Mali sme šťastie

Mali sme šťastie https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/395323/bmid_mali-sme-stastie-xa4-395323.jpg 5 260 260

Mali sme šťastie je pravdivý príbeh židovskej rodiny, ktorý nám v plnej šírke približuje šikanovanie a prenasledovanie počas vojny. Pohnutý príbeh svojich príbuzných sa Georgia dozvedela od starej mamy. Celých osem rokov zbierala podklady, cestovala po stopách rodiny a hrabala sa v archívoch. Výsledkom jej práce je dojímavý a neuveriteľný príbeh Mali sme šťastie. Členovia rozvetvenej rodiny prežili geto, gulag aj holokaust, desivý svet, ktorý ich dohnal na pokraj síl. V nepriateľskom prostredí sa museli spoliehať len na vlastné sily, vynaliezavosť, dôvtip, vnútornú silu a odhodlanie vytrvať za každých okolností. Všetkých Kurcovcov, spojených silným rodinným putom, drží neochvejná sila prežiť: v sibírskom gulagu sa narodí chlapček, matka za dramatických udalostí utečie s dcérkou z geta a tehotná mladá žena prejde cez Alpy do bezpečia. Georgia Hunterová pretavila históriu vlastnej rodiny do rozsiahleho a zároveň intímneho portrétu ľudí, ktorých zmietli ničivé vlny vojny. Je to ohromujúca sága plná nádeje , šťastia, ale aj deštrukcie, no predovšetkým lásky.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

We Were the Lucky Ones , 2017

Alena1957
28.07.2021

Krásná kniha, dojemný příběh, fascinující přiblížení války, vřele doporučuji.

Renatecka
18.07.2021 3 z 5

Kniha byla dobrá, ale musím souhlasit s LéňaM - také jsem čekala víc. Trvalo mi poměrně dlouho, než jsem se knihou prokousala.

Ivaiva
09.07.2021 5 z 5

Skvělá, dechberoucí, dojemná a napínavá kniha. Je prostě jiná než ostatní díla popisující osudy židovských rodin za druhé světové války. Doporučuji.

japam
24.06.2021 5 z 5

Moc hezká kniha. Doporučuji.

LéňaM
11.06.2021 3 z 5

Kniha nebyla špatná, ale čekala jsem víc

Er.es
11.06.2021 5 z 5

(SPOILER) Tuhle knihu nejde jinak než stoprocentně doporučit.
Příběhy byly velmi čtivé, zajímavé, smutné a zároveň šťastné, prolínání dějových linek jednotlivých členů rodiny je čtenářům servírováno v pravidelných intervalech, a velmi jsem ocenila rodový strom na začátku knihy, který pomáhal v orientaci "kdo s kým".

Je až neuvěřitelné, že to všechno nakonec "dobře dopadlo" a konec byl pohlazením na duši s neviditelnou srdečnou gratulací, že přežili takový humus s minimálními ztrátami v rodině.

lenik284
06.06.2021 5 z 5

Krásná knížka a krásný příběh jedné velké rodiny, která se během války rozdělila a po válce se našla, nechtělo se mi ani věřit, že to je podle skutečného příběhu a čím vším si tato rodina během války musela projít, jak všichni na sebe mysleli, byli stateční, nebylo to pro ně jednoduché, ostatně to pro nikoho kdo prožil holocaust... Konec mě rozbrečel a musím říct,, ano měli štěstí "

cornetka
05.06.2021 5 z 5

Skutečný příběh rodiny Kurcových, kteří se během války dostali do různých koutů světa. Jako zázrakem přežili v různých podmínkách (někdo v horších, někdo v ještě horších) a znovu se potkávají, protože jak říkají - “měli štěstí”. Rodina je to veliká, ale díky odděleným kapitolám jsem se neztrácela, kdo je kdo. Úplně top knížka s tímto tématem to za mě není, ale za přečtení stojí.

SimonaM86
01.06.2021 5 z 5

Musím říct, že jsem dlouho nečetla knížku, která by mi vehnala slzy do očí a tady se stalo. Tato knížka je příběh nejen o druhé světové válce, ale hlavně příběh o nezdolné naději, lásce, víře, touze žít a přežít a že když si člověk myslí, že už dál nemůže je kvůli blízkým lidem schopen obětovat vše.
DOPORUČUJI!

