Malé ženy

Malé ženy https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/432590/bmid_male-zeny-0Sv-432590.png 4 1489 299

Malé ženy série

Romantická Meg, nezkrotná Jo, nenápadná Beth a rozmazlená Amy. Čtyři sestry, které musejí čelit stesku po tatínkovi, který bojuje v občanské válce, chudobě či vážné nemoci, ale hlavně svým vlastním ambicím, tužbám a malým nectnostem. Čtyři dívčí hrdinky, jež postupně dospívají, zakládají vlastní rodiny a poznávají velké lásky, velké smutky, všední strasti i nevšední krásy života. To jsou proslulé Malé ženy, které se již po generace zapisují do srdcí stále nových čtenářů nejen v Americe, kde si získaly status rodinné klasiky a věčného bestselleru. Malé ženy přinášíme českých čtenářům v kompletní nezkrácené podobě včetně druhého dílu, jenž sleduje další osudy sester Marchových.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

Little Women , 1868

RMarkéta
23.07.2020 5 z 5

Velmi milé a příjemné čtení, i když jsem se čtením trošku vyčkávala, protože jsem byla zrazována tím, že můžu narazit na převyprávěnou nebo dokonce zestručnělou verzi tohoto legendárního příběhu. Ztotožnla jsem s postavou Jo. Ta mi přišla nejsympatičtější a samozřejmě nejbližší ze všech sester. Bylo moc fajn, že byly každá jiná. To mě bavilo. Charaktery postav jsou totiž moc hezky vykresleny a díky tomu jsou i reálnější, jako by to byly vaši sousedky. V příběhu je obsažena láska, přátelství, rodina a i pokora. To prostupuje celým dějem. Z příběhu je jasně cítit, že byl poplatný své době. Není to ale vůbec na škodu. Můžeme si tak udělat hezkou představu o tehdejším životě, a že ten nebyl jednoduchý.

MimaJ
23.07.2020 5 z 5

Kniha je akousi mozaikou príbehov zo života rodiny Marchovych. Ústrednou témou je dospievanie 4 sestier Meg, Jo, Beth a Amy v období občianskej vojny, do ktorej bol povolaný ich milovaný otec. Musia čeliť smútku z odlúčenia, chudobe, neopätovanej laske, či strachu z nenaplnenia vlastných túžob. Autor nás prevádza jednotlivými obdobiami v živote malých žien, sme súčasťou ich dospievania, dobrodružstiev, vzostupov aj pádov, prvých lások aj sklamaní.
V každom príbehu, či udalosti tkvie morálne ponaučenie, častokrát múdro a nežne podané od matky, ku ktorej sestry vzhliadaju s úctou a nekonečnou láskou.
Opäť sa stretávame s rozprávaním z pohľadov viacerých postav.
Charaktery sestier sú tak pestré a rôznorodé, že každý čitateľ si určite nájde tu svoju obľúbenkyňu aj keď podľa mňa je kúzelný práve ten celok rodiny.
Tento veľký príbeh malých žien stojí za prečítanie.

Sorrow
13.07.2020 5 z 5

Malé ženy poprvé vyšly v roce 1868, oblibě se tedy těší už více než sto padesát let. K jejich čtení mě dovedla jednak zvědavost, jak je to možné, a pak také nová filmová adaptace. Velmi záhy po otevření knihy čtenář pochopí podmanivost této klasiky. Alcottová vykreslila charaktery natolik věrohodně, že je k nim okamžitě jednoduché přilnout, obzvlášť pak v rebelce Jo se najde celá řada čtenářek. Rodinné vztahy, vzájemná náklonost, nenásilná romance, milá dobrodružství, ale i vážné momenty – to vše jsou atributy, jimiž román oplývá. Dokáže dojmout, rozesmát i zahřát u srdce, a právě proto bude milovanou knihou už asi napořád. Stylisticky je dílo velmi přístupné, archaicky působí jen narážky na morálku malých slečen – že by se žena měla chovat tak a tak, aby dostála roli dobré manželky a matky, rovněž rozprava Jo se svojí matkou o zvládání zloby a hněvu by asi u dnešních psychologů neobstála. Nejsilnější linkou pro mě byl bezesporu vyvíjející se vztah Jo a Laurieho, předčil dokonce i srdcervoucí osud jedné ze sester. Celý příběh jsem si vychutnala v audiopodobě, kterou skutečně ze srdce doporučuji. Andrea Elsnerová má jeden z nejpříjemnějších hlasů, co znám, každé ze sester vdechla život, aniž by přitom přehnaně přehrávala. Brilantně jazykově zvládla napodobit situace jako třeba mluvení s plnou pusou a povedly se i zvukové předěly. Režijně dokonalé.

Teliee
08.07.2020 5 z 5

Je to jedna z těch knih, kterou jsem si hned po prvních stránkách čtení oblíbila, krásný příběh...,určitě se k němu vrátím..????

klarik
06.07.2020 5 z 5

Krásná, milá knížka. Snadno se čte a pohladí na duši.

m_martina
03.07.2020 5 z 5

Moc hezká romantická kniha, ráda se k ní vracím.

mirinda973
24.06.2020 5 z 5

Neznám milejší knížku. Velké pouto mezi sestrami, zajímavé osudy, těžké zkoušky a bohužel i smrt, které je provází v průběhu jejich dospívání mě nadchly. Krásná knížka!

alnahu
23.06.2020 5 z 5

Krásný příběh čtyř sester romantické Mág,revoltující Jo,jemné Beth ,zhýčkané Amy a jejich laskavé a moudré maminky,která je vede ke skromnosti i když někdy přijdou chvíle ,že by i ony chtěly víc.Kniha je rozdělena na dvě části -v první části se dočteme o jejich dětství bez otce a v druhé části sledujeme již dospělé mladé ženy,které se připravují na svou budoucnost .Podle mě poučná kniha pro každého -je plná lásky ke svým bližním a ukazuje jak důležité jsou hodnoty,které všichni potřebujeme v každé době.

