Malomocný u svatého Jiljí

Malomocný u svatého Jiljí https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/43179/bmid_malomocny-u-svateho-jilji-afW-43179.jpg 5 105 14

Bratr Cadfael, mnich benediktinského kláštera v Shrewsbury, je opět nucen se zajímat kromě o svou bylinkářskou zahradu i o „světské“ dění, ve kterém je k zločinům tak blízko. 5. díl série se týká komunity chudáků a nemocných při kostele sv. Jiljí ve Shrewsbury, který je z hlediska bylinkáře v Cadfaelově kompetenci. Zjišťuje, že jeden z malomocných svou nemoc jen předstírá.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Historické romány
Vydáno: , Mladá fronta

The Leper of Saint Giles , 1981

stanislava9718
17.05.2023

Pátý díl - Malomocný od svatého Jiljí, pokračování vyšetřování zločinu bratrem Cadfaelem, a se souhlasem svého představeného Radulfa. V tomto díle autorka trošku poodhalila Cadfaelovu minulost.

elizabeth_ba
13.03.2023 5 z 5

Jak už jsem napsala u prvního dílu série, ke čtení mě přitáhl seriál natočený v devadesátých letech dvacátého století dle těchto knih, který se mi převelice líbil. Nejvíce mi tehdy utkvěl v paměti případ nazvaný Malomocný od sv. Jiljí, no a rovněž jeho předlohu jsem radostně "zhltla". Velmi nepravděpodobné, ale o to hezčí; sice bez Hugha a Aline očekávajících prvního potomka, ale s příběhem lásky jako od slavných mistrů, kde bratr Cadfael ve skupině vyděděnců potkává jednoho starého známého. Na to, jak je příběh krátký má v sobě mnoho poučného i toho co pohladí na duši. I dnes by to chtělo laskavého bratra Marka, moudrého opata Radulfa, oddaného a statečného Josclyna, Cadfaela, který vždy přichází v tu pravou chvíli a ty, kteří ač se jich mnozí straní, bývají vždy ochotni pomoci, kde je potřeba. PS: Čteno po zhlédnutí adaptace "Svatopetrského jarmarku", která mě dost zklamala a dokonale jsem si tím spravila náladu. Moc, moc hezké, a teď honem na další díl.

kolacky
07.03.2023 5 z 5

Vynikající příběh, tentokrát bez Hugha Beringara. Ale ten jistý to skvěle nahradil.

alekis
13.11.2021 5 z 5

Velmi dobrý příběh, v němž se poměrně krátce objevuje - a poté zase tiše zmizí - jedna velice zajímavá postava, která jistým důležitým způsobem zasáhne do děje.
Poučíme se znovu o tom, co už ale dávno známe: nikomu se nedá úplně věřit, věřme jedině a pouze sobě. Zrada má často usměvavou přátelskou tvář... A teď už dost! Víc neprozradím!
:-)

Pavlnka
16.07.2021 5 z 5

Pěkný, promyšlený příběh, který se dobře četl. Žáden krvák, což mi vyhovuje.

jaroiva
15.04.2018 5 z 5

Pro mě zatím nejlepší z pěti dílů, co jsem přečetla.
Nakonec i těžká romantika, celkem to pohladilo po duši. A nebo se mi to zrovna trefilo do nálady. Je za tím něco víc než jen detektivka, občas se hodí si uvědomit, že každý má své pohnutky, a i když se chvíli někdo může zdát přítelem, může mít jen dočasně stejnou cestu.

Art82
10.01.2018 5 z 5

Tenhle příběh byl zase moc hezky a mělo to spád. Přečetl jsem to za dva dny, tak už se těším na další.

Chesterton
29.12.2017 5 z 5

Jako vždy brilantní a lidská Ellis:)) mimochodem bohemistka a překladatelka z češtiny:))
Pro mě taková živoucí slečna Marplová. dokonalá znalkyně lidských povah.

Eicherik
01.10.2016 5 z 5

Zatím nejlepší díl z této série.

cukrovka
23.04.2015 4 z 5

Příjemné oddechové čtení.

jaja1989
17.04.2015 5 z 5

Detektivní příběh, kde i ti nejvíce nemocní dokáží zachránit život.

kika 13
05.03.2015 3 z 5

Detektivní román psaný dobře a čtivě.

Tiama
22.12.2013 5 z 5

I tento díl byl moc pěkně napsaný. A není na škodu si připomenout, že ne všechny dobré skutky mají na pozadí nezištné důvody...

tenax
14.08.2013 5 z 5

Cadfael je opět skvělý, co dodat?