Maličkosti z lásky

„Přece nemůžeš psát jen samé maličkosti!“ vytkl mi jeden z mých přátel. Tehdy jsem se rozhodl napsat poému nebo cosi na ten způsob, abych mu, i sám sobě, dokázal, že to umím také. Tak dlouho jsem se chystal na poému, až jsem se pustil do čtyřverší. Takže opět maličkosti. Momentky. Lyrické epigramy. A proč ne? Proč by čtyřverší nemohlo být střípkem, v němž se zrcadlí svět? Stačí ovládnout umění zkratky a nápovědi. Ale to je právě to nejtěžší! Čtyřverší je akord, který zazní a odezní tak rychle, že ho rozptýlená čtenářova fantazie vůbec nemusí zaznamenat. Jsou témata, pro něž se čtyřverší zdá být příliš těsné. Mnohokrát jsem podlehl pokušení připsat další sloku — a pak jsem ji škrtnul. Anebo nechal a škrtnul první. Anebo škrtnul obě a napsal třetí. Připadá mi, že jsem víc škrtal, nežli psal. Ale něco přece zbylo. Akordy. Maličkosti z lásky. Jiří Žáček...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/367911/big_malickosti-z-lasky-5Vj-367911.jpg 3.924

Kniha Maličkosti z lásky

nefernefer
06.10.2021

„Co zbude z našich dnů a nocí?
Básně a děti. Cʼest la vie.
A v nich jsme pořád útlobocí
a nezkrotní a hořlaví.“

Útlá knížečka. Šestačtyřicet krátkých básniček na čtyři řádky. Šestačtyřicet pohlazení pro duši. Darovaná, aby potěšila, a to se jí povedlo. Chcete-li někomu udělat radost, třeba jen tak, zkuste mu dát tuhle knížku. Funguje to. Vyzkoušeno, potvrzeno. :o)

„Modlím se k tobě duší tělem:
Mluv ke mně řečí tajemnou.
Zkroť ve mně smečku divých šelem,
zachraň nás oba přede mnou.“

mirka0586
30.05.2021

Krásná májová radost...

luckomar
21.02.2020

Za mě moc hezká sbírka

Ivana11
10.01.2020

Po knize jsem sáhla pouze do čtenářské výzvy, poezii nemám ráda, ale tento kousek ušel.

Hania932
30.12.2019

Hezké básně. Je to roztomilá kniha.

adriane9
13.03.2019

Za dveřmi čeká celý svět,
svět ztrát a nálezů, svět věcných vart a štací.
Dítě se učí odcházet
a dospělý se celý život vrací.

Maličkosti potěšily. Ostatně jako celá poezie Jiřího Žáčka :)

Stanko470
20.01.2019

Opravdu maličkosti, pohodové i přemýšlivé.

Mruskulka
20.05.2018

Tyhle básničky nejsou můj šálek kávy, ale pro splnění Čtenářské výzvy udělána výjimka.