Přiznat vinu

Přiznat vinu https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/409376/bmid_priznat-vinu-8jl-409376.jpeg 4 445 152

Novinář Marek Vráz série

Jedné deštivé červencové noci roku 1996 mizí v Praze beze stopy mladá žena. I přesto, že se okamžitě rozbíhá intenzívní pátrání, není nalezena jediná indicie, která by k ní policii přivedla. O dvaadvacet let později jiná žena podléhá zákeřné nemoci a její beznadějně stav vyprovokuje k činu muže, který ví, co se té dávné deštivé noci událo. Pravda, jež vyplouvá na povrch, s sebou však nepřináší úlevu a vykoupení, nýbrž jen další bolest a několik podob smrti.... celý text

Bee240
16.03.2021 3 z 5

Další knihu tohoto roku mám přečtenou a tentokrát jsem četla českého autora... tento rok jsem se rozhodla číst i českou literaturu, protože ohledně našich knih jsem teda dost pozadu.
Kniha byla napsaná stylem starých detektivek, alespoň mě to tak přišlo. V této knize oproti jiným detektivkám nečekejte žádné zvrácenosti ani psychopatického vraha - hlavním tématem je zmizení mladé ženy která se ztratila v roce 1996 - a přesně v tomto roce se odehrává většina příběhu. Seznámíme se zde s mladým začínajícím novinářem Markem Vrázem kterému v práci nikdo neřekne jinak než Terence a dělá tam takovou holku pro všechno.
Jeho první novinářský příběh je právě o Sáře - dívce která se ztratila a kterou znal, i když jen povrchově.
Při čtení nás provede svým pátráním po pravdě a seznámením s detektivem Malíkem.
Samotné zmizení má kolem sebe dost nejasností a chvílemi to vypadá že se policie jen honí od čerta k ďáblu....po nějaké době se příběh přesune do roku 2019 a tady po x letech opět přichází na scénu teď už ostřílený novinář Vráz. Událost z roku 96 vezme nečekaný směr a pravda se ukáže najevo po hodně dlouhé době.
Popravdě jsem byla velmi překvapena jak to celé dopadlo a čekala jsem že budu číst o vyšetřování a nakonec se dostaneme k rozuzlení...tady to bylo ale jinak máme tu případ který pak najednou jakoby končí, ale dostaneme se o několik let dopředu a tam se stane to hlavní a celý případ může být konečně uzavřen.
Tři hvězdy dávám z důvodu že by určitě stálo za to dát případu více prostoru a kniha by mohla mít klidně více stran.

ivoiro
07.03.2021 5 z 5

Úžasná kniha, která si zaslouží daleko víc hvězdiček, než pět. Vše je vyprávěno tak, že se člověk ponoří do příběhu a kniha ho nutí číst dál a dál až do konce.

maličkán
19.02.2021 4 z 5

Nebylo to špatné, takový kratší, jednoduchý příběh. Čekala jsem, dle hodnocení tady, víc.

kasavubu
11.02.2021 4 z 5

Taková jednohubka, velice rychle přečtená. Zápletka byla hodně zajímavá, ale dle mého soudu mohla být klidně více rozvedena. Asi jsem holt zvykla na větší bichle:-) Určitě by to byl perfektní námět na televizní detektivku.

Mickhesh
21.01.2021 5 z 5

Má první kniha od tohoto autora a nezklamala. Přečteno za dva dny. Sice se najde pár nelogičností, avšak rádi prominete. 90%

soupik2012
06.01.2021 5 z 5

Tíživá atmosféra, velice reálný příběh a mrazivé rozuzlení. To jsou asi tři hlavní atributy které mě po poslechu této audioknihy jako první napadnou. Bylo to mé první seznámení s autorem a mám radost, že se budeme určitě potkávat pravidelně. Velice vydařený detektivní příběh. Dvě dějové linky. Novinář a policista. Každý pátrá po zmizelé dívce na vlastní pěst. Potom je střih. Uplyne 20let a všechno je jinak. Audiokniha je zpracována opravdu mistrovsky. Jitka Ježková, jako zmizelá žena. Jan Vondráček, jako policista a hlavní part novináře, dostal na starost pan Jan Maxián. Audioknize není co vytknout.

yonda
05.01.2021 4 z 5

Detektivka která se dobře čte. Ovšem to rozuzlení..silně znepokojivé..

TaLu
31.12.2020 4 z 5

S novým hrdinou, novinářem Markem Vrázem, žádný problém nebude. Je zvídavý, vytrvalý, není bezcitný, dokáže jít za svým a nezapomíná na lidi, na které už téměř všichni zapomněli. První případ, kterým se jako začínající novinář zabýval pro něho měl osobní rovinu. K rozuzlení dochází až o mnoho let později. Myslím, že si zvyknu na jiné prostředí i postavy. V každém případě platí, že autor dokáže svými slovy upoutat čtenáře k příběhu a nepotřebuje na to 700 stran. Nečtu žádné informace ke knize, komentáře, anotaci, prostě nic,... a když jsem si po dočtení přečetla zadní stranu knihy, bylo mi jasné, že to ani nikdy dělat nebudu. Doporučuji totéž, nechápu, co je to za špatný zvyk vyzrazovat zápletky na přebalech.

