Maková válka

Maková válka https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/487671/bmid_makova-valka-csT-487671.png 4 277 76

Maková válka série

Vyškolili ji pro válku. Ona ji hodlá ukončit. Když Rin složila kche-ťü — zkoušky určené pro nejnadanější žáky v říši — na výbornou, byl to šok pro všechny: pro hodnotitele neschopné uvěřit, že válečná sirota z provincie Kohouta by mohla projít bez podvádění, pro Rininy poručníky, plánující svou svěřenkyni vhodně provdat a přijít touto cestou k bohatství, i pro samotnou Rin. Té došlo, že se konečně osvobodila ze života v porobě. To, že se dostala na Sinegard — nejprestižnější vojenskou akademii v Nikanu —, bylo ještě překvapivější. Ale překvapení nejsou vždy příznivá. Být na Sinegardu snědá venkovská holka z jihu totiž není lehké. Rin při boji s předsudky soupeřících spolužáků zjistí, že oplývá smrtonosnou, nadpřirozenou mocí — vlohami pro bezmála bájné umění šamanství. Při důkladnějším poznávání svého nadání se navíc dozví, že bohové, považovaní za dávno mrtvé, jsou živí až příliš a na ovládnutí jejich schopností závisí víc než jen přežití ve škole. V nikanské říši totiž vládne mír, ale za úzkým mořem stále číhá Mukenský svaz. Ten po první makové válce okupoval Nikan celá desetiletí a ve druhé prohrál vládu nad světadílem jen tak tak. A zatímco se většina obyvatel v klidu věnuje svým životům, někteří vědí, že třetí maková válka může vzplanout kdykoli…... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Host

The Poppy War , 2018

Audrina
24.09.2022 5 z 5

Pokud chcete sáhnout po dobře a zajímavé knize ze žánru fantasy, určitě neuděláte chybu. Ano, je v ní určitá dávka předvídatelnosti a patosu, ale to v každém příběhu tohoto žánru. Ráda to knize odpustím, protože mi přinesla velice zajímavý děj, dobře napsané postavy a děj, který není zase tak běžný.
Ano, mluvíme tam o jakési záchraně světa a válce, ale rozhodně se vyvrcholení neubírá směrem jako v béčkových fantasy románech.
Rozhodně se těším na další díly.

Aivinka
25.08.2022 4 z 5

O čem je vlastně tahle kniha? Jakou myšlenku chce prezentovat? Nevíte? To je možná ten důvod, proč jí lidé tak často kritizují. Předává a prezentuje myšlenky, které lidé už dávno znají. Válka je špatná, úsilí a dřina ti zajistí místo na piedestalech, uč se cvič a neber drogy, protože drogy jsou špatné. Myslím si, že hlavně v tomto ohledu lidé vidí chybu a ona to svým způsobem chyba je i není, subjektivní pohled zde hraje velkou roli.

Nesouhlasím s tím, že tato kniha je úplné klišé a ztráta času, jen nám popisuje něco, co je ve fantasy literatuře téměř denní chleba. Koncept školy je prakticky nezměněný a velmi mi připomínal knihy Nikdynoc a Píseň krve.

Válka byla prostě válka. Nevím co bych na ní vyzdvihla nebo zkritizovala, protože moc dobře vím, že bych jí nedokázala vykreslit o nic líp než autorka.

Ano, v knize se setkáte s výroky, které se rovnají skoro až spasitelskému komplexu, ale hlavní postava se vždy prezentovala jako silná dívka, která má prostě k záchraně světa sklony. Výroky mi k ní seděly, ačkoliv jsem si vědoma, že by je nikdy žádný žijící člověk nepronesl.

