Marie Antoinetta: Strmý pád

Marie Antoinetta: Strmý pád https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/192792/bmid_marie-antoinetta-strmy-pad-2rg-192792.jpg 5 54 20

Marie Antoinetta série

< 3. díl

V závěrečném díle trilogie provázíme Marii Antoinettu obdobím, kdy pro ni bylo nejtěžší uchovat si důstojnost. A možná i zdravý rozum… Marie Antoinetta už ve Francii zažila mnohé – bojovala se svazující etiketou, intrikami dvořanů i liknavostí vlastního manžela. Z frivolní nezodpovědné dívenky se zálibou v přepychových radovánkách postupně vyzrála v odpovědnou ženu, oddanou matku a zdatnou političku. Nic ji však nemohlo připravit na budoucnost, neboť po dobytí Bastily se ocitla ve víru událostí, které by si nepochybně dříve ani nedokázala představit. Králova nerozhodnost přinutila Marii Antoinettu převzít aktivitu a bojovat ze všech sil za zachování monarchie. Přes veškerou snahu však zůstala v izolaci, neboť Ludvík cele rezignoval, většina stoupenců musela uprchnout do zahraničí a těm, kteří zůstali, nebylo radno věřit. Když se k útěku konečně odhodlal i král, bylo již pozdě. Navzdory přestrojení byli členové královské rodiny rozpoznáni a potupně posláni zpět do Paříže. Boj o záchranu monarchie se začal přeměňovat na boj o holý život, ovšem brzy bylo zjevné, že i ten je předem prohraný. Marie Antoinetta stanula před poslední výzvou svého života: navzdory krutému ponižování si uchovat důstojnost a smířit se s nevyhnutelným koncem.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Domino

Confessions of Marie Antoinette , 2012

Rozmarýna Rozm
30.12.2023 5 z 5

Závěrečná část trilogie byla strhující, nejlepší. Královská rodina zažila 3 roky ústrků. To nejhorší zažila Marie Antoinetta ve svém posledním ubytování, žádné soukromí, byla zbavena úplně své důstojnosti. Dozvěděla jsem se pro mě nové věci. Např. že se královská rodina pokusila o útěk za hranice Francie a že o popravě Ludvíka XVI. rozhodl 1 hlas, hlas vlastního bratrance. Revolucionáři se chovali jako zvířata. Jak jsem se dozvěděla z doslovu, tak gilotinou bylo popraveno 72% lidí nejnižší třídy, několik málo procent kněží, 16% aristokracie a zbytek vysoce postavení revolucionáři. Takže to nevypadá na třídní boj, jak jsme se učili ve škole, ale na občanskou válku.

sweeney
16.08.2023 4 z 5

Závěrečný díl trilogie o životě Marie Antoinetty, ženy, jejíž neblahý osud je málokomu neznámý. Stejně jako předchozí dva díly, i tento je doslova nabitý detailními informacemi, tentokráte o plánech na záchranu jak monarchie, tak bohužel i vlastních životů. I přesto, že čtenář ví již od prvního svazku jak to vlastně celé dopadne, přece je celá série zajímavou studnici nových informací. Všem milovníkům historie doporučuji :)

Babo
24.10.2022 5 z 5

Děkuji autorce za čas,který věnovala studiu mnoha stran,které byly napsány o životě Marie Antoinetty . Předkládá čtenářům ucelený pohled na život nejen mladičké dauphinky a následně královny,ale i život u dvora za panování Ludvíka XVI .
Celé rozsáhlé dílo je napsáno z pohledu hlavní postavy. Autorka se snaží být objektivní a tak můžeme sledovat život v radovánkách, dozvídáme se o způsobu oblékání,módních účesech ,zvycích u královského dvora při stolování ,při porodu královských dětí,ale hlavně o docela obyčejných lidských problémech .
Poslední díl nás doslova uvrhne z bezstarostných dní do dnů utrpení,hrůzy,beznaděje a zoufalství .
Prožíváme každičkou chvíli ponížení a můžeme jen nevěřícně kroutit hlavou při popisech zvěrstev a touhy po krvi lidí,kteří kdysi vítali nového krále a novou královnu.
Je těžké po tolika stranách několika větami popsat vše,co je v knize zachyceno a tak nejlépe sednout a pustit se do čtení .

