Mami vrať se

Mami vrať se https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/176065/bmid_mami-vrat-se-TNK-176065.jpg 4 254 91

S Oxanou se život nemazlil. Ve čtrnácti byla znásilněna, pak měla manžela, který jí ze života udělal peklo, zůstaly jí tři děti, které musí uživit. S vidinou bohatého výdělku je s těžkým srdcem opouští a míří do Turecka. Zde padne do rukou obchodníků se ženami, skončí jako prostitutka zbavená veškeré důstojnosti a ocitne se na samém dně lidské existence.... celý text

Literatura světová Literatura faktu
Vydáno: ekniha , Alpress

Mummy, Come Home , 2008

L.Helena
15.01.2023 3 z 5

(SPOILER) Sloh vyprávění je hodně prostý, jednoduchý... stejně jako mnohdy uvažování hlavní hrdinky. I když prostředí, ze kterého vyšla, jí vlastně ani nic víc nemohlo nabídnout. Popsaný příběh budiž ponaučením pro všechny naivní dívky, které se za vidinou finančního zisku vrhají do neznámého.
SPOILER:
Doufám, že autorka se nakonec se svými dětmi zase sešla a hlavně že dokázali i po tak dlouhé době opět najít zpřetrhané citové vazby.

Ivanule
13.01.2023 4 z 5

Co napsat k této knize....Na jednu stranu je mi Oxany neskutečně líto, je mi líto hrozně toho, jaký musela prožívat život, jak jí asi muselo být nemoci u sebe mít a starat se o své děti...V jednu chvíli jsem z této knihy byla hrozně rozčarovaná a říkala si přece takhle nemůže žít, nechat si všechno tohle dělat, vždyť má k sobě nějakou úctu, ale ...Ale nejsme v její kůži, nevíme, co si ženy v těchto chvílích přesně prožívají, proč se prostě pro tohle rozhodly....

Hakate
03.01.2023 3 z 5

Nevím, jak a jestli knihu hodnotit, vlastně není možné kritizovat cizí život a rozhodnutí, když si člověk neprojde a nezažije něco podobného. Obchodování s bílým masem, znásilnění, otroctví a podobné je problém, a o to více, když se děje i v této civilizované době, a tím tu máme i velmi silný příběh, obzvlášť pokud v tom figurují děti ale... Bohužel autorka si můj soucit nevysloužila, spíše naopak. Autorku považuji za velmi naivní, hloupou a svým způsobem i sobeckou, povrchní a arogantní? V průběhu knihy jsem několikrát měla chuť knihu odložit a autorku vylískat. Snad čtenáři, pochopí, co mám na mysli ;).

Budeme tedy hodnotit čistě literární stránku. Kniha je čitelná, logická až moc jednoduše napsaná. Po této stránce spíše průměr.

IvikaS
01.01.2023 3 z 5

(SPOILER) Vypravěčka byla tak naivní až pitomá. Zásadně věřila jen těm co jí zneužívali a ti co to s ní mysleli dobře neuspěli. Nejvíc mě šokovalo to, jak počítala, kolik už splatila dluhu pasákům. To jsem si klepala na hlavu.

Evaho73
09.11.2022

Nedokážem ohodnotiť túto knihu a svojim názorom dokonca idem proti väčšine.
Sexuálne obchodovanie, znásilňovanie a moderné otroctvo sú hlboko vážne problémy, ale...
Môj vnútorný pocit je ten, že nosná téma nie je v knihe prezentovaná tak, aby som dokázala úplne súcitiť s obeťou, ktorú týmto vôbec nechcem odsudzovať. Naopak ju obdivujem, že to vôbec dokázala prežiť a ešte zabojovať o svoje deti.
Zaujímalo by ma, či sa jej to aspoň splnilo.

Palorizek85
14.12.2021 5 z 5

Přečetl jsem knihu jedním dechem a není lehké jí řádně ohodnotit. Na jedné straně jsem rád, že se autorka odhodlala a odkryla tak citlivé téma. Na druhé straně mi ale běhal mráz po zádech z toho, co se (pravděpodobně) stále děje a na co jsou veřejné orgány krátké. Je to smutné, ale mám obavu, že pokud se nezmění sama podstata člověka a jeho smýšlení, tak se tento problém nevyřeší. Sexualita je dneska "top" tématem všeho a tohle je ta stinná stránka rozpadu společnosti, kde na to doplácí ti nejslabší a nejvykořisťovatelnější. Zároveň mě to ale jen utvrdilo v tom, nikdy neignorovat varovné signály z okolí, protože byť za její osud byli primárně odpovědni ti, kteří ji zneužívali, okolí muselo projevit velkou dávku apatie... a řekl bych záměrné apatie, aby si nevšimli týrání a zneužívání. Úplně jiným problémem je, že ještě v dnešní době neustále tolerujeme "vykřičené" domy, byť jsou zákony o kuplířství poměrně přísné. Ale jak říkam, na změnu by byla potřeba změna lidského charakteru a ten se spíše poslední dobou mění k horšímu.

pavlina0821
10.09.2021 2 z 5

Kniha byla celkem zajímavá, ale nemůžu říct, že by mě kdovíjak uchvátila. Možná i proto, že chvíli před tím jsem četla Zotročenou od Sarah Forsythové a ta mi teda přišla nesrovnatelně lepší. Nicméně Oxanu netřeba soudit. Sice nechápu, že dopustila ve své situaci tři těhotenství, zvláště v době i v místě, kdy se člověk opravdu těžko dovolá nějaké pomoci.....ale stalo se. Dělala to všechno v nejlepším zájmu pro své děti.