Co napsat závěrem? Kniha rozhodně není propadák, ale za bestseller bych jí taky neoznačila. všechno je v ní tak nějak mezi, jak se říká, zlatý střed. Za originální postavy, které, ano opravdu, byly originální, dávám bonusové body nahoru. Za ten konec, který byl předvídatelný, až to hezké nebylo, bych ty bonusové body klidně i ubrala, ale rozhodla jsem se být hodná. Přece jen jsem se u čtení bavila.

dvojkadvacet
07.08.2022 1 z 5

(SPOILER) Maková válka je typický příklad toho, čím žánr dark fantasy trpí snad ze všeho nejvíc.

Je to obludný patos a klišé, které jsou použity jako prostředek gradace. První třetina knihy jde číst. Někdo žije v mizerných podmínkách a díky specifickým vlastnostem se vyhrabe do dalšího, mnohem zajímavějšího prostředí. Čtenář postavě fandí a všecko je fajn. Fajn je to i ve chvíli, kdy se idyla začne rozplývat. Problém nastává s příchodem magie. Postavy se ve stínu (velice plytce vymyšlených) božstev začnou chovat pitomě. A nemluvím o pitomosti s dobře motivovanou oporou v ději a okolnostech fikčního světa, mluvím o pitomosti plynoucí z toho, že jsou postavy blbě napsané.
V druhé polovině knihy všechno spolkne jen těžko skousnutelný patos a čtenář se musí prodírat slaboduchými výlevy typu:

"Vy Spýřané jste tak mimořádní," pronesl důvěrným tónem Širo. Hlas mu klesl a začal znít zastřeně. mluvil jako k nemluvněti nebo milence. "Tak silní. Tak jedineční. Prý jste bohem vyvolený národ. Co z vás dělá vyvolené?"
Nenávist, pomyslela si Rin.

Nebo:

"Tohle je můj osud," prohlásila přesvědčeně Rin. "Jsem poslední Spýřanka. Musím to udělat. Je to psáno."

Prostě bolest. A rozhodně ne taková, jakou měla autorka v úmyslu evokovat. Nesnesitelný patos se stal během let cizopasným atributem žánru dark fantasy (vzpomněl jsem si třeba na Imajiku Cliva Barkera z roku 1991, to jsou už tři dekády), a přetrvává i v době, ve které je trendem zaryté klišé spíše bořit a přepisovat. Popularita knihy napovídá, že pro určitý typ čtenáře jde o dostatečné naplnění očekávání, na tom není vůbec nic špatného. Zároveň se ale nejdná o okolnost, ktará by lusknutím Nebuly proměnila špatně napsanou knihu v dobře napsanou knihu.

Awča
28.07.2022 5 z 5

Posloucháno jako audiokniha, výborně zpracovaná. Nemohla jsem se od příběhu odtrhnout.
Bavilo mě úplně všechno, nejvíce začátek, cílevědomost hlavní hrdinky a léta na akademii.
S postupem času se příběh stával temným a ne vždy jsem s Rin souzněla.
Nedočkavě čekám na další díl.

knihomolkajanca
11.07.2022 4 z 5

„Válka nerozhoduje o tom, kdo má pravdu. Válka rozhoduje o tom, kdo přežije.“

Tak tohle byl velice zajímavý příběh! Jelikož patřím mezi dlouholeté fanoušky fantasy, je pro mě docela těžké najít něco, co mě doopravdy překvapí. A Makové válce se to rozhodně povedlo. Je to kniha, kde se kloubí světlo s temnotou, prodchnutý magií, který vás dostane svou atmosférou Dálného východu. Ta na vás bude dýchat doslova z každé stránky a pro mě byla vítanou změnou.

Hlavní hrdinku Rin hned tak něco nerozhází. Je opravdu houževnatá, má pevnou vůli a jde si za svým. Nečekejte, že s ní budete vždy souhlasit. Je to totiž hrdinka, která kromě svých silných stránek má i své chyby a občas sklony propadat temnotě. O to více mě ale zajímal její vývoj do jisté míry jsem byla zvědavá, kam až někdy dokáže zajít. Celá zhruba první polovina knihy je věnována výcviku na Sinegardu, který mě neskutečně bavil. Pokud patříte mezi fanoušky Písně krve od Anthonyho Ryana a výcvik Vélina jste si užívali, pak s Makovou válkou určitě nešlápnete vedle.