Evar88
11.09.2021 5 z 5

Brilantní zpracování závěrečného dílu, který si s ničím nezadá s těmi předchozími. Kniha se odehrává v ,,krátkém" období mezi léty 1789 - 1793, avšak Marie Antoinetta jakoby stihla prožít několik životů. Kolo štěstěny ji v předchozím díle vyneslo na vrchol, po němž následoval onen strmý pád s okamžiky hrůzy i naděje na záchranu - rodiny, manžela, dětí, jí samotné... Každý si jistě vzpomene na hodiny dějepisu, kdy se Velká francouzská revoluce nestíhala probrat, takže se výklad omezil na útržkovitá hesla jako: Pád Bastily - Přinucení královské rodiny přestěhovat se do Paříže - Vyhlášení Deklarace práv člověka a občana - Volnost, rovnost, bratrství - Snaha královského páru o útěk - Popravy... Ale nikdo už nás neučil jaké rabování, ničení památek a nesmyslné krveprolití se odehrávalo dál. Jaký nátlak byl vyvíjen na královskou rodinu, kolikrát o vlas unikla smrti. Kolo osudu se roztočilo tak rychle, že už se nedalo zastavit a revoluce se změnila v krvavý teror, kdy pravda, lidský rozum a soucit nic neznamenaly. Všech postav mi bylo neskutečně líto, zejména samotné Marie Antoinetty, které sebrali naprosto vše. Nejen přepychový palác a garderobu, ale i nejbližší přátele a dvorní dámy, svobodu, soukromí, manžela, milované děti, nikoliv však důstojnost. Tato kniha ve mě bude rezonovat hodně dlouho.

ZUZANA-123
02.08.2021 5 z 5

Krásný román z kruté doby kdy krev ve Francii tekla proudem.

tereza94
07.12.2020 5 z 5

Musím říct, že kniha mi otevřela oči. Dřív jsem si myslela, jaká byla Antoinetta namyšlená slepice, ale příkoří a ponížení, kterými si musela projít ke konci života bych nikomu nepřála. Knihu jsem chvílemi odkládala, protože mi bylo do pláče. Rozhodně doporučuji celou sérii všem, kteří mají podobně jako já, zkreslený pohled na ni a na Ludvíka.

tereza1198
24.07.2020 4 z 5

Tohle bylo nepříjemné čtení. Nevěděla jsem, jaká všechna příkoří si král s královnou museli prožít než přišel jejich konec. Pořád jsem jim přála, aby se útěk vydařil. Dějiny nepřepíšeme. Moc dobrá kniha. Vive la reine.

samoska
05.01.2018 5 z 5

Nevím co napsat,tahle knížka mě pohltila,od chvíle popravy Ludvíka XVII se mi četla hodně těžko,chvílemi jsem jí už ani číst nechtěla .Vím,že ne úplně vše je v knížce pravda ale když jsem četla jak bylo s Marií Antoinetou zacházeno,a co se dělo s jejím synem,tak i na slzy došlo,asi možná proto,že sama mám děti,a moc jsem se do toho děje nechala vtáhnout.Vlastně pořád jsem hledala důvod PROČ?myslím,že její smrt a celé jeji rodiny byla zbytečná,že byla jen v nesprávný čas na nesprávném místě...Obdivovala jsem jí,jak se s očekávaným příchodem smrti dokázala vyrovnat,já bych to nezvládla. Každopádně bych v té době žít nechtěla.Knížku mohu jen doporučit.Škoda,že spisovatelka nemá další knihy na podobné téma,bylo to moc pěkně napsané,žádné fikce,v knize je spousta faktů které se dají ověřit.

hroneczek
25.11.2017 5 z 5

Celá trilogie vykresluje všem známou Madame Deficit v lidském, mateřském, milujícím podání, takovou, jaká skutečně byla. O posledních letech a měsících Marie Antoinetty jsem četla jedním dechem. Úžasné a zároveň nesmírně děsivé je, že autorka knihu psala podle skutečných události, vycházela z reálných podkladů a nepřikrášlených faktů. Těžko se některé situace rozdýchávají. Barbarství, krvežíznivost, bezohlednost a vlastní obohacení tehdejších revolucionářů je v některých ohledech i v dnešní době stále přítomno. Bohužel.
Smekám nad autorčinou práci a přeji si více takových historických románů.

gigi77
13.11.2017 4 z 5

Chaos, bída, strach a nejistota ... co vede lid k hrůzným činům a masovým jatkám?
... nepředstavitelná krutost a opět intriky ... tak bych charakterizovala události Francouzské revoluce, kdy dochází k neopominutelnému svržení monarchie. Poslední z trilogie je věnovaná především těmto historickým událostem. Je to část zdlouhavá, někomu může připadat méně záživnější, avšak konec románu má spád a nenechá oko suché. Jak by se zachoval každý z nás na jedné či druhé straně mince? Skutečně lid tolik nenáviděl onu královnu? ... Román dojme a donutí k zamyšlení. Velice pěkné a kvalitní čtení.

kasparos
17.02.2017 5 z 5

Výborná kniha

angelice
04.12.2015 4 z 5

Masochistické čtení této knihy jsem si užila. Celou trilogii nemůžu hodnotit jinak než kladně, poslední díl nevyjímaje. Řekla bych, že tomu, kdo chce uvěřit ději a není úplný cynik, přiroste královna k srdci i přes to, co do dotyčného ve škole nahustili o francouzské revoluci.

