Malý život

Malý život https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/332368/bmid_maly-zivot-Iia-332368.jpg 4 933 273

Když se čtyři spolužáci z malé vysoké školy v Massachusetts přestěhují do New Yorku, aby se pokusili prorazit, jsou bez peněz, ztracení a kupředu je pohání jen jejich přátelství a ctižádost. Je tu hezký laskavý Willem, začínající herec; bystrý, občas krutý malíř DžejBí s ostrým jazykem, který se chce prosadit ve světě umění; utrápený architekt Malcolm, nešťastný ve špičkové firmě; a rezervovaný, geniální, tajemný právník Jude, kolem něhož se jejich životy točí. Během několika následujících desetiletí se vzájemné vztahy prohlubují a nabírají temnější odstíny, poznamenané závislostí, úspěchem a pýchou. Ale jak si každý z nich dříve či později uvědomí, největší výzvou je pro ně pro všechny Jude sám; ve středním věku děsivě nadaný soudní advokát, ale v soukromí stále zlomenější člověk, s myslí i tělem zjizvenými hrůzným dětstvím a poznamenaný takovým traumatem, až se sám bojí, že je nikdy nedokáže překonat – a že jeho minulost bude navždy určovat jeho život. Malý život je příběh o sexuální orientaci, zneužívání a sebepoškozování, o lásce a obětavosti, krutosti a neschopnosti bojovat s osudem. V pozoruhodně vybroušeném románu Hanya Yanagihara mistrovsky vylíčila, jak se láme srdce, a podrobila nelítostnému zkoumání tyranii zkušenosti a paměti.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

A Little Life , 2015

maruska283
06.10.2020 4 z 5

Tak si čtu a říkám si, že to bude příběh o neobyčejných životech docela obyčejných lidí. Ne, kniha je příběh neobyčejných lidí, unikátní, oplzlý, démonický, krutý. Ale i tak je kniha předevšímív o lásce a přátelství a o tom, jak se jim naučit.

Sona79
05.10.2020

(SPOILER) ..nejdrive jsem z knihy byla nadšena-libil se mi styl psaní, prace s jazykem, příběh přátelství, které muže leckdy byt silnější, než partnerství..ale zhruba od poloviny knihy, kdy se autorka více zaměřuje na Judeovo dětství a pohnuty osud, a všechny veci s tím související ( nechci prozrazovat), nějak nemám silu/ chuť číst dal..takové množství utrpení a smutku najednou na me má takový efekt, ze po čtení nemuzu v noci spát, a to se nepovažuji za citlivejsiho jedince. Takže nevim, jestli najdu silu knihu dočíst..
P.S. Mne osobně vadí množství homosexuálních postav v knize, respektive v téměř každý je gay/skryty gay. Nemám vůbec nic proti gayům, ale v kombinaci s extrémními tématy nosné linie to ve mne spis vyvolává dojem, jako kdyby autorka chtela za každou cenu šokovat a neváhala k tomu pouzit všechny možné prostředky ( což vlastně udělala). Asi sahnu po staré dobře osvědčené Betty MacDonaldove....????

sona8864
25.09.2020 3 z 5

Je to určite zaujímavá kniha a keď zvládnete prvých 20 strán, tak sa začítate a čítate. Pre mňa aj zaujímavé informácie zo života niekde inde - NY, USA. Príbeh je silný, len niektoré motívy a popisy sa zbytočne opakujú. Zámer? Možno. Redakčné krátenie by asi knihe prospelo, viem si predstaviť koncentrovanejšiu knihu, ktorá by bola ešte silnejšia... aspoň o - 150 strán. Avšak kyselina je to aj tak. Nie je to oddychové čítanie na dovolenku. Chce to skúsenejšieho a vytrvalého čitateľa. Niektoré pasáže, úvahy skutočne stáli za to. Ku knihe sa asi ešte vrátim, prečítam znova aspoň začiatok, pretože kým som ju dočítala do konca (cca.2 týždne), niektoré detaily a informácie z úvodu som zabudla.