Druhá polovina knihy je o poznání dramatičtější než ta první. Užijete si boje, ale i magii, která má dost neobvyklou podobu a skvěle zapadá asijské kultury. Kromě dramat se však připravte na pořádnou dávku temnoty. Kuangová se při psaní příběhu inspirovala čínsko-japonskou válkou a při popisování válečných hrůz si rozhodně nebere servítky. O to více je čtení mrazivější, protože si moc dobře budete uvědomovat, že tohle všechno se doopravdy stalo. Celkově se kniha ale dotýká spousty závažných témat, a proto bych knihu doporučila určitě spíš odolnějším čtenářům. Válka, vraždy, šikana, sebepoškozování, drogy i sexuální násilí. To vše na stránkách Makové války najdete.

Maková válka je velmi povedený rozjezd série. Už jen skrz to, jakou část lidské historie nám připomíná, si pozornost rozhodně zaslouží. Osobně se už teď moc těším na pokračování.

Hodnocení: 85%

Za poskytnutí knihy k recenzi moc děkuji Knihy Dobrovský.

mnohoknih
10.07.2022 5 z 5

Autorka je mistryně zkratky. Příběh je čtivý, napínavý, ale většinu situací si musíme dopředstavit. Autorka naznačí průběh boje a hned je po něm. Jiný autor by na ten boj potřeboval alespoň jednu kapitolu. Doufám v další díl. Tak strašně negativní konec se mi u fantasy opravdu nelíbí.

DeathHarmony
09.07.2022 5 z 5

Po přečtení mi běhá v hlavě mnoho věcí, ale nejvíc výrazné je "O-můj-bože!".

Naprostá pecka, jsem šťastná, že jsem po knize sáhla. Klobouk dolů autorce. Skutečně.
Děj byl smysluplný, mělo to spád, nové informace byly odkrývány v ideálním tempu, člověk se neztrácel ve změti autorčiny fantazie. Postavy procházely určitým osobním vývojem, mohli jsme pozorovat zajímavé interakce i zlomové okamžiky.
A nápad? Bomba. Prostředí, kultura fantasy světa i samotné motivy knihy jsou moc vydařené.

Některé knihy jsou zajímavé, ale některé mi pomáhají lépe dýchat. A tahle je rozhodně ta druhá možnost :))) Určité pasáže mi pomohly s vlastními myšlenkami, ukázaly mi zas a znovu nové úhly pohledu, otevřely mi další bránu. A proto si té knihy moc vážím.

Plné temna, krve, brutality, ale zároveň i osvobozujících myšlenek, chuti umět létat a nedočkavosti. Rozhodně popadnu další díl co nejdříve to bude možné, vřele doporučuji!

evilunicorn
20.06.2022 5 z 5

Výtečná záležitost, tahle Maková válka. Temná fantasy plná hněvu, touhy po pomstě, války a bohů.. A jedno obrovské plus, žádná romantická linka, která by ničila dynamiku děje!

Tenebris_Draco
14.06.2022 5 z 5

Tak to byla paráda. Naprosto jsem si to užila.
Rin jsem si zamilovala a neskutečně se mi, později, zalíbil i Ne-Ča.
Dlouho jsem nečetla takto dobrou fantasy. Mohu jen doporučit.
Těším se na další díly!

