Marťan

Marťan https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/225946/bmid_martan-3Bs-225946.jpg 5 4257 4257

Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi… Před šesti dny se Mark Watney jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Teď je přesvědčený, že bude prvním člověkem, který tam zemře. Málem zahynul v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen pouze svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor, který se pro něj stane nejcennějším zdrojem síly, se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. Jak zdolává jednu zdánlivě nepřekonatelnou překážku za druhou, začíná věřit, že by na cizí planetě přece jen mohl obstát. Jenže Mars mu ještě přichystá nejedno překvapení… Strhující, podmanivý a přesvědčivý příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznadějné situaci obletěl celý čtenářský svět a ve všech zemích, kde vychází, sklízí nadšený ohlas. Zaujal i filmové tvůrce, režisér Ridley Scott točí adaptaci s Mattem Damonem v hlavní roli.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

The Martian , 2014

ZuzanaZ83
29.09.2021 4 z 5

Kniha narozdíl od filmu je plná technických detailů a postupů, které se zdají někdy nadbytečné, ale dávají smysl. Deníkové záznamy Marka jsou taky plné humoru, nadhledu i vůle žít. Jednoznačně super počin.

pablito
28.09.2021 3 z 5

Jsem se na tuhle knížku těšil. Nedá se říct, že zklamala. Ale na můj vkus tam byly pasáže věnované chemii a mechanice moc podrobné a nudily mě podobně jak hodiny chemie a mechaniky ve škole. Nicméně nelituji, i když se k ní už asi znovu nevrátím.

Calwen89
23.09.2021 5 z 5

Sci-fi rozhodně nepatří k mým oblíbeným žánrům, přesto jsem si tohle neuvěřitelně užila. Děj sám o sobě není příliš zajímavý, (astronaut co nedopatřením uvízne na Marsu) ale autor to uměl neuvěřitelně krásně podat. Je to čtivé, vtipné, plné zvratů, emocí, naděje, zajímavostí a úvah k zamyšlení. Ta kniha má opravdu velký přesah což je v tomto žánru něco nevídaného.

Mi--LADA
19.09.2021

Mám ráda sci-fi příběhy o pobytu ve vesmíru, o přežívání na některé z jiných planet. Tenhle kosmický trosečník, který bojuje o přežití zcela sám jak Robinson, je asi nejpopulárnější. Pátrám po dalších. Baví mě to.

david5746
18.09.2021 4 z 5

Tak si ze sportu semtam něco doplním do nějaké té staré výzvy a tak se ke mně dostal Marťan, jakožto kniha, která je psaná formou deníku. Film jsem sice (asi) kdysi viděl, ale v hlavě z toho zůstalo naprosté minimum, tak jsem se do četby pustil víceméně bez nějakých větších spojlerů.

Knížka je každopádně hodně čtivá a zajímavá. Boj zapomenutého astronauta na Marsu o přežití je strhující záležitost. Občas je těch technických popisů asi trochu víc, ale zase jak to jinak popsat a dá se to rozhodně přežít. A když se k tomu přidá pohled ze Země a na zbytek posádky, tak si čtenář jen lebedí. Nehodnotím ale na plno a to z toho důvodu, že se některé pasáže braly naopak z rychlíku až moc. Třeba je prakticky vynecháno, co ta posádka ten rok navíc dělala a celkově bez cesty domů, přistání a alespoň párstránkové dohry na Zemi mi to prostě přišlo nekompletní.