Sali88
25.09.2020 5 z 5

Asi po měsíci jsem dočetla Malý život. Nečetla jsem ho tak dlouho, protože mě nebavil, ale je to zkrátka kniha, kterou za dva dny nepřečtete. Každý den(snad kromě včerejšího), jsem přečetla vždy jen pár stran. Četla jsem hodně pomalu, hodně jsem se zamýšlela, psala poznámky v rámci štafety. Malý zivot ve mně vyvolal snad všechny pocity. Z hrdinů knihy často cítíte zoufalství z toho, co prožili, zároveň jsou ale chvíle, kdy v nich vidíte neskutečnou sílu z toho, jak bojují se svým osudem, i když na to někdy nemají sílu. Především Juda s Willemem jsem si oblíbila, ale i u dalších postav jsem měla pocit, jako bych je znala. Neskutečně jsem si na ně zvykla a doufala jsem, že v jejich životě najdou co nejvíc štěstí. Brečela jsem, hodně. Zoufala jsem nad tím, čeho jsou někteří lidé schopní-protože i když to víte, stejně vás to pokaždé znovu zasáhne. Zároveň tu byly ale i momenty, kdy jsem se usmívala, kdy zrovna byla chvíle, kdy bylo všechno správně. Zkrátka kniha ve mně vyvolala všechno, jedna z knih, které mě zasáhly nejvíc. ❤

Anička.pa
16.09.2020 5 z 5

Knihy jsem se bála, všude jsem četla všelijaké recenze, jak silný je to příběh, který dovede k slzám. Ano, je tomu přesně tak. Zpočátku jsem se trochu ztrácela a říkala jsem si, jestli mě to bude vůbec bavit. Záhy jsem se však do příběhu ponořila. Všechny postavy jsou dokonale vykreslené až máte pocit, že po otevření knihy ožívají. Je to velmi smutný a silný příběh, který Vám zlomí srdce.

maid
08.09.2020 4 z 5

Četla jsem spoustu zahraničních reakcí a recenzí, které z knihy udělaly malý zázrak. "Nejlepší kniha, kterou jsem, kdy četla..." se nekonalo, což ale samozřejmě nutně neznamená, že byla špatná, to vůbec ne. Kniha byla čtivá a děj až na výjimky překvapivě dobře plynul, přesto by neuškodilo pár stránek seškrtat. Postavy byly pěkně vykreslené, ale černobílé. Závěr knihy byl bohužel poněkud předvídatelný, takže vodopády slz nebyly namístě. I tak jsem ale chtěla s knihou po přečtení osmi set stran prásknout a jít naštvaně trucovat.

Denika
28.08.2020

Ne, ne a ne. Ponechám knihu bez hodnocení. Ne že bych si v ní pro sebe nenašla pár zajímavých myšlenek, nicméně hledat těchto pár světlých výjimek v tom moři informací, které se neustále opakují kolem dokola ale především - nikam nevedou, na to byla moje trpělivost příliš krátká.

JitkaJak
26.08.2020 4 z 5

Skvěle napsaný román, ale tak ujetý, že si při čtení připadám také jako blázen. Víc podobných knih snad ani nechci.

kedlis
21.08.2020 1 z 5

(SPOILER) Knihu jako je tahle jsem ještě nečetla. Míra zoufalství, bolesti a beznaděje je opravdu vysoká a v určitém bodě už to přerůstá v absurditu.
Každopádně si myslím, že autorka až moc tlačí na pilu s Judovým životem a hrůzami, které se mu v průběhu let děly. Co všechno z toho bylo opravdu důležité pro příběh a co z toho bylo už jen emocionální ždímání. Jde totiž jen těžko uvěřit tomu množství pedofilů/násilníků v jeho životě. Ale pravda je, že jsem při mnoha momentech měla slzy v očích, což není překvapením, protože se autorka nezdráhá jít do detailů.
Co mě ještě překvapilo bylo to, kolikrát si všichni někam zaletěli bez sebemenšího problému s penězi, časem apod., ačkoliv to mají být lidé co nemají moc peněz, nedaří se jim s kariérou.