Turlogh
03.06.2022 4 z 5

Velmi čtivé, napínavé, leč místy trochu spletité na rozlišení, co je dobro a co zlo. Přesto na přečtení doporučuji. Howgh.

knihomolkaMist
28.05.2022 5 z 5

Tahle kniha teda byla fakt psychická nálož. Neuvěřitelné! Hlavní hrdinku obdivuju a fakt jí fandím. Ale ten děj... to teda bylo něco! Fakt nemám slov. Kdo nečetl, nepochopí.
Doporučuji všem se silnějším žaludkem! :D

Jandýs
27.05.2022 5 z 5

Úžasně čtivá kniha. Vždy mě zahřeje na srdci, když se můžu dostat prostřednictvím stránek do nějakého neokoukaného příběhu, a díky bohu, stále se objevují autoři a autorky, kteří to takhle famózně dokáží .
Dej začal pozvolna,bavily mě jednotlivé nátury a dialogy postav.Takové to nemazani se s ničím,v zemích,kde se odehrával tento příběh to nikdy lehké nebylo a nebude a tak jsem cítila místy čistou surovou realitu . A vše se pěkně postupně odvíjelo. Žádná hluchá místa.
Moc se těším na pokračování.

vendylein
27.05.2022 5 z 5

Na tuhle sérii mě nesmírně nalákala Bookista a já se teda hodně těšila. A! Očekávání byla naplněna :)
Za mě hodně zajímavé fantasy, které mě nutilo dohledávat paralely mezi historickými událostmi na územích Číny a Japonska. Bavila mě hlavní hrdinka, které jsem dost fandila a zároveň nefandila. Protože tušíte, že její úsilí ji přivede do čím dál většího marastu.
Popisy válečných hrůz jsou velmi realistické, brutální. A číst je v době, kdy se válčí v Evropě je dost nářez. Ale rozhodně to stojí za to.

houdkic
22.05.2022 4 z 5

(SPOILER) Za mě je Maková válka hodně dobrým počinem. Měla sice slabší chvilky, kdy mě některé kapitoly opravdu nebavily, ale celkový výsledek hodnotím velmi dobře.

Sinegard je výborný. Období strávené na akademii mě neuvěřitelně bavilo a i když to tam bylo dost drsné, tak bych se tam ráda podívala. Konaná zvěrstva za války byla hodně brutální, až jsem žašla jakou fantazii autorka má.

Co musím zmínit, tak je rozhodně vývoj postav. A to nejen hlavní hrdinky, ale i Ne-či, Venky nebo Altana. Kitáj mi stejně jako ostatním neuvěřitelně přirostl k srdci. A upřímně doufám (a myslím si), že Ne-ča je naživu, jen ho někde drží v zajetí…

4,5 bodu

Archie
14.05.2022 3 z 5

Kniha tezi v prvni polovine z klasicky vdecneho prostedi akedemie a vycviku. Jakmile se ale zacne nabalovat komplikovane mystično, prestava kniha fungovat. Rin je navic takovy ten nijaky, vecne rozzlobený charakter, takze se kniha stava ke konci o to unavnejsi. Nebylo to vylozene zle, ale nebyt prvni poloviny a zabavneho ucitele "moudroslovi", jednalo by se o pomerne nudnou YA military fantasy.

Ahmose
13.05.2022 5 z 5

Maková vojna je najlepšia fantasy kniha, ktorú som za posledný rok prečítal. Z anotácie by sa mohlo zdať, že okrem toho, že je to fantasy inšpirovaná históriou Číny, neprináša nič originálne. Nenechajte sa zmiasť ! Magický systém, ktorý autorka vymyslela skutočne stojí za to. Šamanizmus umožňuje šamanovi pozvať do svojho tela niektorého z bohov a používať jeho schopnosti. Háčik je však v tom, že pokiaľ raz začne tieto schopnosti používať, nevyhnutne sa z toho jedného dňa zblázni. Autorka vytvorila postavy, ktoré sú komplexné, morálne šedé a dosť sympatické. Prejdú veľkým vývojom. Prostredie, v ktorom sa dej odohráva bolo dosť surové, exotické, ale zároveň dobre uveriteľné. Vďaka dôkladne premyslenej histórii som to autorke žral aj s navijakom. Nechýba ani pár veľmi trefných filozofických úvah a vtipných hlášok. Milovníci romantických liniek si tu ale na svoje neprídu. Romantických fantasy, ale máme na trhu viac než dosť. Výborné, náročnejšie fantasy čítanie. Teším sa na pokračovanie. Odporúčam !!!!