Celkově ale spokojenost.

tereza5844
03.09.2021 5 z 5

Když mi bylo 15, bylo to moje první kniha, kterou jsem přečetla v originále. I přes vědecké termíny a jazykovou bariéru jsem ji přečetla během pár dní o Vánoční prázdniny. Hned na to jsem dvakrát za sebou viděla film. Jednou sama a podruhé s rodiči, protože jsem byla přesvědčená, že si jej zamilují (a taky že zamilovali!). Mám k Marťanovi hrozně blízký vztah a je to jedna z nejlepších knížek, jaké jsem kdy přečetla :)

misatrix
31.08.2021 5 z 5

Bala jsem se, ze me kniha nebude bavit, jelikoz jsem videla film, pote jsem si uvedomila, ze si z filmu pamatuji jen par informaci a tak jsem se do knihy pustila. Nebudu predstirat, ze jsem rozumela "vedecke terminologii", ani slozitym vzorcum, presto jsem si pribeh uzila. Rozhodne doporucuji!

petronella1
17.08.2021 5 z 5

Prostě skvělé...

animovanej medv
16.08.2021 5 z 5

Kniha je svělý důkaz toho, jak filmy natočené podle knih často nejsou dostatečné!

Moc se mi líbí autorova fantazie. Líbí se mi, jak z technologických nedostatcích dnešní doby elegantně vybrusil. Pouze naznačuje, jak by taková technologie mohla fungovat (např.: zmiňuje se o AVG - které vyrábí palivo z marzovské atmosféry).
Každopádně kniha má obrovský morální přesah, kvůli kterému má cenu se začíst. A který bohužel z filmu zmizel. Nechápejte mě špatně, nechci říkat, že všechny filmové adaptace jsou špatné, ale tady se to prostě tolik nepovedlo.

Jara.v
04.08.2021 3 z 5

Dá se to docela dobře srovnat s filmem. Ironickým způsobem psaná kniha, která v mnoha případech hodně pobaví. Popisování činnosti Watneyho na Marsu je sice chvílemi až příliš podrobné, ale když je to celé zakončené vtipně ironickou poznámkou, dá se to odpustit. I reakce lidí na zemi je dobře popsaná. Prostě lidsky psaná kniha.

Arwen777
25.07.2021 3 z 5

Čekala jsem poutavý příběh o boji o život na rudé planetě, ale pro mě se ta poutavost utopila v přemíře technických podrobností. Obdivuji autora, který asi nastudoval spoustu materiálů a musí být technicky velice zdatný, bohužel mě to míjelo, ztrácela jsem se prakticky od začátku a na to, abych se poučila, byly chemické a fyzikální popisy příliš podrobné a složité a bylo jich příliš mnoho, takže jsem v podstatě už ani nedávala pozor.
Postava Marka se mi moc líbila a jsem ráda, že do vesmíru lítají takto schopní lidé. My ostatní bychom nepřežili a nevyřešili první problém. Velice oceňuji Markův smysl pro humor a sebeironii, dobře jsem se jeho reakcemi bavila.
Chápu, že má kniha tolik kladných recenzí, já jsem bohužel technický ignorant...

speciale88
18.06.2021 5 z 5

Film super, kniha ještě lepší. Prostě pecka, přečteno jedním dechem. Doporučuji

Adellll
29.05.2021 5 z 5

Marťan byl opravdu skvělá kniha. I přes hodně pro laika odborných pojmů se četla fakt dobře, hlavní postava působila neskutečně sympaticky a i když jsem před samotným čtením viděla filmovou adaptaci, u některých scén se mi vážně tajil dech:D.

sgjoli
28.05.2021 4 z 5

Tak jsem se konečně i já dostala k přečtení Marťana.
Přiznám se, že na začátku jsem měla trochu problém se začíst. Jednak to bylo dáno asi mojí čtecí krizí, co jsem trochu pociťovala, a také tím, že kniha sama o sobě je prošpikovaná značnou řádkou technických/vědeckých údajů, kterým já jako naprostý laik příliš (či skoro vůbec) nerozumím.
Tyto technické/vědecké informace, na které jsem si musela chvíli zvykat, jsou nedílnou součástí příběhu a já obdivuji autora, že to takhle dokázal dát dohromady a zakomponovat to do děje tak, aby to nebylo rušivé, ale naopak to působilo přirozeně, což se nakonec povedlo. To, že jsem měla problém si některé věci představit či chápat, je pak moje mínus - určitě to nevnímám jako chybu knihy. Ale je to pro mne důvod, proč ubírám jednu hvězdu - nedokázala jsem na 100 % pojmout vše, co autor v knize uvádí.
Ale jinak jsem s knihou dost spokojená. Jde o napínavý příběh o přežití a o vůbec o té vůli přežít. Hlavní hrdina je velmi inteligentní, vzdělaný, dost zručný, hodně hodně trpělivý a sám o sobě dost svéráz se smyslem pro humor. To, jak se s celou situací popral, bylo obdivuhodné. Přirostl mi k srdci a obdivuji jeho vnitřní sílu. Je fakt, že jako astronaut asi musel mít za sebou velmi náročný a pečlivý výcvik. Ale to, čím si prochází, je i tak neuvěřitelná fyzická i psychická zátěž, kterou by jen tak někdo neunesl, takže klobouk dolů.

