Roseanna

Detektiv Martin Beck pátrá po sadistickém vrahovi americké turistky. První ze seriálu deseti detektivních románů švédské manželské a autorské dvojice, který je kromě kvalitní napínavé četby i realistickou společensko-kritickou studií. Postava detektiva Becka je protagonistou všech deseti příběhů edice „10 románů o zločinu“. Ze švédského originálu „Roseanna“, vydaného nakladatelstvím P.A. Norstedt och Söners Förlag, Stockholm 1965, přeložil a ediční poznámku napsal František Fröhlich. Vydání druhé....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/41547/roseanna-41547.jpg 3.8113

Martin Beck (Romány o zločinu) 1.

Literatura světová, Detektivky, krimi, Romány
Vydáno, Svoboda

Roseanna, 1965

Kniha Roseanna

konicekbily

První kniha o detektivovi Martinu Beckovi a jeho spolupracovnících. Za "mých starých časů" mnoho "severských detektivek" k mání nebylo, vlastně nebyly žádné severské detektivky. Proto jsme je četli a přímo hltali. Knihy této řady nelze hodnotit porovnáváním se současnými thrillery, ale porovnáním s prostředím, pro které, a ve kterém byly napsány. A protože nyní znám již hodně knih ze současné severské knihy, mohu prohlásit, že se mnozí nynější spisovatelé možná inspirovali touto dvojicí švédských manželů.

rafan65

Již před mnoha lety jsem četl některé knihy z této série. Již tehdy jsem byl docela spokojený. Nyní jsem se opět k této sérii vrátil a chci jí přečíst celou. Tento první díl série není špatný ale něco tomu chybělo. Tak snad další díl bude trochu lepší.

1amu
23.07.2020

Roseana byla tou první ze série a domnívám se, že šlo o zdařilý start. Samozřejmě je úsměvný rozdíl, pokud někdo čte o M.Beckovi a jeho partě nyní . Pamatuji na dobu, kdy jsem si koupil z edice 3x tuto knihu. Nevím to jistě, ale myslím si, že tito autoři otevřeli ze široka bránu tomu, čemu se dnes říká "Severská, nebo skandinávská detektivka", kde preferuji jednoznačně Švédsko v čele s mým oblíbeným Henningem Mankellem.
Roseanu řadím mezi ty lepší ze série, ale jsem rád, že doma je mám všechny a občas se k nim vracím. A spojovatelky v telefonních ústřednách mi nevadí. Pouze policajty ze Stockholmu lituji, že neměli možnost třeba "mejlovat".

Corso
23.07.2020

Faktom je ze pri citani som tuto kriminalku nevedel spociatku zaradit ani do nejakeho konkretneho casoveho obdobia, kym sa akysi datum neobjavi v texte :) Oscilovalo mi to nejak od Maigreta po nasho Kalasa. Chlapi veselo fajcia fajky, na dopisy sa caka tyzdne, telefony vam prepaja stado spojovateliek, na lodiach su parne stroje. Samotny dej je pomaly, nikam sa nenahli, vysetrovanie vam pride tak nejak ze nik nevie co s tym. Fokus rozpravaca zamerany vyhradne na Martina Becka, cely cas ho sledujete. Nijake skoky medzi 8 dejovymi linkami, nijake moderne akcne postupy. Proste veci tu niekedy lezia mesiace na stole a nic sa s tym neda robit. V podstateeee.... je to dost vynimocne ponatie. Ak citate detektivky, po case sa vam prejedia A) genialni detektivi ktori vytiahnu pachatela doslova zo vzduchu a za B) detektivi ktori maju kopec osobnych problemov a doondeny zivot.
Atmosferou fakt pripomina skor Maigreta. Takym menej fotogenickym sposobom. V inej dobe, i nej krajine... severska detektivka este nebola pojmom. Viem si predstavit ze za starych cias sa na duo MS a PW v knihkupectvach cakalo, a boli v kazdej edicii vydavajucej detektivky zastupeni aspon par knihami z tejto serie. Mne sa to citalo dobre. Ono sa to neskor rozbehne do takej standardnej vysetrovacky. Az na ten zaver... kto nechce spoiler, nech dalej uz necita. Mate zavrete oci? Dobre. Koniec mi prisiel pritiahnuty za vlasy. Policia nastazi "pascu" na podozriveho ako z nejakej cliftonovky. Nemaju nijake dokazy len podozrenie a tak skusia podozriveho proste vyprovokovat k dalsiemu zlocinu. No, neviem ci by takyto postup bol legitimny. Samozrejme to vyusti do napinaveho zaveru a volavka skoro pride o zivot, ale len skoro a podozriveho skutocne pristihnu. Jeho motivacia je tiez taka nejaka nelogicka ale zrazu sa zlomi a prizna sa. Vcelku pokulhavajuce na moj vkus. Hodnotenie... kludne si dam dalsiu zo serie ale ak to nebude lepsieeee.... lamem hul :)

kap66
01.06.2020

Ne že by se mi v reálu stýskalo po době, kdy všichni, i policisté, byli závislí v dálkové komunikaci na pevné lince, v dopravě na vlaku, a pokud chtěli z USA nějaký důkazní materiál, zabalili ho Američani pěkně do balíku a poslali poštou! Tady jsem si to ale ráda připomněla. Hodiny jsou tu spíš dny, dny jsou měsíce. A můj oblíbený švédský spisovatelský pár se rozhodl neohýbat realitu kvůli literatuře, ale obtisknout ji věrně i do tempa děje: zjišťuje se totožnost mrtvé a trvá to dlouho, tak o tom čtete taky pěknou dobu. Pak ale švédští vyšetřovatelé dostanou onen zmíněný balíček - s filmem, na kterém hledají Roseannu - a já chci děj ještě zpomalit, jak je to zajímavé.
Martin Beck tu ještě není úplně ten z Nočního autobusu a jeho dialogy s kolegy mi ještě necukaly koutky, ale stejně mě to bavilo číst. Není to četba pro mladé, kteří chtějí sprintovat. Je to pro nás, kteří vyznáváme spíš indiánský běh - chvíli jdeme, chvíli si lehce klušeme; do konce se dobereme taky, a užijeme si to.

pepa4081
19.05.2020

Deset románů o zločinu je jedna z mých nejoblíbenějších detektivních sérií, nevím pokolikáté už přečtená.
Jedna – Roseanna.
Poznáme většinu hlavních postav série, především Martina Becka. Policie musí vyřešit vraždu mladé ženy, ale nejdřív musí zjistit, kdo vlastně byla. Srdečně doporučuji.
Vrcholně uspokojivé.

Endy17
10.05.2020

Studentské nadšení z Románů o zločinu švédské autorské (a partnerské) dvojice je víc než třicetiletou historií a při mém návratu ke kdysi oblíbené literatuře už jsem tak okouzlený nebyl.

Greenfingers
29.04.2020

Dvojice švédských autorů byla u nás populární již v době hluboké totality (tedy alespoň milovníkům dobré detektivky). Knihy byl v té době relativně levné a když vyšly, stály se na ně fronty před knihkupectvími.
Roseanna je jednou z těch zmiňovaných dobrých detektivek. Myslím , že si ji v nejbližší době znovu přečtu. Doporučuji k vaší pozornosti.

severská krimi švédské detektivky

Autoři knihy