KatChiss
03.05.2022 4 z 5

The Poppy War / Maková válka proletěla celým internetem. Věděla jsem, že až vyjde u nás, musím si ji přečíst. Měla jsem strach, že se mi po těch všech nadšených ohlasech nebude tolik líbit, ale zbytečně.
Nebudu se pouštět do vysvětlování děje, protože bych mohla prozradit něco, co bych neměla. Proto raději napíšu, co všechno se mi na knize líbilo. Prvním bodem je mapa, která je srozumitelná a přehledná. Jednotlivé provincie jsou pojmenované podle čínských znamení (Kohout, Kanec, Zajíc, Tygr, Had…). Dalším bodem je budování světa aka worldbuilding. Nemám ráda, když na nás autoři v první kapitole navalí všechny možné informace a my se s tím máme nějak poprat. V tomto případě se dozvídáme o fungování a chodu světa postupně. Odkrýváme historii země, učíme se o makových válkách mezi nikarskou říší a Mukenským svazem.
Dále jsou tu postavy, které mají hluboké charakterové rysy, nejsou popsány jen povrchově. V průběhu se mění, vyvíjí a stárnou. Rin - hlavní protagonistku - jsem si oblíbila hned na začátku. Dostala mě svou odhodlaností a vytrvalostí. Vzala si do hlavy, že bude studovat na té nejprestižnější vojenské akademii v Nikanu a byla ochotná udělat pro to cokoli. Nespala, nejedla, jen se učila a učila. Když se na akademii dostala, nemohla polevit. Naopak musela zabrat, aby se vyrovnala všem svým spolužákům, soupeřům.
Můj velký obdiv má autorka za popis války. Nebylo jednoduché o ní číst v této době. Všechny ty detaily a popisy. Způsoby, jakým vojáci zabíjeli. Výjevy, které postavy viděly. Bylo mi úzko, protože jsem věděla, že tohle není jen příběh, ale nedaleko mého domova se něco podobného opravdu děje.

Nikkey
26.04.2022 5 z 5

Mám dost smíšené pocity. První část byla fakt skvělá. Miluju tu atmosféru akademie a ještě víc vedlejší postavy. Kitáj mi až moc nezdravě přirostl k srdíčku. V druhé části jsem pochopila, proč je kniha označována za temnou fantasy a před čtením třetí části by mě v životě nenapadlo, že číst o masivní genocidě bude celkem nuda. Jinak se mi kniha hodně líbila a doufám, že budou stejně dobré i další díly.

Runinka
21.04.2022 4 z 5

Fantasy moc nečtu,ale musím uznat,že toto se mi líbilo

Luccinda
13.04.2022 5 z 5

Geniální. Absolutně geniální.

Svět inspirovaný čínskou historií a kulturou, ve kterém se schyluje k válce. V současném světě hodně děsivé čtení, ovšem autorka hrůzy války popsala opravdu bravurně. Při čtení mi běhal mráz po zádech, autorka mě naprosto vtáhla do příběhu, až jsem měla pocit, že jsem se ocitla uprostřed bojiště společně s hlavními hrdiny.

První polovina knihy byla oproti té druhé o něco poklidnější. Hlavní hrdinka Rin složila zkoušky kche-ťü a dostala se na prestižní vojenskou akademii Sinegard. Začátek knihy se tedy točí především kolem výuky na Sinegardu, což je obecně motiv, který mě v knihách hodně baví. Kromě vojenského umění autorka do příběhu zakomponovala také prvky magie a šamanství, takže je to opravdu fantasy se vším všudy. Čtení bylo psychicky náročnější, ale o to více jsem si ho užila. Jsem neskutečně zvědavá, jak bude příběh pokračovat, a doufám, že se brzy dočkáme druhého dílu v českém překladu!

smrt bohové šamani fantasy opium Fénix

R. F. Kuang (p)
americká, 1996