Malé ženy

Malé ženy https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/432590/bmid_male-zeny-0Sv-432590.png 4 1489 299

Malé ženy série

Romantická Meg, nezkrotná Jo, nenápadná Beth a rozmazlená Amy. Čtyři sestry, které musejí čelit stesku po tatínkovi, který bojuje v občanské válce, chudobě či vážné nemoci, ale hlavně svým vlastním ambicím, tužbám a malým nectnostem. Čtyři dívčí hrdinky, jež postupně dospívají, zakládají vlastní rodiny a poznávají velké lásky, velké smutky, všední strasti i nevšední krásy života. To jsou proslulé Malé ženy, které se již po generace zapisují do srdcí stále nových čtenářů nejen v Americe, kde si získaly status rodinné klasiky a věčného bestselleru. Malé ženy přinášíme českých čtenářům v kompletní nezkrácené podobě včetně druhého dílu, jenž sleduje další osudy sester Marchových.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

Little Women , 1868

Melanka
16.05.2018 2 z 5

Asi do půlky knihy to šlo, ale pak jsem se prokousávala velmi těžce. Velmi výchovná, ale také zastaralá kniha.

Nifredil
09.04.2018 3 z 5

Přečteno, hotovo, můžu si udělat pomyslnou hvězdičku, že jsem tuhle klasiku přečetla. A jaká byla? Musím přiznat, že začátek byl poněkud těžkopádný. Chyběl mi řádný děj, nechápala jsem, co se na ní líbí a proč je tak ceněná, postupně jsem se ale začetla a musím přiznat, že nakonec se mi to i líbilo. Není to kniha, z které bych si sedla na zadek. Výborně ale zachycuje atmosféru v rodině v 19. století, ukazuje různé společenské vrstvy, zvyky, tradice, navíc se mi líbilo, jak byly vykresleny postavy a jak byla ukázána postupně jejich povaha. Takže za mě to není kniha, ke které bych se vracela, asi bych ji přímo nedoporučovala číst někomu, kdo má rád děj a nezvládne mírně archaický jazyk. Já sama jsem ale ráda, že jsem si ji přečetla.

Aleen
05.04.2018 5 z 5

Slyšela jsem, že v Americe se čte jako školní četba. Tomu rozumím. Pokud bych chtěla někomu ukázat ideální vztahy v rodině, udělala bych to touto knihou. Takhle čistě by chtěl žít každý. Rodiče děti milují a jemně, ale jasně vedou cestou morálních hodnot, děti je za to zbožňují a nikdo nepřemýšlí, kde si šlehnout, s kým si to rozdat a koho si přidat "do přátel", protože přátelství je prostě přátelství - povídáme si, zažíváme dobrodružství a sdílíme spolu své životy. Bezpodmínečná láska z této knihy odkapává ve velkých kapkách, které na Vás ulpí a už je ze sebe nedostanete (to není nic odporného, ale velmi, velmi sladkého:-))). Nejen, že mám moc ráda Austenovskou atmosféru doby, ale navíc jsem si představovala postavy v podobách hereček a herců z celkem povedeného hollywoodského spektáklu. Vyplývá z toho, jak výkon autorky obdivuji?

Daduška
13.03.2018 4 z 5

Hodně melodramatické, ale v určitých životních situacích může pomoci zahnat temné stíny.

KláraHunčarová
22.02.2018 5 z 5

Čtyři sestry, každá úplně jiná, ale všechny si zamilujete! :)

michalka S.
14.02.2018 1 z 5

Kniha mě vůbec nebavila , takže jsem ji odložila.

Akťavs
01.02.2018

Ideální knížka pro vánoční nebo smutné období.pohladi na duši.člověk u ní zapomene na chvili na smutek

jarka2222
22.01.2018 5 z 5

Ani bych nevěřila, jak moc umí chytnout za srdce jednoduchý, místy až naivní rodinný příběh. Vřelé vzájemné mezilidské vztahy sester a jejich přátel, životní moudrost rodičů, uvědomění si sebe sama, skromnost a pokora, činí čtenáře lepším člověkem. Taková učebnice života. Skvostné.

