Maják na útesu Delfínů

Výběr sovětských vědeckofantastických povídek od osmi autorů - Amnuel, Bulyčov, Gor, Kolupajev, Osinskij, Podolnyj, Tupicyn a Žuravlevová. Všichni se soustředili na otázku mravních hodnot v budoucnosti.

https://www.databazeknih.cz/images_books/16_/162519/majak-na-utesu-delfinu-162519.jpg 3.28
Sci-fi, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, Albatros (ČR)

Kniha Maják na útesu Delfínů

ludek.n
10.08.2018

Sbírka vědeckofantastických povídek sovětských autorů není až tolik zaměřena na technický a vědecký aspekt sci-fi literatury, ale zabývá se spíše sociálně-psychologickými atributy života lidí, vystavených nečekaným či mimořádným situacím. Fantastický prvek tu pak funguje jako spouštěč, v jehož světle autoři zkoumají lidské chování a vliv jedince na své okolí. Povídky proto více než akcí a pádným dějem, operují s lyrikou a melancholií. Někdy je té unylosti a sentimentu opravdu hodně (Drzá žába; Poutník; Kosmická loď), ale povětšinou se jedná o citlivé sondy do života obyčejných lidí (Poslední povídka o telepatii; Haló, je tam Nina). Za nejpovedenější kousek sbírky považuji titulní Maják na útesu Delfínů.

jurajdan
09.10.2015

Možno... Treba si uvedomiť, v akých časoch a v akej krajine tieto poviedky vznikali.

Poviedka "Maják na útese delfínov " mi určitým spôsobom POMOHLA ako ďalej v tých "neskutočných" časoch, a to bol tvrdý socializmus...

Niekedy, povedal by som dosť často, je dobré nájsť si aj trochu toho šafránu, možno aj životnej filozófie....

tenax
31.10.2013

Ani jedna z povídek mě nějak výrazně nezaujala. Řekl bych, že je to standardní sovětský průměr, což není zrovna známka kvality. A navíc otřesné ilustrace.