sgjoli
20.08.2020 5 z 5

Asi žádná kniha mne dosud nebolela tak, jako mne bolelo číst Malý život. Neuvěřitelně silný, bolestivý, krutý příběh o nekonečném hledání sebe sama a svého místa na zemi, o křehkosti duše, lásce, nenávisti, přátelství, lidském utrpení... Bože, jak moc jsem jen chtěla do téhle knihy vstoupit a vzít veškerou tu bolest na sebe, aby ty postavy nemusely tu bolest nést na svých bedrech samy... Je straně těžké mluvit o svých pocitech z této knihy a přitom neprozradit nic z děje...
Dlouho jsem se slzám bránila, ale neubránila jsem se, nešlo to. Posledních cca 50-60 stran jsem probrečela a brečím ještě teď po dočtení. Postavy jsem si neskutečně zamilovala, zvlášť hlavního hrdinu Judea... Prožívat vše, co tato kniha obsahuje, je neuvěřitelně silný emoční zážitek. Pro mne asi emočně nejsilnější kniha v mém životě. To, co jsem při čtení této knihy prožívala a cítila, jsem ještě u žádné jiné knihy nezažila. Hodně se mi to vrylo pod kůži, na Malý život jen tak nezapomenu.
Je možné, že se ještě časem k tomuto komentáři vrátím a doplním ho, až nebudu tolik rozhozená, jako právě po dočtení jsem. Každopádně 5 hvězd naprosto na místě. Srdce mne bolí, ale tahle kniha ve mně zůstane ještě hodně, hodně dlouho.

Jakub.Seva
12.08.2020 2 z 5

Nedočetl jsem... JUDE JUDE JUDE... už se prober, prosím!

MaryAllen
11.08.2020 5 z 5

Po Egypťanu Sinuhetovi nejkrásnější kniha, co jsem kdy četla.

dominika3155
05.08.2020 5 z 5

PANE BOŽE!!!!! To je nejlepší kniha mého života..dokonalý, smutný a v mnoha místech šokující. Jsem neskutečně šťastná, že jsem se rozhodla jí přečíst. Jude a William budou navždy v mém srdci. :) Jestli někdo váháte, běžte okamžitě číst!!

Leusee
31.07.2020 5 z 5

Tak já jsem asi nečetla nádhernější a silnější knihu. Ze začátku mi trošku trvalo se do toho dostat, ale pak mě to tak vtáhlo, že jsem měla pocit, že jsem v té knize taky a všechny postavy znám osobně. Bylo to strašně krásně napsané, ani to nedokážu popsat. Normálně u knížek nebrečím, ale tady jsem vzlykala jak malé děcko a i teď, když na knížku zpětně pomyslím, tak mám slzy v očích. 640 stránek a vy si přejete, ať to nikdy neskončí.

radka3243
31.07.2020 5 z 5

Ach. Můj. Bože. Jsou to dva týdny a já pořád brečím, když si vzpomenu. Co za zvrácenou mysl tohle napsalo? Jako pro spoustu lidí i pro mě nejsilnější kniha, jakou jsem kdy četla. Možná až neuvěřitelná a nereálná krása a síla přátelství, na druhé straně patologický strach... Přijde mi, že v dnešní době prakticky každý trpí nějakými obavami, v knize je jich tolik, že se v ní asi spousta lidí najde. O to je ta kniha těžší. Tolik to bolí.

Na druhou stranu jsou tam místa, díky nimž si uvědomuju, že je to jen příběh, že Jude a Willem jsou jen postavy v něm, nejsou to skuteční lidé (ačkoli během čtení tak dlouhého příběhu jsem měla pocit, že skuteční jsou). Např. fakt, že všichni čtyři jsou veleúspěšní ve svých oborech. Tu se sejdou v Římě, tu v Londýně, jen tak na večeři, jen tak, při návratu ze služební cesty v Číně...