Danka22
23.11.2017 5 z 5

Jedna z nejkrásnějších knih, co znám. Sice jsem četla vydání z roku 1920, ale příběh vystihuje všechno, co v pozdějších a modernějších vydání. V USA jedna z nejpopulárnějších knih, u nás z nějakého důvodu neprávem opomíjená. Rozhodně stojí zato přečíst... :-D

Roselunda 1928
28.08.2017 4 z 5

Malé ženy jsou bezpochyby pěkné dílko, jenže já jsem udělala obrovskou chybu a čekala od toho další Austenovou...
V příběhu se vyskytly tři věci, které mi docela dost vadily:
- Mám vydání z roku 2014, kde je na začátku předmluva o autorce. Když jsem se dočetla, že Malé ženy psala hlavně z finančních důvodů, hodně mi to zkazilo chuť se vůbec do čtení pustit a hlavně ze začátku jsem měla pocit, že má autorka k postavám odstup. Ten se ale v průběhu čtení vytratil, takže to nejspíš byl jen můj dojem...
- Nechápala jsem, proč autorka autorka do příběhu občas přidala větu typu: "Jaké jsou povahy těchto čtyř sester, to ať si zjistí čtenář sám." nebo "V tomto uspořádání tedy nad Meg, Jo, Beth a Amy padá opona. Jestli se někdy zvedne, záleží na tom, jakého přijetí se dostane prvnímu jednání tohoto domácího dramatu Malé ženy." Hrozně mi to rušilo celkový dojem z knihy, vždycky jsem vypadla z příběhu a stáhla se do role nezúčastněného pozorovatele, což mě mrzelo.
- Nějak jsem si nemohla zvyknout na Marchovic maminku. Přišla mi nepřirozeně dokonalá, jak nikdy nezakřičela, vždycky dcery kárala s neskutečnou láskou a porozuměním, vlastně nikdy neudělala žádnou chybu. To bych asi ještě docedla přehlédnout, ale pak tam byly (když to trochu zveličím) reakce dcer typu: "Maminko, ty jsi nejmoudřejší a nejlaskavější maminka na světě, a my už navždycky budeme hodné a blablabla..." Já jsem ve věku hlavních hrdinek a nad tímhle jsem se vždycky maximálně pousmála, moji mamku mám moc ráda a mám k ní respekt, ale všechno v našem vztahu není růžové a obě děláme obrovské chyby. Proto mi tyto věci kazily celkový dojem.

V příběhu byly také věci, které se mi moc líbily, moc hezký vývoj postav, vztahů mezi nimi (i když bych to na konci spárovala jinak :D), četlo se to docela lehce a možná se k němu ještě vrátím, nicméně mouchy byly, ale co už :)

SomebodyUnique
23.08.2017

Super úžasná kniha!

Clairie123
01.06.2017 5 z 5

Úžasná knížka, chytne za srdce a vtáhne vás do děje tak, že s napětím čekáte co se s každou postavou přihodí.

niknikita
01.06.2017 5 z 5

Ani kniha, ani film nemají chybu. Vždycky se k nim ráda vracím.

Hanjimka
13.04.2017 5 z 5

Malé ženy, to byly mé kamarádky v dětství a vždycky jsem je chtěla poznat a kamarádit se s nimi. Teď je to úsměvná oddechovka.

Shindy
26.03.2017 5 z 5

Již několik let jsem marně přemýšlela a hledala knihu, která mne osloví natolik, že se pro mě stane tou NEJ. Tou, nad kterou se ze srdce zasměji, nad kterou si popláču, která mne zasáhne, ke které se mile ráda vrátím, která bude pýchou mé knihovny.
Konečně jsem ji našla.
Kniha malé ženy je skvěle propracovaným dílem, do kterého se začtete a nemůžete přestat. Velice se mi líbí styl, kterým je kniha napsána. Jak jsou postavy vykreslené podrobně, jejich charaktery a vzájemná pouta jsou velice reálné!
Autorka zde vystihuje dobu, která je nám vzdálena mnoho let, a přece si ji díky ní dokáži živě představit a přenést se kamsi, kde jsou momentálně hrdinky.
Kniha není žádná nemastná neslaná romantika. Je plná emocí, které čtenáře skutečně zasáhnout, a ne vše končí happyendem.
Navíc je velice působivé, jak se spisovatelka v knize otevřela. Jsou tam cítit prvky biografie, které dodávají na důvěryhodnosti celé knihy.
Dodatek k tomuto druhu vydání... Za mě na výbornou. Ne každého může oslovit zanechání původních, starých výrazů, vět, ale mně to sedlo. Básně jsou zdařile přeložené, text působil nenuceně. Navíc jsem uvítala prolog, který nám odhaluje život autorky a podhoubí vzniku knihy. Také si velice cením toho, že jako u originálu, jsou zde oba díly vydány pospolu. Jak Malé ženy, tak Dobré manželky. Obálka je velice vydařená.
Zkrátka u mne tato kniha vyhrála na celé čáře a získala si mé srdce.