DeKo1996
21.03.2021 4 z 5

Kniha přečtená za dva dny...
Není to lehké čtení, to napadne každého jen po přečtení anotace.. Ale tohle byla vážně síla.
Je neuvěřitelné, jak jsou někteří lidé schopní tohle provozovat. Zacházet s ženami jako s nějakou věcí, co nemá žádná práva..
Je až děsivé, když si představíme, že tohle se dnes a denně děje tísícovkám žen po celém světě..
"Tohle" tady vždy bylo, je a bude.. Bohužel.

Jurajovamaka
20.02.2021 5 z 5

Smutný príbeh...
Napínavý od začiatku po koniec...ale aspoň skončil šťastne ❤
Knihu určite ODPORÚČAM

Vlak7
21.11.2020 4 z 5

Velmi čtivé, bohužel smutné.

Nikusha
10.11.2020

Já vlastně ani nevím jak knihu ohodnotit. Nelíbila se mi v tom, že byla plná krutosti, ponížení, násilí, opuštěné děti... pořád jsem četla se zkřiveným obličejem. Ale přitom je mi jasné, že tohle se prostě děje, bylo to napsáno bez obalu a tak jak to je. Takže asi pět hvězd, ale přitom prostě ne...

ještěrka38
07.08.2020 3 z 5

Otřesné...jako četla už jsem hodně knih s touto tématikou, ale tahle mi přišla opravdu hrozná. Čte se moc dobře, ale když si představíte, že se toto dnes a denně děje..Hrůza!!!

martin3554
10.11.2019 5 z 5

Nádhera, ale opět jen pro silné nátury.

v.r.b.o.v.a
04.07.2019 5 z 5

Krásné čtení, které vypráví těžký příběh autorky. Kniha se četla sama, doporučuji

amurek
09.04.2019 5 z 5

Smutný, ale dobře napsaný příběh těžce zkoušené ženy, která měla smůlu snad danou již do vínku. Hrůzná zkušenost v době dospívání a žádné rodinné zázemí ji vehnaly do manželství, kde hledala lásku a oporu, dostalo se jí však pouze zklamání, bídy a násilí. Těžko odsuzovat matku tří dětí. Ano, z našeho pohledu možná byla naivní, ale hlavně byla hrozně zoufalá. Snaha zajistit dětem lepší živobytí přehlušila veškeré pochybnosti a nedůvěru. Odchod od dětí do cizí země pro ni nebyl lehký, věřila však v lepší budoucnost. Celý život ji provázel strach. Strach z odsouzení okolím, z násilnického manžela, z pasáků. Těžko se pak divit, že měla strach utéct, když jí pohrozili, že ublíží dětem. V cizí zemi, bez pasu, bez znalosti prostředí se není co divit, že propadla beznaději. Přesto nakonec zabojovala a posbírala všechnu odvahu, aby se mohla s dětmi znovu setkat. Vzhledem k otevřenému konci můžeme jen doufat, že se jí to povedlo.

haha_ja
19.03.2019 5 z 5

Když jsem poprvé vzala knihu do ruky a přečetla si pár prvních kapitol, chtělo se mi knihu odložit. Ne proto, že by byla psána špatně, nezajímavě apod., ale proto, že byla psána životem ženy, která musela zažít tolik bolesti, strachu a zklamání. Nakonec jsem se další den ke knize vrátila a přečetla jsem ji nakonec jedním dechem. Snad proto, abych i já tu hrůzu měla za sebou. Abych se dozvěděla, že nakonec hlavní postavu Oxanu čeká i světlá budoucnost v jejím dosavadním temném životě. Je opravdu až neskutečné, jak může být život (nejen život, ale i lidé) krutý. Ačkoliv byla kniha čtivá, myslím si, že stačí si ji přečíst jen jednou. Já se k ní už vracet nebudu. Opravdu silný příběh napsaný tak jak šel život Oxany, tedy bez zbytečných odboček a složitých úvah.

Crozz
24.12.2018 5 z 5

Otřesný příběh, čte se samo, co za zvěrstva se děje člověk opravdu nechápe...

Dandy1
16.12.2018 4 z 5

Občas si musím přečíst nějaký hrozný příběh, abych věděla, jak se tady máme dobře. Na pozadí Oksanina příběhu je popsána Ukrajina devadesátých let. Policejní stát, korupce, bída a hlad.

Radka1911
15.10.2018 5 z 5

Autobiografický příběh, děsivý v tom, co všechno se jednomu člověku může přihodit a co všechno dokáže přežít. Kniha na mne hluboce zapůsobila. Doporučuji

snoopylady
31.08.2018 5 z 5

Teda kolik hrůzy se může stát jednomu člověku, to je děs. Kniha se četla prakticky sama, celou dobu jsem Oxaně držela pěsti, aby se z toho pekla už dostala.