitý a jakoby nedotažený konec.

martin2819
29.03.2021

Nemohl jsem se začíst, potom mne to strhlo, ale nakonec mi přišel konec těžkopádný, jasný rok 1964, a jiný styl psaní.

RoBertino27
15.03.2021

Dlouho předlouho mi v Románech o zločinu chyběla právě úvodní Roseanna. Nijak nepodkopala vysoký standard netradiční autorské dvojice a kritický náhled na švédskou společnosti. Mohu přiznat, že se těším, až si zase po nějaké době celou sérii znovu přečtu a tentokrát už ji budu mít komplet.

konicekbily
15.02.2021

První kniha o detektivovi Martinu Beckovi a jeho spolupracovnících. Za "mých starých časů" mnoho "severských detektivek" k mání nebylo, vlastně nebyly žádné severské detektivky. Proto jsme je četli a přímo hltali. Knihy této řady nelze hodnotit porovnáváním se současnými thrillery, ale porovnáním s prostředím, pro které, a ve kterém byly napsány. A protože nyní znám již hodně knih ze současné severské knihy, mohu prohlásit, že se mnozí nynější spisovatelé možná inspirovali touto dvojicí švédských manželů.

rafan65
16.01.2021

Již před mnoha lety jsem četl některé knihy z této série. Již tehdy jsem byl docela spokojený. Nyní jsem se opět k této sérii vrátil a chci jí přečíst celou. Tento první díl série není špatný ale něco tomu chybělo. Tak snad další díl bude trochu lepší.