Malinka

Narodila se v porodnici, přesto je úředně nalezenec. Když ji totiž Ina s Jaromírem ke svým dvěma biologicky vlastním synům adoptovali, měla téměř ve všech kolonkách rodného listu vepsán údaj Nezjištěno. Ina rozuměla trápením, která Malce její složitý příběh přinášel. Toužila stát při ní, ale mnohdy to zkrátka nevyšlo. Dvaadvacetiletá Malka se dostává do nečekané životní situace, která ji nutí zaplnit prázdná místa svého života a odpovědět si na otázku, co vlastně dělá mámu mámou. Čtyřicetiletá Alice tohle promýšlet nepotřebuje — zřetelně to vnímá svou intuicí, avšak složité konstelace mateřství, do kterých se dostává, jsou i pro ni nečekanou výzvou. Otcem dítěte, které obě ženy spojí, je Alicin manžel Roman, jenž po dítěti hluboce touží. Román Malinka je především svižně a vtipně vyprávěný příběh, který s nesmlouvavou naléhavostí zobrazuje krizi lidské identity, zamýšlí se nad její podstatou a právem na ni. Rodičovství v mnoha podobách se v něm vymyká definicím. Postavy románu se navzájem potřebují k životu, ale ten je často škodolibě plácá přes prsty. (Dotisk r. 2018)...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/343391/malinka-1hc-343391.jpg 4.2321
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Host

Kniha Malinka

marki.d

Hodně silná kniha. Zpočátku se mi do ní sice hůř začítalo a ne ve všem jsem se úplně orientovala, ale postupně mě víc a víc bavila a ke konci jsem se už nemohla odtrhnout. Hodně dobře propracované charaktery postav a jejich vykreslení. Jednání některých postav jsem sice vůbec nerozuměla, ale o tom je život. Kniha ve mě zanechala nesmazatelnou stopu. Těším se, až si přečtu další knihu od autorky.

Shari

Silný příběh, skvěle popsané emoce Malinky i její adoptivní mámy, chvílemi mi z toho všeho bylo pěkně úzko, ale nemohla jsem se odtrhnout.

Zuzmenda

Vynikajici roman. Je to sice snad prvni kniha,kde me hlavni postava neuveritelne iritovala,ale i tak jsem ji precetla jednim dechem a pak ji dlouho zpracovavala. Zajimave uchopene tema adopce a mezilidskych vztahu.

kofina

Tady jsem zklamání opravdu nečekala.
Dle anotace čekáte složitý příběh o lidských vztazích, o vyrovnávání se svojí nejasnou identitou. Místo toho ale dostanete spíš takové výlevy, kdy hlavní hrdinka je nesnesitelný sobec, který si půlku svého neštěstí a útrap způsobuje naprosto sám. Malinka je slabošská a všechny své problémy neustále svádí na všechny okolo sebe, neustále je bezdůvodně ukřivděná a v reakci na to se chová nesmyslně.
Kniha je jinak napsána čtivě a čte se poměrně snadno, pouze některé pasáže působí trochu zmatečně.

Kozel65

Četla jsem až jako číslo dvě, chronologicky, a na rozdíl od Běsy jsem nepochopila konání většiny hlavních postav; Malinka je pro mě nesympatická a neuchopitelná a nedokážu posoudit, nakolik lze objektivně přičíst její neukotvené a sobecké chování původu a jistě velmi krušnému ranému dětství; dále nechápu, ale akceptuji její snahy dobrat se „kořenů“ (běžné u těchto dětí?). Adopce je tu podaná jako vyloženě destruktivní rozhodnutí pro původní rodinu, byť je opakovaně zmiňováno její „obohacení“ (o co? Konání dobra?). Přestože jsem při čtení pociťovala jistou nechuť ke všem postavám příběhu; musím ocenit autorčino zpracování a styl vyprávění, který je velmi strhující.

HankaJóga

Zajímavě napsaná kniha. Nejdřív jsem si přečetla Běsu a musím přiznat, že se mi líbila víc. Nějak jsem dokázala víc pochopit hlavní postavy a ztotožnit se s nimi. Ale i Malinku bych k přečtení doporučila. Považuji ji za hlubokou sondu do problematiky adopce ze strany adoptovaných děti i adoptivnich rodičů. Musím ale přiznat, že pokud bych se pro adopci rozhodovala, dost možná bych si to po přečtení této knihy rozmyslela.

rodak

Neskutečná kniha.Rozbor manželství,adopce dítěte k už fungující rodině s potomky.Ačkoliv se jedná o docela obsáhlou knihu,četla se velmi dobře a rychle.Já ji četl až po Běse a myslím že to tak více sedlo.Je to kolotoč emocí,Malka,Alice,Ina chvíli nahoře ,chvíli dole.Ukazuje se jak důležité spolu mluvit otevřeně,ale ani to někdy nepomůže.Konec z pohledu hlavních postav drsný a ne zrovna hapyendový.Já paní Táborskou řadím k paní Mornštajnové a obě dvě jsou pro mne největší objevy současné české literatury.

BrozaM

Dlouho jsem nečetla knihu, ve které by mi byly nesympatické všechny postavy. Já jen kroutila hlavou. Držela jsem se zuby nehty a chtěla dočíst do konce, abych pochopila, co na tom všichni mají.
Bohužel, nepochopila.

Bylo tam toho prostě až moc.

rodičovství adopce adoptované děti prvotina

Dita Táborská

Dita Táborská