WopiMK
11.05.2021 1 z 5

Asi jediné sci-fi, které jsem nedokázal dočíst, neb by mě unudilo k smrti.

potok
05.05.2021 5 z 5

Povinná literatura pro milovníky sci-fi.

kramver
03.05.2021 5 z 5

Ať jsem se v životě nacházala v jakkoliv zoufalé situaci, pořád jsem na tom byla dobře oproti Markovi. Mark je na Marsu, sám... Ze začátku jsem se proklínala, že jsem nedávala víc pozor na hodinách fyziky a chemie, ale pak jsem si zvykla a užívala si sarkasmus a neuvěřitelnou touhu přežít. Tahle kniha je chytrá, vtipná, má nadhled a hrdinu, který to nehodlá jenom tak vzdát. Hned po dočtení jsem si pustila film a rozhodně doporučuji knihu. Z filmu se vlivem asi snahy o korektnost vytratil břitký humor, kterým Mark oplývá v knize. Ta si celou dobu drží náladu lehčí než je gravitace na Marsu, nesklouzává k patosu a ze všeho vybruslí s grácií. Nečekejte srdcervoucí drama, Mark je chodící či poskakující naděje sama. Naděje nejen na záchranu jednoho člověka, ale vlastně i dobroty celého lidstva.

shrebec
14.04.2021

Kniha marťan je příběh o Marku Watneyovi který byl jeden z prvních lidí na Marsu a taky první který na něm ztroskotal. V knize se dočtete jestli se dostal zpět na zem a jak.
Kniha je plná napětí a zvratů, vše je hezky vysvětlené a popsané, velmi se podobá filmu, ale taky je velmi zdlouhavá, je tam hodně chemických a fyzických pojmů které jsem nepochopil a deníkové záznamy které nebyly moc zajímavé. Ze začátku to není moc záživné, ale na konci se to hezky rozjede. Kniha se mi líbila a pokud máte rádi sci-fi, doporučuji přečíst

kačenka80
13.04.2021 3 z 5

Začátek mi přišel moc nudný. Potom se to trochu rozjelo ale čekala jsem mnohem víc. Je pravda, že kniha byla mnohem lepší než film, který jsem si po dočtení zkoukla.

HaniSebi
10.04.2021 5 z 5

Skvělá kniha, ale měla jsem chuť dát o hvězdičku méně, protože jsem kvůli ní šla spát ve 4 ráno. Pokud víte něco o chemii, fyzice atd., pak určitě najdete stovky nepřesností a blbostí. Já jsem to ve své blažené nevědomosti Andy Weirovi žrala i s navijákem. Vše tak dobře popisuje, že ve mně vyvolal pocit reálnosti, až jsem si sem tam říkala "jo, to je logický, to dává smysl".
Mark Watney se stal jednou z mých nejoblíbenějších knižních postav vůbec. Optimistický, vtipný sympaťák, který si (dost nereálně) poradí vážně v každé situaci. Nejsem fanynka sci-fi, ale tohle bylo bezva. Chápu, pokud se někdo nemůže začíst, začátek se může zdát trochu pomalejší, ale doporučila bych vydržet. Teď mám v plánu co nejdřív zkouknout film.