Valko
23.11.2015 5 z 5

Třetí díl=nejlepší díl... Smutné a zároveň tak strašně hezké... Na konci mi i slza ukápla...

Paulika
16.10.2015 5 z 5

Cela trilogie je velice dobre napsana a opravdu drzi ctenare prikovaneho ke knize. Atmosfera je jedinecna a ctenar je zcela pohlcen onou dobou, at uz u dvora, ci pozdeji ve vezeni. Libila se mi objektivnost autorky, i kdyz sama skromne priznava v dodatku knihy, ze je to fikce. Behem cteni jsem udalosti konzultoval predevsim s Wikipedii a musim uznat, ze autorka byla velice pecliva. Kniha by si urcite zaslouzila obrazovou dokumentaci, portretu z one doby s vetsinou dejovych postav existuji (ale asi problem s pravy) a ctenar by si udelal i obrazovy dojem tvari postav. Jen obrazu MA v urcitych zivotnich cyklech je plno. Stejne mapka uteku kralovske rodiny a prip. mapka mesta Parize z one doby s vyznacenymi hlavnimi dejovymi budovami. Proto opet doporucuji wiki prip. Google. Hodne me zaujala kruta doba z obdobi 1789-1793 - doby revoluce, kdy "pozirala i sve vlastni deti" a nemohl jsem se ubranit srovnani s alegorickou knihou Farma zvirat od Orwella.

Ivanule
04.09.2015 5 z 5

Naprosto strhujici zavrseni trilogie o Marii Antoinette a jejich poslednich letech zivota po padu Bastily.Tato kniha me doslova dostala svym popisem udalosti,ktere si musela vytrpet pred svym koncem.V nekterych pasazich jsem i knizku nekdy musela odlozit a rikat si jak tohle vsechno mohli lide dopustit,zvlast popsane nektere činy. Pokud vas osud dcery rakouske cisarovny Marie Terezie zajima,rozhodne si tuto trilogii prectete!

Antoaneta
03.04.2015 4 z 5

Přečetla jsem celou trilogii a i tento poslední díl je skvěle napsaný,klobouk dolů před autorkou.Ač je poslední období Marie Antoinetty velmi smutné autorka příběh podala strhující formou stejně jako předchozí dva díly.Čtení jsem si užila a ráda celou trilogii doporučím dál rozhodně stojí za přečtení.

Markett
01.08.2014 5 z 5

Celá trilogie se mi velmi líbila a hluboce zasáhla. A třetí díl se mi moc líbil, i když vyprávěl o zlých a šokujících časech ve Francii. Kniha mě dokázala zatáhnout do děje a občas jsem se cítila hluboce zasažená osudem Marie Antoinetty a její rodiny. Autorka dokázala tuhle dobu výborně vystihnout a zapůsobila na mě tím, že kniha byla vyprávěna z pohledů dvou žen - samotné královny a sochařky. Nejzajímavější ovšem bylo, že jsem se dozvěděla několik dalších věcí o Marii Antoinettě, že jsem si tuto panovnici oblíbila mnohem více.

11karina
30.05.2014 5 z 5

Přečetla jsem celou trilogii - i když to tak většinou nebývá, tento poslední díl hodnotím jako nejlepší. Možná proto že my sami žijeme v politicky složité době a zrcadlo dějin nám může napovědět, kam až se situace ve společnosti může vyvinout...Stylem psaní se mi autorka dokázala v některých pasážích tak přiblížit, že je člověk i šokován a zasažen některými samozřejmostmi a životem v té době. Přesto, že příběh Velké francouzské revoluce a této panovnice se může zdát "vyčpělým" tématem, je rozhodně co objevovat.

danit
14.04.2014 5 z 5

Strhující od začátku do konce. Dvě vypravěčky - Marie Antoinetta a sochařka Louison Chabryová - odkrývají to nejlepší a nejhorší z obou světů. MA byla vězněna a tak izolována od událostí, které se děly venku. Vyprávění sochařky tak vytváří celistvější obrázek tehdejší doby. Děj se odehrává od 5. října 1789 (kdy pochodují nespokojené davy směrem na Versailles) do 16. října 1793 (kdy je MA popravena)

Lucy2211
02.04.2014 5 z 5

Další úžasný a strhující příběh z pera této nepřekonatelné spisovatelky. Moc se mi závěrečný díl o francouzské královně, Marie Antoinettě, líbil. Autorka opět dokázala, že se velmi vyzná v panovnických rodech a že o ví vše o francouzské revoluci. Marie Antoinetta ani její manžel, král Ludvík XVI to neměli vůbec jednoduché. I když je kniha velmi obsáhlá a někdy až dopodrobna zacházející, líbilo se mi to, že je to psané formou deníku samotné královny Marie Antoinetty. Určitě bych jí všem doporučila :)