Racík
24.05.2021 5 z 5

Smutné, náročné téma, ale moc krásná knížka. Kdyby nebyla napsaná podle skutečného rodinného příběhu, bylo by skoro neuvěřitelné, že v té hrůze bylo možné mít takové štěstí. Ale jak je vidět, může víra, láska a neuvěřitelné štěstí překonat i ty největší hrůzy. Doporučuji, nebudete litovat.

miseb
23.05.2021 5 z 5

Vždy mám trochu problém napsat u knih s tématem holocaust, že jsou krásné. Možná smutné, děsivé, silné. Ale tahle kniha byla opravdu krásná.

Ditules
23.05.2021 5 z 5

(SPOILER) Musím říci, že po všech těch knížkách z Osvětimi, Treblinky, Dachau, atd. je tato kniha příjemnou změnou s dobrým koncem (dá-li se to takto napsat, ale snad to někdo pochopí...). Držíte Kurcům palce v každé části světa, kde se zrovna ocitnou - okupované Polsko, Sibiř, paluba uprchlické lodi. Příběh jedné neobyčejné rodiny, která se po válce dostala do všech koutů světa.

ela1972
19.05.2021 5 z 5

Moc krásná smutná kniha podle skutečné události. Silné pouto velké rodiny. Všem doporučuji

SakuraLuci
18.05.2021 5 z 5

Zase jeden ze strhujících příběhu z doby druhé světové války. Moc pěkně napsáno, knížku jsem úplně hltala. Děkuji

Kacik16
16.05.2021 5 z 5

Na téhle knize je nejvíc fascinnující a zajímavé, že se jedná o skotučný příběh. Autorky vyprávění je příjemné, nesnažila se za každou cenu napsat bestseller. Podobných knih jsem četla hodně, ale tahle ve mě zanechala příjemný pocit.

ikul
13.05.2021 5 z 5

Velice obdivuji práci autorky, vnučky jednoho syna z velké židovské rodiny Kurcových. Její pátrání po osudech jejích blízkých ji seznámilo a sblížilo s nyní stočlennou příbuzenskou komunitou v různých zemích světa. Příběh rodiny je poutavý. Vyprávění jednotlivých členů rodiny, rozdělené v časových úsecích, mi vůbec nevadilo. Naopak. Všechny postavy mi byly sympatické a moc jsem jim to štěstí přála. Byla to ale jen zoufalá hrstka polských Židů, kterým se podařilo přežít.

Maky78
09.05.2021 5 z 5

Krásná kniha.
Dva roky po návštěvě Terezína jsem nebyla schopná přečíst knihu na téma holocaustu. Tahle mě nalákala svým názvem.
Přehledné, čtivé, naděje plné.

cérka
04.05.2021 5 z 5

Sama sebe překvapuji, ale druhou půlku knihy jsem úplně zhltla, ač se podobným tématům snažím celoživotně vyhýbat. Členové rodiny Kurcových měli opravdu převeliké štěstí, ale i odvahu a pevnou vůli. Tato kombinace jim umožnila přežít! Silný a svým způsobem i nádherný příběh o nezlomné, pevné vůli a víře přežít téměř nepřežitelné.
Kniha se mi naprosto neplánovaně hodí do Klubu milovníků knih s tématem polská literatura, neb autorka má prokazatelně polské kořeny ;-), a také jako dárek pro mou sestru (toto bude její šálek kávy).

Terezaazeret
27.04.2021 5 z 5

V téhle knize bylo vše, co pravděpodobně každý čtenář od knihy z druhé světové očekává.

Ivana11
24.04.2021 5 z 5

Pět hvězdiček je k hodnocení této knihy rozhodně málo. Jsem naprosto nadšená. Už Autorka knihu napsala s lehkostí, nikde žádná hluchá místa, stále vás nutí číst dál a dál. Je zde i krásně popsána sounáležitost, láska, oddanost a pokora v rodině.