Marka Tullia Cicerona O nejvyšším dobru a zlu knihy patery

Marka Tullia Cicerona O nejvyšším dobru a zlu knihy patery https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/401954/bmid_marka-tullia-cicerona-o-nejvyssim-d-fu8-401954.jpg 4 2 1

Ciceronovo dílo O nejvyšším dobru a zlu se skládá ze tří rozmluv a z více než pěti knih, v nichž Cicero pojednává o filosofiích epikurejců, stoiků a Antiocha z Askalonu. Spis je sestaven tak, že každý filosofický systém je popsán v jedné knize a v následující se o něj vede disputace, vyjma platonismus Antiocha z Askalonu, jehož popis i kritika jsou v jedné knize zároveň.... celý text

Clivicus
08.01.2023 4 z 5

Zprvu jen řeknu, že, byť byl autor sebeméně zběhlejší v antické filosofii a v Ciceronovi, překlad byl velmi zbrocen a ztřísněn autorovým archaickým jazykem, jejž tam vtěsnal a do něhož se nutil, až je text mnohými místy nesrozumitelný a zmotaný. Řídil se zaslepenými brusy, které neměly ponětí o jazyku, a bohužel tím předklad ubývá na kvalitě.
Je velice zajímavé číst Ciceronovo rozjímaní proslulých filosofických škol, kterak se je snaží kriticky rozebrat a u žádného neopomenout své výtky. Jak je řečeno i v předmluvě, ne všude byl zcela objektivní (zejména u epikurovců), ale na tehdejší dobu si člověk musí vážit jistého jeho nadhledu. Vcelku je dílo De finibus bonorum et malorum jedno z Ciceronových nejpropracovanějších a i my z něho máme co čerpat.