Lily101
21.06.2020 4 z 5

Knihu jsem četla na základě filmu, který mi doporučila kamarádka a na to, že se jedná o romantiku(nic extrémně přecukrovaného, ale tak nějak normálně /na tento žánr/sladkého), se mi líbil. Kniha ale předčila mé očekávání a když jsem se pak rozhodla znovu (v průběhu četby) kouknout na film, nedalo se na něj dívat, neb je hodně děje přibarveného (např. motiv, kdy si Markéta obleče nádherné šaty), resp. jinak než v knize.

Jediné, co mě u knihy rozčilovalo je to, že jména dvou sester nesedí(což pak vyvolává zmatky).

85098211
14.06.2020 5 z 5

Milý příběh o osudech sympatických, i když hodně odlišných sester a jejich laskavé maminky. Kniha je moc hezká, místy také smutná - ale i tak to v životě chodí - a hlavně dobře napsaná. Dost mi však vadila zmínka na začátku o přístupu autorky ke knize, tj. že ji psala na objednávku z finančních důvodů. Z toho jsem byla dost rozčarovaná. Naštěstí mne ale potom vyprávění opravdu upoutalo a kniha se mi líbila natolik, že se mi po chvíli podařilo na tuto drobnost zapomenout ;-). Před lety jsem viděla i film a ten také nebyl špatný. Jen si ho budu muset brzy zase připomenout...

Lessana
31.05.2020 3 z 5

Krásne a citlivo urobený film (z r. 1994) ma pred rokmi navnadil na prečítanie knižnej predlohy. A hoci som zážitky, radosti a bôle dospievania Meg, Jo, Beth a Amy prežívala s nimi, sklamal ma jednoduchý jazyk (preklad) vydania, ktoré sa mi dostalo do rúk. Múdrosti pani Marchovej tak vyznievali ako poučky do prázdna, čo je škoda. Druhý diel (Dobré manželky) bol v tomto smere o poznanie lepší, vyváženejší. V každom prípade ide o dielo, ktoré by si každá dievčina mala prečítať, aby v nej rozochvelo struny rodinnej súdržnosti, čistej lásky a naozajstného priateľstva, ktoré by nemali nikdy v jej živote prestať znieť.

Эva
23.05.2020 5 z 5

Tahle kniha je pohlazení po duši. Ano, mnohem víc se mi líbí Jane Austenová nebo sestry Bronteovy, ale musím říct, že Malé ženy v sobě mají něco okouzlujícího. Dokonce si myslím, že toto moralistní dílo plné víry v Boha by si měl přečíst každý (každá)...

Knihomura
17.05.2020 4 z 5

Tak přečteno podruhé /první díl kdysi dávno/ - tentokrát obohacené o druhý díl.

Jessybelle
10.05.2020 5 z 5

Příběh o sestrách, každá je jiná a každá touží po štěstí. Nejvíce mi sedla Jo, tolik se jí podobám...
Někdy se to vleklo, jindy to letělo... Každopádně v hledáčku jsem ji měla už dlouho, nelituji, že jsem si ji přečetla, našla jsem tam, co mě zaujalo...
Tyhle " staré" knížky mají své kouzlo.

pavla.ba
10.05.2020 3 z 5

Jako ostuda jsem ji četla až nyní, když se o ní hodně mluví, přesto ji znám už od dob Přátel a vždy jsem se do ní chtěla pustit. Čtyři sestry, čtyři různé povahy, to se mi asi na knize líbilo nejvíc, jak každá představovala nějaké stereotypní ženské vlastnosti, ale děj se mi vůbec nelíbil, nebavilo mě to a dočetla jsem jen, abych měla splněno.

Clara_C
02.05.2020 4 z 5

Pěkný románek, poplatný své době. Sic jsem si u knížky poplakala, příběh byl protkán všemi cnostmi, které snad jen existují. Přesto nelituji času, pouze doporučuji číst neočesaný překlad a obě části jako celek. Někdy je potřeba být sentimentální..

bh69
02.05.2020 4 z 5

Je to docela příjemné čtení a i když nejsem cílovou skupinou této knížky, přečetl jsem ji nakonec celou (ano, taky mne k tomu vedla zmínka v seriálu Přátelé :)). Je to taková mile naivní americká Babička, Broučči a Kája Mařík :)

kape97
28.04.2020 4 z 5

Kniha mě nadchla, i když jsem později zjistila, že čtu pouze zkrácené vydání :( Určitě se k ní vrátím znovu a snad i ke klasickému vydání

Danielle22
12.04.2020 5 z 5

Moc krásná kniha. Určitě mi zůstane v paměti. Ponaučení, které si můžeme vzít k srdci a čtyři dívky s neobyčejnými příhodami. Já osobně jsem se ztotožnila s Jo. U knihy jsem se smála a brečela zároveň, ať už ze srandy nebo smutkem.
Každé dívce a ženě doporučuji.
Jako bonus přidávám, že film (2019) a kniha Malé ženy není ve všem stejný..

dominika9982
31.03.2020