Marťan

Marťan https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/225946/bmid_martan-3Bs-225946.jpg 5 4247 1064

Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi… Před šesti dny se Mark Watney jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Teď je přesvědčený, že bude prvním člověkem, který tam zemře. Málem zahynul v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen pouze svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor, který se pro něj stane nejcennějším zdrojem síly, se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. Jak zdolává jednu zdánlivě nepřekonatelnou překážku za druhou, začíná věřit, že by na cizí planetě přece jen mohl obstát. Jenže Mars mu ještě přichystá nejedno překvapení… Strhující, podmanivý a přesvědčivý příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznadějné situaci obletěl celý čtenářský svět a ve všech zemích, kde vychází, sklízí nadšený ohlas. Zaujal i filmové tvůrce, režisér Ridley Scott točí adaptaci s Mattem Damonem v hlavní roli.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

The Martian , 2014

mpb1913
05.06.2015 3 z 5

Ty vole borec sám na Marsu, to bude pecka. No nakonec to zas taková bomba nebyla. Autor je vtipný, i ta forma psaného deníku sedla, ale napětí a nutnost přečíst další stránku to tam není. I ty problémy a jejich řešení mi už pak přišli jako jeden a ten samej vrz.

Nelly
05.06.2015 5 z 5

Pro mne jedna z nejlepších knih tohoto roku. Bezva hlášky, příběh s napětím a hlavně s mnoha zajímavostmi ze světa fyziky, chemie apod. (doufám, že autor si vše ověřil u vědátorů - pak bych ji klidně doporučila studentům těchto oborů ke čtení). Možná spíše nadchne pány než dámy, ale díky humoru si najde příznivce asi všude. Jo a díky za připomínky na 70. léta... Marku Watney, jsem Tvoje fanynka a ráda Ti uvařím něco zajímavého z brambor!

Cleopatra
03.06.2015 5 z 5

Výborná kniha! Doporučuji rozhodně k přečtení. Dlouho jsem se u knihy tak dobře nebavila. Za mě nejvyšší hodnocení.

KmkBookWorld
02.06.2015 5 z 5

Skvelá kniha, moju recenziu si môžete prečítať na tomto odkaze - http://kmkbookworld.blogspot.sk/2015/05/weir-andy-martan.html

Navi01
01.06.2015 5 z 5

Většinu knihy jsem přečetl ve vlaku v přeplněném kupé. Během té doby proběhly minimálně 4 nekontrolovatelné záchvaty smíchu. Hindenburg, lány, pirát-ninžové, (.Y.)
Jen ke konci to trošku ztratilo původní náboj.

SONP
31.05.2015 4 z 5

Bestsellerům se někdy nedá odolat, a to zvláště když pocházejí z oblibeného žánru. Tohle dílko je sice řazeno ve sci-fi, ale spíš jde o kosmonautický hard techno thriller. Autor totiž odolal pokušení a nespustil do děje ex machina žádné UFOny, takže na anténky a šedé mužíky si nechte zajít chuť.
Kosmonautické knihy já rád, nedávno jsem se prokousal Hadfieldovým Průvodcem astronauta, a tak se mi i sáhodlouhé technické popisy jednotlivých krkolomných řešení problémů četly docela dobře. Na druhou stranu děj byl možná až příliš přímočarý a všichni (vlastně včetně hlavního "záporáka" z NASA) jsou příšerně správní chlapi a holky, až to bolí - pouze hlavní hrdina je správňák s geekovsky cynickými průpovídkami (pravda velmi vtipnými, viz fyzikální jednotka ninža-pirát nebo hloubání o Aquamanovi). A proto nemohu knize, která ve mě vyvolává spíš vzpomínky na správného Bruce Willise z Armageddonu než na Hankse z Apolla 13 dát plný počet, i když téma by si to zasloužilo. A mám obavu, že nadcházející filmové zpracování se neobejde bez "vlastenecké trubky". Ale půjdu na něj! 70%

ŽabákDokvákal
30.05.2015 5 z 5

Nevím, jak je tomu u českého překladu, ale v angličtině je kniha vtipná, děj příjemně plyne a hlavního hrdinu jsem si pro jeho humor a houževnatost zamiloval hned od začátku.
Nikdy jsem na sci-fi nebyl, nicméně tato kniha si získala moje srdce! Pokud mluvíš anglicky, tak si ji rozhodně přečti v angličtině, neumím si představit, jak některé věty mohly být přeloženy do češtiny tak, aby si zachovaly svoji vtipnost.
Doporučuji!

eva-lupen
30.05.2015 2 z 5

Kniha mne docela zklamala. Podle recenze jsem čekala něco víc napínavého a vtipného, ale nakonec jsem byla ráda, že jsem to dočetla. Vůbec si nedovedu představit, jak podle tohodle natočí film.

