Maličkosti z lásky

Maličkosti z lásky https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/367911/mid_malickosti-z-lasky-5Vj-367911.jpg 4 28 9

„Přece nemůžeš psát jen samé maličkosti!“ vytkl mi jeden z mých přátel. Tehdy jsem se rozhodl napsat poému nebo cosi na ten způsob, abych mu, i sám sobě, dokázal, že to umím také. Tak dlouho jsem se chystal na poému, až jsem se pustil do čtyřverší. Takže opět maličkosti. Momentky. Lyrické epigramy. A proč ne? Proč by čtyřverší nemohlo být střípkem, v němž se zrcadlí svět? Stačí ovládnout umění zkratky a nápovědi. Ale to je právě to nejtěžší! Čtyřverší je akord, který zazní a odezní tak rychle, že ho rozptýlená čtenářova fantazie vůbec nemusí zaznamenat. Jsou témata, pro něž se čtyřverší zdá být příliš těsné. Mnohokrát jsem podlehl pokušení připsat další sloku — a pak jsem ji škrtnul. Anebo nechal a škrtnul první. Anebo škrtnul obě a napsal třetí. Připadá mi, že jsem víc škrtal, nežli psal. Ale něco přece zbylo. Akordy. Maličkosti z lásky. Jiří Žáček... celý text

nefernefer
06.10.2021 5 z 5

„Co zbude z našich dnů a nocí?
Básně a děti. Cʼest la vie.
A v nich jsme pořád útlobocí
a nezkrotní a hořlaví.“

Útlá knížečka. Šestačtyřicet krátkých básniček na čtyři řádky. Šestačtyřicet pohlazení pro duši. Darovaná, aby potěšila, a to se jí povedlo. Chcete-li někomu udělat radost, třeba jen tak, zkuste mu dát tuhle knížku. Funguje to. Vyzkoušeno, potvrzeno. :o)

„Modlím se k tobě duší tělem:
Mluv ke mně řečí tajemnou.
Zkroť ve mně smečku divých šelem,
zachraň nás oba přede mnou.“

mirka0586
30.05.2021 5 z 5

Krásná májová radost...

luckomar
21.02.2020 5 z 5

Za mě moc hezká sbírka

Ivana11
10.01.2020 3 z 5

Po knize jsem sáhla pouze do čtenářské výzvy, poezii nemám ráda, ale tento kousek ušel.

Hania932
30.12.2019 3 z 5

Hezké básně. Je to roztomilá kniha.

adriane9
13.03.2019 4 z 5

Za dveřmi čeká celý svět,
svět ztrát a nálezů, svět věcných vart a štací.
Dítě se učí odcházet
a dospělý se celý život vrací.

Maličkosti potěšily. Ostatně jako celá poezie Jiřího Žáčka :)

Stanko470
20.01.2019 5 z 5

Opravdu maličkosti, pohodové i přemýšlivé.

Mruskulka
20.05.2018 2 z 5

Tyhle básničky nejsou můj šálek kávy, ale pro splnění Čtenářské výzvy udělána výjimka.

Elsinor024
28.02.2018 5 z 5

Krásné, plné a živé básně. Délkou i stylem tak trochu haiku:) Moc se mi líbily, když jsem je četla před oknem do parku a svítilo slunce.