MayaBu
31.10.2016 4 z 5

Dlouho jsem přemýšlela, k čemu tuhle knihu přirovnat a myslím, že jsem konečně našla ta správná slova: Je jako velký hrnek smetany. Je jí moc na to, abych ji zhltla najednou, ale je tak sladká, že si jí vychutnávám až do poslední kapičky. Malé ženy jsem skutečně četla dlouho, ale byla to velmi příjemná kniha. Místy možná naivní, ale zcela odpovídající době, kdy byla napsaná.

P.S. Film z roku 1994 doporučuji :)

Jane417
22.10.2016 3 z 5

Knížku jsem vzala do rukou díky Rachel z Přátel... Ovšem její nadšení nesdílím. Mně se to až tak nelíbilo. Samozřejmě jsem pochopila, že je to obrázek dospívání čtyř dívek - sester, jejich vývoj, růst, jejich radosti, starosti, smutky..., ale i tak... První částí jsem se nemohla prokousat.
Druhá část se mi líbila víc, tam už byl nějaký děj. Jedině proto jsem dala tři hvězdičky.

aliss123
06.09.2016 3 z 5

Takže, jak to zformulovat... První část se mi rozhodně líbila více než druhá. První část je o jakémsi duševním vývoji mladých žen/dívek a přestože se mi to zdálo dost naivní s nereálnými rozhovory, stále je to dívčí román, takže jsem s tím neměla nejmenší problém a vlastně se mi příběh zdál docela milý. Zato pointou druhé části se zdá být to, že smyslem života ženy je najít si manžela a pak se do konce života starat o děti a o domácnost. Takže jsem nakonec byla malinko zklamaná.

Marekh
23.08.2016 5 z 5

Ačkoliv se jedná o román pro dívky, kniha se mi líbila.

Kniha má 2 díly. V úvodu knihy je uvedeno, že druhý díl je slabší, většího úspěchu si získal první díl, nicméně druhý díl se mi také líbil.

Kniha vypráví o čtyřech sestrách, které žijí s matkou. Otec je ve válce, později v nemocnici, posléze se vrací do svého rodného domu. První díl se soustřeďuje na líčení života sester v domě, ve kterém se narodily, spřátelily se také s jedním klukem a dědečkem, který ho vychovával. Jejich dům sousedil s jejich domem.

V prvním dílu se mi také líbily hry, které dívky s dalšími členy hrály, např. hra na pravdu, vyprávění pohádky, kdy vypravěč v nejlepším okamžiku přestane s vyprávěním a dalšího slova se ujme jiný vypravěč, který pokračuje ve vyprávění smyšleného příběhu, hraní divadla. Anebo předčítání výstřižků jakoby z novin, které napsala Jo, kdy se dívky přestrojily do mužských šatů. Vytvořily si takové posezení, při kterém se oslovují postavami z jednoho románu.

V druhém díle se autorka zaměřuje na vlastní život jednotlivých dcer. V knize nacházíme řadu rad, které dává máma dcerám a i samotná autorka. Tyto rady do života jsou velmi cenné a nenarušují tok děje. Kdyby se jimi ženy řídily, ušetřily by si řadu nedorozumění, trápení a mnoho prolitých slz. Zmínil bych se o jedné radě a to té, že bychom se měli naučit krotit zlost, když nám někdo ublíží, a pokud možno odpustit, než usneme. Jinak může dojít k neštěstí, kterého bychom pak mohli litovat do konce života. O jedné příhodě, která mohla skončit tragicky se dočteme v knize.

V druhém díle se dočteme také o jedné smutné události, která je vylíčena velmi citlivě. V závěru knihy se Jo rozhodla založil školu pro bohaté i chudé chlapce.

V knize se také dočteme o kryse s názvem Zoubek, která se vyskytuje v komůrce s Jo, která píše knihy.

Kniha se mi dobře četla. Kniha byla napsána před 150 roky, ale rozhodně je to kniha, která možná předčí některé romány pro ženy (dívky), jež jsou vydávány v současné době. Žádná červená knihovna, žádné líčení milostných scén, a přesto přese všechno kniha nenudí, ba právě naopak. Z knihy bylo cítit, že nejdůležitější ze všeho je spokojená rodina. Rovněž pomoct cizím lidem, kteří se nacházejí v bezprostředním okolí, berou jako samozřejmost, ačkoliv nejsou na tom finančně příliš dobře.

Musím zároveň pochválit přebal knihy, který je velmi pěkný. Rovněž vysvětlivky, které se nacházejí na konci knihy, jsou velmi užitečné.

Kraken84
20.07.2016 4 z 5

Konečně jsem to dolouskal. 250 stránek jsem se do žen snažil začíst. Kniha je spíš pro ženy, ale bavil jsem se a občas poplakal.