zuzana4291
30.05.2015 5 z 5

úžasná kniha....kdybych nemusela pracovat a spát, tak tuhle knihu vůbec neodložím....velmi chytlavý příběh, který je od začátku až do konce, prakticky jsem nenašla slabší místo

simkarta
29.05.2015

knížka je vtipná, originální a napínavá. Je pravda že některé části jsem musela číst dvakrát, protože můj mozek to na poprvé nepobral ,ale rozhodně ji můžu zařadit mezi moje nejoblíbenější .Určitě doporučuji přečíst .

managa
29.05.2015 5 z 5

Skvela kniha, od ktere jsem se nemohla odtrhnout! Jen obcas byla na muj vkus prilis technicka.

maid
29.05.2015 5 z 5

Nejlepší kniha tohoto roku a rozhodně nejlepší kniha, co jsem za poslední dobu četla. Je to napínavé od začátku až do konce, přestože všichni vědí, jak to skončí. Celou dobu jsem Markovi fandila a naprosto jsem si ho zamilovala. Knihu s tak sympatickou hlavní postavou jsem již dlouho nečetla. Navíc je i vtipná!
Těším se na film, vypadá docela nadějně, tak doufám, že ho nezkazí, protože tato kniha je naprosto báječná!

hlina
29.05.2015 2 z 5

Velmi rychle jsem se začetla, ale stejně rychle mé nadšení opadlo. Bylo to takové "americké". Hned jsem si vybavila několik filmů o tom, jak je možné ve vesmíru zvládnout úplně všechno. Hlavní hrdina mi připomínal Ferdu Mravence. Kladně hodnotím jeho smysl pro humor. Jen kvůli tomu jsem knihu dočetla.

ElisR1
25.05.2015 5 z 5

Naprosto skvělá kniha. Výborně jsem se celou dobu bavila.

bosorka
24.05.2015 3 z 5

Během čtení jsem neustále kolísala mezi hodnocením třemi a čtyřmi hvězdičkami. Začetla jsem se přerychle, pak moje nadšení trošku opadlo a přišlo mi, jak když se pročítám učebnicemi fyziky, mechaniky, matematiky či botaniky. Sice vcelku zajímavě pojatými, ale i tak, prostě učebnice po nějaké době přestávaly bavit. Pak se zase příběh zhoupl trochu jiným směrem a zase začalo bavit více. Oceňovala jsem humor hlavního hrdiny, neuvěřitelného vynálezce, jak tu někdo už poznamenal, takového MacGyvera. Ale děj je přece jen přespříliš předvídatelný. Jak to skončí, musí být jasné snad každému, že cesta k cíli nebude úplně růžová, taky. Že hlavní hrdina mnohokrát narazí, je nabíledni, čeká se pouze na to, co bude špatně a jak si s tím poradí. A tak vlastně pořád dokola. Říkala jsem si, že by to přece jenom dostalo jinou šťávu, skončilo-li by to jinak. Nestalo se, a tak nakonec vyhrály tři hvězdy. Ale Marťanovi neupírám, že je to vcelku svěží čtení.

alfinha2321
23.05.2015 5 z 5

Práve jsem dočetla a musím říct, že se mi strašně líbila, a to jsem většinou v hodnocení knih spíše zdrženlivá. Moc se mi líbil styl, jakým to bylo napsané, forma deníkových záznamů této knize skutečně sedí. Popisy vývoje myšlenek a nápadů hlavního hrdiny byly podané srozumitelně a navíc se mi moc líbilo, jak většinou tuto popisnou pasáž na konci shodil vtipným (často i velice ironickým) komentářem.
Ze začátku mě kniha naprosto strhla, což jí tedy bohužel nevydrželo až do konce, ale i přesto jí hodnotím jako velice zajímavou knihu, jednu z nejvíce top, co jsem letos četla. Na počest Marka se dnes k obědu budou servírovat brambory!

Veggi
22.05.2015 5 z 5

Mám moc ráda sci-fi a toto je první kniha za delší dobu, která mě zaujala a moc se mi líbila. Četla jsem, že Ridley Scot bude natáčet (respektive asi už natočil) film dle této knihy, na který se už teď moc těším (i když doufám, že to nebude takový propadák, jako banda nesvéprávných vědců v Prometheovi)! Pěkně pojatý příběh, kde nejsou zelení (ani rudí) mužíčci, ale přesto se nemůže od knihy odtrhnout.
Právě jsem viděla film Ruda planeta a nemůžu se zbavit pocitu, že se autor knihy nechal inspirovat (astronauti ztratí možnost komunikace a díky staré sondě jsou opět ve spojení; k záchraně se musí dostat ke starému modulu;....).

-bad-mad-wolf-
21.05.2015 5 z 5

Robinson Crusoe třetího tisíciletí.

artabanb
20.05.2015 3 z 5

Hodně výpočtů :).

PMR
15.05.2015 3 z 5

Americká pohádka. Doufám, že lidi jsou dost rozumní, aby knihu nebrali moc vážně.
Kromě hamburgerů je v knize skoro všechno - čtenář se dočká i rozbíjení aut a záchrany bombou. Hlavně při čtení dialogů člověk zažije dost peklo - až takoví pitomci nejsou ani v NASA.