Kočičáci
20.11.2020 4 z 5

Mírně zahanbeně se musím k něčemu přiznat. Přiznat vinu je mojí první knihou od Martina Goffy. No je to vůbec možné? Já taková milovnice detektivek! Jednu výhodu to má - mám se na co těšit.
První setkání s novinářem Markem Vrázem alias Terencem proběhlo na jedničku. Mám ráda když má příběh atmosféru, promyšlenou pointu a donutí vás se zamyslet, v tomto případě nad otázkou viny a trestu. Nutně k tomu nepotřebuji všechnu tu akčnost a malou uvěřitelnost, kterou oplývá většina zahraničních autorů. Skvělé první setkání, hned jdu na pokračování!

wooloong
15.10.2020 5 z 5

Výborně napsaný příběh vsazený do reálných událostí divokých, nebezpečných, ale také svobodných a krásných devadesátek. Rozuzlení překvapivé a díky mnoha okolnostem také šokující. Jdu se pustit do dalšího Goffy.

mi-380
09.10.2020 5 z 5

Smutná historie jednoho tragicky zmařeného života. Autor zahájil novou sérii poutavým vypravěčským stylem, který mi sedl ještě o něco lépe než příběhy s Mikem, perfektně nahozenou atmosférou doby i práce novinářského eléva, skvělou pointou, a potvrdil schopnost civilního vyprávění bez zbytečných efektů.
Kdo má rád ďábelské plány, které vymýšlí geniální padouch s IQ 180 a se schopnostmi špičkového ajťáka, zručného mechanika, závodníka F1, neodolatelného svůdce žen a hbitého desetibojaře, ten si tentokrát moc neužije.
95 % (zatím 135 hodnocení s průměrem 85 %).

katka.oo
01.10.2020 5 z 5

Pecka, má první kniha od Goffy a to i díky mým oblíbeným uživatelům, kteří ho čtou a chválí, díky ... a jsem nadšená. Opravdu dobře napsané, jde vidět, ze rozumí tomu o čem píše ... teď si od něho musím přečíst všechny knížky.

adoli
21.09.2020 5 z 5

Příjemné překvapení. Kniha se velmi dobře četla, má výborný styl, atmosféru, byla napínavá. Má také rozumný počet stran bez zbytečného textu. Dobré. Doporučuji!

het2
20.09.2020 4 z 5

Vlastně bych to normálně nečetl, ale kvůli tomu, že mne zaujala anotace na "Muže z chatrče" (druhá knížka v sérii), jsem si řekl, že začnu hezky od prvního dílu. A rozhodně toho nelituji. Napsané je to fakt dobře, hrozně se mi líbila ta atmosféra 90. let a zavzpomínal jsem si na svoje mládí:) První půlka knihy nemá k dokonalosti daleko. Je to to čtivé, postavy jsou zajímavé a ústřední dvojice dostatečně sympatická a hlavně atmosféra je tíživá a zmizení Sáry Vám nedá pokoje, takže hltáte jednu stránku za druhou. Ale někde v půlce (asi objevením Divouse) se to nějak změní a ta druhá půlka je podstatně slabší. Hodně mi to tím zpracováním, rekapitulacemi osudů a nostalgickou až smutnou atmosférou v závěru připomnělo lepší díly TV kriminálky "Odložený případ".

evelýny
12.09.2020 5 z 5

Audiokniha a pro mě příjemné překvapení.

Svědomí, to je pěkný prevít. Ale přiznání viny je prý polehčující okolnost.
Ale co s tím, když soudcem je už jen ten nejvyšší....
A co s tím, když některá vina prostě nejde smýt.
A pak přišel konec: šokující, přesto uvěřitelný, o to víc děsivější.
A bylo vymalováno...

Moje první setkání s Martinem Goffou a hned láska na první poslech.

Nikdy si nemůžete být jistí, co najdete pod policejní čepicí. Svatá pravda...

P.S.: Pomáhat a chránit. Pravda nebo lež...???

jan37
09.09.2020 4 z 5

Příjemný oddechový čtení, rad si přečtu další knihy od autora.

Paulmain
11.07.2020

Moc nevyhledávám české autory. Kniha se mi dostala k přečtení úplně náhodou a musím říct, že mi opravdu zpříjemnila dovolenou. Oddechové čtení, zajimavy příběh i způsob, jak je kniha napsána. Občas příjemně vtipné. Určitě zkusím od autora další.

Lenka.Vílka
06.07.2020 5 z 5

"Sullen Girl - Fiona Apple" ... něco z roku 1996, že?

Zajímavý příběh o začínajícím novináři, který je sice zatím jenom "holka pro všechno", přestože je normální zaměstnanec, mě zaujal hned od začátku. Není to tím pádem klasická detektivka. Přeci jenom Marek Vráz není policajt. Zmizela dívka, a on má jakýsi pocit, že by se do toho měl pustit a zjistit, co se stalo...

Opět, čtivé. Navíc nás příběh odehrávající se v roce 1996 vtáhne do té doby hezky se vším všudy.

Vyprávěno je klasicky, jak je u autora běžné. Jeho hlavní postava v první osobě, ostatní ve třetí. Čili se dozvíme spoustu věcí, které neví Vráz, a řešení celé hádanky je tak mnohem komplexnější. Protože se dozvíme i dost i o samotném vyšetřování policie. Trochu z jiného pohledu, než jsme od autora už zvyklý. Navíc je to psané nejspíš hodně, hodně s odstupem. (Potom pochopíte proč.) A to mě baví.

A na konci, když dojde k přiznání viny...no. Co dodat...

Wabinka
04.07.2020 4 z 5

Další dobrá detektivka z pera Martina Goffy a zároveň seznámení s novým hlavním hrdinou Markem Vrázem.I když mi série s Mikem seděla trošku více,pustím se i do dalšího pokračování s novinářem Markem přezdívaným Terenc.

Joyce24
07.06.2020 5 z 5

Goffa opět nezklamal, i když hlavním hrdinou nebyl Miko Syrový, ale novinář Marek Vráz. Přečteno v rekordním čase, děj vás chytí a nepustí, dokud se nedostanete až k poslední stránce. Za mě velké doporučení.