Zvažuju, že si knihu za pár let přečtu znovu, ačkoli mě fakt bolelo několikrát u srdce - při čtení poslední "fáze" prakticky celou dobu, kdy jsem zároveň bojovala, chtěla knihu odložit a už se k ní nevrátit, jen abych nemusela být svědkem tak hrozného, nepředstavitelného utrpení, ze kterého mám akorát tak strach.

spencer
29.07.2020 5 z 5

Malý život jsem četla už několikrát a pokaždé jsem se z něj dlouhou dobu vzpamatovávala.
Je to skvěle napsaná kniha, která má postavy, ke kterým za těch něco málo přes 600 stránek opravdu přilnete. Autorce se skvěle podařilo vykreslit emoce, které lidé v průběhu života zažijí, že všechno prožíváte s nimi.
Rozhodně čtenářský zážitek, na který jen tak nezapomenete

Luccinda
27.07.2020 5 z 5

Musím přiznat, že Malý život bylo to nejnáročnější, co jsem v životě přečetla, a to jak po stylistické, tak po obsahové stránce. Hlavně ze začátku jsem bojovala s touhou knížku odložit, dlouho jsem se nedokázala zorientovat v postavách a dějových liniích a hodně mi při čtení vadilo, že události na sebe chronologicky nenavazovaly. Autorka mi to svým psaním nijak neulehčovala, její styl vyprávění nejde označit jinak než jako komplikovaný. Časem si to ale tak nějak sedlo a jakmile jsem se začala dozvídat o minulosti hlavních hrdinů, knížka si mě získávala víc a víc.

Zlom nastal ve chvíli, kdy se příběh zaměřil na postavu Judea a jeho hrůzné dětství. Říct, že mě jeho osud zasáhl by bylo málo. Přesto ale Jude nepatří k postavám, které bych si bezpodmínečně zamilovala, právě naopak. Můj vztah k němu prošel všemi fázemi od nepochopení a nenávisti až k přijetí a lásce a za to má autorka můj velký obdiv! Knížka také skvěle operuje s náročnými tématy, ať už se jedná o sebepoškozování, pokus o sebevraždu, zneužívání či drogovou závislost.

Ve finále mě trošku mrzelo, že se příběh zaměřoval výhradně na postavu Judea, který tak zastínil zbylé tři kamarády. Nicméně právě Jude se v průběhu čtení stal středobodem mého vesmíru a proměnil Malý život v knížku, kterou budu navždy nosit ve svém srdci.

miss_nothing
24.07.2020 5 z 5

Nejprve o čtveřici přátel na prahu dospělosti, později analýza jediného člověka a traumat přežívajících a nesoucích se dál životem, věrných nevítaných společníků, co vypovídají vše o něm i o jeho nejbližších. Postavy přirostou k srdci, jako kdyby si čtenář dal několikadenní seriálový maraton, který smí vypnout až po titulkové sekvenci. Copak to nakonec nežijeme všichni?

pennyamarri
22.07.2020 5 z 5

Za posledni dva tri roky absolutni top! Nestacim se divit tem komentarum, ktere to tady rozcupovaly ve stylu “ nuda”. Asi je to malinko narocnejsi, extremne emocionalni cteni, ale nuda ani vterinu. 800 stran chces cist, chces vedet jak to bylo a co bude, postavy jsou dokonale vypracovane a krasne me to vtahlo. Par dni jsem pak nemohla cist nic jineho a dlouho ted budu cekat az se tomuhle neco vyrovna.

seabook04
27.06.2020 2 z 5

Na knihu jsem se neskutečně těšila a pravdou je, že za to mohly především nadšené ohlasy zdrcených fanoušků této knihy.

Bohužel ale do této skupiny nespadám. Nevím, zda je to stylem autorky, načasováním či pouze knihou, ale ačkoliv při čtení narazíte na skvělé myšlenky a náčrt příběhu s velkým potenciálem, nebudete moci číst dál. Alespoň já nemohla. Proč? Neskutečná NUDA.

Zhruba po 250 stranách jsem si řekla a dost! Autorka se neustále opakuje a jak už jsem psala výše, psychologie postav i náčrt děje super, ale problém je, že se v knize nikam nehnete. Tam, kde jste byli na první straně, tam jste i na dvousté.

Kniha může být všechno - nereálná, nepropracovaná, neoriginální,... ALE musí být čtivá. A to bohužel pro mne Malý život nebyl a ačkoliv bych se k němu někdy v budoucnu ráda vrátila, teď ho odkládám, protože pro mě čtení bylo mučením. A doufám, že v ní v budoucnu najdu takový poklad, jaký našlo mnoho nadšených čtenářů.